Jump to content



PCIe Performance Problem with X58/P55 and 69x0


papatsonis

Recommended Posts

είναι σαφές όμως ότι να αντιμετωπίζεις το πρόβλημα μόνο για τις 69χχ είναι λάθος,

διοτι δεν καταλαβαινεις τι πραγματικά συμβαίνει αφού προφανώς δεν είναι πρόβλημα της συγκεκριμένης σειράς αλλά του chipset και όλων των υλοποιήσεων amd.

θα κοιτάς το δεντρο και θα χασεις το δάσος?

Αυτό δεν είναι πρόβλημα δικό μου και ούτε διαφωνώ σε αυτό που λες.Και εγώ μαζί σου και μαζί σας αλλά το θέμα είναι ότι ο δημιουργός του thread αυτά ζητάει.Τώρα το τι και το πως και το γιατί και το τι χάνει και τι συμπεράσματα βγάζει,είναι δικό του θέμα και όχι δικό μας.

Εμείς απλά ποστάρουμε αυτά που ζητάει.Από κει και πέρα τα συμπεράσματα δικά του.Αλλά όχι να ποστάρουμε άλλα από αυτά που ζητάει γιατί μπορεί να χαλάει το θέμα του!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Καθυστέρησα να ξαναποστάρω, για να προστεθούν μερικές ακόμη μετρήσεις και με τον tsitas, αλλά και από τους venom7 + zpaf τους οποίους ευχαριστώ. :). Φυσικά και ενδεικτικά αποτελέσματα από μια 5870 ή 6870 ή με AMD chipset χρειάζονται για να γίνει ακόμη πιο ξεκάθαρο που εντοπίζεται το πρόβλημα, τους οποίους επίσης ευχαριστώ.

είναι σαφές όμως ότι να αντιμετωπίζεις το πρόβλημα μόνο για τις 69χχ είναι λάθος,

διοτι δεν καταλαβαινεις τι πραγματικά συμβαίνει αφού προφανώς δεν είναι πρόβλημα της συγκεκριμένης σειράς αλλά του chipset και όλων των υλοποιήσεων amd.

θα κοιτάς το δεντρο και θα χασεις το δάσος?

Και όμως ρε συ, αν κοιτάξεις θα δεις ότι αν ψάξεις π.χ. για 6870 με Χ58 δεν θα βρεις προβληματικά αποτελέσματα, (όσα έχω δει στα σχετικά thread σε guru3d/anandtech ήταν κομπλέ), επίσης για 58x0 αν και υπήρχε παλιότερα, τώρα είδα πολλά καλά αποτελέσματα (πιθανόν μετά από κάποιο driver fix), πέραν βέβαια από αυτό που είχε ποστάρει ο hyperion που όντως μου έκανε εντύπωση (δε θυμάμαι και πόσο πρόσφατους.. οδηγούς είχε βέβαια)

αν εχει λαθος ονομα το thread δεν μας νοιαζει το προβλημα ηταν πριν ακομα βγουν οι 69χχ...και μερικοι σιγα σιγα τις πηραν πρωτα ειχαν 5χχχ, και ξαφνικα εγιναν αλλοι χρηστες λογω...καρτας..(?!)..

το προβλημα ειναι στις πλατφορμες και οχι τα μοντελα...αλλωστε ποσταρουμε για συγκριση...αν δεν ξερουν καποιοι να ανοιγουν σωστα thread ή τωρα το μαθανε οτι συμβαινει, αλλο θεμα ας χρησιμοποιουν τους καταλληλους ορους, και αλλωστε "χαρη" κανουμε οι "ασχετοι" που ποσταρουμε, για να δουμε γενικοτερα την εικονα του προβληματος...

