Jump to content



Παει η Ρ4Ρ800 -βοηθηστε για να μου την αλλαξουν..


krisiun82

Recommended Posts

1) Ιστορικη αναδρομη

Πανω στην βιασυνη μου να ξαναστησω το w/c μετα απο 2 βδομαδες απραξιας δεν εσφιξα την σωληνα του ψυγιου με αποτελεσμα να βγει οταν ηταν ανοιχτο το pc...

Το ψυγειο ειναι εξω απο το κουτι αλλα το νερο ακολουθησε εξωτερικα την διαδρομη του σωληνα μεχρι το μπλοκ και χυθηκε πανω στην αδιαβροχη 9800προ αλλα και στην κακομοιρα την ASUS(προφανως για να χαλασε αν και δεν ειδα πουθενα νερο)....

Οταν ανοιξα το pc την επομενη ολα κυριλε αλλα οσο περναγε η ωρα ολο και πιο περιεργα πραγματα..Μεσα σε 2 μερες εβλεπα αρτιφακτσ στα ακομα και στα ΧP...

Εκλεγα για την 9800προ αλλα οταν τελικα δοκιμασα μια αλλη VGA και ειδα τα ιδια αρτιφακτσ καταλαβα οτι το προβλημα το εχει και η μοβο...

Τελικα η 9800 ειναι κυριλε.....

Ηθικο διδαγμα οχι βιασυνες με το νερο...Εγω ξεχασα να σφιξω 2 σωληνες και θα μου κοστισει 200ε και μπορουσε και πολλα παραπανω...

2)Βοηθηστε με συμβουλες να πετυχω την αλλαγη της ASUS

Την εχω παρει πριν 7 μηνες απο PC-STORE και επικοινωνοντας μαζι τους μου ειπαν να την παω και θα την στειλουν στην ASUS..Αν ειναι για αντικατασταση θα τους δωσουν μια και θα μου την δωσουν...

Αυτο να κανω ή να μπλεξω εγω με την αντιπροσωπια..

Τι αλλο μπορω να κανω?

Η μητρικη ειναι vmem moded by Hipro5 με τον οποιο επικοινωνησα και αυριο μαλλον θα αφερεθουν τυχον σημαδια πειρααγματος,,

Αλλα εχω ενα αλλο προβημα..Εχω κολησει στο southbridge την Ψυκτρα της ZALMAN που στην συσκευασια ειχε εποξικη κολα και δεν λεει να βγει με το τιποτις...Τι να κανω???

Link to comment
Share on other sites

Η αντιπροσωπεια ειναι η Interset.Εαν εχεις καποιο γνωστο εκει παντην κατετυθειαν.Οσο για το vmem , αφου θα περασει απο τα χερια του hipro θα ειναι οκ , για το ψυκτρακι πιστευω οτι εαν το ζεστανεις καλα δεν θα υπαρχει προβλημα μετα να βγει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apotsi [Σήμερα, στις 14:34]

Αν είναι να την στείλεις Ιντερσετ, πες μου. Μπορεί να μπορώ να βοηθήσω....

Tι ειναι το Ιντερσετ??

Η αντιπροσωπια??

Στο pcstore που ρωτησα μου ειπαν να μην ανακατευθω εγω γιατι θα μου παρει βδομαδες και οτι αυτοι θα πιεσουν ωστε σε μια βδομαδα το πολυ να την εχω πισω...

Μηπως μπορει καποιος αθηναιος να βοηθησει να βγαλω το vmem mod γιατι δυσκολευομαι λιγο στο να πετυχω τον Hipro5(οταν μπορει αυτος δεν μπορω εγω)και θελω μεχρι δευτερα να την δωσω στο μαγαζι..

Link to comment
Share on other sites

Επίσημη αντιπροσωπεία σε board Asus εκτός απο την Interset ειναι και η CTC και ο Πουλιάδης οπότε καλυτερα να το αφήσεις το θέμα επιστροφης στο pc store γιατι δεν ξέρεις αυτοί απο που την πηρανε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συντονηστικα με το γιωργο οποτε εβγαλα μονος το μοντ και τωρα με καμινετο θα προσπαθησω να βγαλω και την Ζαλμαν...

Μια ερωτησουλα...Κατα μηκος του σοκετ της Ρ4Ρ800 εχει πυκνωτες..7 αν δεν κανω λαθος..

ΚΑι προς το πανω μερος λειπουν 2..Εκει ο γιωργος (hipro) μου εβαλε 2 ηλεκτρολυτικου πυκνωτες απο Abit μητρικη για σταθεροποιηση της τασης του cpu..Να τους βγαλω?

Θα τους προσεξουν??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από krisiun82

ΚΑι προς το πανω μερος λειπουν 2..Εκει ο γιωργος (hipro) μου εβαλε 2 ηλεκτρολυτικου πυκνωτες απο Abit μητρικη για σταθεροποιηση της τασης του cpu..Να τους βγαλω?

Θα τους προσεξουν??

Πιστευω οτι θα τους προσεξουν. Αν ηταν Gigabyte και πηγαινε για RMA στην quest θα σου ελεγα να την στειλεις ετσι λοοοοοολ. Αλλα στην Set νομιζω οτι τις κοιτανε περισσοτερο τις μητρικες.

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα και την Ζαλμαν...Με ενα κατσαβιδι..Ακουστηκε ενα κρακ και ξεκολησε..Καθαρισα και το south και ολα κυριλε...Μετα για δοκιμη με το καμινετο προσπαθησα να λιωσω την κολα στο ψυκτρακι αλλα τιποτα...

Τωρα να δω τι θα κανω με τους πυκνωτες..

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια ...Οποιος εχει φωτο απο Ρ4Ρ800 ντελουξ ας την κανει attach ή ας μου την στειλει με μαιλ στο necrobutcher_83@hotmail.com να δω προσεκτικα που πρεπει να βγαλω πυκνωτες γιατι δεν θυμαμαι πως ηταν πριν το μοντ η ασους.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.