Jump to content



Ερωτηση για sub αυτοκινητου


rory

Recommended Posts

Καλησπερα.Ψαχνω για sub αυτοκινητου και εχω δει το συγκεκριμενο.Δεν εχω βρει κατι σε αλλο site εκτος απο αυτο.

Δεν με απασχολει η ενταση(πιστευω με τα watt του συγκεκριμενου θα ειμαι οκ,να "γεμισει" ο ηχος μου θελω μονο),ουτε η τιμη,

αλλα δεν θελω να ποιανει ολο το χωρο του πορτμπαγκαζ ενα ηχειο γιατι βαζω συχνα πραγματα και τον χρειαζομαι ελευθερο.

Εχει κανεις γνωση επι του θεματος η και προταση για καποιο αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Οταν εψαχνα woofer για να βαλω στο αμαξι μου για δοκιμη ειχα βαλει εναν παρομοιο 400αρι.

Ο ηχος του αλλα και η αποδοση του δεν μου αρεσε καθολου.

Το μπασο του ηταν αρκετα ρηχο χωρις καθολου "βαθος"

Ναι μπορει να χτυπουσε λιγο στην πλατη αλλα δεν ηταν αυτο που περιμενα απο ενα woofer.

Τελικα κατεληξα σε μια 450αρα κουτα θυσιαζοντας τον χωρο αποσκευων.

Link to comment
Share on other sites

Ενισχυτη εχω ενα ESX (SX-460) τετρακαναλο σε δυο σετ διαιρουμενα Peerless (R.6) εμπρος-πισω.

Το σετ αυτο δεν θελω να το χαλασω βαζοντας πανω το sub.Οπως ειπα απλα να γεμισω λιγο τα μπασα θελω,χαλαρα πραγματα,οχι να μου ριχνει το ηχειο κλωτσιες στην πλατη!Θα τα καταφερει το συγκεκριμενο?

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου, καλυτερα να αποφυγεις ηχεια/sub απο εταιριες που "τα κανουν ολα". Εκτος ορισμενων εξαιρεσεων, ειναι σαφεστατα υποεδεεστερα των πιο dedicated και πουλανε και ονομα μαζι. Αποφευγεις οπως ο διαολος το λιβανι γνωστες καγκουροεταιριες τυπου rockford fostgate (ή οπως διαολο λεγεται), magnat, kicker κλπ. Αφου δεν σε ενδιαφερει τοσο η τιμη (εντος λογικων πλαισιων φανταζομαι), δες καλυτερα focal/helix. Ασυγκριτα ποιοτικοτερα μεγαφωνα, αλλα και κατασκευες με κουτες, εχουν απο entry εως πανακριβες σειρες. Ενα πολυ καλο μικρο ειναι το P 8V της Helix (σειρα precision, απο τις "καλες" τους), αλλα δεν ξερω αν θα σε βολεψει το σχημα του.Απο τιμη, σίγουρα κατω απο 200€.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ελεγα να βρω κατι σε ESX/Peerless που ηδη εχω δοκιμαση αυτες τις εταιριες και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

Εβλεπα αυτα subs μεχρι 400-500W οχι παραπανω,αλλα αυτα θα θελουν και το "σπιτακι" τους πραγμα που μου χαλαει τα σχεδια.

Ειδα απ'την αλλη το Pioneer και μου κανει γαντι,αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα με καλυψει.

Ειδα το P8V,εχει τιμη σουπερ! αλλα και αυτο μεγαλο.

edit: Βρηκα και αυτο τι λεει?

Link to comment
Share on other sites

Σωστος, ξεχασα να αναφερω και την peerless, εξαιρετικα μεγαφωνα. Σκετα ομως, θα πρεπει να τα παντρεψεις εσυ με καμπινα, και οχι απο τις φασονατζιδικες, γιατι θα πρεπει ο ογκος της και το σχεδιο (ειδικα αν θες και bass reflex) να ταιριαζει με στα ηλεκτρικα χαρακτηριστικα του μεγαφωνου.

Μην κοιτας τα watts, δεν λενε τιποτα. Δες το frequency response και συγκρινε το με το διαγραμμα απόκρισης του καθε μεγαφωνου. Παω στοιχημα οτι οποιοδηποτε λεπτο κατω απο τα 40-50Hz θα αρχιζει τετοια κατρακυλα που δεν σωζεται με τιποτα.

Κατα τη γνωμη μου, ολα τα λεπτα ειναι ημιμετρα (επιεικως). Αν το θες σωστο, θα πρεπει να θυσιασεις χωρο. Το γεματο μπασο θελει σωστο μεγαφωνο και αντιστοιχη καμπινα .&-

Link to comment
Share on other sites

Χθες πηγα σε 3-4 μαγαζια να δω τι παιζει.Τα ιδια πραγματα ακουσα απο ολους,περι καμπινας κτλ.

Πραγμα που γνωριζα ηδη,αλλα δεν μπορω να θυσιασω περισσοτερο χωρο.

Ετσι εμεινα αναμεσα στο Pioneer και το Focal,το οποιο (Focal) θα εχω την ευκαιρια να το δοκιμασω στο αμαξι απο Δευτερα-Τριτη,

μαζι και αλλο ενα sub με καμπινα,πραγμα που θα μου ξεκαθαρισει πιστευω λιγο την εικονα.

Απο συχνοτητες,διαγραματα κτλ δεν γνωριζω και πολλα,αλλα ηρθε η ωρα να μαθω μαλλον.

Για τα δυο ηχεια εχω καταφερει να βρω μονο αυτα Pioneer -> post-10167-1416074963,3242_thumb.png

Το Pioneer δειχνει καλυτερο,τουλαχιστον στα χαρτια η κανω λαθος?

post-10167-1416074961,9468_thumb.png

post-10167-1416074963,0695_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Κανενα απο τα 2 δεν δινει διαγραμμα αποκρισης. Εξακολουθω να επιμενω σε αυτα που ειπα πριν, αλλα τουλαχιστον αφου θα εχεις την ευκαιρια να το δοκιμασεις, καντο, ισως να καλυπτει τις αναγκες που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.