το "ψωνισμα" εχω "69χ0" δεν ακουγεται καλο...θα μπορουσε να συμβαινει και σε 68χ0 π.χ. :)

ας σεβομαστε λιγο και τους γυρω δημοσιο φορουμ ειναι δεν ειναι σαλονι... :T:

Tα θες και τα λες ή σου ξεφεύγουν μετά από καμιά 24ώρη υπηρεσία..? Το αν είχε και παλιότερα πρόβλημα η 58χ0 προφανώς και το ξέρω (τουλάχιστον για την 58x0) αν διάβαζες το thread από την αρχή με σκοπό να συνεισφέρεις κάτι και όχι να πετάξεις την π..@ σου θα το είχες προσέξει, τόσο εδώ, όσο και εδώ, επίσης "Helloooo..." είχα nvidia "δυστυχώς" πριν..και δεν μπορώ να ξέρω για όλες τις ΑΤΙ, πάντως μια χαρά μου "έσκαγε" άλλος φίλος με ι7 και ίδια κάρτα <σε περιορισμένες ομολογουμένως δοκιμές μας τότε> , στην τελική ΔΕΝ έχω ΕΓΩ το πρόβλημα.. αλλά ΕΣΥ και οι Χ58/P55 users οπότε be my guest.. Στο παρελθόν όμως είχε διορθωθεί, αν ξαναλέω αν, είχες διαβάσει όλα τα ποστ/λινκ, άρα ΛΥΝΕΤΑΙ.. και όχι από την πλευρά της INTEL, αλλά από της AMD..

Προφανώς δεν έχει σχέση ΜΟΝΟ η πλατφόρμα όπως φαίνεται.. αλλά ΚΑΙ η κάρτα.. γιατί υπάρχουν μια χαρά αποτελέσματα από 5870+Χ58, 6870+Χ58, ενώ ΟΥΤΕ 1 σε Χ58+69x0, αν έχει χρησιμοποιήσει κάποιο shortcut στο implementation του pci-e ή intel στα Χ58/P55, το οποίο να "πετσικάρει" σε συγκεκριμένα workloads, δεν το ξέρουμε., μπορείς να μας διαφωτίσεις πάντα όμως..

Το "ψώνισμα" καλύτερα να το αφήσω ασχολίαστο.. γιατί είναι ήδη βεβαρυμένο το υπάρχον ποστ..

^ παρολα αυτα πολλοι αλλοι ποσταρανε με καλη διαθεση να δειξουμε οτι δεν φτιαει η 69χ0 αλλα το αλλο μερος, εγω προσωπικα σβηνω το δικο μου καθως ειναι περιττο, αλλα οταν ψαχνουμε λυσεις, αλλη φορα να τις κραταμε για την παρτη μας αν ειναι...γιατι αποδειχτηκε οτι η καρτα δεν παιζει κανενα ρολο και προφανως δεν σκαμπαζε το προβλημα ο δημιουργος του θρεντ...τεσπα...αλλη φορα να ασχολουνται 5 ατομα σε καθε θρεντ σε συγκεκριμενα συστηματα οπως οριζονται, ωστε το site να μαζευει 100000 thread...αφαιρω τα δικα μου αφου εχω ασχετο συστημα...φιλικα:)

Επειδή λοιπόν δεν πολυσκαμπάζω, ελλείψει, πολλών σκαλοπατιών "παιδείας".. enlighten me πεφωτισμένε.. δίνοντας μια λογική εξήγηση στα παρακάτω αποτελέσματα...

Περαιτέρω πληροφορίες προς σημείωση:

1) τα αποτελέσματα με τους i7 είναι με ΗΤ ΟΝ, (έγινε δοκιμή στο stalker, και έβγαλε ακριβώς ΙΔΙΑ αποτελέσματα, αν έχει όρεξη ο venom7, αύριο-μεθαύριο ίσως κάνει μετρήσεις και με HT OFF και στα υπόλοιπα benchs/games)

2) o tsitas έτρεξε από μηχανικό δίσκο ΟΛΑ εκτός του Vantage+Mark11, εγώ και ο venom7, όλα τα παιχνίδια -πλήν του stalker-

"Επικαιροποιημένες" μετρήσεις στην φωτό.

furvonhyperion.png

Μερικές μετρήσεις με τις κάρτες στα 1000-1450

furvonhyperion2.png

τέλος, μερικές μετρήσεις σε Vantage "X" από τον venom7, σε διάφορους χρονισμούς.. (προσέξτε πώς ακόμη και στα 1030-1600 δεν ακουμπάει το Χ48!!!???)

