Jump to content



Serial vs Usb modem....56K :(


vgiozo

Recommended Posts

Ποιές είναι οι διαφορές στα χαρακτηριστικά, αν υπάρχουν, μεταξύ των modem που συνδέονται μέσω Usb και σειριακής θύρας;;

Π.χ. για το 56Κ σειριακό της US Robotics

Specifications

- V.92, V.90, V.34, V.32bis, V.32, V.22bis, V.22, V.23, and V.21.

- V.42/MNP 2-4 error correction, V.42 bis/MNP 5 compression

- V.80 video conferencing support

- Fax: EIA 578 (Class 1) and EIA 592 (Class 2.0) with V.17, V.29, V.27ter

Για το μοντέλο της ίδιας εταιρείας σε usb

-Data: V.92, V.90, V.80, V.34, V.32bis, V.32, V.22bis, V.22, V.23, and V.21

-Data Error Control/Compression: V.42/V42bis, V.44 and MNP2-4/5

-Fax: EIA 578 (Class 1) with V.17, V.29, V.27ter

Θεωρητικά ποιό έχει καλύτερες επιδόσεις;; Ο διαφορές στα στάνταρ που υποστηρίζουν για αποστολή και λήψη φαξ έχουν κάποια πρακτική σημασία πχ;;

Ακόμη, σε μένα συμβαίνει με το micronet serial modem που έχω να μην βλέπει ο υπολογιστής τη συσκευή, αν δεν έχω ανοίξει το διακόπτη πριν μπεί στα Windows, ενώ πρέπει να το ανοιγοκλείσω στο Post, όταν κάνω επανεκκίνηση, για να μπορέσει να το δεί το λειτουργικό, αλλιώς δεν εμφανίζεται στον διαχειριστή συσκευών...μ' όλα τα σειριακά έτσι συμβαίνει ή το δικό μου βγήκε βιτσιόζικο;;

Λέω να τ' αλλάξω γι αυτό το λόγο...νοιώθω βέβαια πως κάνω πολλή φασαρία για το τίποτα, αλλά σκέφτηκα με την ευκαιρία να μάθω κάτι, αν κανείς έχει κάτι να πεί κάποιος επί των παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Αν το ανοίξεις αφού μπείς στα Windows , κάνε δεξί κλικ στο My Computer , διάλεξε Manage.

Διάλεξε Device Manager , και από το menu , διάλεξε Scan For Hardware Changes.

Θα το βρεί κανονικά.

Τα Serial Cable modems είναι λίγο καλύτερα από τα USB ( καλύτερα , λίγο πιο απροβλημάτιστα ).

Λάβε υπόψιν σου ( όσο ακόμα είσαι με 56k ) , να βρείς provider ( ISP ) , που να έχει πιο κοντά στο σπίτι σου κέντρο ( πιάνεις καλύτερα ping έτσι ) [ εγω Αθήνα που είμαι πολύ κοντά στην Panafonet έχω 140-180ms ping σε Γαλλικούς , Ιταλικούς , Γερμανικούς , Αγγλικούς servers. ]

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά, το serial είναι καλύτερο. Πρακτικά, το serial είναι ακόμα καλύτερο. Το πρόβλημα με τα XP είναι σε όλα τα σειριακά modem. Αν το έχεις κλειστό όταν μπαίνεις στα windowsΧΡ πήγαινε στο device manager->Scan for Hardware changes->Modem properties->Query modem. και θα μπορείς να κάνεις κανονικά τις κλήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...τουλάχιστον ξέρω ότι δεν συμβαίνει μόνο στο δικό μου μοντεμ...παρόλαυτά, πήγα σήμερα το απόγευμα πλαίσιο να πάρω καινούριο μοντεμ και λυπήθηκα τα 50 ευρώ που θά 'δινα....γι αυτό έβαλα άλλα 65 και πήρα ένα Nec 2500α :upside:

...τελείως ασυνεπής είμαι ρε γαμώτο...

Link to comment
Share on other sites

lol Vgiozo.

Για να πούμε την αλήθεια , καλά έκανες.

Αφού:

1) Έχεις ήδη modem

& 2) Μέσα - τέλη του καλοκαιριού θα πέσει αισθητά ( αν όχι στις ευρωπαϊκές τιμές ) η DSL

Το modem θα πήγαινε χαμένο , οπότε...

Enjoy your new DVD Recorder!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.