Jump to content



Σχετικά με άδειες σε microsoft προιόντα!


motorhell

Recommended Posts

To νήμα ξεκίνησε με το ότι θέλει να ανοίξει κατάστημα για service και πώληση υπολογιστών.

Στην πορεία βγήκε ότι τελικά θα είναι στο σπίτι του σε παρακείμενο «οίκημα» (μάλλον χωρίς άδεια) που θα πέρνει φως/νερό/τηλέφωνο από το σπίτι και με την άδεια στο όνομα του πατέρα του χωρίς αυτός να φαίνεται πουθενά...(μαύρη μαυρίλα δηλαδή)

Προσπαθήσαμε να εξηγήσουμε τί πρέπει να κάνει και ειδικά τονίσαμε ότι αν μπλέξει με το παραπάνω σχήμα που σκέφτεται θα οδηγηθεί ή αυτός ή η οικογένεια του σε σίγουρα και τσουχτερά πρόστιμα.

Ένας δυσαρεστημένος πελάτης ή κάνας καλοθελητής γείτονας να βρεθεί δεν θέλει και πολύ για να γίνει, ειδικά στις μέρες μας.

Το να ρωτάει λοιπόν πώς θα πουλάει νόμιμες άδειες λογισμικού ακούγεται τουλάχιστον αφελές.

Καλύτερα να ξεκινήσει σαν υπάλληλος σε κάποιον άλλον έστω και με μισθό πείνας για να δεί και να καταλάβει πώς λειτουργεί το σύστημα και μετά να παέι να γίνει «επιχειρηματίας» και αφεντικό του εαυτού του.

Link to comment
Share on other sites

To νήμα ξεκίνησε με το ότι θέλει να ανοίξει κατάστημα για service και πώληση υπολογιστών.

Στην πορεία βγήκε ότι τελικά θα είναι στο σπίτι του σε παρακείμενο «οίκημα» (μάλλον χωρίς άδεια) που θα πέρνει φως/νερό/τηλέφωνο από το σπίτι και με την άδεια στο όνομα του πατέρα του χωρίς αυτός να φαίνεται πουθενά...(μαύρη μαυρίλα δηλαδή)

Ρώτα έναν λογιστή για αυτά. Μια χαρα νόμιμα είναι. Αρκει να υπάρχει μισθωτήριο του χώρου στην "επιχειρήση". Πώς νομίζεις βγάζουν "μπλοκάκι" τόσοι και τόσοι νέοι που δουλεύουν σήμερα με δελτιο παροχής ? Έχουν νοικιάσει γραφείο για έδρα ? :wall:
Link to comment
Share on other sites

Η παροχή υπηρεσιών πώς δένει με την πώληση αγαθών ;;;

Πώς θα αγοράζει χονδρική από τους προμηθευτές για να πουλήσει μετά και πώς θα απoδίδει τον ΦΠΑ, ταμειακή δεν θα έχει το μαγαζί ;;;

Αυτά που ανέφερες είναι για τεχνικούς που κάνουν έναρξη επιχείρησης στην εφορία, ασφαλίζονται στον ΟΑΕΕ και με έδρα το σπίτι τους παρέχουν υπηρεσίες μόνο κόβοντας αποδείξεις παροχής, αποδίδοντας φπα κλπ κρατήσεις.

Τί από τα παραπάνω κολλάει στην περίπτωση που ανέφερε το παλικάρι ;;;

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα ΡΩΤΑ έναν λογιστή.

Μπορείς να ενοικιάσεις έναν χώρο από 3ον (μπαμπάς/μαμά/θείος/γείτονας/άγνωστος) για να τον χρησιμοποιήσεις σαν επαγγελματικό χώρο ή κατάστημα ?

Ή εταιρία μπορεί να είναι στο όνομα του μπαμπά/μαμάς/θείου/γείτονα/άγνωστου κτλ με εσένα εργαζόμενο ?

Για να ξεκινήσεις εταιρία που να πουλά είδη τεχνολογίας και παρέχει και υπηρεσίες χρειάζεται κάποια ειδική άδεια (π.χ. φαρμακείο :p) ?

Οι πιο πολλοί νέοι που έχουν μπλοκάκι δεν έχουν δικό τους σπίτι και έτσι γίνεται ενοικιαστήριο ενός μικρό χώρου του σπιτιού από τον μπαμπά/ιδιοκτήτη που συνήθως τους φιλοξενεί μέχρι να σταθούν στα πόδια τους.

