Jump to content



Ηχομονωση στο case...


saxon_747

Recommended Posts

Εγω ας πουμε εχω σε ενα tjo7s(silverstone):Q6600 B3,8800GTX,asus striker,3πλο rad και συνολικα 6 ανεμιστηρες(αυτους που ειχε μαζι το κουτι) για να ησυχασω λιγο τι πρεπει να κανω;;Η υδροψυξη απο μονη της δεν ακουγεται,αμα δηλαδη το pc ειναι κλειστο και λειτουργει μονο αυτη ,δεν ακουγεται καν,αλλα αμα ανοιξει...εχει πολυ θορυβο

Τι μπορω να κανω;;Να το μονωσω(με ricofon;;),να αλλαξω ανεμιστηρες(αν ναι ποιους;;) ή προτεινετε κατι αλλο;;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γράψε μας πόσους και τι ανεμιστήρες έχεις ακριβώς. Επίσης που έχεις τον καθέναν. Ακούς ήχους ταλάντωσης ή κραδασμών (είναι πιο εύκολο να έχεις τέτοιους σε αλουμινένια κουτιά) ή απλά ο ήχος των ανεμιστήρων στο full σε χαλάει?

Πάντως αν έχεις κρατήσει τους stock του silverstone, σαν σκούπα θα ακούγεται το κουτί. Είναι πολύ δυνατοί άρα και θορυβώδεις.

Το Tj-07 είναι και μεγάλο κουτί, με ηχομονωτικό τίποτα δεν θα κάνεις. Πρέπει να αλλάξεις ανεμιστήρες ή/και να τους κόψεις στροφές...;)

Link to comment
Share on other sites

Μερικες φορες ακουμπαει η αντλια στο πλαινο του κουτιου και κανει ενα μεταλικο θορυβο.Αλλα αυτο θα διορθωθει μολις αλλαξω σωληνες γιατοι θα τις αλλαξω και θεση.

Κατα τ' αλλα οι ανεμιστηρες ειναι αυτοι που ενοχλουν και κανουν θορυβο

Εχουμε λοιπον:2x120mm(silverstone) στην οροφη

1x80mm(silverstone) στην πισω πλευρα πανω-πανω

3x120mm(2 silverstone και ενας απο τον μαρκα δε θυμαμαι) στο ψυγειο

Το ανεμιστηρακι της καρτας γραφικων

1 corsair dominator airflow fan

1 asus ανεμιστηρακι στη mobo

Link to comment
Share on other sites

1) Δοκιμασε αρχικα να μειωσεις τις στροφες των ανεμιστηρων, ειτε με πρόγραμμα, ειτε απο το bios (αν υπαρχει επιλογη), ειτε με αντιστάσεις. Ακομα και αυτους του ψυγειου μπορεις να δοκιμασεις να τους χαμηλωσεις. Αν δεν εισαι ικανοποιημενος τοτε τους αλλαζεις.

2) Απο τη στιγμη που εχεις νερο πιστευω μπορεις να βγαλεις κανεναν ανεμιστηρα απο το κουτι χωρις να εχεις προβλημα θερμοκρασιας.

3) Στην mobo ειναι απαραιτητο το fan?

4) Το ψυγειο ειναι τριπλο χοντρο? Αν ναι δες μηπως σηκωνει την καρτα γραφικων να μπει και αυτη στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε jasone λογικό είναι να έχεις πολύ ήχο με όλα αυτά τα πράγματα μέσα. Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λέει ο chris.

Επίσης στην θέση σου θα έκανα τα εξής:

1> Βγάλε το φουρφούρι από mobo και από μνήμες. Δεν προσφέρουν σχεδόν τπτ, απλά θόρυβο σου δίνουν....

2> Σαν stopgag, μείωσε με αντιστάσεις στα 7v τους ανεμιστήρες της silverstone. Την μεγαλύτερη ζημιά btw, στην κάνει ο 80άρης exhaust.

