Jump to content



Transcend DDR-SDRAM PC3200(Πλαισιο)


fanisk

Recommended Posts

Ξερω οτι δεν ειναι και το καλυτερο...αλλα αυτες εχω τωρα...2*512=1024...

Τα timings ειναι 3-3-3-8 και δουλευουν 1:1 βασει cpu-z...που μπορω να δω το ρευμα που παιρνουν ομως?

Συγχωρεστε την ασχετοσυνη μου αλλα ειμαι νεος με το αθλημα:tomato::D

Ξερετε που μπορω να τις φτασω, με τι timing και τι ταση?

(και επειδη τις εχω προσωρινα....εχετε να μου προτεινετε τιποτα καλο για να τις αλλαξω?)

Ευχαριστω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κακώς πήρες CL3. Το Πλαίσιο δε τις διαχωρίζει από τις CL2.5 και τις έχει ίδια τιμή. Εγώ έχω 1x512 JetRam και ένα 1x512 PSC. Timmings 2.5-3-3-7 και οι δύο. To ρεύμα που παίρνουν το βλέπεις από το BIOS. Μπορούν να δεχτούν αρκετό παραπάνω και αν είσαι λίγο τυχερός θα ανεβάσουν αρκετό FSB. Το θέμα είναι όμως οτι η Transcend κατασκευάζει τις πλακέτες αλλά τα chips μπορούν να είναι από οποιονδήποτε οπότε αλάζουν και οι προδιαγραφές. Συνεπώς, πρέπει να δεις τι γράφουν τα chipάκια πάνω και να ξανακάνεις την ερώτηση....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fANiS_K

Ξερω οτι δεν ειναι και το καλυτερο...αλλα αυτες εχω τωρα...2*512=1024...

Τα timings ειναι 3-3-3-8 και δουλευουν 1:1 βασει cpu-z...που μπορω να δω το ρευμα που παιρνουν ομως?

Συγχωρεστε την ασχετοσυνη μου αλλα ειμαι νεος με το αθλημα:tomato::D

Ξερετε που μπορω να τις φτασω, με τι timing και τι ταση?

(και επειδη τις εχω προσωρινα....εχετε να μου προτεινετε τιποτα καλο για να τις αλλαξω?)

Ευχαριστω!!!!!

Επειδη τα ταυτοχρονα ασχολεισαι με το oc του επεξεργαστη σου δοκιμασε πρωτα να τις βαλεις με διαιρετη 3/2 να δεις που παει και ο επεξεργαστης σου και μετα δες τι γινετε με αυτες.Ρευμα μπορεις να δωσεις μεσα αποτο bios ...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε vagouridi αν και το ειχα δει στο bios δεν ηξερα τι αντιστοιχει που και δεν ηθελα να κανω δοκιμες....φοβομουν...αλλα με σας θα τα μαθω ολα!

Ευχαριστω φιλε!

Θα το κανω και θα σας ενημερωσω!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox

Κακώς πήρες CL3. Το Πλαίσιο δε τις διαχωρίζει από τις CL2.5 και τις έχει ίδια τιμή. Εγώ έχω 1x512 JetRam και ένα 1x512 PSC. Timmings 2.5-3-3-7 και οι δύο. To ρεύμα που παίρνουν το βλέπεις από το BIOS. Μπορούν να δεχτούν αρκετό παραπάνω και αν είσαι λίγο τυχερός θα ανεβάσουν αρκετό FSB. Το θέμα είναι όμως οτι η Transcend κατασκευάζει τις πλακέτες αλλά τα chips μπορούν να είναι από οποιονδήποτε οπότε αλάζουν και οι προδιαγραφές. Συνεπώς, πρέπει να δεις τι γράφουν τα chipάκια πάνω και να ξανακάνεις την ερώτηση....

Φιλε μου σημερα ειδα τα τσιπακια...να τι εγραφαν:

JetRam

0336VH

V58C22568045AR5B

V0308831JARA

JM366D643A-5L=JD

521MB DDR400 3-3-3

79807 YO342 QC:AD

542784

29.10.2003

501670

Αυτα ειναι ολα οσα εγραφαν επανω...μπορειτε να βοηθησετε τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Το ρεύμα από τη στιγμή που είσαι default θα είναι 2.5 ή 2.6 δηλαδή το χαμηλότερο που δίνει η μητρική...δεν έχω τη συγκεκριμένη για να ξέρω.

Τώρα θα μπορούσες να πάρεις με τα ίδια λεφτά από το πλαίσιο αυτές με 2.5-3-3 timings με τσιπάκι Jetram..αυτές τις δοκίμασα και άκαυτες πάνε 220 με 2.5-3-3 σε Abit με n-force και 2.9Volt.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά, θα μπορέσεις να πιάσεις πάνω από 215. Υπολογίζω έως 225ΜΗζ με 2,85Vdimm. Οι JetRam 2,5cl που έχω φτάσανε σταθερά στα 235ΜΗζ σε ΚΤ600 μητρική (MSI KT6 Delta) σε defaults (2.5-3-3-7) και ρεύμα 2,95V.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες το cpu-z ελεγε transcend αλλα τα τσιπακια ειχαν ενα ιριδιζων αυτοκολλητο Jetram...

Αργοτερα θα κανω δοκιμες με τις τιμες που δωσατε για να δω τι γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι είναι σωστό...υπάρχουν Τranscend με τσιπάκι Jetram που το γράφουν στο PCB τους και άλλες που δεν το γράφουν...

Δεν δοκίμασα όπως είπα τις 3-3-3 αλλά τις 2.5-3-3 λογικα οι δικές σου δύσκολα θα παίζουν με 2.5-3-3 στα 210+

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.