Jump to content



i7-970


zpaf

Recommended Posts

@csaris Κοιτα αν μου ορισεις τι ειναι για σενα μπανανα τοτε θα καταλαβω τι περιμενεις απο εναν I7-970.

Ο δικος μου ι7-960 με HT on για να βγαλει 20 loopες στο linx με 2000αρες τις μνημες δηλ. qpi > 1.50 θελει 1.35v με την H50 και δυο 1900rpm 120αρια φανακια push n pull σε θερμοκρασια δωματου 20c.

Πως τον χαρακτηριζεις ;

Τρελη μπανανα ;

Υ.Γ Oλα εχουνε να κανουνε με την ψυξη. Αλλο αερας αλλο h50/70 αλλο custom watercooling.

Για 4.2ghz λογικα?

Κομπλε ειναι ο 960 σου.

Εμενα ο 920 για 21χ200 θελει 1.285ν και 1.52ν QPI για 2000mhz μνημες.

Επειδη σε ολα τα reviews του 970 βλεπω κατι τρελες τασεις για τα 4,2/4,3ghz (1.41ν+) φοβαμαι μηπως γενικα δεν ειναι καλα τα batches του 970... Μπορει να λεω και βλακειες.:hmm:

Με ψηνει ο 970 στα 500ε+ αλλα αν σκασουν τα kepler με pcie v3.0 (το οποιο νομιζω οτι δεν θα γινει στα kepler αλλα σiιγουρα στα maxwell το 2012) ολο το setup θα φυγει μετα απο 6-7 μηνες.:hmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply
Επειδη σε ολα τα reviews του 970 βλεπω κατι τρελες τασεις για τα 4,2/4,3ghz (1.41ν+) φοβαμαι μηπως γενικα δεν ειναι καλα τα batches του 970... Μπορει να λεω και βλακειες.:hmm:

Κοιτα το οτι τα batch των 970 δεν πρεπει να εχουν την ιδια αποδοση με αυτα των 980x/990x νομιζω εχει λογικη.

Αν το κομματι που περιμενω μου δωσει τα 4.3Ghz με 1.35v δεν θα το χαρακτηρισω μπανανα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή που είμαι στα 4.2 με 1.34v μου πει κάποιος ότι με το ίδιο ρεύμα θα είμαι στα ίδια ghz αλλά με 2 (με ht 4) πυρήνες παραπάνω γιατί να θεωρηθεί μπανάνα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή που είμαι στα 4.2 με 1.34v μου πει κάποιος ότι με το ίδιο ρεύμα θα είμαι στα ίδια ghz αλλά με 2 (με ht 4) πυρήνες παραπάνω γιατί να θεωρηθεί μπανάνα?

Αν εισαι στα ιδια μια χαρα θα ειναι!

Αλλα κοιτα λιγο τα reviews που δινει ο Zpaf...

Link to comment
Share on other sites

Τα είδα τα reviews :)

Απλά πιστεύω ότι με καλή αερόψυξη δύσκολα θα πάει κάποιος πάνω από 1.35-1.38v για 24/7 (επειδή ανήκω στην κατηγορία αυτή το λέω)

Link to comment
Share on other sites

Τα είδα τα reviews :)

Απλά πιστεύω ότι με καλή αερόψυξη δύσκολα θα πάει κάποιος πάνω από 1.35-1.38v για 24/7 (επειδή ανήκω στην κατηγορία αυτή το λέω)

Οι αεροψυκτρες πλεον ειναι παααρα πολυ καλες! Μια καλη ψυκτρα σε συνδυασμο με τα 32nm (αντι 45nm του 920) του 970 θα εισαι μια χαρα!:fun:

Το θεμα για μενα ειναι το κατα ποσο αξιζει ολη αυτη η μεταβαση μιας και σε 6-7 μηνες ολα αυτα θα ειναι για τα μουσεια...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα για μενα ειναι το κατα ποσο αξιζει ολη αυτη η μεταβαση μιας και σε 6-7 μηνες ολα αυτα θα ειναι για τα μουσεια...

Για τα μουσεια δεν θα ναι αλλα οκ ακου το σκεπτικο μου.

