Jump to content



Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα νέος στο forum και νέος στο forum και νέος στο OC προσπαθώ να boostarw το σύστημά μου και να το ανεβάσω στα 3,4 σταθερά και 3,6 αν είμαι τυχερός

Το σύστημα :

CPU: Q6600 @ 2,4ghz stock, VID 1,325, Stepping GO

Mobo: Asus P5Q

RAM: Mushkin EM2-6400 2X2GB, 800mhz, 5-5-5-12, 1,8V stock

Display: ati 6950

Αυτή τη στιγμή το έχω στα 3,4 ghz αλλά τρέχοντας το intelburntest στο max μετά το δεύτερο τεστ μου βγάζει error όχι μπλε οθόνες κολλήματα κλπ απλά error ότι το σύστημα δεν είναι stable

Ρυθμίσεις :

CPU 9 X 377

FSB strapped

μνήμες στα 905mhz αν θυμάμαι καλά

ρυθμισμένες στο manual 5-5-5-12, με DRAM 1,9V

Vcore 1,4 V

όλα τα άλλα στο auto

για δώστε καμιά ιδέα plx

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή το έχω στα 3,4 ghz αλλά τρέχοντας το intelburntest στο max μετά το δεύτερο τεστ μου βγάζει error όχι μπλε οθόνες κολλήματα κλπ απλά error ότι το σύστημα δεν είναι stable

Ρυθμίσεις :

CPU 9 X 377

FSB strapped

μνήμες στα 905mhz αν θυμάμαι καλά

ρυθμισμένες στο manual 5-5-5-12, με DRAM 1,9V

Vcore 1,4 V

για δώστε καμιά ιδέα plx

Είσαι σίγουρος πως οι μνήμες σου αντέχουν από τα 800MHz στα 905 που τις πήγες?

Θέλεις πιο πολύ Vcore για εκεί στα 3,4GHz , για δοκίμασε καρφωτά 1.43V και δες αν περνάει το IntelburnTest...

Επίσης πρέπει να ελέγχεις και τις θερμοκρασίες...

Link to comment
Share on other sites

@aris20:

οι μνήμες έχουν πάνω τους την ψύκτρα της

Corsair Dominator Airflow Fan

και είναι παγωμένες και τους έχω ανεβάσει και το ρεύμα από 1,8V stock στο 1,9V και @Junior-21: πέραν αυτού με το συγκεκριμμένο multiplier οι μοναδικές επιλογές είναι 750mhz και 905mhz οπότε το πιο κοντινό στις stock ρυθμίσεις που να μην είναι downgrade ήταν αυτό...

Στον επεξεργαστή έχω μία της xigmatek αλλά δεν βρίσκω το link τώρα.. anyways οι θερμοκρασίες στο intelburntest είναι max 65-66 C στο CPU οπότε δεν μπορείς να πείς ότι ανεβάζει πολύ.. max tested 100% και τέτοια temp είναι χαμηλά πιστεύω

Θα δοκιμάσω να ανεβάσω λίγο το Vcore και να δώ μήπως με κανένα διαφορετικό multiplier Χ200 Χ266 Χ400 αν θυμάμαι καλά δίνει..

Το μεσημέρι που θα έχω λίγο χρόνο θα πάω να το πειράξω λίγο να δώ τι βγάζει

Link to comment
Share on other sites

δεν σου ειπα να τις εχεις μονιμα στα 750

απλα σε αυτα τα settings που εχεις θα δεις αν σε κοβουν οι μνημες

αν σε κοβουν, θα εχεις βρει το προβλημα και θα παιξεις με μεγαλυτερο fsb και 8αρι multi

Link to comment
Share on other sites

Σωστός! πολύ σωστός.. θα το τσεκάρω αυτό πρώτα..

Οι δικές μου σκέψεις να σου πώ την αλήθεια ήταν επειδή έχω βάλει το probe της asus και το CPU τρέχει idle 1,38V σκέφτηκα ότι δεν χρειάζεται κάποια αλλαγή αυτό και ότι θα χρειαζόταν να πειράξω τα NB, SB ή το PLL values

Link to comment
Share on other sites

είναι αρκετά πιθανό να ανεβαίνει σε o/c καλύτερα αυτός με το VID 1,235, αλλά δεν πρέπει να σε απασχολεί αφού τα τρέχεις default για σταθερότητα..

