Jump to content



Xaser VI & Modding


marios4th

Recommended Posts

Αρχικα καλως σας βρηκα!!:dance3::dance3:

Φτιαχνω καινουργιο pc.Απο την αρχη.Πυργο πληκτρολογιο και ποντικι.Οθονη και ηχεια ειμαι μια χαρα.Ειμαι στα μεσα εξεταστικης τωρα και την Τριτη γραφω ενα μαθημα και το αμεσως επομενο ειναι σε 9 μερες.Αρα νομιζω μπορω να ασχοληθω με το κουτι μου.Σκεφτομαι αυριο να το παραγγειλω (τωρα απο που θα δειξει θα παω και στα γειτονικα μαγαζακια, ποτε δεν ξερεις μπορει να με εκπληξει ευχαριστα κανενα!!!, και μετα θα στειλω μηνυμα σε e-shop multirama plaisio μηπως μπορουν να το φερουν γιατι δεν το εχουν καν και skroutz που εψαξα 3 μαγαζια μου εβγαλε και αυτα out of stock) και να αρχισω να κανω αυτα που θελω. Αν δεν βρω αυτο το κουτι μου αρεσει και το element V και εεε καπως και το cosmos s..Οπως και να εχει πρωτο βημα ειναι να το βαψω.Εχω αρκετες ιδεες.Σιγουρα απο εξω θα παραμεινει μαυρο.Οι σιτες ή θα παραμεινουν κοκκινες ή ασπρες ή μαυρες.Πρωτη φορα βαφω κουτι αρα το πως κτλ θα σας ρωτησω οταν ερθει η ωρα.Το αλλο που θελω να κανω ειναι το εξης Welcome to Thermaltake

οπως βλεπετε αν πατησετε στο λινκ στο πανω μερος του κουτιου, εκει που στεγαζονται οι θυρες τα κουμπια κτλ, εχει 2 μπλε led στις γωνιες και το Χ, το power button δηλαδη, που ειναι μπλε.Θα ηθελα να ξερω ποσες πιθανοτητες υπαρχουν στο να μπορω να αλλαξω το χρωμα του led?? Αυτα for now... :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..

Διάβασα αυτό που λες ότι μπορεί να πάρεις τηλέφωνο κάποια συγκεκριμένα μαγαζιά για να σου φέρουν κάποιο κουτί...

Είναι αδύνατον να παραγγείλουν ένα κομμάτι εκτος αν έχει πέσει έλλειψη και περιμένουν παραγγελια..

Τα led που λες μπορούν να αλλαχτούν με οποιο χρώμα εσύ θες..

Πάρε το case και εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε για ότι πρόβλημα έχεις..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω, απο τοτε που πηρα το δικο μου και μετα η ποιότητα τους έπεσε κατακόρυφα + ειναι κακασχημα.

Δες κάποιο ποιοτικότερο καλύτερα γιατι ισως κάποια στιγμη το μετανιώσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν ειναι και το καλυτερο στο cable managment αλλα εχει τρυπες..Σιγουρα το cosmos ειναι κλασεις ανωτερο σε αυτον τον τομεα αλλα για εμενα ειναι υπερβολικα κλασσικουρα το cosmos, φανταστειτε τη γνωμη εχω και για τα lian li..Αντικες.. :p θελω να μου αρεσει πρωτα.Ολα τα αλλα φτιαχνονται διαθεσει να υπαρχει ;). οσο για το αν μπορω να στειλω μηνυμα το εχω κανει μια φορα με το eshop και την αλλην μερα το ειχαν στην σελιδα τους και το τσιμπησα φυσικα.Μπορει να ηταν και τυχαιο αλλα οκ.θα δειξει.. :)

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση που δεν μπορεσω να βρω το xaser, να παω στο cosmos?.Το TJ07 ωραιο, ευρυχωρο αλλα ειναι κλασσικο και αυτο για εμενα.θελω περιεργα κουτακια.Να τωρα εχω ενα NZXT NEMESIS ELITE.Χαλια κουτι, ουτε η ποιοτητα μου αρεσε αλλα οταν το αγορασα ποτε ηταν 2004?2005? 14 15 χρονων ημουν δεν ηξερα και πολα το ειδα μου αρεσε μαζεψα λεφτα το πηρα. Αλλα δεν θυμιζει κανενα αλλο κουτι και αυτο μου αρεσει.Κατι τετοιο θελω.Να ξεχωριζει..Το cosmos ομορφο μεν, classic δε..το HAF X καλο αλλα με χαλαει κατι παλι. Μην βαρατε ειμαι καπως σε αυτα τα θεματα.Μου αρεσουν γενικα τα προτοτυπα σχηματα.Αλλα για πειτε και εσεις κανενα να κοιταξω για να εχω εναλλακτικες:T:

Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε για το cable managment το κουτι το ξερω.Πριν κανα 2 χρονια ο αδερφος μου αλλαξε κουτι και πειρε αυτο.Αφου βεβαια του το εδειξα εγω.Αυτος κοιτουσε κατι lian li.τελικα πηρε το xaser.Την εγκατασταση την καναμε μαζι.Μπορει να πηρε αρκετη ωρα αλλα δεν φαινεται καλωδιο στην κυριολεξια.Οποτε ορεξη να υπαρχει οπως ειπα και ολα διορθωνονται....Βρηκα και ενα αλλο κουτι.silverstone Raven01..Ειδα review απο διαφορες σελιδες και εκει το cable managment ειναι καπως..αλλα το skroutz ουτε καν το βγαζει...Οποτε κατι μου λεει οτι στην τελικη θα παω ή για cosmos ή για το haf x...Θα μαθουμε αυριο λογικα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι τις εχω δει τις εκδοσεις που βγαζει η cm.Δεν εχει πλεξυ στο πλαϊ και ειναι ακομα κατι που θα πρεπει να κανω μαλλον..Θα δουμε..Εχω ψαξει σε nzxt thermaltake coolermaster corsair(πανακριβα :p) silverstone ξεχναω καμια??

Link to comment
Share on other sites

αφού θες ένα "μουράτο -sci-fi- next gen- whateva" case να μια πρόταση...

nzxt phantom

έχει και φαν έχει και fan controller,τρύπες για cable management και νομίζω πως έχει αρκετούς χώρους

ειδικά σε άσπρο είναι αρκετά όμορφο...

Link to comment
Share on other sites

εγώ αν έπαιρνα κουτί τώρα θα έπαιρνα αυτό. Αλλά με τα γούστα σου, θα σου πρότεινα κι αυτό. Αφού θα πάρεις που θα πάρεις κουτί που θα βαρεθείς εντός έτους (γκαραντί), πάρε κάποιο φθηνό

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι αυτης της λογικης..αφου θα το βαρεθω να παρω κατι χαλια.Ολα τα βαριεσαι οταν τα τρως στην μαπα καθε μερα.Λογικο ειναι.Εκτως αν το εχεις κανει με τα χερακια σου που τοτε εισαι περιφανος και δεν χορταινεις να το κοιτας.Ειμαι ανθρωπος που αγοραζω κατι και αν δεν βγει καλο θα το κρατησω οσο ειχα υπολογισει.Δεν θα τρεξω να το αλλαξω επειδη κατι με χαλασε.Επειδη ειμαι φοιτητης και επειδη θα μπει στο σαλονι το pc εκει το εχω θελω να ειναι μαυρο να ταιριαζει με την tv το ps3 κτλ.Και επειδη μου αρεσουν τα προτοτυπα σχεδια θελω κατι ξεχωριστο πλην ομως καλο.Σιγουρα δεν υπαρχει το τελειο και σιγουρα το τελειο για τον καθενα ειναι κατι το διαφορετικο.Απο εκει και περα κανεις παραχωρησεις.cable managment το ελυσα μια φορα στο xaser θα το ξαναλυσω δεν τιθεται θεμα, υδροψυξη ειναι στα σχεδια να μπει αλλα οχι τπτ το super duper για extreme overclocking.Δηλαδη 2πλα ψυγεια και τετοια δεν νομιζω...normal πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Update: Πηγα ρωτησα στα μαγαζακια τα γειτονικα.Πηρε ενας τηλ στην Αθηνα καπου και ρωτησε για το xaser.Δεν υπαρχει πλεον.Μονο απο στοκ σε καμια αποθηκη της γερμανιας μου ειπαν και θα κανει ενα μηνα και..Αρα no Xaser :( μαλλον για cosmos με βλεπω αφου ουτε τα υπολοιπα μπορεσα να βρω..Cosmos, haf x και nzxt phantom ειναι τα κουτια που μπορω να βρω ελλαδα.Ολα τα αλλα ειναι κατα παραγγελια απο εξωτερικο

EDIT: Το nzxt βγαινει απο την λιστα για να δοκιμασω και αλλες εταιριες.Ειχα τωρα nzxt. Το haf x και το haf 932 τι διαφορες εχουν??

Link to comment
Share on other sites

Και στο cOsmos black και στο cOsmos S μπορεί να εγκατασταθεί παράθυρο...

Δεν είναι πρόβλημα αυτό για να επιλέξεις κουτί πιστεύω..

Γνώμη μου είναι να αγοράσεις το S μεγάλο και ευρύχωρο είναι 2 από τα συν του.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο πηρα κουτι.Το περιμενω μεσα στην εβδομαδα.Τελικα πηρα το haf x μετα απο αρκετα reviews που ειδα συν των 2 usb3.0 θυρων που με βολευουν εκει πανω λογο του οτι θα παρω εναν εξωτερικο usb3.0 :).Για να μην σκυβω κατω απο το γραφειο για το βαλε βγαλε.Τωρα ψαχνω για τροφοδοτικο.Δεν ξερω ακομα ποια καρτα γραφικων θα παρω..gtx580 ή αυτην που ΘΑ βγει με τους 2χ114gf gpus.Αναλογως την τιμη.Αν κανει μεχρι 600-650 η διπλη καρτα οκ.Αλλιως θα παω για μια 580.Το υπολοιπο συστημα θα ειναι sandy bridge με τον 2600κ και την UD7 της gigabyte.Αρα λογικα ενα 850αρι το θελω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.