Οταν σκασει το x68 οι περισσοτεροι θα τρεξετε να το παρετε και μαζι τοτε τον καινουνγιο ι7-xxx sandy με τους 4 πυρηνες και το HT που μαλλον θα παιζει και αυτος κοντα στα 5Ghz γιατι για τους 6πυρηνους μαλλον η mother intel θα μας ζηταει κανα χιλιαρικο.

Σημερα δινω 380e και παιρνω τον μικρο 6πυρηνο της intel και εχω να παιζω για 6-7 μηνες ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. :D

Υ.Γ

Η Intel τρεχει τον κοσμο σε λαθος δρομο για μενα με τους επεξεργαστες.

Η amd εκανε πολυ καλα που εφερε στον πολυ κοσμο τους 6πυρηνους της γιατι αν το δεις σωστα σημερα δεν εχουμε τοσο την αναγκη των Hz οσο της πολυεπεξεργασιας.

Link to comment
Share on other sites

Για τα μουσεια δεν θα ναι αλλα οκ ακου το σκεπτικο μου.

Οταν σκασει το x68 οι περισσοτεροι θα τρεξετε να το παρετε και μαζι τοτε τον καινουνγιο ι7-xxx sandy με τους 4 πυρηνες και το HT που μαλλον θα παιζει και αυτος κοντα στα 5Ghz γιατι για τους 6πυρηνους μαλλον η mother intel θα μας ζηταει κανα χιλιαρικο.

Σημερα δινω 380e και παιρνω τον μικρο 6πυρηνο της intel και εχω να παιζω για 6-7 μηνες ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. :D

Zpaf μολις σκασει το Χ68 ο πιο μικρος SB θα παστελωνει τη σημερινη 6 πυρηνη γενια! Παντα ετσι γινεται. Επισης οπως και να το δεις και απο θεμα πλατφορμας τα μελλοντικα SLI/CF δεν θα πιανονται στο Χ68! Να σου θυμισω τον QX9770 στα 1000ε τι ξυλο ετρωγε απο τον 920 των 300ε!

Η intel θα τα κανει ετσι ωστε να πουλαει, και σε καμμια περιπτωση ο 970 δεν θα ναι καλυτερος απο τον μελλοντικο SB. H intel με τον 970 ξεπουλαει το στοκ γι αυτο μειωσε και την τιμη του! Το θεμα ειναι αν αξιζουν τα 500ε για 6-7 μηνες...

Εγω προσωπικα το PC το χρησιμοποιοω 100% για games, ουτε για επεξεργασια εικονας, ουτε για συμπιεση video, ουτε για ταινιες κτλ. Ιngame και 10 cores να εχω δεν κερδιζω τπτ.

Η Intel τρεχει τον κοσμο σε λαθος δρομο για μενα με τους επεξεργαστες.

Η amd εκανε πολυ καλα που εφερε στον πολυ κοσμο τους 6πυρηνους της γιατι αν το δεις σωστα σημερα δεν εχουμε τοσο την αναγκη των Hz οσο της πολυεπεξεργασιας.

Η AMD καλα κανει και δινει τους 6πυρηνους σε καλες τιμες αλλα εμενα δεν με πειθουν δυστυχως... Δες τον SB που τρωει για πλακα τον 6πηρυνο phenom!

Link to comment
Share on other sites

Csaris εισαι λιγο εως πολυ υπερβολικος αλλα...

Αλλα επειδη zpaf θελουμε την καλυτερη πλατφορμα, ξερεις, ξερω, ξερουμε οτι το Χ68 θα το θελουμε με τρελα...

Δεν με ενδιαφερουν τα 5ghz στο cpu ποσο μαλλον εαν δεν τραβαει το board τοτε πανε στο βρόντο εγω θελω την καλύτερη πλατφόρμα και αυτο θελει να πει ο Csaris και απλα ανακοινώνει οτι δεν σκοπευει να δωσει αλλα λεφτα για Χ58 γιατι με βαση αυτα που θελει εχει το καλυτερο απλα σε λιγο καιρο βγαίνει το Χ68 και θελει να σπρώξει εκει το μαρούλι γιατι ενα 1200 ευρω θα τα δώσεις Csaris

Απο CPUs το Χ68 θα εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΓΚΑΜΑ! 4c, 6c, 8c, 10c o καθένας με την τσεπη του και τις ανάγκες του!

