Jump to content



ASUS P5E WS PRO +Q6600 O/C problems


el.greco.1978

Recommended Posts

Έχω διαβάσει όλα τα thread για o/c και δεν μπορώ να εκμετελευτώ πλήρως το συστημά μου.Τι δεν κάνω καλά?

Ψύκτρα έχω την CoolerMaster V8.Αυτό που ψάχνω είναι πώς μπορώ να πιάσω τα μέγιστα ghz με τις μνήμες χρονισμένες στα 1066 και timings 15-5-5-5????? ;O multiplier στον 6600 είναι κλειδωμένος??? Μπορώ να φτάσω τα 3.6 με αυτό το σύστημα και πώς???

H MOBO έχει BIOS την 0202 έκδοση.Επίσης κάπου διάβασα ότι το PCI Express Frequency option πρέπει να το έχω στο 100 αλλιώς όσο ανεβάζω το fsb ανεβαίνει και αυτό με κίνδυνο να καεί κάρτα γραφικών??!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα ειναι απλα!

Βαζεις το τελευταιο bios για την μητρικη σου!

Αποτι ειδα εχεις το G0 μοντελο οποτε θα μπορεις να φτασεις τα 3.6!

Βαλε 9αρι multi

380 fsb

μνημες στα 900-1000 κατι ( τα timings ασε τα auto ,τα φτιαχνεις με το memset )

Ρευμα δωσε 1.35 να εισαι μεσα!

Load Line Calibration > Enabled ( Μειωνει το Vdroop! )

Vnorthbridge > 1.3-1.37

V Southbridge > auto

Ολα τα υπολοιπα αστα auto!

Κατεβασε ενα linx και τρεξτο..! Εαν το περασει..δωσε λιγο FSB ακομα να φτασεις τα 3.6!

Επισης θα πρεπει να φτανει και τα 2.8-3ghz με auto το ρευμα!

Οτι αλλο θες εδω ειμαστε!

Link to comment
Share on other sites

:T::T:ProPitsiriko$ ευχαριστώ πολύ!! Το μόνο που έκανα ανέβασα στα 371 το fsb και 1.31 το ρεύμα του 6600.Αλλά το cpuz μου δείχνει 1.28.Δεν πειράζει γιατί είναι σταθερό και πάει σούπερ!!!!
Link to comment
Share on other sites

:T::T:ProPitsiriko$ ευχαριστώ πολύ!! Το μόνο που έκανα ανέβασα στα 371 το fsb και 1.31 το ρεύμα του 6600.Αλλά το cpuz μου δείχνει 1.28.Δεν πειράζει γιατί είναι σταθερό και πάει σούπερ!!!!

Παρακαλω! :)

Γενικα ο Q6600 αντεχει στο ρευμα! εγω του ειχα δωσει 1.6V με αερα και 1.65V με νερο! για 4+ ghz!

Μπορεις να δοκιμασεις να τον ανεβασεις και αλλο..! βλεπεις τις θερμοκρασιες και κρινεις αναλογα! Εαν ανεβαινουν πολυ και δεν εχεις τρομερη διαφορα στα ghz τον κατεβαζεις!

Π.χ! Εγω εχω πανω κατω ιδιες θερμοκρασιες απο τα 3.3 εως τα 3.75 οποτε τωρα ειμαι 24/7 στα 3.65 γιατι παιζουν ωραια οι μνημες μου!

Για να σεταρεις τις μνημες κατεβασε το τελευταιο MemSet και βαλε 5-5-5-15 Performance level 7 και ολα τα υπολοιπα ως εχουν! Πατα save και εισαι οκ!Βεβαια ισως να πρεπει να δωσεις λιγο ακομα ρευμα στο Northbridge λογω του οτι εχεις 4x1 ram και οχι 2x2! Οποτε στρεσαρεται περισσοτερο το NB και θελει λιγο ρευματακι!

Το Cpu-z παντα θα σου διχνει κατι λιγοτερο σε ρευμα! δεν γινεται να ειναι 100% ακριβες το ρευμα που παει! γιαυτο δινεις λιγο παραπανω στο BIOS και να υπολογιζεις οτι εχεις αποκλιση περιπου 0.3-0.7 αναλογως το mobo!(αυτα παντα με load line calibration ON , γιατι με off θα εχεις μεγαλυτερη αποκλιση)

Επισης εαν ειναι να πειραξεις τις μνημες δωσε και το αναλογο ρευμα που ζητανε για να παιξουν εκει που πρεπει! Αλλα δωσε 0.4-0.8 παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

el.greco.1978 ποια ακριβως ειναι η μητρικη σου ? η P5E or P5E WS PRO ? αλλη λες στον τιτλο κ αλλη στην υπογραφη σου . να ξερεις οτι η P5E οvervoltαρει τις ραμ απο μονη της κατα 0,5-0,1 0.05 - 0.1 v . δεν ξερω αν κανει το ιδιο κ η ws pro .

edit fixed .

Link to comment
Share on other sites

el.greco.1978 ποια ακριβως ειναι η μητρικη σου ? η P5E or P5E WS PRO ? αλλη λες στον τιτλο κ αλλη στην υπογραφη σου . να ξερεις οτι η P5E οvervoltαρει τις ραμ απο μονη της κατα 0,5-0,1 v . δεν ξερω αν κανει το ιδιο κ η ws pro .

μάλλον θες να πεις 0,05-0,1

Link to comment
Share on other sites

el.greco.1978 ποια ακριβως ειναι η μητρικη σου ? η P5E or P5E WS PRO ? αλλη λες στον τιτλο κ αλλη στην υπογραφη σου . να ξερεις οτι η P5E οvervoltαρει τις ραμ απο μονη της κατα 0,5-0,1 0.05 - 0.1 v . δεν ξερω αν κανει το ιδιο κ η ws pro .

edit fixed .

Έχεις δίκιο,πρέπει να το διορθώσω.Έχω την P5E WS PRO:computer:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο,πρέπει να το διορθώσω.Έχω την P5E WS PRO:computer:

Kαλα τα λεει ο Propitsirikos, πάνω κάτω αυτά παίζουν... ακολούθησε τα πιστά και θα βγάλεις άκρη!

Εχεις vdrop που ειναι λογικο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συμφομουρίτες.Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος όταν ανεβάζω το fsb στα 400 multiplier x9 και όλα τα άλλα στο auto, ρεύματα 1.42 (core temp),γιατί στο 3d mark 11 η απόδωσει πέφτει ενώ όταν τον τρέχω πιο αργά (9χ380) ανεβαίνει????? Τι στο καλό????

Link to comment
Share on other sites

αναλογα με τις ρυθμισεις σου λογικα θα πρεπει να καταλαβεις γτ δεν εισαι stable 100% (*αν φταει αυτο) . οι λυσεις ειναι ειτε παραπανω ρευμα,λιγοτερο oc , τεσταρισμα ραμ - καρτων , σωστοτερο σεταρισμα μητρικης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.