Jump to content



PCIe Performance Problem with X58/P55 and 69x0


papatsonis

Recommended Posts

πιστεύεις ότι αν είχα και εγώ i7@4ghz.. θα έβγαζα ακριβώς ίδιο σκόρ..?? (ειδικά στα 20κ+?), ένα 700-1000 ακόμη πιστεύω θα το είχε εύκολα υπέρ του ο i7... . Επίσης πρόσεξε ότι δεν μιλάμε για γενικό bottleneck, αλλά για gpu->cpu (ή αλλιώς device->host), adsl έχει καταντήσει έτσι... :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

σε παλιότερο σχετικό thread, κάποιοι είχαν αναφέρει ότι με τους 10.7 λύθηκε το πρόβλημα(σε linux..), αλλού προτείνουν επίσης να χρησιμοποιείται στο σύστημα, το τελευταίο INF Update Utility, όποιος το δοκιμάσει και δει όντως "fix" ας ενημερώσει και εδώ :), αν και δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος, αν δεν βάλει το χεράκι της ως οφείλει η AMD, "χαΐρι δεν βλέπουμε"

@mellodos κατέβασε την νεότερη έκδοση του PCIeSpeedTest από εδώ

Link to comment
Share on other sites

Σε games δοκιμάσατε να δείτε αν έχετε μειωμένη απόδοση ?

Εννοώ, να βάλετε και να παίξετε κανονικά ένα game, 3 runs, και να βγάλετε avg ( min-avg-max ) FPS με το fraps να δείτε τι παίζει.

Γιατί θεωρητικά, ακόμα και 200MB/s είναι αρκετά για την επικοινωνία GPU -> CPU [ το αντίστροφο, όχι φυσικά ]

Link to comment
Share on other sites

Σε games δοκιμάσατε να δείτε αν έχετε μειωμένη απόδοση ?

Εννοώ, να βάλετε και να παίξετε κανονικά ένα game, 3 runs, και να βγάλετε avg ( min-avg-max ) FPS με το fraps να δείτε τι παίζει.

Γιατί θεωρητικά, ακόμα και 200MB/s είναι αρκετά για την επικοινωνία GPU -> CPU [ το αντίστροφο, όχι φυσικά ]

όχι να είμαι ειλικρινής, όχι, γιατί φάγαμε το πρώτο "σκάλωμα" προχθές με το Vantage σε P, όπου εκεί ο i7 κάνει διαφορά υπέρ του συνήθως.. ε. και δεν έκανε.. έτυχε να έχω διαβάσει την ίδια/προηγούμενη ημέρα και το σχετικό thread στο guru3d, και είπα "λες?".. και αφού επιβεβαιώθηκε ότι όντως έχει πρόβλημα άρχισα να ψάχνω στο νετ για περισσότερες αναφορές. To βραδάκι, αν ο "μερφυ" το επιτρέψει.. θα κάνουμε και μερικές δοκιμές σε Vantage X(1080), 3dmark11 P & X, με ίδια ρολόγια και στον i7, για να μην υπάρχει και η παραμικρή αμφιβολία ότι έχει το παραμικρό πλεονέκτημα υπέρ του ο Q9650.

ακόμη και αν είναι όντως "αρκετά" τα 200mb/s για 1 gpu.. για 2+.. δεν θα είναι , γιατι διόρθωσε με αν κάνω λάθος, το "pcie-in" είναι αρκετό ίσως, αλλά για να επικοινωνήσουν μεταξύ τους, δεν χρειάζονται και το "pcie-out"..?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι να κανουμε τωρα? να παμε rma?δεν πληρωσαμε για pcie 2.0 2x αλλα για pcie 2.0 16x!!απο οτι εψαξα ειδα πως και σε phenom/4870 εχει γινει τσεκαρετε εδω παλιο ποστ του Daveburt714 : PCIe Speed Test v0.1 CPU-GPU/GPU-CPU bandwidth test - XtremeSystems Forums

ακουω ιδεες παιδες...ειμαι ολος αυτια

Και τι θα τους πεις στο rma ; Οτι ενα utility στο internet δεν μου δινει καλα νουμερα ;

Ελεος.

