Jump to content



sortcut για ξεκίνημα service (π.χ. MySQL)


neuromancer

Recommended Posts

Έφτιαξα ένα sortcut (σε win7/64) για να ξεκινάω τον mysql server στο οποίο έβαλα την εντολή:

sc.exe start MySQL

αλλά δε "νιώθει" τίποτε. Από command line που δοκίμασα μου λέει:

[SC] StartService: OpenService FAILED 5:
Access is denied.

Κάτι "net start mysql" που δούλευαν στα XP επίσης δεν "πιάνουν".

Γνωρίζει κανείς τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν χρησιμοποιείς το wampserver ή το xampp...? (το link είναι για το x64)

Γλιτώνεις διάφορα προβλήματα γενικότερα...

Πάντως το συγκεκριμένο που έχεις, δεν το έχω συναντήσει, αλλά είναι πιθανόν θέμα privileges, το οποίο συνήθως το λύνεις μέσα από τα services κάνοντας δεξί κλικ->properties->log on->this account και βάζοντας το username και password του χρήστη που έχεις στα windows...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν χρησιμοποιείς το wampserver ή το xampp...? (το link είναι για το x64)

Γλιτώνεις διάφορα προβλήματα γενικότερα...

Για κάποιους λόγους είμαι με IIS/PHP....

Πάντως το συγκεκριμένο που έχεις, δεν το έχω συναντήσει, αλλά είναι πιθανόν θέμα privileges, το οποίο συνήθως το λύνεις μέσα από τα services κάνοντας δεξί κλικ->properties->log on->this account και βάζοντας το username και password του χρήστη που έχεις στα windows...

Αυτό κοιτούσα τώρα.... by default είναι με τον system account. Φοβάμαι μήπως βάζοντας το στον admin βγάλει άλλα προβλήματα. Με κανένα script δεν παίζει τίποτε?

edit: δοκίμασα με αλλαγή log on αλλά δε συγκινήθηκε

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι καθώς βρήκα λύση. Η εντολή του sortcut είναι όπως είπα παραπάνω:

sc.exe start MySQL

με τη διαφορά ότι το τρέχω με δεξί κλικ - run as administrator. Με διπλό κλικ βγάζει Access is denied καθώς θέλει real admin account.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.