Jump to content



DMT [Tweak ADSL Connection!!]


aris20

Recommended Posts

  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Θα μπορούσε αυτή η εφαρμογή να βελτιώσει τα pings της γραμμής;

Γιατί σε άλλη περίπτωση, δεν έχω λόγο να πειράξω κάτι, είναι σχετικά γρήγορη κι απίστευτα σταθερή (αν δεν πέσει το ρεύμα, δεν αποσυνδέεται)

Link to comment
Share on other sites

να χαμηλώσει τα ms όχι.....να σου ελαχιστοποιήσει/μηδενίσει το packet loss ναι.

αλλά από ότι λες η γραμμή είναι σταθερότατη......η διόρθωση που κάνει το dmt tool φτάνει ως το Α/Κ.

εσύ θες διόρθωση μάλλον στις γραμμές του παρόχου με το εξωτερικό :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βρήκα λοιπόν ένα D-Link και όντως μπορεί και δουλεύει με dmt tool και με δυνατότητα πηράγματος του snrm.Ωραία λέω!Όμως...

Όσο και να κατεβάσω το snrm η ταχύτητα πάνω από 12.5 και κάτι δεν πάει!!!

Και εδώ είναι που χρειάζομαι την βοήθειά σας @aris20,@AlexanderK,@billpeppas,@NoDsl και λοιποί.

Γιατί δεν ανεβαίνει άλλο η ταχύτητα παρά μόνο κανα 200άρι kbps όσο και να ρίξω το snrm?

Έχει να κάνει με τι και με ποιον?Είναι τελικά θέμα HoL?Είναι θέμα κλειδώματος snrm από HoL και η αλλαγή που κάνω είναι "εικονική"?Είναι θέμα modem\router που χρησιμοποι΄πω και κάνω την αλλαγή(να δοκιμάσω άμα βρω και με άλλο?)?Είναι θέμα κλειδώματος τελικά όχι του snrm από την HoL αλλά της ταχύτητας(γίνεται κάτι τέτοιο?)?

Τι μπορεί να είναι τελικά ρε παίδες?Και τι να κάνω?

Σας ευχαριστώ όσοι ασχολειθείτε!

Xρόνια πολλά και καλή Χρονιά..!!

Λοιπόν, είσαι σε κάποιο Profile των 12,5Mbps...

O OTE, παρέχει κάποια Profile στις 24άρες ένα με ~12028Kbps, και ένα ~24576Kbps (φυσικά δε το πιάνεις ακριβώς το 24576 μόνο σε πολύ καλές περιπτώσεις)..

Εάν όντως όσο κατεβάζεις το snr δεν ανεβαίνει η ταχύτητα τότε απλά είσαι σε profile 12Mbps για αυτό δεν ανεβαίνει η ταχύτητα, γιατί το "dslam" δεν δίνει παραπάνω ταχύτητα πολύ απλά.

Άρα η HOL δεν σου τα λέει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά και σε σένα Άρη!

Οπότε είναι αυτό που φοβόμουν\πίστευα\έλεγα δλδ,ε?Ότι και καλά δεν είναι σε προφίλ του 9snrm αλλά των 12Mbps,ε?

Οπότε ή έλεγαν λαλακίες στην HoL ήδεν ξέρουν τι τους γίνεται!!!

Στην τελική δεν μπορούμε να κάνουμε τπτ άλλο???Άμα τους πω να με ανεβάσουν σε μεγαλύτερο προφίλ???

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, επειδή η αλήθεια είναι πως ούτε αυτοί ξέρουν, πρέπει να μιλήσεις με κάποιον τεχνικό τους και όχι με τηλεφωνήτριες η τηλεφωνητές που δεν ξέρουν.

Ζήτα κάποιον τεχνικό και εξήγησε του, ότι η γραμμή σου μπορεί να πάει πιο ψηλά, διότι όλοι εκεί πιάνουν μεγαλύτερη ταχύτητα η κάτι τέτοιο.