Να σε καλά ...

Εδω υπάρχει ένα λινκ από Αυστραλία , όπου έγινε μια δημοσκόπηση για Q6600 ,

με ερώτημα " το ποσοστό σε VID " από επεξεργαστές που κυκλοφορούν στην αγορά.

Υπάρχουν διάφορες απόψεις ..

What is your VID? - Page 19 - Overclockers Australia Forums

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την ψύκτρα του CPU πρέπει αν είναι η

Xigmatek Aegir SD128264 Heatpipe Cooler 120mm (Intel 775, 1156, 1366 & AMD AM2/AM3) - Ψύκτρες - plaisio.gr

αν θυμάμαι καλά, + με αλλαγμένες παστούλες κτλπ. φυσικά τπτ από όλα αυτά δεν θα είχε γίνει χωρίς την βοήθεια του Ξαδέρφου μου mastermind in O/C έχει πάρει break τώρα από το project μας αυτό και προσπαθώ να τον εκπλήξω :)

+ Οι διαφορές στο VID που έχω διαβάσει είναι ότι για να κάνεις OC αυτές με το μεγαλύτερο VID είναι πιο απαιτητικές σε ρεύμα και λιγότερο σταθερές στα υψηλά νούμερα O/C δλδ η 1,235 θα παέι πιο εύκολα στα 3,6 από την 1,325

και φυσικά εγώ είμαι άτυχος να έχω την 1,325

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το έχω κάνει το ταξίδι στα 3600 .

Οταν όμως για να γίνει το ταξίδι , χρειάζεσαι το ανάλογο 1333 - 1600 strapping,

(DDR3 here) η διαμεταγωγή της μνήμης πέφτει , και απλά ο επεξεργαστής είναι που μένει τσιτωμένος.

Σε νούμερα , το μηχάνημα κερδίζει ( P35 ) 1500 MB περίπου από την διαφορά 266-400 Bus .

Και έτσι δεν βλέπω το λόγο να το ζορίζω.

(1.35 Volt)

36gfullspeed.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα σε 8 Χ 425 και κατέβασα και τις μνήμες στα 850mhz με 300 πολλαπλασιαστή αν θυμάμαι καλά το οποίο ήταν και η ποιο κοντινή ρύθμιση στα 800mhz που είναι το stock αλλά πάλι δεν είναι σταθερό.. μετά το δεύτερο test στο max του intelburntest μου βγάζει πάλι το message ότι δεν είναι σταθερό το σύστημα

δεν βγάζω άκρη.. μήπως πρέπει να κάνω τπτ με τις ρυθμίσεις για τις μνήμες? π.χ. να βάλω το static reading control: disabled ή το AI control τους disabled?

Link to comment
Share on other sites

ανέβασα το Vcore μέχρι και 1,43 και πάλι δεν βγάζει το τεστ όλο

από την άλλη ανέβασα και το DRAM voltage μέχρι και 1,96 αλλά δεν δούλευε σωστά το pc και δεν έβγαζε το τεστ πάλι

τώρα το έχω στα 1,42 Vcore και 1,88 Dram Voltage αλλά και πάλι τίποτα δεν βγήκε το τεστ.. δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Είδα στο Eshop την μητρική σου,

μεγίστη επίσημη υποστήριξη σε DDR2 = 1200 = 9 x 300

Εαν δεν ανακαλύψεις το όριο που περνάει τα τεστ το μηχάνημα , ώστε να έχεις στο κεφάλι σου , το που είναι η άκρη του γκρεμού .... δεν μπορείς να ψάχνεις για τα παραπέρα .

Οι μνήμες που έχεις , είναι μέτριες για τέτοιες δουλειές ...

Οι μνήμες που υπόσχονται επιδόσεις, συνήθως ζητάνε 2.1 - 2.2 Volt .

Και δεν γνωρίζω εάν έχεις την δυνατότητα να ελέγξεις την τάση από το chipset .. ( BIOS )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.