Link to comment
Share on other sites

Guyz θα το παλέψω και θα δούμε, η αρχική ιδέα είναι να κάνω έδρα στο σπίτι μου και για μαγαζί-εργαστίριο να έχω ένα άλλο οίκιμα μέσα στο οικόπεδο! Στην τελική (για τον φίλο απο πάνω που είπε για τους πελάτες) θεωρώ πως είναι ανοησία να απευθίνεσε μόνο στους έχοντες και αυτό γιατί και οι έχοντες αυτον τον καιρό δεν δίνουν ευκολα. Εγώ λέω να απευθίνομαι στις μικρές ηλικίες για φορματ, για στίσιμο, για κανένα αναλόσημο, κανένα γραφείο για υποστίριξη, απλα πραγματα! Βασικά λέω να προωθήσω περισσότερο το γρήγορο service, είναι πιστευω το σημείο που πονάνε τα μαγαζιά πληροφορικής!

Ειλικρινά απο την εμπορία δεν περιμένω να βγάλω τίποτε!

Όσο αναφωρά τα ΤΕΒΕ και τα λοιπά, είναι περίπου 550 το δίμηνο για τους νέους επαγγελματίες και αργότερα στα 800 το δίμηνο, τα οποία τα γλιτώνω εγω διότι θα κάνει έναρξη ο πατέρας μου ο οποίος είναι ήδη επαγγελματίας.

Ιντερνετ θα έχω την γραμμή του σπιτιού όπως και το ρεύμα!

Θα σταθω μονο σε αυτο χωρις να εχω διαβασει ολα τα ποστ.

Οι "μικρες ηλικες" που λες τα φτιαχνουν χωρις βοηθεια. να'αι καλα το γοογλε... ;)

Για να πετυχει ενα τετοιο μαγαζι στην επαρχεια (που ο αριθμος υποψηφιων πελατων ειναι μικροτερος της αθηνας)

πρεπει να παρεις πολυ σοβαρα στα υποψιν τον ανταγωνισμο, γνωριμιες κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδιά μου κάνατε την καρδιά περιβόλι!

Εγώ μία ερώτηση έκανα για τις άδειες και εσεις πήγατε το θέμα στο διάολο!

παρόλα αυτά ευχαριστώ για την συμπαράσταση!

Λοιπόν για να τελειώνουμε!

Έχω δουλέψει σε μεγάλο μαγαζί στην Σαλονίκη και μάλιστα καιρό, παρόλα αυτα όμως δεν ξέρω τι παίζει με τον νόμο στις άδειες... ο μισθός μου ήταν σχεδόν αποκαρδιοτικός καθώς σε καμεία περίπτωση δεν ανταποκρινόταν στην δουλειά που κάναμε, εγώ και άλλοι 2 συνάδελφοι... φανταστίτε οτι το κατάστημα που δούλευα είχε πάρει το service και τον εξοπλισμό από όλα τα "the web' Βορείας Ελλάδας. Ίσως να καταλάβατε που είμουν και τι δουλειά είχαμε!

Τώρα για το μαγαζί (μου).... αν σας πώ ότι το σπίτι μου είναι στο κέντρο και ότι το οίκιμα που λέω να κάνω μαγαζί είναι πρόσωπο στο δρόμο, με περίπου 50τ.μ τζαμαρία θα άλλαζε κάτι????

Για τα νόμιμα και μη νόμιμα για αυτό ροτάω εδώ, για να μάθω τι παίζει!!!!

Το μαγαζί φυσικά θα έχει και ταμειακή... αλλα και να μην έχει υπάρχουν μπλοκάκια λιανικής πώλησης, όπως και παροχής υπηρεσιών τα οποία θα τιρούντε!

Υπάρχουν και τα ανάλογα πτυχεία για να δικαιολογίσεις την παροχή και απο εμένα και απο τον πατέρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον στο μαγαζι σου, θα κανεις φορματ παντα με βαση την αδεια που ειναι κολλημενη πανω στο μηχανημα που σου ηρθε για επισκευη.

Αν πελατης εχει αδεια XP HOME κ σου ζηταει να βαλεις XP PRO εξηγεις οτι δεν γινεται.

Αν ερθει ενα μηχανημα χωρις αδεια ρωτας τον πελατη αν εχει, αν σου πει οχι προτεινεις αγορα νεας.

Αν αδεια ειναι χαλασμενη μιλας με την microsoft για νεο αριθμο κλειδι (συνηθως τους παιρνει 2 μερες)

Η microsoft συχνα στελνει "πελατες" που ζητανε σπασμενο λειτουργικο, αν αρνηθεις μετα απο 2-3 εβδομαδες σου ερχεται ενα γραμμα απο την μικροσοφτ ελλας και σε ευχαριστει.

Αν σε πιασουν δεν θυμαμαι ποσα Κ ειναι το προστιμο που σου ριχνει στα αυτια.

Οτι αφορα τις νεες αδειες τωρα. Υπαρχουν πολλοι μεταπωλητες στην ελλαδα οπου αγοραζεις χονδρικη. Θα πρεπει να μπορεις να κοψεις ΑΛΠ για την αδεια που θα πουλησεις στον πελατη και ΑΠΥ για την εργασια σου.

EDIT μιας και δεν εχεις ιδεα για νομιμο λογισμικο.