Εμένα μου λέγαν ότι δεν μπορώ να πιάσω παραπάνω από 8Mbps και επέμεναν, αλλά όταν τους είπα ότι γίνεται και επέμενα στο τηλέφωνο μου λέει εντάξει, θα σας βάλω στα 24Mbps και με συνδέσανε με άλλον τεχνικό που μου είπε εντάξει αλλά τελικά με έβαλε στα 12Mbps(profile) έτσι μετά ξαναπήρα, μου λέγανε ότι έχω τα 24, αλλά τους έλεγα όχι αλλά το 12άρι profile δεν καταλαβαίναν, και μετά από πολλές φορές σε διάφορους τεχνικούς ένας κατάλαβε αμέσως και μου το έκανε άψογο.

Και τώρα είμαι στα 17Mbps εδώ και μήνες με 0.5-0.9db snr μεταβάλεται αλλά δεν πέφτει, άντε να πέσει 1 φορά την εβδομάδα και αν τύχει. Αλλά παίζει ρόλο και το router, το NETGEAR DGN2200 με το linux firmware, είναι άψογο, και με 0.1-0.3db snr κρατάει την γραμμή.

---Edit: ενώ εάν ήμουν κάποιος άσχετος τώρα θα είχα μείνει στα 8Mbps και θα περίμενα ακόμα. :p

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μιλήσει αρκετές φορές με διάφορους τεχνικούς και μου λένε ότι πιάνω από τα μέγιστα της περιοχής μου ήδη και ότι δε μπορούν να κάνουν τπτ άλλο.Το μόνο που μπορούσαν να κάνουν ήταν να με βάλουν σε προφίλ 9snrm που είναι και το καλύτερο δυνατόν και χαμηλότερο που έχουν.

Έτσι μου είπαν!!!

Οπότε να τους ξανα πάρω και να τους πω ότι έπιανα 15+ και να με βάλουν σε 24άρι προφίλ???

Link to comment
Share on other sites

Nαι, και εαν δεν σου είναι κόπος πάνε σε κάποιον γείτονα και δες τα stats του, πόσο margin/attenuation έχει.

Να ξέρεις, δεν γνωρίζουν τι τους γίνεται...

Εάν επιμένεις θα το πετύχεις.

Πάρτε και ένα γράφημα, είπα να κάνω ένα reset το router να δώ πόσα θα πιάσει.

orbmt20120103051549.png

18Μbps, αλλά η αποδοτικότητα της είναι στα 1682917476.png

Μπορεί κάποιος με 18Mbps συγχρονισμό να κάνει speedtest να δεί πόσο του βγάζει το speedtest.net?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα καλά!!!

Πήρα τηλ στην HoL και τα είπαμε!!!:devil:

Τελικά όντως με είχαν βάλει σε προφίλ 12άρι όπως πολύ υποψιαζόμουν αλλά και πολύ σωστά μου είπες και εσύ Άρη και όχι προφίλ με χ,ψ,ζ snrm.

Τους είπα ότι έπιανα παραπάνω και να με βάλουν σε 24άρι και με έβαλαν σε 20άρι τελικά επειδή ούτως η άλλως μέχρι 16 έπιανα και είναι καλύτερα μου είπαν αλλά δεν έχει και νόημα να με εβαζαν σε 24 κιόλας,πιστεύω.

Εν τέλη πιάνω 16 τώρα στις καλές και πραγματικό 13+!!!:fun:

Οπότε όλα καλά!

Άμα είναι μπορεί να ανεβάσω και screen shot αύριο από speedtest.net,HoL αλλά και άλλα.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά καλημέρα σας,

Έχω ένα D-Link DSL 320T και δεν μου παίζει το DMT. Υπάρχει ασυμβατότητα;

Να ρωτήσω και το άλλο. Έχω 24άρα φοιτητική με τα παρακάτω στοιχεία.

post-17126-1416075757,8177_thumb.jpg

Υπάρχει πιθανότητα να κερδίσω κάτι παραπάνω σε ταχύτητα όταν και αν πειράξω τη γραμμή;

Γενικά, εδώ και 3+ χρόνια δεν έχω καμία αποσύνδεση με το modemάκι μου.

edit:

Ορίστε και ορισμένα tests

post-17126-1416075757,9489_thumb.jpg

post-17126-1416075757,9624_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[MENTION=17126]icsd08063[/MENTION] αφου με 8snrm πιανεις 14661 αν το κατεβασεις οσο θες πχ στα 6-5-4 ,με προυποθεση να μην εχεις πολλες αποσυνδεσεις λογικα θα σου ανεβει και η ταχυτητα κατεβασματος .