3> Στη θέση σου πάντως δεν θα χρησιμοποιούσα καθόλου τους Everflow (τα στοκ φουρφούρια του κουτιού). Το μεγάλο τους πρόβλημα είναι η μεγάλη τους ταχύτητα (2000rpm) και το πολύ κακό airflow όταν πέφτουν οι στροφές τους στις περίπου 1000-1200. Επίσης έχουν πολύ κακή συμπεριφορά όσον αφορά το θόρυβο σε undervoltage και συγκεκριμένα το bearing clicking. Καλό θα είναι να τους αφήσεις στην άκρη.

Η καλύτερη (όχι φθηνότερη) λύση για νέους fans είναι:

2x NoiseBlocker Black Silent Fan XE1

4x Arctic Cooling AF12025L

1x SCYTHE SFF21F S-FLEX S-FDB 120MM

Τέρμα ο ήχος και το βασικό είναι πως δεν θα ανεβάσεις και θερμοκρασίες ιδιαίτερα. Θυμήσου μόνο να βάλεις τον fan που είναι πάνω και μπροστά να ρίχνει αέρα μέσα στο κουτί (όχι να βγάζει) για να χτυπάει μνήμες και λοιπά τσουμπλέκια της μητρικής. Επίσης, ο S flex θα μπει στην πάνω πίσω θέση με αντίσταση για τα 9v.

Μην φοβάσαι αν έχεις θετικό airflow μέσα στο κουτί, το TJ-07 έχει κατασκευαστεί για να λειτουργεί και με θετικό και με αρνητικό pressure...πειραματίσου, σε περίπτωση που έχεις μεγάλες θερμοκρασίες βάλε και τον πάνω μπροστά να βγάζει. Επίσης αν έχεις πολύ ζεστές τις μνήμες ξαναβάλε το dominator pack, αν και προσωπικά το έχω πετάξει λόγω θορύβου (βέβαια είμαι κολλημένος εγώ οπότε μην με ακούς)...XD

Link to comment
Share on other sites

Το ψυγειο ειναι τo BlackIce GTS 360(το λεπτο).Οι silverstone ,δεν περνουν καμια μεταβολη στροφων απο προγραμμα ή bios.Με αντισταση πως;;(βασικα τι ειναι η αντισταση;;).Ανεμιστηρακι στη mobo ειναι αυτο που ερχεται μαζι με τη μητρικη για τα heatpipes.Δε νομιζω να κανει θορυβο,λετε να το βγαλω;Το dominator το χρειαζομαι γιατι δουλευω με μεγαλες τασεις τις μνημες

"Σαν stopgag, μείωσε με αντιστάσεις στα 7v τους ανεμιστήρες της silverstone"Δηλαδη;;

Ειχε 2 80αριδες ο ενας εχει ηδη φυγει(για να χωραει να περνα το καλωδιο της αντλιας),να βγαλλω και τον αλλο;;

Dante:Με τους ανεμιστηρες με εμπλεξες λιγο.καταρχην που θα τους βρω;;Μπορεις να βαλεις λινκ;(στο παλισιο δεν ειδα κατι)

Επισης που να μπει ο καθενας;;Μπροστα δεν εχω υποδοχη για ανεμιστηρες,εχω 2x120mm πανω,2x80mm πισω ψηλα,3x120mm πανω στο ψυγειο,που βρισκεται κατω και δεξια.Αν μπορεις πες μου που θα βρω τους ανεμιστηρες που λες,και που να μπει ο καθενας1

Ευχαριστω και συγγνωμη για το ζαλισμα

Edit;Εκτος απο την θεση να μου πεις και αν θα βαζει ή θα βγαζει αερα καθε ανεμιστηρας.Τωρα εχω τους 120 που ειναι πανω να βγαζουν,τον 80 πισω ψηλα να βγαζει κι αυτος,κι αυτους του ψυγειου να βαζουν.

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι κατάλαβα, πίσω δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τις 2 80αρες θέσεις, αλλά μόνο την μία.