Ρολο παιζει μονο αδεια, δεν παιζει ρολο με τι CD θα κανεις την εγκατασταση, αρκει βεβαια η εγκατασταση να δεχτει product key

Σε αυτο παιζουν ρολο τα SP γλωσσα του λειτουργικου κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μην εξεγείρεσαι! Ούτε ξέρουμε ακριβώς τί παίζει με τα ακίνητά σου ούτε είμαστε υποχρεωμένοι να απαντήσουμε. Το λοιπόν η εφορία θέλει η δηλωθείσα έδρα να είναι χώρος κύριας χρήσης και όσο γίνεται αυτόνομος. Τουτέστιν αν ο χώρος φαίνεται στην οικοδομική άδεια ως αποθήκη τότε δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως χώρος καταστήματος/εργαστηρίου. Επίσης καλό θα είναι η αυτονομία του χώρου να επεκτείνεται και στις συνδέσεις με οποιαδήποτε δίκτυα και μιλώ ειδικότερα γι' αυτό της ΔΕΗ. Άλλωστε η παροχή ρεύματος σε 2 διαφορετικά κτίσματα από τον ίδιο μετρητή απαγορεύεται.

Τώρα για το ΙΚΑ όπως σωστά αναφέρθηκε έχεις μια γενναία μείωση της τιμής του ενσήμου αλλά και πάλι θα πρέπει να κολλάς ένσημα.

Link to comment
Share on other sites

Πολλή ωραία, νά κάτι που ήθελα να μάθω...

Άλλη ερώτηση, αν συνθέσεις εσύ ένα PC κατα παραγγελία πελάτη και σου ζητήσει windows υπάρχει κάποια ποιο "φτηνή" έκδοση απο αυτές που βλέπουμε στα καταστήματα; (Νομίζω RTC η RTL η κάπως έτσι λέγοντε) αν όχι τι είναι αυτές οι εκδόσεις που ανέφερα?

Link to comment
Share on other sites

Πολλή ωραία, νά κάτι που ήθελα να μάθω...

Άλλη ερώτηση, αν συνθέσεις εσύ ένα PC κατα παραγγελία πελάτη και σου ζητήσει windows υπάρχει κάποια ποιο "φτηνή" έκδοση απο αυτές που βλέπουμε στα καταστήματα; (Νομίζω RTC η RTL η κάπως έτσι λέγοντε) αν όχι τι είναι αυτές οι εκδόσεις που ανέφερα?

OEM ειναι οι εκδοσεις που πανε με "ετοιμα" μηχανακια.

Υπαρχει και LCPC εκδοση που ειναι για τα μαθητικα μηχανακια.

Για αυτα καλυτερα ομως να κανεις μια ερευνα στους μεταπωλητες, να συγκρινεις τιμες και να επιλεξεις αυτον που σε βολευει.

Ειμαι σιγουρος οτι το υπευθυνο τμημα του μεταπωλητη θα μπορει να σε βοηθησει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ακαδημαϊκές, μαθητικές, MSDN εκδόσεις και τα συναφή, απαγορεύεται διά ροπάλου να πωλούνται.

Ψάχνεις για τις OEM εκδόσεις που ανέφερε ο polonos που είναι σημαντικά φτηνότερες από του ραφιού (retail).

Για πολλούς υπολογιστές στον ίδιο πελάτη, αξίζει και να κοιτάξεις για Volume Licensing, αλλά όταν "πολλούς" δεν εννοούμε 4-5 ;)

Link to comment
Share on other sites

BUMP η μικροσοφτ δεν ελεγχει μονο λειτουργικα.

Πριν λιγο ειχαμε μια "πελατισσα" να ζηταει σπασμενο office.

Αρνουμαι της προτεινω open office κ μου βγαζει ενα χαρτι της μικροσοφτ :dance3:

Link to comment
Share on other sites

BUMP η μικροσοφτ δεν ελεγχει μονο λειτουργικα.

Πριν λιγο ειχαμε μια "πελατισσα" να ζηταει σπασμενο office.

Αρνουμαι της προτεινω open office κ μου βγαζει ενα χαρτι της μικροσοφτ :dance3:

Χαρά που θα έκανε όταν της πρότεινες το ΟΟ εεεε ????
Link to comment
Share on other sites

Εδώ ρε συ οι εταιρίες σχεδιαστικού και όχι μόνο λογισμικού ζητάν από τους πωλητές plotter να τους στέλνουν τα στοιχεία των πελατών τους για να ελέγχουν μετά εάν έχουν γνήσιο λογισμικό. Εννοείται ότι οι εταιρίες θα τα κυνηγήσουν όλα, ειδικά σε μια αγορά όπως η Ελλάδα που εμφανίζει ιδιαιτέρως χαμηλά ποσοστά πώλησης λογισμικού σε σχέση με το υλικό που υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.