Jump to content



αλλαγη μπαταριας λαπτοπ innovator


To_Ergaleio

Recommended Posts

εχει ενας γνωστος μου λαπτοπ innovator (barebone sr86), ιδιο με αυτο: http://www.e-shop.gr...l?id=PER.909158

η μπαταρια του εχει ψοφησει, στο eshop που ρωτησε δεν φερνουν λεει μπαταρια για αυτο (μιλαμε για λαπτοπ 2 ετων!)..απαραδεκτοι!!

εχω φαει τον κοσμο, στο δησιο τιποτα, ebay τιποτα, στη scud που φτιαχνεται η μπαταρια τιποτα (!).

ο τυπος της ειναι BS04-1 και χαρακτηριστικα: 11.1Volt 5.2Ah

εχει κανεις καμια ιδεα;;

η μπαταρια ειναι αυτη εδω:

imag0024t.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θενξ αλλά..Από ποια έννοια κάνει; μόνο από θέμα βολτ; γιατί από ότι είδα τη φωτό, η μπαταρία που δείχνεις έχει κάτι υποδοχες δεξιά κι αριστερά που στην ορίτζιναλ δεν υπάρχουν και φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να μπει και να κουμπωσει!

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ok, ναι, δεν αποκλείεται. (η αλήθεια είναι ότι βασίστηκα στο αποτέλεσμα και δεν πρόσεξα την φωτογραφία).

Πάντως, κατά τη γνώμη μου η καλύτερη λύση είναι να πας από το Δήσιο μια βόλτα. Και να μη την έχει, το πιθανότερο είναι πως θα μπορεί να σου βρει αυτή ακριβώς που θες και να στη φέρει εντός λίγων ημερών.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο ότι έχει φάει άκυρο από e-shop ? Αν ναι, νομίζω τίθεται θέμα INKA διότι είναι απαράδεχτο εντός 2 ετών να μην υπάρχουν ανταλλακτικά για ένα laptop. Έχω την εντύπωση ότι βάσει νόμου οφείλει ο παραγωγός ενός προϊόντος να παρέχει για εύλογο χρονικό διάστημα πλήρη κάλυψη σε ανταλλακτικά. Να κόψουν τον κώλο τους στο e-shop να του προμηθεύσουν νέα μπαταρία, αλλιώς καταγγελία στο INKA και αγωγή. (θα βγει κερδισμένος ο φίλος είναι σίγουρο - μπορεί να πάρει και κανά καινούριο laptop).

Η μόνη λύση που βρήκα στο internet είναι εξωτερική universal μπαταρία σαν και αυτή.

Υ.Γ. Οι καταναλωτές έχουν δικαιώματα. Δυστυχώς δεν είναι αυτονόητα και πρέπει να τα διεκδικούν.

edit :

Nόμος 2251/94

Άρθρο 5

3. Κατά την πώληση, ο προμηθευτής οφείλει να ενημερώνει τον καταναλωτή για την

πιθανή διάρκεια ζωής του προϊόντος. Πιθανή διάρκεια ζωής του προϊόντος είναι ο

εύλογα αναμενόμενος χρόνος κατά τον οποίο το προϊόν θα μπορεί να

χρησιμοποιείται σύμφωνα με τον προορισμό του, έστω και έπειτα από επισκευή ή

αντικατάσταση ανταλλακτικών, ωσότου η φθορά από την τακτική χρήση καταστήσει

το προϊόν άχρηστο ή την περαιτέρω χρήση του οικονομικά ασύμφορη.

Η ενημέρωση του καταναλωτή από τον προμηθευτή για την πιθανή διάρκεια ζωής του

προϊόντος γίνεται με οποιοδήποτε πρόσφορο τρόπο, όπως με σχετική αναγραφή στο

έντυπο οδηγιών χρήσης ή εγγύησης. Η απόδειξη της ενημέρωσης αυτής βαρύνει τον

προμηθευτή.

7. Ο προμηθευτής καινούργιων διαρκών καταναλωτικών αγαθών οφείλει να εξασφαλίζει

στους καταναλωτές τη συνεχή παροχή τεχνικών υπηρεσιών για τη συντήρηση και

επισκευή τους για χρονικό διάστημα ίσο με την πιθανή διάρκεια της ζωής τους. Επίσης,

οφείλει να εξασφαλίζει στους καταναλωτές την ευχέρεια προμήθειας των ανταλλακτικών

και άλλων τυχόν προϊόντων, που απαιτούνται για τη χρήση τους σύμφωνα με τον

προορισμό τους, για όλη την πιθανή διάρκεια της ζωής τους.

Βάσει της παραγράφου 3 θα έπρεπε να είχαν ενημερώσει το φίλο σου ότι π.χ. "μετά από 2 χρόνια μπαταρία γιοκ". Εφόσον κάτι τέτοιο δεν έχει γίνει - φαντάζομαι - , τότε βάσει της παραγράφου 7 να κόψουν τον κώλο τους στο eshop να του βρουν μπαταρία, εκτός και αν θεωρούν ότι μετά από 2 χρόνια πρέπει να πετάμε τα laptop μας.

Link to comment
Share on other sites

Σωστο αυτο που λεει ο αποπανω.και καπου ειχα διαβασει οτι βγηκε και νομος που την περιοδο για παροχη ανταλλακτικων την εχουν κανει υποχρεωτικα 5 χρονια(δεν ειμαι σιγουρος αν εχει βγει νομος αλλα ετσι νομιζω).

Link to comment
Share on other sites

Γενικα μακρια απο συσκευες τυπου Turbo-x Innovator Quest γιατι σου εχουν υποστηριξη μονο οσο εχεις εγγυηση και μετα τιποτα!

Ασχετο αλλα εχω μια μπαταρια που ειναι σχεδον ιδια αν θελεις στειλες μου pm μηπως εισαι Αθηνα να περασεις απο δω (Περιστερι) μηπως και σου κανει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.