Jump to content



Επιλογή ψυκτρας για s1156


morpheusgr

Recommended Posts

Έχω έναν i5 750, πάνω σε μια Gigabyte P55-UD3L. Θέλω να αλλάξω τη Μαβιδης ψυκτρας του i5 για μείωση θερμοκρασίας και ενδεχομένως για ελαφρύ overclocking. Όλα αυτά με την προϋπόθεση να μην το κάνω αεροπλάνο απο θέμα θορύβου.

Το πρόβλημα μου είναι το κουτί μου, είναι ένα παλιό με εξωτερικό φάρδος σχεδόν 20cm. Αρχικά σκεφτόμουν για μια Prolimatech, την super mega ή την armageddon, δεν είχα υπολογίσει όμως το ύψος τους.

Τώρα σκέφτομαι κάτι σε μικρότερο για να χωρέσει μέσα στο κουτί, διάβασα διάφορα review γα τις Corsair A50, Corsair A70 και Coolermaster Hyper 212+. Ποια μου προτείνετε να βάλω; Αν έχετε κάποια άλλη σε μικρό μέγεθος ακούω προτάσεις.

Ακόμα με ενδιαφέρει να βάλω δυο ανεμιστήρες σε push-pull.

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν i5 750, πάνω σε μια Gigabyte P55-UD3L. Θέλω να αλλάξω τη Μαβιδης ψυκτρας του i5 για μείωση θερμοκρασίας και ενδεχομένως για ελαφρύ overclocking. Όλα αυτά με την προϋπόθεση να μην το κάνω αεροπλάνο απο θέμα θορύβου.

Το πρόβλημα μου είναι το κουτί μου, είναι ένα παλιό με εξωτερικό φάρδος σχεδόν 20cm. Αρχικά σκεφτόμουν για μια Prolimatech, την super mega ή την armageddon, δεν είχα υπολογίσει όμως το ύψος τους.

Τώρα σκέφτομαι κάτι σε μικρότερο για να χωρέσει μέσα στο κουτί, διάβασα διάφορα review γα τις Corsair A50, Corsair A70 και Coolermaster Hyper 212+. Ποια μου προτείνετε να βάλω; Αν έχετε κάποια άλλη σε μικρό μέγεθος ακούω προτάσεις.

Ακόμα με ενδιαφέρει να βάλω δυο ανεμιστήρες σε push-pull.

Όλες αυτές που προανέφερες έχουν παραπλήσιο ύψος, κάτι που τις κάνει ακατάλληλες για το tower που έχεις.

(Megahalems: 158,70 mm, Hyper 212: 158,50 mm, Corsair: 159,50 mm)

Καλύτερο value for money έχει η Hyper, αφού με 25€ δε νομίζω να βρίσκεις αρτιότερη ψύκτρα ...

Γνώμη μου να στραφείς προς τη λύση των Samuel 17 , Noctua NH-C14 ή κάτι αντίστοιχο, αν κρίνεις ότι σε συμφέρει.

(Η Noctua βέβαια ιδιαίτερα αλμυρή, σε σημείο που συμφέρει να αλλάξεις tower...)

Edit : Υπάρχει και η Noctua NH-C12P SE14 σε πιο "ανθρώπινες" διαστάσεις και τιμή

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια η Noctua NH-C14 αλλα ειναι οντως πανακριβη και στην ελλαδα δεν την εχουν παρα ελαχιστα καταστηματα. Αν τη βρω πουθενα σε λογικη τιμη (αν και δεν το βλεπω) καλως.

Για ψυκτρες με υψος 15-16cm ποσο χωρος χρειαζεται στο κουτι?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μετρησα το κουτι μου και οι διαστασεις μου ειναι οι εξης:

Κουτι εξωτερικα 200mm

Κουτι εσωτερικα (χωρις τις πλαϊνες λαμαρινες) 196,5mm

Μητρικη σημειο 1 180mm

Μητρικη σημειο 2 171mm

attachment.php?attachmentid=43113&stc=1&d=1296144561

Με αυτες τις διαστασεις πιστευω θα χωρεσει χωρις προβλημα και καποια μεγαλη (tower) ψυκτρα.

Ετσι μαλλον θα παω για την Xigmatek Aegir η οποια εχει διαστάσεις 130 mm (W) x 159 mm (H) x 66.4 mm (D)

post-3083-1416074960,824_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μετρησα το κουτι μου και οι διαστασεις μου ειναι οι εξης:

Κουτι εξωτερικα 200mm

Κουτι εσωτερικα (χωρις τις πλαϊνες λαμαρινες) 196,5mm

Μητρικη σημειο 1 180mm

Μητρικη σημειο 2 171mm

Με αυτες τις διαστασεις πιστευω θα χωρεσει χωρις προβλημα και καποια μεγαλη (tower) ψυκτρα.

