Jump to content



φραγή υπολογιστη δικτύου απο το ιντερνετ


xdoc

Recommended Posts

Εχω το jetspeed 520 συνδεδεμένο σε switch και σε αυτό επάνω συνδέονται οι υπολογιστές. Θέλω λοιπόν για κάποιες ώρες να μπορώ να απαγορεύω την πρόσβαση στο ιντερνετ σε ένα υπολογιστή. Πήγα λοιπόν στο μενού του ρούτερ και στην καρτέλλα parental control έδωσα την ip(μπορείς να δώσεις και την mac adress) έβαλα και την ώρα που θέλω να είναι εκτός έκανα add αλλά ο υπολογιστής (που υποτίθεται οτι δεν βγαίνει ιντερνετ) μπαίνει κανονικά και με το νόμο.Γιατί γίνεται αυτό - πως μπορεί να λυθεί το πρόβλημα? κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να εχω την λύση , αλλά προσπαθώντας να την βρω ... κανε την εξής δοκιμή.

Για να μας βοηθήσεις .

Την ώρα που υποτίθεται ότι είναι ενεργοποιημένο το parental control ,

πήγαινε στον υπολογιστή που θα έπρεπε να μην συνδέεται , και στην μπάρα εργασίας στο εικονίδιο Τοπικής σύνδεσης ,

κανε δεξί κλικ - επισκευή .

Εαν ανανεωθεί η σύνδεση και δουλεύει το ίντερνετ πάει να πει , ότι δεν γίνεται αποκοπή.

Είναι χίλιες φορές προτεινόμενο να βάλεις ως φραγή το MAC, διότι το IP αλλάζει διαρκώς.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να εχω την λύση , αλλά προσπαθώντας να την βρω ... κανε την εξής δοκιμή.

Για να μας βοηθήσεις .

Την ώρα που υποτίθεται ότι είναι ενεργοποιημένο το parental control ,

πήγαινε στον υπολογιστή που θα έπρεπε να μην συνδέεται , και στην μπάρα εργασίας στο εικονίδιο Τοπικής σύνδεσης ,

κανε δεξί κλικ - επισκευή .

Εαν ανανεωθεί η σύνδεση και δουλεύει το ίντερνετ πάει να πει , ότι δεν γίνεται αποκοπή.

Είναι χίλιες φορές προτεινόμενο να βάλεις ως φραγή το MAC, διότι το IP αλλάζει διαρκώς.

Χρησιμοποιώ τα Win 7 και στην μπάρα εργασιών δεν μπορώ να βρώ το εικονίδιο τοπική σύνδεση (υπάρχει εικονίδιο-δικτυο συνδεση στο ιντερνετ-)

και την MAC να βάλλω πάλι τζίφος

ROOTX

ναι έχω βάλει την σωστή ώρα

Link to comment
Share on other sites

Κάποια άλλη ιδέα-λύση κάποιος??

Ιδέα υπάρχει , αλλά είσαι σχετικός με κατσαβίδια ?

Ιδέα ... χρονοδιακόπτης + ρελέ = φυσική διακοπή καλωδίωσης LAN.

Ακούγετε παράξενα , αλλά στην πράξη δουλεύει..

Link to comment
Share on other sites

Ιδέα υπάρχει , αλλά είσαι σχετικός με κατσαβίδια ?

Ιδέα ... χρονοδιακόπτης + ρελέ = φυσική διακοπή καλωδίωσης LAN.

Ακούγετε παράξενα , αλλά στην πράξη δουλεύει..

Με κατσαβίδια όχι με νυστέρια και λαβίδες ναι:p

Πάντως πέρα απο την πλάκα σας ευχαριστώ για την βοήθειά σας

τη λύση πάντως την έδωσα-όπως μου υπέδειξε κάποιος άλλος-δίνοντας ίντερνετ μόνον στους υπολογιστάς που θέλω ενω οι άλλοι ειναι out μόνιμα(NAT Rules entry)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.