Jump to content



i7-970


zpaf

Recommended Posts

Ζpaf αυτος που θα δωσει το 1000αρικο σε vga/cpu/ram θα δωσει και αλλα τοσα για 2 kepler!:T:

Οχι φιλε μου εδω κανεις λαθος.

Ολα τα παιδια εδω που εχουν ενα x58 setup και εχουν δωσει 800 με 1000 ευρω για mb/cpu/ram δεν εχουν δωσει αλλα 1000 ευρω για καρτες γραφικων.

το 2011 θα ναι quad channel...οχι triple...πολλαπλασιαζονται τα εξοδα...αυτο δηλαδη να μην δινουμε λαθος εντυπωσεις...ενα ισχυρο χ58...θα εξακολουθει να κραταει ψηλα...πρεπει να του περισσευουν αρκετα καποιου για να μετακινηθει...μια συντηρηση του χ58, και αποκτηση των καλυτερων vga...ειναι κατ'εμε σοφοτερη λυση...αλλωστε αν η αμεση επομενη γενια vga δεν ειναι pcie 3.0...θα ναι καραμουφα η μετακινηση πλατφορμας...προσωπικη μου αποψη παντα...

Πολλα ++++

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Csaris το γενικεύεις με τα 1000αρικα....δεν ειναι μαρουλια στα βουνα! :hehe:

Εσύ επιλέγεις να μην δώσεις άλλα λεφτά για υποστήριξη του Χ58 γιατί θες να πας στο Χ68, το ίδιο αποφάσισα και εγώ...

Ο Ζpaf θα το υποστηρίξει και άλλο το Χ58 και οταν δει οτι κρίνει θα κάνει και αυτός την μετάβαση....

Υπάρχουν πολλές επιλογές....

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου εδω κανεις λαθος.

Ολα τα παιδια εδω που εχουν ενα x58 setup και εχουν δωσει 800 με 1000 ευρω για mb/cpu/ram δεν εχουν δωσει αλλα 1000 ευρω για καρτες γραφικων.

Μαν ο καθενας τα δινει εκει που θελει! Εγω θα παω σε S2011 και 2 kepler...:T:

Αλλος παιζει με EVGA SR2 και 8800GT και αλλος με τον 920 με 3χ580 σε νερο, τι να λεμε τωρα!

Kαι οσο για τις RAM, οι δικες μου οι DOM GT 2000MHZ εκαναν 400ε και τωρα τα 8GB τα ιδια κανουν τα μισα!

Μολις σκασουν τα καινουργια ενεργοποιειται ο ιος της αναβαθμισης zpaf και το ξερεις πολυ καλα! Παρεα θα παρουμε τον 970, παρεα θα τον σπρωξουμε και αυτον...:p

Csaris το γενικεύεις με τα 1000αρικα....δεν ειναι μαρουλια στα βουνα! :hehe:

Εσύ επιλέγεις να μην δώσεις άλλα λεφτά για υποστήριξη του Χ58 γιατί θες να πας στο Χ68, το ίδιο αποφάσισα και εγώ...

Ο Ζpaf θα το υποστηρίξει και άλλο το Χ58 και οταν δει οτι κρίνει θα κάνει και αυτός την μετάβαση....

Υπάρχουν πολλές επιλογές....

Ασε ρε Sebastian, μην κολλας στα νουμερα... δηλ. 1000ε ειναι πολλα 600-700ε ειναι λιγα??? Κορυφη ειναι ο 970 σημερα για τα λ7 του αλλα οταν βγουν τα καινουργια δεν θα ειναι... Λογικο ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα τι σου χω Zpaf!:dance3:

20110225165635.jpg

Eκανα και καποια στανταρ τεστακια αλλα εχει πολυυυ ψαξιμο ακομα.

71533274.jpg

30800477.jpg

vantageh.jpg

Στα 4,4 σε Linx χωρις ΗΤ βλεπω 75C ενω στα 4,2 με ΗΤ ΟΝ καμια 80αρια+! Ολα αυτα με μια corsair A70 και 2 ανεμιστηρες push pull. Υποθετω οτι απο ενα σημειο και μετα ανεβαινει παρα πολυ το tdp και δεν την παλευει η ψυκτρα.:rubik:

Επισης ολα τα τεστ εγιναν με 1600αρες μνημες σε 6-7-6-18-1Τ γιατι για 2000Mhz με 8-8-8-24-2Τ θελει κοντα 1,48ν QPI, πραγμα που το θεωρω πολυ για 24/7 καταστασεις.

Link to comment
Share on other sites

Μεγιες 6-csari :D

Αυριο θα εχω και εγω το καινουργιο παιχνιδι στα χερια μου.

Για τις μνημουλες μπορεις να τις παιξεις στα 2000Mhz με το uncore στο 1.5 δηλ στα 3000Mhz και το qpi κατω απο 1.35v

Για τις θερμοκρασιες φοβαμαι και εγω οτι δυσκολα θα τα βρει η Η50 εκει κοντα 4.2 με HT on.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζουν να με προβληματιζουν οι θερμοκρασιες σου csaris...

Zpaf θελω να μας πεις temps αυριο...

Στα 4,2ghz δεν πρεπει να εχεις πανω απο 65 βαθμους με HT ON με αερα....

