Jump to content



ποια mobo να διαλεξω?


redbighunter

Recommended Posts

Μιας και απο amd δεν σκαμπαζω τιποτα, βοηθειστε λιγο! γνωστος μου θελει να φτιαξει extra low budget pcακι για το σαλονι! αρα παμε σε amd! η χρηση που θα του κανει ειναι 90% blu ray ταινιες στο σαλονι και 10% κανα παιχνιδακι της πλακας τελειως! επεξεργαστη λεω τον sempron 140 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559877 που και καλα ανεβαινει και ξεκλειδωνει και σε 2πυρηνο! καρτα γραφικων θα χρησιμοποιειται η on board αποκλειστικα! το θεμα ειναι ποια απο τις παρακατω mobo να του διαλεξω?

ECS A790GXM-AD3 (AM3, DDR3, 790GX, VGA) - Mητρικές - plaisio.gr

Gigabyte MA785GT-UD3H (AM3, DDR3, VGA, Bulk) - Mητρικές - plaisio.gr

MSI 785GM-E51(AM3, DDR3, 785G, VGA) - Mητρικές - plaisio.gr

επιλογη καθαρα απο αυτες τις 3 μητρικες!

edit: υπαρχει καποιο συγκεκριμενο batch κτλ στον sempron 140 που να ξεκλειδωνει στανταρ? καποιος κωδικος στο κουτι κτλ?

Link to comment
Share on other sites

με τις κάρτες γραφικών που έχουνε οι παραπάνω μητρικές ξεχνάς το hardware acceleration και έχω την εντύπωση πως ούτε ο sempron θα είναι αρκετός για HD υλικό, οπότε μάλλον πας για κάτι πιο ακριβό.

Λυπάμαι αλλα σήμερα δέν έχω χρόνο για να σου πώ κάτι παραπάνω, αλλα όλο και κάποιος θα βρεθεί, αλλιώς αύριο τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν καλύτερα ίσως ένας Athlon II x2. Αν θέλεις οπωσδήποτε μια από τις τρεις απ' το stock. Τότε διάλεξε μια από τις MSI και Gigabyte λόγω καλύτερης onboard κάρτας γραφικών (HD 4250).

Link to comment
Share on other sites

με τις κάρτες γραφικών που έχουνε οι παραπάνω μητρικές ξεχνάς το hardware acceleration και έχω την εντύπωση πως ούτε ο sempron θα είναι αρκετός για HD υλικό, οπότε μάλλον πας για κάτι πιο ακριβό.

Λυπάμαι αλλα σήμερα δέν έχω χρόνο για να σου πώ κάτι παραπάνω, αλλα όλο και κάποιος θα βρεθεί, αλλιώς αύριο τα λέμε.

o sempron αν ξεκλειδωθει σε 2πυρηνο και με κολοκαρισμα παει κοντα στα 3.5Ghz δεν πιστευω να μην φτανει για ΗD υλικο!

Θα ήταν καλύτερα ίσως ένας Athlon II x2. Αν θέλεις οπωσδήποτε μια από τις τρεις απ' το stock. Τότε διάλεξε μια από τις MSI και Gigabyte λόγω καλύτερης onboard κάρτας γραφικών (HD 4250).

στο νετ που εψαξα το 785G εχει την HD4200 και το 790G εχει την HD 3300! Σαν επιδοσεις οι vga εχουν αμελητεες διαφορες! δεν ξερω ομως αν η HD 4200 εχει πιο καλα features ως πιο καινουργια!

Link to comment
Share on other sites

οι onboard καρτες της AMD παιζουν με Hardware Acceleration οποιοδηποτε HD υλικο. οταν μιλαμε για H.A εννοουμε οτι το βαρος στο HD υλικο το εχει η καρτα, αρα οποιονδηποτε επεξεργαστη και να εχεις, δεν παιζει ρολο! αν ομως την αποκωδικοποιηση την κανει ο επεξεργαστης αντι της VGA ,τοτε ο sempron ισως να εχει καποια προβληματα, αν και πιστευω οτι μπορει να τα καταφερει!

παντως η ουσια ειναι το HD υλικο να πηγαινει στη καρτα γραφικων, και ο επεξεργαστης να κααααααααθεται....!

