Jump to content



Ομαδική αγορά Superlux HD668B


papajim

Recommended Posts

Βουαλά

graphCompare.php?graphType=0&graphID[]=3301&graphID[]=3041

Δείχνει καλύτερο μπάσο μέχρι περίπου 15-20Hz, δηλαδή στις πολύ χαμηλές. Μετά κερδίζει σχεδόν παντού το Superlux.

[MENTION=9203]NooDle[/MENTION] Δώκε τρακινγκ στο λαό :p

Ο Tyler κάνει προσεκτικές μετρήσεις. Μόνο στις δικές του φαίνεται ξεκάθαρα η ανεπάρκεια subbass των sennheiser και των AKG(βάσει σχολίων) σε σχέση με τα beyer(όλα ημικλειστά) που ακούγεται και στην πράξη. Τα beyer όμως έχουν και χαμηλότερες παραμορφώσεις στο μπάσο-και γενικότερα-σε σχέση με HD 595 και superlux 668.

Πάντως να ξέρεις ότι κάτω από τα 40Hz περίπου οι μετρήσεις γίνονται περισσότερο αναξιόπιστες και μια μικρή αλλαγή στην τοποθέτηση των ακουστικών μπορεί να τις επηρεάσει αρκετά. Αυτός όμως συνήθως πειραματίζεται με πολλές θέσεις. Δες καλύτερα αυτή τη σελίδα.

ps:

-Η χρήση equalizer συνισταται ανεπιφύλακτα.

-Μιας και ανέφερες τα 990. Ανάμεσα στα dt 990 pro και τα dt 990 edition για ήχο πας στα pro και για άνεση στα edition. Τα edition τα είχα αγοράσει και τα αντικατέστησα πρώτα με τα dt 880 pro και τέλος με τα hd 650 μόλις τα δοκίμασα για μια μέρα. Ιδια μεγάφωνα με τα προ αλλά πολύ χρωματισμένα πρίμα και μέτριο μπάσο λόγω μικροδιαφορών στο σχέδιο τους. Το λέω γιατί πολλοί hardcore gamers πάνε σε αυτά ενώ το deal είναι τα pro. Τέλος, 990 edition, 990 προ, 880 και 880 pro έχουν 99% τον ίδιο ήχο με διαφορετική τονικότητα σε μπάσα πρίμα. Dt 770 pro έχουν λιγους χρωματισμούς στις μεσαίες και διαφέρουν αισθητά.

Link to comment
Share on other sites

ps:

-Η χρήση equalizer συνισταται ανεπιφύλακτα.

Εχω ριξει λιγο τις ψιλές απο EQ και ειναι πολύ ποιο ξεκούραστα οταν ακους ροκ-μεταλ ,τουλαχιστον στα δικα μου ασχετα αυτια ακουγονται καλυτερα και ποιο "σωστα".

Τι προτείνεται γενικότερα απο θεμα ρυθμίσεων eq?

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο αλλα θεωρητικα παντα δε ειναι αστοχο να συγκρινει κανεις ακουστικα ανοικτου με κλειστου τυπου?Λογω και μονο φυσικης-ακουστικης δηλαδη.

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

Εμενα με χαλαει που τα καπως καλυτερα προιοντα ειναι σε PCI οποτε αναγκαστηκα θες σταθερο υπολογιστη. Κατι εξωτερικο για λαπτοπ ξερει κανεις αν παιζει? Ας πουμε οι Soundblaster X-Fi/X-FI HD που ανεφερα λενε τιποτα?

Αν παμε σε κατι τελειως διαφορετικο DAC/AMP? Σαν αυτες τις μοναδες που ειναι και φορητες για να δουλευουν με ipod/iphone/mp3 players κτλ, εκει εχει κατι σε νορμαλ τιμες?

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο αλλα θεωρητικα παντα δε ειναι αστοχο να συγκρινει κανεις ακουστικα ανοικτου με κλειστου τυπου?Λογω και μονο φυσικης-ακουστικης δηλαδη.

Τα διαγράμματα απόκρισης συχνότητας δεν βλέπουνε τύπο ακουστικών. Δείχνουν τη λογαριθμική διαφορά του πλάτους εξόδου σε σχέση με την είσοδο σε κάθε συχνότητα. Στο επίπεδο αυτό δεν νομίζω είναι άτοπη η σύγκριση..