Σε δικο μου ανθρωπο σε LYNX στα 4,2ghz δεν περναγε τους 60 βαθμους με αερα...

Περιμενω αυριο απο zpaf ....

Link to comment
Share on other sites

Σε δικο μου ανθρωπο σε LYNX στα 4,2ghz δεν περναγε τους 60 βαθμους με αερα...

Στα 4.2 με HT on και γυρω στο 1.3v για να βλεπεις 60c πρεπει να εχεις custom watercooling.

@csaris Εχε το νου σου και με τα gflops γιατι στα 4.2 τα βλεπω παραπανω απο τα 4.4 στην 2η εικονα.

edit ακυρο εχεις κοψει το HT στην 2η εικονα.

Link to comment
Share on other sites

Στα 4.2 με HT on και γυρω στο 1.3v για να βλεπεις 60c πρεπει να εχεις custom watercooling.

@csaris Εχε το νου σου και με τα gflops γιατι στα 4.2 τα βλεπω παραπανω απο τα 4.4 στην 2η εικονα.

edit ακυρο εχεις κοψει το HT στην 2η εικονα.

Nope....

65c παιζουν στα 4,2ghz με 1,30v αντε βαρια να πω 70c.....

Διαβαζω στα forum οτι υπαρχει μεγαλη αποκληση απο κομματι σε κομματι....

Link to comment
Share on other sites

Ζpaf εισαι Θεος! Δεν το ξερα αυτο με το uncore!:man_in_love:

Επιτελους μνημες στα 2000mhz με uncore 3000 και qpi 1.34v, παρακατω βαριεμαι να δοκιμαζω!!:fun::T::dance3:

post-10015-1416075040,1791_thumb.jpg

Sebastian δεν ξερω τι παιζει με την ψυκτρα, θα δουμε και τις temps του zpaf και βλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Ζpaf εισαι Θεος! Δεν το ξερα αυτο με το uncore!:man_in_love:

Επιτελους μνημες στα 2000mhz με uncore 3000 και qpi 1.34v, παρακατω βαριεμαι να δοκιμαζω!!:fun::T::dance3:

Ολα τα λεφτα ειναι αυτο το 1.5 uncore φιλε μου.

Μονο στα 6πυρηνα μωρακια μπορεις να το εχεις. :D

Συμβουλη.

Εκμεταλευσου το 25x που εχει ο επεξεργαστης σου.

Ξεκινα απο 25x167 με τις μνημες σου παντα στα 2000Mhz και το uncore στο 1.5 και κοιταξε εκει ποσο μπορεις να μαζεψεις την ταση σου προς τα κατω.

Το cpu pll μπορεις να το κατεβασεις μεχρι και το 1.6 βλεπωντας αν σε βοηθαει στις θερμοκρασιες.

Οτι σου εχει παρει τα μυαλα παντως ο 6πυρηνος φαινεται απο το τελευταιο screenshot με τα δυο ιδια cpuz :D

Link to comment
Share on other sites

Ζpaf εισαι Θεος! Δεν το ξερα αυτο με το uncore!:man_in_love:

Επιτελους μνημες στα 2000mhz με uncore 3000 και qpi 1.34v, παρακατω βαριεμαι να δοκιμαζω!!:fun::T::dance3:

[ATTACH]43604[/ATTACH]

Sebastian δεν ξερω τι παιζει με την ψυκτρα, θα δουμε και τις temps του zpaf και βλεπουμε!

Θα ερθω να σου βαλω εγω την ψυκτρα γιατι εσυ δεν την παλεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους μνημες στα 2000mhz με uncore 3000 και qpi 1.34v, παρακατω βαριεμαι να δοκιμαζω!!:fun::T::dance3:

Να μη βαριεσαι γιατι με uncore στα 3000Mhz το qpi μπορει να παιξει και με 1.2v οποτε καταλαβαινεις το κερδος σου στις θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

Οσο θα παιζεις με τον ι7-970 ειτε στο o/c ειτε σε αλλα προγραμματα/παιχνιδια τοσο ποιο πολυ θα καταλαβεις ποσο πολυ "αδικηθηκε" το x58 εξαιτιας της ακριβης τιμολογιακης πολιτικης της Intel στον μικρο 6πυρηνο.

Καλλιο αργα παρα ποτε. :D

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω να βρω τους -400 ποντους στο gpu score σου απο αυτο του takis-pa http://www.thelab.gr/1062976576-post111.html

Εχω την αισθηση οτι αν benchαρεις με το uncore στα 4000Mhz θα δουμε > 47000

Δωσε μας και κανα cinebench 10/11 να φτιαχτουμε λιγο. :D

Βαλε και καποια στιγμη τα ρολογια εκει που ειχες τον 920 και τρεξε metro 2033 να μας πεις αν βλεπεις αυτο το ~20% πανω στα καρε.

Link to comment
Share on other sites

Mεγαλη αυξηση στο vantage.

teloc.jpg

Uploaded with ImageShack.us

@zpaf

Στο metro τα ιδια σκατα ειναι!:tomato:

Τζώρτζης

Με μια Α70 σε linx στα 4,4 με ΗΤ off βλεπω 75c. Mε ΗΤ ΟΝ δεν τολμαω να δοκιμασω αλλα καμια 90αρα σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.