Jump to content



Αθόρυβη οθόνη


unstoppable

Recommended Posts

Αυτή την στιγμή έχω μία LG L246Wh αλλά ρυθμισμένη σε brightness 10 κάνει αρκετό θόρυβο(whine).

Πως πάνε οι οθόνες σας σε αυτό τον τομέα, πάντα για brightness κάτω του 100 και με PCs που παράγουν λίγο θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

lg w2486l γκρινιάζει πολύ και μου βγαλε κολημένο πίξελ, οπότε αν δεν το παντρευτώ, θα πάει για αλλαγή.

Τους πήρα τηλέφωνο και με είπαν: αλλάζουμε και λάμπες πηνία κ οτιδήποτε κάνει θόρυβο και διορθώνουμε τα πάνελ από τα πίξελζ....

Αλλά επειδή κρατάω μικρό καλάθι δεν την αλλάζω ακόμη, δεν μου είναι πολύ ενοχλητικό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 3 lg, μια 2442pa, w2452v και μία 204wt 4ετίας (και στις 3 brightness ~30), αλλά σε καμία δεν έχω παρατηρήσει coil whine. Και αυτά σε σχετικά αθόρυβα μηχανάκια. Τώρα μπορεί να έχω σταθεί και τυχερός..

Link to comment
Share on other sites

Έχω 3 lg, μια 2442pa, w2452v και μία 204wt 4ετίας (και στις 3 brightness ~30), αλλά σε καμία δεν έχω παρατηρήσει coil whine. Και αυτά σε σχετικά αθόρυβα μηχανάκια. Τώρα μπορεί να έχω σταθεί και τυχερός..

2452v μου βγάζει σε μένα... έχει κανα τρίμηνο που ξεκίνησε πήρα LG και μου είπανε να αλλάξω κάρτα γραφικών γιατί δεν είναι σίγουρο οτι φταίει η οθόνη....

Παίζει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Με έβαλες σε σκέψεις και έκανα δοκιμές. Με player (κλειστό το pc) στα 10cm ακούγεται. Στο 1m απόσταση που κάθομαι στο γραφείο, με απόλυτη ησυχία (2:25 το βράδυ, σε επαρχία ;)) με τον player πάλι, ακούγεται οριακά (ή απλά παίζει παιχνίδια ο εγκέφαλος μου, και "περιμένει" ότι θα το ακούει)

Στο pc, ένα φουρφούρι στα 800rpm να τρέχει πρέπει να βάλω το αυτί μου 2-3 εκατοστά πάνω από τις τρύπες για να ακουστεί. Αλλιώς τίποτα.

Ουφ, αυτά.

edit

το παλιό 204wt ακούγεται αλαφρώς περισσότερο, και το 2442 είναι πιο αθόρυβο και από τα 3.

Link to comment
Share on other sites

το παλιό 204wt ακούγεται αλαφρώς περισσότερο, και το 2442 είναι πιο αθόρυβο και από τα 3.

Και η δικιά μου lg w2442pa πρέπει να στήσεις αυτή από πίσω κοντά στις τρύπες για να πεις ότι ακούγεται κάτι, υπο κανονικές συνθήκες δεν ακούγεται τίποτα (γενικά ανέλπιστα καλή οθόνη για την τιμή της)

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια viewsonic 22ara που το κανει.

Οι υπολοιπες οθονες μου (της υπογραφης , και lg 19reς) δε το κανουν.

Με τη viewsonic εμαθα οτι υπηρχε coil whine και στις οθονες.

Απ οτι ειπε παντως ο φιλος γραφιστας zomg που ειχε ψαξει αρκετα το πραγμα , ειναι κατι το οποιο μπορει να τυχει σε οποιαδηποτε οθονη.

Το ιδιο μοντελο σε καποιον να κανει , και σε αλλον να μην κανει coil whine , οποτε δε νομιζω να μπορεσουμε να κανουμε εναν γενικο κανονα-λιστα με οθονες που κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.