6950scaling.png

κλείνοντας.. δεν έγιναν μετρήσεις σε cf γιατί εκεί προφανώς το raw power του i7 "σπρώχνει" τα πάντα, επισκιάζοντας το όποιο πρόβλημα.. "και επειδή, μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι", 2 φωτογραφίες -ενδεικτικές- του πόσο "ξύλο" έπρεπε να τρώει κανονικά ο Q9650.. από τον i7, από XS σε Nvidia vga όμως ;)

i7-980X, 1920x1080 16xQ AA

i7980x.png

Q9650, 1920x1080 4x AA

q9650.png

Τα benches πέρα από το όλο hype, πρωτίστως είναι εργαλεία για να εντοπίζεις αδυναμίες και προβλήματα σε δεδομένα συστήματα.. και αυτό ακριβώς εξυπηρετούν περίτρανα στη συγκεκριμένη περίπτωση. Σίγουρα το πραγματικό gameplay δεν επηρεάζεται και από -2% ή και -10%.. αποτελέσματα, αλλά δεν παύουν να καταδεικνύουν ότι κάτι δεν πάει καλά στο συγκεκριμένο "συνδυασμό" intel-amd και όχι μονο στο ξερό pciespeedtest.. , κάτι που αλλοιώνει και την εικόνα των 69x0 σε σχέση με τις nv (όχι ότι θα φτάσει ποτέ η 6970 την 580... αλλά σίγουρα ροκανίζει λίγο τη διαφορά. -> ευχαρίστως δέχομαι GTX580 για να κάνω και με αυτή δοκιμές σε σχέση με την 6970 στο Χ48 :D)

μια τοποθέτηση από τον ΑΤΙΜΑΝ στο συγκεκριμένο πρόβλημα/μετρήσεις, πείτε το όπως θέλετε κάποιοι, θα ήταν επιθυμητή

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ένα link απο άλλο forum το οποίο δίνει ένα pcispeed tool απο opencl toolkit. Με αυτό βγάζω 4,6gb/s και στα δυο.Θέλει λίγη προσπάθεια να το δεις γιατι κλείνει γρήγορα.

Edit : Με crossfire on η αποδοση πέφτει στα 3.1 gb/s "μέσα<->έξω"

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ένα link απο άλλο forum το οποίο δίνει ένα pcispeed tool απο opencl toolkit. Με αυτό βγάζω 4,6gb/s και στα δυο.Θέλει λίγη προσπάθεια να το δεις γιατι κλείνει γρήγορα.

Edit : Με crossfire on η αποδοση πέφτει στα 3.1 gb/s "μέσα<->έξω"

ενδιαφέρον!!, βέβαια ίδια αποτελέσματα δίνει και το GPCBenchmarkOCL_en.1.1, το οποίο απλά πετάει ένα νούμερο χωρίς τι και πώς. Δεν είναι το pcietest όμως ο αυτοσκοπός, αλλά το εργαλείο που επιβεβαιώθηκαν και οι υποψίες μας (εμένα και του tsitas αρχικά) ότι κάτι άλλο "παίζει" γιατί έβγαζε χειρότερα αποτελέσματα, όπως επι το πλείστον στα gpu heavy games/benchs, έχει βγάλει ΚΑΙ ο venom, ΚΑΙ ο zpaf, το pciespeedtest απλώς συνηγορεί.. ότι κάτι δεν είναι φυσιολογικό, και μέχρι να με πείσει κάποιος με επιχειρήματα, για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ο 9650 περνάει τον 920 όσο ζορίζουν οι αναλύσεις/textures, θα περιμένω απλώς κάποιο fix από την ΑΜD (όχι εγώ δηλαδή.. οι Χ58/P55άκηδες..) είτε επίσημο.. είτε ανεπίσημο με μορφή "performance improvement" ;), και όχι κάποιο "θερμόμετρο" που δείχνει μόνιμα 36.6.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως κάτι βρωμάει διότι στα περισσότερα test και ιδιαίτερα στο f1 , ο i7 έφαγε αδικαιολόγητο ξύλο. Και στην τελική γιατί να τρέχει μια χαρά το test σε p67 και όχι σε χ58?