Ετσι μαλλον θα παω για την Xigmatek Aegir η οποια εχει διαστάσεις 130 mm (W) x 159 mm (H) x 66.4 mm (D)

Όντως, καλή λύση φαίνεται και αυτή.

Αξιοπρεπής ψύξη (λίγο πιο πίσω βέβαια, σε σχέση με τα θηρία) και σε λογική τιμή

Link to comment
Share on other sites

Σημερα την πηρα, την εβαλα με δυο ανεμιστηρες, πηρα εναν δευτερο ιδιο με αυτον που εχει στη συσκευασια του.

Τωρα εχω πολυ χαμηλοτερο θορυβο και επιδοσεις αν και το περιμενα να ειναι πιο κρυο.

Ανεβασα το bclk στα 155MHz και εχω τις παρακατω θερμοκρασιες μετα απο σχεδον 23 λεπτα στρεσαρισματος (large FFT με prime95) της cpu.

attachment.php?attachmentid=43147&stc=1&d=1296237919

post-3083-1416074968,2716_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωριστε και μια φωτο με την ψυκτρα μεσα στο κουτι

attachment.php?attachmentid=43148&stc=1&d=1296238478

Περιμενω να μου ερθει και ενας ανεμιστηρας μεγαλυτερος για να αλλαξω αυτον που φαινεται πανω στο κουτι, ισως να υπαρξει καποια βελτιωση στις θερμοκρασιες.

Ενδεχεται να αλλαξω και την παστα, χρησιμοποιησα αυτη που ειχε μεσα στο πακετο της ψυκτρας. Ποια μεθοδο θεωρειτε καλυτερη για την εφαρμογη παστας σε τετοια ψυκτρα, μικρη ποσοτητα στο κεντρο της cpu η να απλωσω την παστα στην cpu? ακομα ειδα στο πλαισιο καποιο υλικο σαν υποκαταστατο της παστας, εχει καλυτερες επιδοσεις απο την Arctic Silver 5?

post-3083-1416074968,5792_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παστα όπως και να την βαλεις το ίδιο. Ενα μπαλάκι στο κέντρο και είτε βάζεις την ψύκτρα

και το βαρος κανει την δουλειά είτε την απλώνεις εσύ.

Επίσης για καμια περιπτωση δεν θα βαλεις αυτο το pad.

Μια χαρα ειναι η as5. Αν θες κατι διαφορετικο μπορεις να βαλεις και την eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής

Link to comment
Share on other sites

Εχω αλλαξει το πισω ανεμιστηρα που φαινεται στη φωτογραφια πιο πανω με εναν 92mm και στην μπροστα μερια χαμηλα εχω δυο NoiseBlocker BlackSilent X1.

Πανω στην ψυκτρα εχω αυτον που ερχεται μαζι με την Aegir και εναν Xigmatek XLF-1254 BlackLine.

Οι θερμοκρασιες μου δεν ειχαν σχεδον καμια διαφορα με την αλλαγη των ανεμιστηρων, σκεφτομαι ενδεχομενως αν βρω τροπο να τον στερεωσω να βαλω μπροστα στη θεση των δυο 80mm εναν 120mm ανεμιστηρα για καλυτερη εισαγωγη αερα στο κουτι. Στην πισω πλευρα δεν εχω υποδοχη για μεγαλυτερο ανεμιστηρα απο 92mm εκτος και αν ανοιξω δικη μου τρυπα στη λαμαρινα. Στο πανω μερος και στη βαση του κουτιου δεν υπαρχουν αλλες τρυπες για ανεμιστηρα. Αν μπω στη διαδικασια του τρυπηματος τοτε θα ανοιξω μια στη βαση για να παιρνει απο εκει αερα η καρτα γραφικων. Μετα δε γνωριζω αν εχει νοημα και που μπορω να βαλω κατι αλλο για να βελτιωσω τις θερμοκρασιες.

Δεν ξερω αν θα εχει θετικο αποτελεσμα η χρηση καποιου ανεμιστηρα σαν και αυτο σε ορθια θεση σε καποιες θεσεις 5,25" για εισοδο αερα στο κουτι.

Link to comment
Share on other sites

Με τους ανεμιστηρες που ανεφερα στο προηγουμενο μηνυμα εχω δυο βαθμους διαφορα απο τις προηγουμενες μετρησεις. Η θερμοκρασια μετρηθηκε παλι μετα απο 28 λεπτα small FFTs.

attachment.php?attachmentid=43384&stc=1&d=1297424860

post-3083-1416075006,7722_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.