Οπότε...πάμε:

Πίσω 92mm exhaust: http://www.checkmate.gr/products.php?pid=3445

Στις 3 θέσεις του radiator, intake (push): http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650102

Στην πάνω και πίσω θέση, exhaust: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807911 (αγοράζεις ένα τέτοιο, το συνδέεις με τον fan και μετά τον fan στο ρεύμα).

Στην πάνω και μπροστά θέση, exhaust: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650102

Βγάλε το φουρφούρι του nb, δεν χρειάζεται. Θα σου έλεγα και το ίδιο για τις μνήμες, αυτά τα 2 δίνουν πολύ θόρυβο. Να ξέρεις πως όσο μικρότερος ο ανεμιστήρας, τόσο γρηγορότερα γυρνάει και τόσο περισσότερο θόρυβο κάνει. Αν δεις πως έχεις πολύ ζεστές τις μνήμες, ξαναβάλε το optional φουρφουρι τους.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω πολυ!Μαλλον οπως ειπες θα κανω.Ο θορυβος θα μειωθει αρκετα ε;;Επιπτωσεις σε θερμοκρασιες θα εχω;;

Στο nb δεν εχω fan.Εχω ενα asus μικρο που μπαινει πανω στο heatpipe τις striker αλλα νομιζω δεν ακουγεται καν(αλλα θα το βγαλω,αν δω διαφορα),αυτο στις μνημες μου ειναι απαραιτητο ομως.

Αληθεια,γιατι στο πανω μερος 2 διαφορετικοι ανεμιστηρες;;

Να βαλλω και μονωση ή μπα;

Πρεπει να παρω και κατι για ναρυθμιζω την ταχυτητα;;Η δεν χρειαζεται;;Η θα το κανω απο το mobo?

Link to comment
Share on other sites

Ο θόρυβος θα πέσει περίπου στα 24-25db με αυτό το setup. Με άλλα λόγια στο 1/3 από αυτόν που έχεις τώρα, αν κατάλαβα καλά τις θέσεις και το είδος των ανεμιστήρων που έχεις μέσα...πες μου επίσης, τι τροφοδοτικό και κάρτα γραφικών έχεις?...:happy2:

Τώρα για θερμοκρασίες, ναι θα δεις κάποια διαφορά. Το πόσο, εξαρτάται από το επίπεδο OC που έχεις στο σύστημα και από το είδος της ψύξης στην κάρτα γραφικών (one slot - two slot). Σε γενικές γραμμές όμως, τπτ το φοβερό, το φοβερό είναι το πόσο θα σου πέσει ο θόρυβος.

Στο nb δεν εχω fan.Εχω ενα asus μικρο που μπαινει πανω στο heatpipe τις striker αλλα νομιζω δεν ακουγεται καν(αλλα θα το βγαλω,αν δω διαφορα),αυτο στις μνημες μου ειναι απαραιτητο ομως.
Οk, κατάλαβα. Άκου τι θα κάνεις:

Βγάλε το ανεμιστήρι της heatpipe. Δεν προσφέρει τπτ τόσο μικρό που είναι, εκτός από θόρυβο.

Για το dominator pack: Κράτα το ΑΛΛΑ: πάρε μια αντίσταση στα 9v, ένωσε την με το τρίπινο του και από εκεί στείλτο στην mobo. Θα πέσει ο θόρυβος του, και δεν θα χάσεις σε απόδοση σχεδόν τίποτα.

Αληθεια,γιατι στο πανω μερος 2 διαφορετικοι ανεμιστηρες;;
Όταν μειώνουμε τις στροφές στους ανεμιστήρες μας, γινεται πιο δυσκολο να κατευθύνουμε το airflow όπως θέλουμε.

Στην δικιά σου περίπτωση αυτό που θέλουμε είναι να κάνουμε είναι το εξής:

silverstonesideqz0.jpg

Οι λόγοι που στην πάνω και πίσω θέση μπαίνει ο S flex είναι οι εξής 4:

1> Έχεις καταργήσει την μία από τις 2 πίσω exhaust θέσεις, οπότε θέλεις κάτι δυνατότερο για να στείλει έξω και ίσω τον αέρα.

