Jump to content



PCIe Performance Problem with X58/P55 and 69x0


papatsonis

Recommended Posts

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

κοίτα, την διαφορά που βλέπεις με τον nickpoth, την έβλεπα και εγώ σε σχέση με τα ~900 που βλέπει ο tsitas και τα ~6κ που βλέπω στο X48

pciebw.th.png, με τα πιο πάνω αποτελέσματα :(

αν θέλετε δοκιμάστε στα bench που έχουμε ήδη τρέξει, ει δυνατόν ίδιους οδηγούς/ρολόγια σε κάρτα και cpu

(μου ήρθε μια flash-ια, ότι και παλιά σε review phenom2 vs i7, ο phenom2 κράταγε λίγο καλύτερα minimum fps.. , δεν θυμάμαι αν ήταν με nvidia ή όχι vga, και επιφυλάσσομαι να το ψάξω το βραδάκι, αλλά θα μπορούσε να έχει σχέση με αυτό που ψάχνουμε σήμερα..? και εν τέλει να είναι από πολύ παλιότερα αυτό το πρόβλημα..?)

εδιτ: προστέθηκε πιο πανω και το 3dmark 06 σε 1920x1080 με 8xAA και 16xAF

Link to comment
Share on other sites

έχεις το crossfire απενεργοποιημένο.? αν όχι πρέπει να σου τεστάρει αυτόματα και τις 2, μεγάλωσε και το παράθυρο της κονσόλας όσο έχεις περιθώριο στον κατακόρυφο. (με AMD και 5870 βέβαια, "δε σε φοβάμαι" ;) )

Link to comment
Share on other sites

έχεις το crossfire απενεργοποιημένο.? αν όχι πρέπει να σου τεστάρει αυτόματα και τις 2, μεγάλωσε και το παράθυρο της κονσόλας όσο έχεις περιθώριο στον κατακόρυφο. (με AMD και 5870 βέβαια, "δε σε φοβάμαι" ;) )

Η 2η δεν..μεχρι εκει

post-8906-1416075012,7912_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη μα ποιο ειναι ακριβως το προβλημα.? βλεπω υπαρχουν 2 κατηγοριες ατομων αυτοι που πιανουν τα gbps και εκεινοι τα mbps...πιστευω δε σημαινει τιποτα και ισως υπαρχει πιθανοτητα σφαλματος μετρησης...δεν μιλαμε για 1 και 2 περιστατικα...αλλα 2 ομαδες πολλων υπολογιστων εδω περα...

και προφανως το ονομα του θεματος ειναι τρομερα ακυρο, δεν εμφανιζεται μονο σε 69χ0...και σε 5χχχ ανετα...

63208888.jpg

Uploaded with ImageShack.us

λες και τα x58/p55 αποδειχτηκαν χειροτερα των προγενεστερων ή των AMD...σε λιγο θα μας πει το προγραμμα οτι μας δουλευει η ιντελ με τα pciexpress...(???)

δεν κολλαει το σκηνικο οι αλλες πλατφορμες χανουν σε ολα τα τεστ, και νικανε μονο σε αυτο...δεν το θεωρω τυχαιο...το προγραμμα εχει "θεμα"...:p:shout:

Διαβασε τις μετρησεις που εχει κανει ο papatsonis-tsitas πιο πανω.Το προγραμμα μετραει μια χαρα.Υπαχρχει οντως προβημα!!!!

Link to comment
Share on other sites

1ον)Έχω ξενερώσει που ο καθένας ποστάρει το μακρύ και το κοντό του!Η ονομασία του thread είναι "PCIe Performance Problem with X58/P55 and 69x0 "!Τεσπα!

2ον)Pap here is mine 6950->6970...

pcietest.jpg

3ον)Τι λέτε να παίζει τελικά???:hmm:

Link to comment
Share on other sites

1ον)Έχω ξενερώσει που ο καθένας ποστάρει το μακρύ και το κοντό του!Η ονομασία του thread είναι "PCIe Performance Problem with X58/P55 and 69x0 "!Τεσπα!

2ον)Pap here is mine 6950->6970...

pcietest.jpg

3ον)Τι λέτε να παίζει τελικά???:hmm:

Οπως ειπε κ ο φιλος dmarccos πιο πανω το κανουμε απλα για συγκριση.

Link to comment
Share on other sites

αν εχει λαθος ονομα το thread δεν μας νοιαζει το προβλημα ηταν πριν ακομα βγουν οι 69χχ...και μερικοι σιγα σιγα τις πηραν πρωτα ειχαν 5χχχ, και ξαφνικα εγιναν αλλοι χρηστες λογω...καρτας..(?!)..

το προβλημα ειναι στις πλατφορμες και οχι τα μοντελα...αλλωστε ποσταρουμε για συγκριση...αν δεν ξερουν καποιοι να ανοιγουν σωστα thread ή τωρα το μαθανε οτι συμβαινει, αλλο θεμα ας χρησιμοποιουν τους καταλληλους ορους, και αλλωστε "χαρη" κανουμε οι "ασχετοι" που ποσταρουμε, για να δουμε γενικοτερα την εικονα του προβληματος...

το "ψωνισμα" εχω "69χ0" δεν ακουγεται καλο...θα μπορουσε να συμβαινει και σε 68χ0 π.χ. :)

ας σεβομαστε λιγο και τους γυρω δημοσιο φορουμ ειναι δεν ειναι σαλονι...:T:

Ένα thread δε μπορεί να έχει λάθος όνομα!Αυτό είναι το όνομα και δεν αλλάζει.Από κει και πέρα μπορεί το πρόβλημα να υπήρχε και σε άλλες κάρτες και συστήματα αλλά δεν είναι επί της παρούσις.