θεωρητικα, οποια μητρικη και να παρεις, δεν πρεπει να εχεις προβλημα! ειτε 790GX-3300, ειτα 785-4250. τυγχανει να εχω και τους 2 συνδυασμους, αλλα δεν εχω Full HD TV (ακομα) να τα δοκιμασω....!!!!!

παντως για επεξεργαστη, μην παρεις τον sempron με την προοπτικη να ξεκλειδωσει, γιατι αυτο δεν στο εγγυαται κανεις..!! και ειναι κριμα. για τοσο μικρη διαφορα να μην παρεις τον X2 250! τουλαχιστον, με αυτον, δεν θα εχεις προβλημα, οπως και αν γινεται η αποκωδικοποιηση..!!

Link to comment
Share on other sites

οι onboard καρτες της AMD παιζουν με Hardware Acceleration οποιοδηποτε HD υλικο. οταν μιλαμε για H.A εννοουμε οτι το βαρος στο HD υλικο το εχει η καρτα, αρα οποιονδηποτε επεξεργαστη και να εχεις, δεν παιζει ρολο! αν ομως την αποκωδικοποιηση την κανει ο επεξεργαστης αντι της VGA ,τοτε ο sempron ισως να εχει καποια προβληματα, αν και πιστευω οτι μπορει να τα καταφερει!

παντως η ουσια ειναι το HD υλικο να πηγαινει στη καρτα γραφικων, και ο επεξεργαστης να κααααααααθεται....!

θεωρητικα, οποια μητρικη και να παρεις, δεν πρεπει να εχεις προβλημα! ειτε 790GX-3300, ειτα 785-4250. τυγχανει να εχω και τους 2 συνδυασμους, αλλα δεν εχω Full HD TV (ακομα) να τα δοκιμασω....!!!!!

παντως για επεξεργαστη, μην παρεις τον sempron με την προοπτικη να ξεκλειδωσει, γιατι αυτο δεν στο εγγυαται κανεις..!! και ειναι κριμα. για τοσο μικρη διαφορα να μην παρεις τον X2 250! τουλαχιστον, με αυτον, δεν θα εχεις προβλημα, οπως και αν γινεται η αποκωδικοποιηση..!!

το θεμα ειναι ποια μοβο ειναι πιο καλη? τα ιδια χρηματα εχουν!

edit: για καινουργιο μονο στον sempton 140 μπορω να παω καθως το pc προοριζεται καθαρα για ταινιες και τι budget ειναι extra extra low! απο εκει και περα μονο αν βρεθει αμεσα μεταχειρισμενος 2πυρηνος κτλ!

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια χρηματα, αλλα στο stock house του πλαισιου? αν βρεις καποια απο τις 2 τυχερος θα εισαι!

απο την αλλη, δεν ειναι το θεμα ποια ειναι καλυτερη! συγκρινεις ανομοια πραματα. η μια -η giga- ειναι full ATX, η αλλη ειναι mΑΤΧ! εγω θα επαιρνα τη ATX

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια χρηματα, αλλα στο stock house του πλαισιου? αν βρεις καποια απο τις 2 τυχερος θα εισαι!

απο την αλλη, δεν ειναι το θεμα ποια ειναι καλυτερη! συγκρινεις ανομοια πραματα. η μια -η giga- ειναι full ATX, η αλλη ειναι mΑΤΧ! εγω θα επαιρνα τη ATX

θα παω απο εκει σημερα να δω τι υπαρχει! απλα καλο θα ηταν να ηξερα αρχικα ποια να παρω!

Link to comment
Share on other sites

ωραια. αν δεν εχεις προβλημα μεγεθους, ξεκινα απο την gigabyte και αν δεν την εχουν, παρε την MSI!

οσο για τον επεξεργαστη, αφου προκειται για extra LOW budget συστημα, τοτε οκ! τουλαχιστον υπαρχει η πιθανοτητα ξεκελιδωματος...!!!

τα πραματα θα τα παρεις απο πλαισιο μονο?

κοιτα εδω http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=22359&cat=3⊂=329&pmanuf=undefined&sort=3&step=undefined

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=21784&cat=3⊂=329&pmanuf=undefined&sort=3&step=undefined

επισης, γιατι δεν ριχνεις και μια ματια στις αγγελιες? μπορει να βρεις κατι καλο..!!

