Jump to content



ψάχνω τροφοδοτικό (pack) !!!


ARMAGEDDON

Recommended Posts

ξαναλεω δεν ειναι σίγουρα αυτο που θελεις...

Θα χρειάζεσαι AC /AC και οχι AC/DC αφου δεν γράφει κατι (κακώς που δεν το γράφει)

Αν μπορεις να βρεις καποιον με παλμογραφο να δει τι βγαζει καλως

Link to comment
Share on other sites

στειλε ενα mail εδω και ρωτας τους απο που μπορεις να αγορασεις Ktec(HK)Co.,Ltd

δεν δουλεύει

και

Sirdiman

οκ αλλά θα πάρω κάτι γιατί αν είναι να φωνάξω την ΝΑSA για να βρω τι τροφοδοτικό άστο καλύτερα να αγοράσω κάτι άλλο

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ειναι τοσο απλα τα πραγματα το παιδι θελει AC to AC τροφοδοτικο

εμενα το rooter μου (Zyxel) παιρνει AC τροφοδοτικο

το παλιο επερνε DC

αρμαγεδδωνα αμα θελεις να δεις τι ταση βγαζει το τροφοδοτικο του θειου σου να συγουρευτεις μπορεις και με ενα απλο πολυμετρο!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ο φίλος kaynd τα λέει πολύ σωστά.

Το τροφοδοτικό είναι εναλλασομένου.

Παίρνει 230 VAC και βγάζει 10 VAC , βέβαια τα 10VA μου φαίνονται πολύ υπερβολικά, αλλά κινέζος είναι, τσιτώνει τα πράματα, και να μην κρατήσει χρόνια ποιος θα τον ψέξει;:p

Είναι πολύ λογικό -για σκεφτήτε το λιγάκι- αφού έχει τόσο χώρο διαθέσιμο μέσα στο εσωτερικό της καρέκλας,

βάζει μέσα όλα τα άλλα που δεν πολύζεσταίνονται, και αφήνει έξω το μοναδικό που θα πρέπει να "καραζορίζεται", τον μετασχηματιστή.

Απλό!!!

Τώρα για το που θα βρείς*, δεν ξέρω, πάντως και να μην βρείς το θέμα δεν είναι πολύ δύσκολο να λυθεί.

Ένας μετασχηματιστής με καλή απομόνωση μεταξύ πρωτεύντος και δευτερεύοντος, ελαφρά μεγαλύτερος σε VA (για λόγους μακροζωϊας, τόσο του Μ/Σ όσο και δική σου:p ), και ένα κουτάκι που να χωράει μέσα , καλωδιάκια πριζάκια κλπ ψιλικά, και το έφτιαξες.

*Πρίν όμως κάνεις όλα αυτά , για δες και στον Φανό στην Σολωμού κοντά στο Πολυτεχνειο 2103828748.

Link to comment
Share on other sites

λογικό ειναι ετσι οπως το θέτεις, απλά σχεδόν στα παντα εχει επικρατήσει το πακ ac ->dc :p

εκτός του φανού δες κ εδω στο 9 ποστ εχει μαζεμένα μαγαζια ηλεκτρονικών κ τηλ

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45648

Καταστήματα ηλεκτρονικών

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πήγα σε ένα μαγαζί με διάφορα ηλεκτρονικά του λέω έχω αυτήν την καρέκλα τα χαρακτηριστικά του pack είναι αυτά .... κλπ

μου λέει ακριβώς σε αυτά δεν έχω αλλά αν πάρεις λίγο μεγαλύτερο δεν θα έχεις πρόβλημα και μου έδωσε ένα με

output:12V /2.0A

μετά έκανα δοκιμή επί δύο ώρες και νο prob παιδιά ...και δεν είχε ζεσταθεί καθόλου το pack ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.