:OT: (Η αντιμετώπιση του θέματος στο amd forum είναι τραγική...Οι τύποι είναι τραγικοί...)

Link to comment
Share on other sites

@papatsonis

Man βασικά πέχτηκε μακακία και πρέπει να τα ξανατρέξουμε τα δικά μου!!!Είχα τους άλλους drivers και τώρα βγάζω τα καλά αποτελέσματα!Και τώρα έχουν αλλάξει οι διαφορές που υπήρχαν!

Παίδες υπομονή λίγο σήμερα να το διορθώσουμε!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερω οτι εχω αλλη καρτα...αλλα να πω αυτο...μηπως, οσοι βγαζετε αυτα τα χαμηλα εχετε 2+ καρτες...??? γιατι μονο σε crossfire συμβαινει...

αν κλεισω crossfire δινω 7.000-8.000 gbps... αν ανοιξω δινω 800.000-900.000 mbps...τυχαιο??? ΑΡΑ ποιος φταιει η AMD ή η Ιντελ...αυτο δεν ξερω...ιδεες...???

Link to comment
Share on other sites

διαβασε τα ποστ καλυτερα και με περισσοτερη υπομονη....αλλα ας τα πουμε αλλη μια φορα...¨

1)tsitas : 1x6950_x58

2)venom : 1x6950_x58

3)papatsonis: 2x6950_x48

4)zpaf: 2x6950_x58

ΑΝ διαβασεις ολα τα ποστ θα διαπιστωσεις οτι ο papatsonis εχει επισημανει links οπου η amd εχει διορθωσει το bug αυτο σε linux με x58 και 5870 απλα με ανανεωση οδηγων http://www.thelab.gr/1062977474-post23.html

αλα δεν βρισκει το link,τυχαιο η amd να τα χει σβησει? δε νομιζω...κατι μου βρομαει εδω....

θα παρακαλουσα τον atiman να παρει θεση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
διαβασε τα ποστ καλυτερα και με περισσοτερη υπομονη....αλλα ας τα πουμε αλλη μια φορα...¨

1)tsitas : 1x6950_x58

2)venom : 1x6950_x58

3)papatsonis: 2x6950_x48

4)zpaf: 2x6950_x58

ΑΝ διαβασεις ολα τα ποστ θα διαπιστωσεις οτι ο papatsonis εχει επισημανει links οπου η amd εχει διορθωσει το bug αυτο σε linux με x58 και 5870 απλα με ανανεωση οδηγων http://www.thelab.gr/1062977474-post23.html

αλα δεν βρισκει το link,τυχαιο η amd να τα χει σβησει? δε νομιζω...κατι μου βρομαει εδω....

θα παρακαλουσα τον atiman να παρει θεση.

βαλε και εμενα που εχω 1 χ6950 και αρχικα ειχα 800mb/s και τωρα εχω 500... και ναι πρεπει να επεμβει ο atiman γιατι αυτο δεν ειναι κατασταση...

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι ολο μπλαμπλα και ουσια καμια ουτε για εσας ουτε εμας...ουτε τους αλλους...

φταιει η AMD ή η Ιντελ...το κοιταξε κανεις αυτο...??? δηλαδη αν ψαχνατε ευθυνες που θα στελνατε "ψαλμωδια" πρωτα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.