Jump to content



DMT [Tweak ADSL Connection!!]


aris20

Recommended Posts

To atenuation είναι η εξασθένιση της γραμμής σου και εξαρτάται σχεδόν αποκλειστικά απο το μήκος του χαλκού σου. Μόνη λύση η μετακόμιση. :p

Ναι το γνωρίζω αυτό απλά σε ρώτησα μήπως ήξερες τίποτα άλλο κοπλάκι:p επειδή είπες...

Γνώμη μου: Δές πόσο μπορείς να παίξεις θεωρητικά με το atenuation σου

!

Kαι μια άλλη ερώτηση.Οι αλλαγές αποθηκεύονται στο modem ή πρέπει να τρέχει το πρόγραμμα;

Στο modem.Και να κλείσεις το πρόγραμμα παραμένουν οι ρυθμίσεις.

Χάνονται με την επανεκίνηση του modem.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply
Hello to all,

εγω στο speedtouch 585v6(Software Release:6.1.0.5) δεν εχω login και password στις αρχικες ρυθμισεις τι βαζω?

sorry για την χαζη ερωτηση

Τι βαζω εκει για να κανει connect??

Είναι retail αγορασμένο το modem/router ή στο έδωσε κάποιος πάροχος; Υπάρχει πιθανότητα να είναι rebranded το firmware και να έχε κωδικό. Κάποιες φορές χρησιμοποιούνται και κάποιοι αριθμοί που είναι τυπωμένοι στο αυτοκόλλητο απο την κάτω πλεύρα, άλλοτ αυτούσιοι, άλλοτε τα 4 τελευταια ψηφία από κάποιο κωδικό.

Link to comment
Share on other sites

thαnks for the replies

Μου το ειχε δωσει ο ΟΤΕ πριν 5 χρονια

Τι να κανω any ideas??

Κάνε reset το modem χρησιμοποιώντας μια οδοντογλυφίδα ή άλλο αιχμηρό αντικείμενο στην μικρή εσοχή στην πίσω πλευρά του modem. Μετά το reset δοκίμασε και πάλι με

usename: Administrator και password:[κενό]

Δεν φαίνεται να χρησιμοποιεί κάποιον ιδιαίτερο κωδικό για το συγκεκριμένο modem ο ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ισως να ειμαι λιγο off-topic αλλα, ακουσα οτι στην ADSL εχεις την δυνατοτητα* να βαλεις ενισχυτη σηματος :o στο DSLAM και να πιανεις καμπανα σημα. Μου το ειπε ενα παλικαρι που εκανε την πτυχια του με θεμα το ADSL. Το εχει ξανακουσει κανεις?Ξερουμε τι παιζει?

*θα μπορουσες αλλα δεν το κανουν οι παροχοι.

Link to comment
Share on other sites

Αν στο είπε ακριβώς έτσι, "ενισχυτή σήματος" και "σήμα καμπάνα", είτε είναι μεγάλος φαν της κοσμοτέ, είτε να κοιτάξει πάλι την πτυχιακή του.

Αυτό που γίνεται είναι να βάλεις τις κάρτες του dslam με οπτική σε remote cabins το οποίο ουσιαστικά είναι οτι γίνεται με το VDSL αλλά είναι ασύμφορο. Αυτό το κάνει αποκλειστικά ο ISP. Εσύ πέρα απο την εσωτερική σου δεν έχεις δικαιοδοσία σε τπτ άλλο.

Οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μπορεί ο ISP να δυναμώσει το output power, αλλά αυτό θα προκαλέσει χειρότερα προβλήματα για τις υπόλοιπες γραμμές :p

Αλλά οι έννοιες "ενισχυτής σήματος", "σήμα καμπάνα" κλπ δεν ταιριάζουνε σε πτυχιούχο στα telecomms.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγω παραξενευτηκα...δεν ειχα ξανακουσει κατι παρομοιο.

Μου ειπε οτι ηδη το εχουν κανει σε απομακρυσμενες περιοχες και πιανουν 24αρια...

Επειδη δεν το πολυκατεχω το θεμα δεν ζητησα περισσοτερες πληροφοριες...ισως να εννοουσε το VDSL και να μην μου το εξηγησε ή να μην το καταλαβα.

Link to comment
Share on other sites

χεχεχε εμενα ειναι για κλαμματα η γραμμη μου :dance3:

Πειραξα το snr και το πηγα στο 50%, 6.1 δλδ και συνδεθηκε στα 5159...

Το RCO μου εμφανιζει οτι εχω συνδεθει με το 106% των δυνατοτητων της γραμμης μου:wall:

Μπορει να καταλαβει κανεις γιατι ειναι τοσο ασχημα τα πραγματα στην γραμμη?

(σημειωση η εσωτερικη καλωδιωση του σπιτιου ειναι επισης χαλια :p, ειναι διπλη η γραμμη...δλδ καταληγει και σε ενα γραφειο στο ισογειο και μετα ερχεται και πανω στο σπιτι.Περιμενω να ερθει ενας φιλος με νετμπουκ να κανω δοκιμες απο κει που ξεκιναει η γραμμη.BTW οταν ειχα πρωτοβαλει 24αρα επιανα 11mbit και με τον καιρο επεφτε)

post-6489-1416075691,3588_thumb.jpg

post-6489-1416075691,3967_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

έχω το ασύρματο modem router του conn-x speedtouch tg585v8 ....αν και ειναι στα συμβατα με το προγραμμα λόγω αστάθειας του ασύρματου δικτύου και random restarts που έκανε έπρεπε να του περάσω την generic 8.2.7.8.....και δυστυχώς το νέο firmware προς το παρόν δεν υποστηρίζεται....τι κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

έχω το ασύρματο modem router του conn-x speedtouch tg585v8 ....αν και ειναι στα συμβατα με το προγραμμα λόγω αστάθειας του ασύρματου δικτύου και random restarts που έκανε έπρεπε να του περάσω την generic 8.2.7.8.....και δυστυχώς το νέο firmware προς το παρόν δεν υποστηρίζεται....τι κάνουμε?

Εγω που εχω το V7 δεν καταφερα να του περασω παλαιοτερο firmware παντως, μονο με telnet πρεπει να γινεται και δεν εχω βρει τις εντολες. Αν καταφερεις να του περασεις παλαιοτερο firmware που να υποστηριζεται καλως...αλλιως μαλλον πρεπει να βρεις καποιο ρουτερ που να υποστηριζεται να κανεις την δουλεια σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.