Με το D-link ναι μαλλον υπαρχει ασυμβατοτητα ,οπως προτεινει και ο [MENTION=16603]aris20[/MENTION] αμα θες παρε κανενα netgear dgn2000/2200 που υποστηριζονται σιγουρα .Ερωτηση τα netgear DGND4000/3700 και DGN3500 υποστηριζονται ?αν γνωριζει κανεις να μας πει .Γιατι σκεφτομαι να παρω το 3700.

Link to comment
Share on other sites

@H4ckerman

Consider it done :T:

Από χθες παίζω μπάλα με το Netgear DGN2200.

Απλά υπάρχουν ορισμένα θέματα...

Αρχικά, λίγες ώρες πριν συνδέσω το Netgear, μου έκανε μία αποσύνδεση το Dlink. Ομολογώ, ήταν ίσως η πρώτη που είδα από το router όσο καιρό το έχω. Το θέμα είναι μετά το περιστατικό αυτό, κλειδώσα με το Dlink στα 13 σχεδόν και τώρα με το Netgear κλειδώνω στα 12700+. Ανέβηκε βέβαια το upload μου :getlost:

Έχουν αλλάξει λίγο τα στατιστικά της γραμμής μου...

post-17126-1416075779,5655_thumb.jpg

Ενώ πριν: post-17126-1416075781,0707_thumb.png

Πως μπορώ να πειράξω τώρα το SNR?

Από τα λίγα που διάβασα, κατάλαβα ότι πρέπει να κάνω enable το telnet και μετά να παίξω με DMT.

Σωστά τα λέω ή λέω βλακείες...?

edit

Όλα ok με το DMT.

post-17126-1416075786,3829_thumb.jpg

post-17126-1416075779,5655_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@H4ckerman

Consider it done :T:

Από χθες παίζω μπάλα με το Netgear DGN2200.

Απλά υπάρχουν ορισμένα θέματα...

Αρχικά, λίγες ώρες πριν συνδέσω το Netgear, μου έκανε μία αποσύνδεση το Dlink. Ομολογώ, ήταν ίσως η πρώτη που είδα από το router όσο καιρό το έχω. Το θέμα είναι μετά το περιστατικό αυτό, κλειδώσα με το Dlink στα 13 σχεδόν και τώρα με το Netgear κλειδώνω στα 12700+. Ανέβηκε βέβαια το upload μου :getlost:

Όλα ok με το DMT.

[ATTACH]47913[/ATTACH]

Πολύ καλά....

Τρέξε από command στο Cli "adslctl configure --snr 65491" και σε κόβω να πατάς τα 19... :p

Link to comment
Share on other sites

Για γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος να το τσεκάρω και εγώ αυτό ρε συ!!!Τι και πως.

H εντολή πραγματοποιήται συνήθως στα Netgear, και όχι στα άλλα routers.

Δεν χάνεις να την δοκιμάσεις μήπως δουλέψει, και εάν δεν δουλέψει απλά κάνε ένα restart το router..

Απλά αναγκάζει το SNR να μειωθεί και άλλο, αλλά συνήθως η μεγάλη πτώση του ρίχνει το Οutput Power, με αποτέλεσμα να συγχρονίζει χειρότερα.. Διότι μέχρι τα 65536 έχει 18-19dbm ενώ με κάτω από 65536 έχει 17,1dbm περίπου... Και για να μπορέσουμε να δούμε πάλι άνοδο πρέπει να το μειώσουμε κατά πολύ.

Πειραματίσου, εάν πετύχει η εντολή θα με καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

να πω και γω τον πονο μου...ειμαι με Hol με 15 att σε προαστιο της θεσσαλονικης,20ετιας οικοδομη.εκανα ολες τις απαραιτητες δοκιμες και στη ρεκλετα και στο σπιτι,ομως συγχρονιζω σταθερα στα 12-13 .μου εστειλαν και τεχνικο,αλλα ειδαν τα ιδια με μενα.πηρε και τηλεφωνο στη hol και με κλειδωσαν στα 13.

αξιζει να παρω να ζητησω αλλαγη προφιλ η κατι τετοιο?απο βδομαδα θα εχω και ενα netgear dgn2000 για να παιξω με το snr..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.