Jump to content



Ηχομονωση στο case...


saxon_747

Recommended Posts

Ρε παιδες, σκεφτομαι να βαλω αυτη την "μοκετα" (πχ της akasa) που υποτειθεται ηχομονωνει το case...

Θα ηθελα απο καποιον που εχει τοποθετησει κατι αναλογο στο case του να μου πει: 1. Αν κανει οντως δουλεια. 2. Αν επηρρεαζει την θερμοκρασια. 3. Αν μαζευει σκονη 4. Αν τελικα συμφερει...

Link to comment
Share on other sites

Για ηχομονωση εχω να σου προτεινω κατι ..διαφορετικο.

Επειδη τα ηχομονωτικα τυπου ρικοφον κ αυτο της ακασα ειναι "μαλλιαρα" εκτος απο τον ηχο δεν αφηνουν ουτε τη περιτη θερμοτητα να φυγει απο το κουτι σου.

Γι'αυτο εχω σκεφτει 2 εναλακτηκα υλικα.

Φελος απο αυτο που βαζουν στους τοιχους για να κολλανε χαρτακια με πινεζες(οχι με το καδρο(!!!) αλλα χυμα) η πλαστικο-λαστιχο που πουλανε με το μετρο(δε ξερω τι χρησημοτητα που μπορει να εχει αυτο!!!) τοειδα τυχαια σε ενα παπου οταν εψαχνα λαστιχο για το πλεξι.

ο συνδιασμος των δυο πρεπει να δινει αρκετα καλα αποτελεσματα!!

δεν εχω φτασει στο κεφαλαιο μονωση λογο του οτι εχω ενα παραθυρο on project το οποιο πρεπει να τελιωσει για να προχωρησω στο επομενο κεφαλαιο,αρα δεν μπορω να σου πω την αποτελεσματικοτητα των παραπανω......

Link to comment
Share on other sites

check this out

και...

1)Ναι κανει δουλεια αλλα το Ricofon κανει καλυτερη....

οσο καλυτερα καλυψεις την εσωτερικη επιφανεια του κουτιου τοσο καλυτερο αποτελεσμα θα εχεις...

2) To Akasa επιρεαζει πολυ λιγο την system temp

ενω το Ricofon λογω ανωμαλης επιφανειας εμποδιζει το σωστο Airflow και κατ'επεκταση

επιδρα λιγο πιο δραστικα στην θερμοκρασια του κουτιου...

3)Οτι σκονη παιζει στο κουτι σου θα κατσει πανω τους για τα καλα....

ειδικα στις αυγουλιερες του Ricofon...

(καθαριζουν ευκολα παντως...)

οποτε βαζεις και φιλτρακια στα intake fans για να την ελαχιστοποιησεις....

4) αυτο θα το αποφασισεις εσυ αφου το δοκιμασεις.....

σε αλλους αρεσει ενω σε αλλους οχι...

εγω παντως τελικα τα ξηλωσα και απλα θα χαμηλωσω τις στροφες των fans....

Link to comment
Share on other sites

Με τα fanακια σε silent mode δεν ακουγεται τιποτα... Αλλα αν γινεται δουλεια με το akasa,γιατι να τα χαμηλωσω; εκτος αν εχουν το ιδιο αποτελεσμα... Οποτε δεν συμφερει... (γιατι να δωσω τζαμπα λεφτα;) Οταν λες επηρρεαζει πολυ λιγο την temp, για ποσο λιγο μιλαμε; 1-2C η παραπανω;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael

Bαλε το αφρολεξ που εχουν μεσα στα κουτια απο ΜΟΒΟ,VGA κτλ

Και δουλεια κανει κ τζαμπε ειναι... ;)

Aπλα πρεπει να αγορασει 5 mobo ωστε να παρεις απο τα κουτια τους το αφρολεξ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael [Σήμερα, στις 22:01]

Bαλε το αφρολεξ που εχουν μεσα στα κουτια απο ΜΟΒΟ,VGA κτλ

Και δουλεια κανει κ τζαμπε ειναι... ;)

η γνωμη μου ειναι πως ειναι πραγματι τζαμπα...

αλλα δουλεια δεν κανει ...

μιας και δεν εχει ουτε την καταλληλη πυκνοτητα σαν υλικο (σαν το Akasa)

αλλα ουτε καποιου ειδου ενισχυση οπως το ενδιαμεσο φυλλο καουτσουκ (στο Ricofon)

Link to comment
Share on other sites

εγω τωρα ρε παιδακια να ρωτησω για 2 αλλα υλικα που μολις μου ρθε στο μυαλο.......

1)Σφουγγαρι με υφη σαν αυτο του Vettex....υπαρχουνε μαγαζια τα οποια πουλανε μεγαλα κομματια απο αυτο......