2> Θέλεις να έχεις αρνητικό pressure, δλδ το ισοζύγιο intake/exhaust να είναι αρνητικό. Με λίγα λόγια, να βγαίνει από το κουτί περισσότερος αέρας απ'ότι μπαίνει και έτσι να μην λιμνάζει ο ζεστό αέρας μέσα. Για να μπορέσεις να ξεπεράσεις το airflow των 3 AC στο rad σου με 2x120 και 1x92 exhaust, θα πρέπει ο ένας 120άρης να είναι πιο δυνατός.

3> Σε περίπτωση που δούμε πως ανέβηκαν αρκετά οι θερμοκρασίες σου (δεν το νομίζω αλλά ποτέ δεν ξέρεις) βγάζουμε την αντίσταση από τον S flex και δουλεύει ακόμα γρηγορότερα αλλά και σχετικά αθόρυβα @1600rpm.

4> Θέλουμε να δημιουργήσουμε την γεωμετρία που έχω στο σχήμα.

Να βαλλω και μονωση ή μπα;
Μόνωση σε τόσο μεγάλο κουτί είναι δώρο άδωρο, ξέχνα το. Δεν θα κερδίσεις σχεδόν τπτ, και θα τσιμπήσεις λόγω κατασκευής του TJ-07 (χωρίς μπροστινό intake δλδ) 2-3 βαθμούς κελσίου αναίτια.
Πρεπει να παρω και κατι για ναρυθμιζω την ταχυτητα;;Η δεν χρειαζεται;;Η θα το κανω απο το mobo?
Αν βάλεις τα φουρφούρια που σου είπα, όπως στα είπα (με αντιστάσεις στο dominator και στον S flex), δεν θες τπτ, τελείωσες....:banging:
Link to comment
Share on other sites

Good, και τα 2 είναι σχετικά αθόρυβα και energy/heat efficient.

Για το θέμα των θερμοκρασιών ισχύει πάντα το εξής. Δεν υπάρχει αργό fan με καλό airflow ούτε γρήγορο με χαμηλό θόρυβο. Ουσιαστικά τα περισσότερα που διαβάζεις πρόκειται για φαντασιώσεις και λάθος συμπεράσματα ανθρώπων που γνωρίζουν ελάχιστα από ψύξη ή έστω στοιχειώδη θερμοδυναμική. Αυτά που υπάρχουν είναι "λάθος" κατασκευασμένα fans που φυσικά πρέπει να αποφεύγονται και που δυστυχώς είναι το μεγαλύτερο μέρος όσων κυκλοφορούν για τα PC. Επίσης υπάρχουν και σωστά fans που όμως χρησιμοποιούνται πολλές φορές σε λάθος διάταξη με αποτέλεσμα την αναποτελεσματικότητα τους και τον αυξημένο θόρυβο.

Με λίγα λόγια, είναι λογικό και επόμενο αλλάζοντας έναν ανεμιστήρα που τρέχει στις 2200rpms με κάποιον που είναι στις 1000rpms πως θα έχεις λιγότερο airflow. Το κατά πόσο επιδρά αυτό πάνω στις θερμοκρασίες σου είναι άλλο θέμα. Προβλέπω ένα πιο θερμό εσωτερικό κατά 2-3 βαθμούς στην περίπτωση σου. Πράγμα που δεν σε χαλάει καθόλου φυσικά, αν σκεφτείς τον θόρυβο που γλιτώνεις...^^

Link to comment
Share on other sites

bios ολοι φυσανε γυρω στις 1500 120mm και 92mm.ΜΕχρι και το ανεμιστηρακι(της obo,που το χω επειδη εχω wc και χρειαζεται) και το dominator και αυτα στο 60% τα εβαλλα και ησυχασα!!

Πρωτη φορα τοση ησυχια.

Φιλε Dante80 ευχαριστω πολυ για το χρονο και τη βοηθεια σου

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.