Το ξέρω ότι μπορεί πολλοί να το έκαναν καλοπροέρετα!Το θέμα είναι όμως ότι στο thread έχει μπει αυτή η επικεφαλίδα για συγκεκριμένους λόγους!Νοιαζόμαστε στο συγκεκριμένο thread για τα συγκεκριμένα chipset και για συγκεκριμένους λόγους.Αναφέρεται

"Παρακαλούνται οι έχοντες Χ58 με 1/2/3/4(?):p, 69x0 όπως τρέξουν το PCIeSpeedTest και αναφέρουν αποτελέσματα από GPU-CPU (ή ακόμη καλύτερα screenshot), ευχαριστώ" :D

και για αυτά θέλει ο δημιουργός του να ασχοληθεί για τους δικούς του λόγους.

Τώρα αν θέλει κάποιος να ανοίξει άλλο θέμα με τα άλλα chipset και κάρτες,ας το κάνει αλλά όχι εδώ γιατί είναι άσχετα με το θέμα του thread"Problem with X58/P55 and 69x0".

Και φίλε μου,εντελώς φιλικά,πρόσεξε λίγο αυτά που λες γιατί βάζεις λόγια που κανένας δεν είπε και δεν υπάρχει λόγος!Δεν είπε κανένας "άσχετο" κανέναν!Όλοι μας γνωρίζουμε κάποια πράγματα και όλοι μας έχουμε απορείες σε άλλα!Και δεν νομίζω επίσης να υπάρχει καν "ψώνισμα" από κάποιον για μία κάρτα γραφικών!Υπάρχουν και πιο σημαντικά πράγματα από αυτά!Ποιος είπε και έκανε τι και λες κάτι τέτοιο?Δεν πρόκειται περί ψωνίσματος αλλά περί προβλήματος και λύση επί του συγκεκριμένου,εκ της επικεφαλίδας,και μόνον!Αν ήθελε ο δημιουργός συγκριτικά και από άλλα συστήματα και κάρτες κ.τ.λ.,δε θα το ειδικοποιούσε το θέμα αλλά θα το γενίκευε,όμως ήταν για τους δικούς του λόγους συγκεκριμένος και παρόλλα αυτά...!!!

Το θέμα είναι να βοηθηθούν όλοι χωρίς να χαλάμε όμως το κάθε thread.

Φιλικά Γιάννης!:T:

Link to comment
Share on other sites

^ παρολα αυτα πολλοι αλλοι ποσταραμε με καλη διαθεση να δειξουμε οτι δεν φτιαει η 69χ0 αλλα το αλλο μερος, εγω προσωπικα σβηνω το δικο μου καθως ειναι περιττο, αλλα οταν ψαχνουμε λυσεις, αλλη φορα να τις κραταμε για την παρτη μας αν ειναι...γιατι αποδειχτηκε οτι η καρτα δεν παιζει κανενα ρολο και προφανως δεν σκαμπαζε το προβλημα ο δημιουργος του θρεντ...τεσπα...αλλη φορα να ασχολουνται 5 ατομα σε καθε θρεντ σε συγκεκριμενα συστηματα οπως οριζονται, ωστε το site να μαζευει 100000 thread...αφαιρω τα δικα μου αφου εχω ασχετο συστημα...φιλικα:)

Link to comment
Share on other sites

Το είπα ότι πολλοί πόσταραν με καλή διάθεση και εννοείτε κάτι τέτοιο!

Μα δεν χρειάζονταν άλλες συγκρήσεις,για τον δημιουργό του thread, από αυτές που ζήταγε!Αυτό είναι όλο!Τώτα αν είναι να ποστάρουν 5 άτομα και αν έτσι νομίζεις,τότε...οκ.Αλλά για μένα δεν είναι 5 αλλά πάρα πολλά παραπάνω!Και αφού ο δημιουργός δεν είχε πρόβλημα και ο ίδιος ζήταγε κάτι συγκεκριμένο,τι μας κόφτει στην τελική το πόσοι θα απαντήσουν!Το θέμα είναι ότι όσοι μπορούμε βοηθάμε σε αυτά που ζητάει.

Link to comment
Share on other sites

Το είπα ότι πολλοί πόσταραν με καλή διάθεση και εννοείτε κάτι τέτοιο!

Μα δεν χρειάζονταν άλλες συγκρήσεις,για τον δημιουργό του thread, από αυτές που ζήταγε!Αυτό είναι όλο!Τώτα αν είναι να ποστάρουν 5 άτομα και αν έτσι νομίζεις,τότε...οκ.Αλλά για μένα δεν είναι 5 αλλά πάρα πολλά παραπάνω!Και αφού ο δημιουργός δεν είχε πρόβλημα και ο ίδιος ζήταγε κάτι συγκεκριμένο,τι μας κόφτει στην τελική το πόσοι θα απαντήσουν!Το θέμα είναι ότι όσοι μπορούμε βοηθάμε σε αυτά που ζητάει.

είναι σαφές όμως ότι να αντιμετωπίζεις το πρόβλημα μόνο για τις 69χχ είναι λάθος,

διοτι δεν καταλαβαινεις τι πραγματικά συμβαίνει αφού προφανώς δεν είναι πρόβλημα της συγκεκριμένης σειράς αλλά του chipset και όλων των υλοποιήσεων amd.

θα κοιτάς το δεντρο και θα χασεις το δάσος?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.