2)Εργοστασιακο φυλλο καουτσουκ παχους 0.5εκατ. το οποιο δεν γνωριζω που μπορουμε να βρουμε.....

εχω την εντυπωση οτι και τα 2 αυτα υλικα ειναι αρκετα φτηνα και ευκολα να τα βρουμε.επισης λογω της ομαλοτητας της επιφανειας τους δεν θα πρεπει να εχουν επιπτωσεις στην θερμοκρασια........τι λετε???????????

Link to comment
Share on other sites

Oλοι σχεδον εχουμε 2-3 κουτια απο παλιες αγορες.. ;)

Δουλεια κανει,αλλα δε μπορω να το συγκρινω με το AKASA που λετε διοτι ουδεποτε ειχα...!

Κ αν θες να ειναι ποιο πυκνο βαλτο διπλο ;)

Link to comment
Share on other sites

ricofon υπαρχει και σε λεπτοτερες διατομες με μικρα αναγλυφα τετραγωνακια. Μπαινει σχεδων παντου και εγω το πηρα απο μαγαζι με μονωτικα 25 ευρω το τετραγωνικο το οποιο φτανει και περισευει

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λεμε...

-καουτσουκ μπορειτε να βρειτε σε μαγαζια με μοκετες...

πλαστικο δαπεδο θα ζητησετε 3-4mm παχος σε οτι αποχρωση θελετε...

-επισης υπαρχει και ενα πολυ καλο υλικο και αρκετα εμφανισιμο που πωλειται επισης

σε μαγαζια μονωτικων και θυμιζει τα κλασσικα mousepads (μαυρο πυκνο αφρωδες)

-οτι μορφης παντως ηχομονωτικο και να βαλετε θα πρεπει να κολληθει με καποιο τροπο,

-ειτε με ταινια διπλης οψης (βγαινει δυσκολα μετα)

-ειτε με τσιμπηματακια θερμοκολλας

(ποιο ευκολο καθαρισμα αλλα δεν καθεται τελεια το μονωτικο)

-ειτε με βενζινοκολλα

(μονιμα πραγματα, τελεια εφαρμογη - καμια δυνατοτητα αποτοποθετησης...)

το θεμα ειναι να μην γινει το εσωτερικο του κουτιου σαν την καλυβα του καραγκιοζη..

γιατι πλεον για πολλους απο εμας παιζει ρολο και η εμφανιση....

αρα ενα 20ευρο δεν ειναι μεγαλο κοστος

προκειμενου να εξασφαλιστει και η εμφανιση του κουτιου

αλλα και η αποδοτικοτητα της μονωσης

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Για να μην ανοίξω άλλο θέμα, θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτό το μονοτικό για παράδειγμα μπαίνει πρώτα στο PC και μετά βιδώνει η μητρική από πάνω.

1) Υπάρχει περίπτωση να λιώσει από τις θερμοκρασίες?

2) Έχει στατικό ηλεκτρισμό που μπορεί να προκαλέσει ζημιά στο PC?

3) Είναι ηλεκτρικά αγώγιμο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για να βαλλω ricofon σε ενα tj07s ποσα εκατοστα παχως να παρω;;

Θα περιορισει το θορυβο ετσι;;

Που μπορω να το βρω; το μαγαζι στην αμφιθεας που εχει πει ο κοπριτης σε αλλο τοπικ ισχυει;;Το practiker εχει;;

:p:pΕυχαριστω παιδια

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες, σκεφτομαι να βαλω αυτη την "μοκετα" (πχ της akasa) που υποτειθεται ηχομονωνει το case...

Θα ηθελα απο καποιον που εχει τοποθετησει κατι αναλογο στο case του να μου πει: 1. Αν κανει οντως δουλεια. 2. Αν επηρρεαζει την θερμοκρασια. 3. Αν μαζευει σκονη 4. Αν τελικα συμφερει...

Ειδικά αυτό μην το βάλεις με τίποτα. Σε περίπτωση που μετανιώσεις (σίγουρα) δεν βγαίνει με την καμία. Είναι εντελώς άχρηστο. Το καλύτερο να την ψάξεις με αθόρυβα fans psu κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει το silent computing τότε ναι το ντύνεις. Αν έχεις μέσα τριπλά radiators, και 5-6 ανεμιστήρες στις 1500+ rpms, είναι χαμένος κόπος. Τα ηχομονωτικά υλικά με άλλα λόγια υπάρχουν για να κάνουν ένα ήσυχο σύστημα αθόρυβο. Όχι ένα θορυβώδες ήσυχο (απλά δεν γίνεται)...;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.