Link to comment
Share on other sites

ωραια. αν δεν εχεις προβλημα μεγεθους, ξεκινα απο την gigabyte και αν δεν την εχουν, παρε την MSI!

οσο για τον επεξεργαστη, αφου προκειται για extra LOW budget συστημα, τοτε οκ! τουλαχιστον υπαρχει η πιθανοτητα ξεκελιδωματος...!!!

τα πραματα θα τα παρεις απο πλαισιο μονο?

κοιτα εδω MOTHERBOARD :: Asrock Socket AM3 785GM-S3 Vga Lan Audio Raid - Visionstudio.gr

MOTHERBOARD :: Asrock Socket AM3 880GM-LE Vga GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

επισης, γιατι δεν ριχνεις και μια ματια στις αγγελιες? μπορει να βρεις κατι καλο..!!

μητρικες εχω δει παντου! απλα το budget δεν με αφηνει να ανεβω πανω απο 50 ευρω για mobo! τις μητρικες που μου δειχνεις τις εχω δει αλλα με τα μεταφορικα πανε κοντα στα 70 ευρω! προτιμω αυτα τα 20 να τα δωσω σε cpu!

edit: στις αγγελιες δεν υπαρχει am3 ουτε για δειγμα!

Link to comment
Share on other sites

junior21, δεν μπορεις να πιεσεις τον αλλον. δεν ξερεις τις αναγκες του! αφου λεει extra low budget, καταλαβαινεις οτι θελει το φθηνοτερο δυνατον μηχανημα, για να κανει τη δουλεια που θελει..!

αν πετυχει μια απο τις 2 αυτες μητρικες, ειναι λαχειο!

Link to comment
Share on other sites

ας δωσει λιγα ακομα χρηματα, αμαρτία είναι :(

Ανεστη πιστεψε με κι εγω θα το ηθελα αλλα το παλικαρι που προοριζεται το pc μου εθεσε αυστηρο budget 120 ευρω...αντε max 140 αφου τον επρηξα κυριολεκτικα! και στις αγγελιες δεν υπαρχει am3 ουτε για δειγμα!

case:20 ευρω (το φθηνοτερο που υπαρχει)

mobo: 50 ευρω

ram: 40 ευρω (τα φθηνοτερα 4gb ddr3 που βρηκα)

cpu: 35 ευρω

psu: εχει ενα δικο του

hdd: εχει εναν δικο του

bl player: εχει ενα δικο του

Link to comment
Share on other sites

o sempron αν ξεκλειδωθει σε 2πυρηνο και με κολοκαρισμα παει κοντα στα 3.5Ghz δεν πιστευω να μην φτανει για ΗD υλικο!

στο νετ που εψαξα το 785G εχει την HD4200 και το 790G εχει την HD 3300! Σαν επιδοσεις οι vga εχουν αμελητεες διαφορες! δεν ξερω ομως αν η HD 4200 εχει πιο καλα features ως πιο καινουργια!

Συγνώμη λάθος μου, έχεις δίκιο το 785 έχει HD 4200 (HD 4250 έχει το 880). Πάντως θα είναι καλύτερο από το HD 3300.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη λάθος μου, έχεις δίκιο το 785 έχει HD 4200 (HD 4250 έχει το 880). Πάντως θα είναι καλύτερο από το HD 3300.
μπαα, περιπου στα ιδια επιπεδα ειναι..!

ειναι απειροελαχιστα καλυτερη η 4250! δεν το λαμβανω καν υπ'οψην μου δλδ!

Link to comment
Share on other sites

τελικα φαγαμε ακυρο! στο stock του πλαισιου δεν υπαρχει ιχνος am3 μητρικων! μονο 2-3 κομματια χωρις ενσωματωμενη vga και με τιμες απο 86 ευρω και πανω!

edit: μαλλον δεν επιτρεπεται αυτο που θα ζητησω αλλα αν καποιος μπορει να βαλει αγγελια ζητησης εν μερους μου γιατι εμενα δεν με αφηνει να κανω πανω απο 2 θεματα πωλησης ή ζητησης ανα μηνα θα ημουν υποχρεος!! ψαχνω μητρικη am3 (με sb710 ή sb750) με ενσωματωμενη vga! δινω max 50 ευρω! αν καποιος mod δεν εγκρινει το παραπανω... απλα ας το σβησει και ζητω συγνωμη!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.