Οι επόμενες αγορές μου μέσα στο 2011:

a) New Intel ssd 250gb s-ata 3

B) X68

c) 6C/12T cpu λογικα

d) 4x4gb quad channel

e) 2xkepler or 2xATI

Link to comment
Share on other sites

Mε καταλαβες Seb!:)

Aπλα θελω να πω οτι δεν αξιζει να κανεις κατι στο Χ58 μιας και τα λ7 αυτα μπορεις να τα χωσεις στo s2011. Βεβαια περι ορεξεως ουδεις λογος... Και μενα μπορει να μου τη βαρεσει να παω αυριο σε 970!

O Zpaf βεβαια την εχει κανει την κινηση με τον 970... αλλα βλεπω απο τωρα την αγγελια μετα απο 6-7μηνες:

"Πωλειται Χ58/970 σε καλη τιμη":fun:

Link to comment
Share on other sites

Mε καταλαβες Seb!:)

Aπλα θελω να πω οτι δεν αξιζει να κανεις κατι στο Χ58 μιας και τα λ7 αυτα μπορεις να τα χωσεις στo s2011. Βεβαια περι ορεξεως ουδεις λογος!

O Zpaf βεβαια την εχει κανει την κινηση με τον 970... αλλα βλεπω απο τωρα την αγγελια μετα απο 6-7μηνες:

"Πωλειται Χ58/970 σε καλη τιμη":fun:

Man απο αγγελίες γίνεται χαμός γιατι εμεις δεν θα βαλουμε:

Πωλουνται 2 twintech 580gtx αποδειξη πλαισιο 300 ευρω και αλλα τοσα :hehe:

Tα εδωσε για να κάνει το κεφι του ο ZPAF.... καλά έκανε! Αυτο ειναι πανω απο ολα, η χαρα μας για να μην πω κατι αλλο :hehe:

Ζpaf περιμένουμε νουμερακια απο τον 970 με αγωνια...

Link to comment
Share on other sites

Zpaf μολις σκασει το Χ68 ο πιο μικρος SB θα παστελωνει τη σημερινη 6 πυρηνη γενια! Παντα ετσι γινεται. Επισης οπως και να το δεις και απο θεμα πλατφορμας τα μελλοντικα SLI/CF δεν θα πιανονται στο Χ68! Να σου θυμισω τον QX9770 στα 1000ε τι ξυλο ετρωγε απο τον 920 των 300ε!

Η intel θα τα κανει ετσι ωστε να πουλαει, και σε καμμια περιπτωση ο 970 δεν θα ναι καλυτερος απο τον μελλοντικο SB. H intel με τον 970 ξεπουλαει το στοκ γι αυτο μειωσε και την τιμη του! Το θεμα ειναι αν αξιζουν τα 500ε για 6-7 μηνες...

Περιμενεις οτι σε επιπεδο επεξεργαστη και μονο θα δεις κατι διαφορετικο απο τους sandy που βλεπεις τωρα στο P67 ;

Με τιποτε.

Βλεπεις εσυ κανα παστελωμα σημερα απο τους sandy στους ι7-970 γιατι εγω δεν βλεπω.

Το παστελωμα επεφτε στην τιμη και μονο αυτη τους κραταγε μακρια απο το μεσο αγοραστη.

Μακαρι το x68 να μας δωσει αυτην την αυξηση που ειδαμε πολλοι οταν φυγαμε απο το x48 για το x58.

Ο εφιαλτης ξερεις ποιος ειναι ;

Να εχεις δωσει 1000+ για την νεα πλατφορμα (mb/cpu/ram) και ο αλλος διπλα με την γρια το x58 να χωνει το 1000αρικο σε vga και να σε χαιρεταει :D

Οι επόμενες αγορές μου μέσα στο 2011:

a) New Intel ssd 250gb s-ata 3

B) X68

c) 6C/12T cpu λογικα

d) 4x4gb quad channel

e) 2xkepler or 2xATI

Για να σε δω να πληρωνεις τον νεο sandy τον 6πυρηνο στα 1000ευρω γιατι μεταξυ μας αν το κανεις τοτε θα περιμενα να το ειχες κανει και τωρα.

Ζpaf περιμένουμε νουμερακια απο τον 970 με αγωνια...

Εγω να δεις. :D

Link to comment
Share on other sites

Περιμενεις οτι σε επιπεδο επεξεργαστη και μονο θα δεις κατι διαφορετικο απο τους sandy που βλεπεις τωρα στο P67 ;

Με τιποτε.

