Jump to content



Epson BX625FWD Vs HP OfficeJet Pro 8500 Vs ???


Recommended Posts

Λοιπόν. Ψάχνουμε για πολυμηχάνημα για γραφείο. Απαραίτητα χαρακτηριστικά:

*χαμηλό κόστος εκτύπωσης

*κόστος αγοράς εκτυπωτή ~200-220€

*Fax

*Flatbed scanner & ADF

*Automatic Duplex

*Ethernet

Ως τώρα έχω βρει αυτούς τους δύο:

Msystems.gr - Προϊόντα - Hewlett Packard OfficeJet Pro 8500 All-in-One

Msystems.gr - Προϊόντα - Epson Stylus Office BX625FWD

α. Μπαίνει κάποιος άλλος εκτυπωτής στη λίστα αυτή;

β. Ποιον διαλέγουμε;

γ. Ο Epson έχει κεφαλές στα μελάνια [σαν τον HP?] ή ενσωματωμένες στον εκτυπωτή;

Link to comment
Share on other sites

εν τάξει, παίρνει continuous ink supply system, αλλά πόσο εύκολα είναι στην εγκατάσταση και τη χρήση αυτά τα πράγματα; και πόσο εμφανίσιμα θα είναι μέσα σε γραφείο όπου θα μπαίνουν οι πελάτες;

Link to comment
Share on other sites

Τον 8500 τον σκεφτόμουν κ εγώ, μέχρι που είδα όόόλα αυτά τα user reviews..

Προσανατολίζομαι περισσότερο σε lexmark, που δίνει 5 χρόνια εγγύηση, ακόμα και στον Lexmark Prospect Pro205 ! Σίγουρα κάνεις συμβιβασμό στην ταχύτητα, αλλά στα 5 χρόνια θεωρώ δεδομένο ότι το μηχανάκι θα χαλάσει, μια φορά τουλάχιστο.

H epson έχει το καλό ότι τα μελάνια δε "λερώνουν", αλλά του hp είναι μάλλον οικονομικότερα. Τίποτα από canon?

Link to comment
Share on other sites

Το review τα παραλεει. Το 'στησιμο' του μηχανηματος δεν παιρνει πανω απο 30 λεπτα για εναν μετριο (σε γνωσεις χρηστη).

Την πιο πολυ ωρα -δυστυχως- την καταλαμβανει το software installation που ειναι ενα τεταρτακι και μετα κανα 7-8 λεπτο το αρχικο initialization που γινεται μονο την πρωτη φορα (και οχι αν το ξανασεταρεις ;) )

Link to comment
Share on other sites

Το review τα παραλεει. Το 'στησιμο' του μηχανηματος δεν παιρνει πανω απο 30 λεπτα για εναν μετριο (σε γνωσεις χρηστη).

Την πιο πολυ ωρα -δυστυχως- την καταλαμβανει το software installation που ειναι ενα τεταρτακι και μετα κανα 7-8 λεπτο το αρχικο initialization που γινεται μονο την πρωτη φορα (και οχι αν το ξανασεταρεις ;) )

Χωρίς να το έχω δει ποτέ μου, θα συμφωνήσω, ωστόσο δεν εννοούσα το review αυτό αλλά τα 500 σχεδόν user reviews που το συνοδεύουν από κάτω (8 σελίδες - αρνητικά στο σύνολο τους) και που μιλούν για προβλήματα με το page feeder, για τις κεφαλές κλπ κλπ. Τρόμαξα!

Link to comment
Share on other sites

Απο τεχνικης αποψης, το 2010 βαλαμε -περιπου- 40 τετοια μηχανηματα σε εταιριες. Ειχα θεμα με 2 μονο, το ενα ειχε θεμα η 'γλωσσα' που τραβαει τα φυλα και το δευτερο δεν ξερω ακομα γιατι ειναι στην infoquest κ περιμενω το αποτελεσμα :D

Link to comment
Share on other sites

Χμμ..ενδιαφέρον! Οπότε ανατρέπεται το βασικό επιχείρημα που με έκανε να τον απορρίψω (το άλλο είναι το συχνό και άκαιρο καθάρισμα των κεφαλών, που είναι πάντως ενσωματωμένες στον εκτυπωτή, αν έχω καταλάβει καλά).

Κάτι άλλο: εκτός από τον 8500 υπάρχει και ο 8500Α, ο οποίος έρχεται πάνω κάτω στη διπλή τιμή..τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

το άλλο είναι το συχνό και άκαιρο καθάρισμα των κεφαλών, που είναι πάντως ενσωματωμένες στον εκτυπωτή, αν έχω καταλάβει καλά

για τον HP μιλάμε; :nothing: Φακ. Στα οικιακά μηχανήματα τις κεφαλές τις έχει στα μελάνια, και εδώ τις έχει στο μηχάνημα...;

Link to comment
Share on other sites

για τον HP μιλάμε; :nothing: Φακ. Στα οικιακά μηχανήματα τις κεφαλές τις έχει στα μελάνια, και εδώ τις έχει στο μηχάνημα...;

Με αυτό τον τρόπο μπορούν να βγάζουν μεγαλύτερα μελανοδοχεία, αφού δεν πάει όλο το μελάνι πέρα-δώθε αλλά μόνο οι (2) κεφαλές, οι οποίες παρεμπιπτόντως έρχονται γύρω στο 50αρι η κάθε μια ( skroutz hp c4900a c4901a). Στην πράξη, έχουμε άλλο ένα αναλώσιμο μάλλον, με το που λήξει η εγγύηση :D Ωστόσο το κόστος για μελάνι πρέπει να είναι όντως πολύ χαμηλό, ακόμη και με τα γνήσια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δε ξερω αν δε σε καλυπτει ο [ame=http://www.amazon.co.uk/dp/B002K99MXA/ref%3Dpe_26541_23601131_pe_vfe_d1]bx610[/ame] αλλα το amazon τον εβγαλε σε πολυ καλη τιμη (και ο 625 εχει εκπτωση αλλα οχι τοσο μεγαλη)

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσε σε παρακάλώ αν μπορείς και για τα Driver Packs της HP και γενικότερα αν συναντήσεις κάποια δυσκολία στην εγκατάσταση, δυσλειτουργία του feeder και conflict ΗP Software γενικώς με άλλο πρόγραμμα...:T:

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.