Τρεξε πεντε δεκα μετροπρογραμματα και μετα βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

ακόμη και αν είναι όντως "αρκετά" τα 200mb/s για 1 gpu.. για 2+.. δεν θα είναι , γιατι διόρθωσε με αν κάνω λάθος, το "pcie-in" είναι αρκετό ίσως, αλλά για να επικοινωνήσουν μεταξύ τους, δεν χρειάζονται και το "pcie-out"..?

Κανονικά όχι, αυτό που θα πείραζε είναι αν υπάρχει πολύ υψηλό latency.

Bandwidth πάλι δεν θέλουνε αρκετό, η επικοινωνία περιορίζεται σε ανταλλαγή μικρών πακέτων δεδομένων ( δεν μεταφέρουνε μεγάλα πακέτα data όπως textures ).

Θεωρητικά πάλι δεν τίθεται θέμα, αλλά επειδή πολλές φορές η πράξη δεν ακολουθεί κατά γράμμα την θεωρία, δεν θα ήτανε καθόλου άσχημη η ιδέα να γίνονταν και single vs CF & CF vs CF δοκιμές μεταξύ X48/X58 σε games.

υ.γ. Για τα 3D Marks, καλύτερα να τρέξετε κανένα fillrate test σε high details & resolution παρεούλα με AA & AF παρά high/xtreme.

Link to comment
Share on other sites

μερικές δοκιμές που όσο απομακρύνεται το bench από cpu limited.. τόσο μένει πίσω το Χ58.. i think we DO have problem... :(, γιατί παρόλο που χάνει για ~1.8% (εκτός του 06 fillrate), όχι μόνο ΔΕΝ θα πρεπε να χάνει.. αλλά να κερνάει πολύ τσάι στον Q9650 (ξεχάσαμε να τρέξουμε και 06 σε 1920.. ενδιαφέρον θα έχει.. πόσο από το 11% ,στο SM2 που είναι καθαρά cpu bottleneck στα 1280, θα μείνει.. ;), θα προστεθεί αύριο )

(δοκίμασε και inf update o tsitas μετά από τις μετρήσεις, αλλά με ίδια αποτελέσματα στο pciespeedtest)

x58x486950tests2.png

updated με 3DMark 06 1920x1080 (8xAA 16xAF)

Link to comment
Share on other sites

εκτιμώ ότι σε 1 6950/70 ο i7, έπρεπε να έχει περί το 5% προβάδισμα, (ίσως είμαι υπερβολικά αισιόδοξος και να χρειάζεται περαιτέρω ψάξιμο σε hwbot για επιβεβαίωση..), οπότε δε θα μου κάνει καμία μα καμία εντύπωση αν η AMD ξαφνικά, βγάλει τον "uber" driver με changelog "Increases 3D performance up to 7%" :hehe: και κανένα σχόλιο για σιωπηλό fix ;)

Link to comment
Share on other sites

για να λυθεί το θέμα πρέπει να γίνει το ίδιο τέστ με άλλη vga (το ίδιο μοντέλο) και στα δύο μηχανήματα. πολύ φοβάμαι ότι το πλεονέκτημα του i7 έπρεπε να έιναι πάνω από 10% στην ίδια συχνότητα....

Link to comment
Share on other sites

με nvidia που δεν "δείχνει" να έχει πρόβλημα , το μόνο που θα βλέπαμε είναι πλέον πόσο μπροστά θα ήταν ο i7, ώστε να κάνουμε εκτίμηση του που θα έπρεπε να βρίσκεται η 6950 με τον i7.

υ.γ. έβαλα σε "" το δείχνει, γιατί τόσο εκτενές bench δεν έχω βρει για nv, και τόσο το GPCBenchmarkOCL_en.1.1 και όσο και το cuda-z επέστρεφαν παραπλήσια αποτελέσματα στο bench που κάνουν για το device->host & host->device, όπως "καλά" αποτελέσματα επιστρέφει το 1ο και στον tsita με την 6950... (για αυτό δεν μου γεμίζει το μάτι.. ειδικά μετά τα πιο πάνω αποτελέσματα...)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.