Βλεπεις εσυ κανα παστελωμα σημερα απο τους sandy στους ι7-970 γιατι εγω δεν βλεπω.

Το παστελωμα επεφτε στην τιμη και μονο αυτη τους κραταγε μακρια απο το μεσο αγοραστη.

Μακαρι το x68 να μας δωσει αυτην την αυξηση που ειδαμε πολλοι οταν φυγαμε απο το x48 για το x58.

Ο εφιαλτης ξερεις ποιος ειναι ;

Να εχεις δωσει 1000+ για την νεα πλατφορμα (mb/cpu/ram) και ο αλλος διπλα με την γρια το x58 να χωνει το 1000αρικο σε vga και να σε χαιρεταει :D

Δεν μιλησα για τα entry koutsabridge vs X58 αλλα τα high end στα 22nm παρεα με το Quad channel το Q3. Πιστευεις οτι υπαρχει περιπτωση να βγαλει η Intel νεα cpu και να ειναι χειροτερα απο τα παλια, ή οτι ο αντιστοιχος SB των 500ε θα χανει απο τον 970? No way!:triniti:

Ζpaf αυτος που θα δωσει το 1000αρικο σε vga/cpu/ram θα δωσει και αλλα τοσα για 2 kepler!:T:

Εδω παρεα θα βαλουμε τις αγγελιες Zpaf!:p

Ο πραγματικος εφιαλτης ειναι να δωσει καποιος 1000ε για cpu και να χανει απο τον "νεο" που θα κανει 300ε!

Link to comment
Share on other sites

Ακου zpaf

Κοίτα όταν εχει σκοπό να βγουν 8C και 10C πιστεύω οτι θα δουμε 6C new edition με 500 ευρω

Αν οχι απο την πρωτη μερα (4c, 6c), σιγουρα τελος 2011 που θα βγουν (8c, 10c) και τα αλλα...εκτος εαν πιστευεις οτι ο 6C θα εχει 1000 ευρω τοτε ο 8c 1500 ευρω και 10c 2.000 ευρω...

Αρμεγουν τωρα τα 4c oσο μπορουν ...

Link to comment
Share on other sites

Να εχεις δωσει 1000+ για την νεα πλατφορμα (mb/cpu/ram) και ο αλλος διπλα με την γρια το x58 να χωνει το 1000αρικο σε vga και να σε χαιρεταει :D

Σε ποιο όνειρο ?

Μα και εγώ θα πάρω νέες vga...

Link to comment
Share on other sites

το 2011 θα ναι quad channel...οχι triple...πολλαπλασιαζονται τα εξοδα...αυτο δηλαδη να μην δινουμε λαθος εντυπωσεις...ενα ισχυρο χ58...θα εξακολουθει να κραταει ψηλα...πρεπει να του περισσευουν αρκετα καποιου για να μετακινηθει...μια συντηρηση του χ58, και αποκτηση των καλυτερων vga...ειναι κατ'εμε σοφοτερη λυση...αλλωστε αν η αμεση επομενη γενια vga δεν ειναι pcie 3.0...θα ναι καραμουφα η μετακινηση πλατφορμας...προσωπικη μου αποψη παντα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ποιος ειπε οτι το Χ58 χανει την αξια του με το που βγει το Χ68 ?

Γιατι εχασε το Χ48 την αξια του, με την κυκλοφορία του Χ58 ?

Οποιος θελει αναβαθμίζει, δεν τον απειλούν με περίστροφο!

Link to comment
Share on other sites

Μπαγιατικα κουλουρια με 500ε+? No way! Μαλλον να ξεστοκαρει θελει η Intel...

s1356 & 2011 on the way με pcie 3.0 και παρεα με 2-3 kepler...:T:

το lga 2011 το βλεπω για μετα το καλοκαιρι. καλα χριστουγεννα!

Link to comment
Share on other sites

το lga 2011 το βλεπω για μετα το καλοκαιρι. καλα χριστουγεννα!

Γιατι ειπε κανεις οτι θα ρθει πιο γρηγορα?:hehe:

Απο οτι εμαθα το 1356 μαλλον θα φυγει απατο και παμε κατευθειαν για το s2011.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.