Έγινε επεξεργασία από alexis2044
Link to comment
Share on other sites

Εχω ριξει λιγο τις ψιλές απο EQ και ειναι πολύ ποιο ξεκούραστα οταν ακους ροκ-μεταλ ,τουλαχιστον στα δικα μου ασχετα αυτια ακουγονται καλυτερα και ποιο "σωστα".

Τι προτείνεται γενικότερα απο θεμα ρυθμίσεων eq?

Με το αυτί δεν μπορείς να κάνεις σωστές ρυθμίσεις. Μπορείς όμως να ελαττώσεις αυτό που σε ενοχλεί. Όταν κάτι δεν είναι σωστό χτυπάει άσχημα σε πολλές ηχογραφήσεις.

Τα διαγράμματα του headroom θα σε βοηθήσουν να δεις σε ποιές συχνότητες είναι το πρόβλημα ειδικά αν προβάλεις και μια δεύτερη καμπύλη, όπως αυτή των senn hd 600 που είναι από τα πιο ουδέτερα.

Τα superlux έχουν υπερβολές στα πρίμα από τα 5Khz και πάνω, ίσως και από τα 2Khz. 5 με ~10 KHz κυρίως είναι ενοχλητικά για το αυτί. Τα γνωστά και ως μεταλλικά πρίμα. Ξεκινάς λοιπόν με οριακές μειώσεις μέχρι να μην αισθάνεσαι ενόχληση.

Τα πρίμα όμως πάνε πακέτο με τα μπάσα. Αν δηλαδή μειώσεις τα πρίμα, υποκειμενικά αντιλαμβανεσαι περισσότερο μπάσο. Ούτως ή άλλως τα 668 έχουν μια υπερβολή στο midbass 100-200Ηζ κυρίως. Οπότε και εκεί ισχύουν τα ίδια. Δες ακόμα και αν τα μπάσα ανάμεσα στα 50 και 100 Hz είναι αφύσικα δυνατά, γιατί το χαλαρό μπάσο(boomy) πολλές φορές συνδέεται με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Τα διαγράμματα απόκρισης συχνότητας δεν βλέπουνε τύπο ακουστικών. Δείχνουν τη λογαριθμική διαφορά του πλάτους εξόδου σε σχέση με την είσοδο σε κάθε συχνότητα. Στο επίπεδο αυτό δεν νομίζω είναι άτοπη η σύγκριση..

Σωστο αυτο αλλα αλλιως προσλαμβανει το αυτι κατι οταν εισαι απομονωμενος απο το περιβαλλον κι αλλιως οταν δεν εισαι.

Οπως και διαφορετικος ο ηχος σε κλειστο χωρο απ οτι σε ανοικτο.Παραδειγμα συναυλια .Τωρα μια αποψη λεω δε ξερω ας μας απαντησει κανενας πιο ειδικος αλλα πιστευω οτι η καθε κατηγορια ακουστικων θα ενδεικνυται για διαφορετικη χρηση - σκοπο.

Να παω ενα βημα πιο μακρυα με βασει μια απλη λογικη για gaming και γενικα positional audio- ταινιες θα βολευουν τα κλειστου τυπου θεωρητικα, για μουσικη τα ανοικτου τυπου.

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

Helly,

Τα κλειστά ακουστικά, αν είναι της προκοπής, δεν έχουν αντανακλάσεις και ακούς όπως και με τα ανοικτά. Συντονισμούς βρίσκεις ακόμα και σε 100% ανοικτά, όπως τα δικά σου, αλλά πολύ μικρότερες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

Έκανα εγγραφή γιατί ενδιαφέρομαι κι εγώ για τα Superlux στην ομαδική που έχετε, αλλά δεν θα μείνω μόνο στην ομαδική, σκοπεύω να συμμετάσχω ενεργά και στα άλλα θέματα (για να μη με λέτε και καιροσκόπο). :dance3:

Η απορία μου είναι η εξής: Σκοπεύετε να βάλετε κάποια στιγμή νέα παραγγελία για ομαδική? Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πατησε Ελλάδα η τελευταία που καναμε..

Λογικα μεσα στο επόμενο δίμηνο χωρίς να ειμαι και σίγουρος δεν βλεπω να γίνεται καινούργια..

Πρεπει να μαζευτούν τουλάχιστον 10 ατομα για να γλυτώσεις τα μεταφορικά...

*S2

Link to comment
Share on other sites

Γίναμε δύο, μάνι, μάνι :banging:

Επίσης αν κάποιος από την προηγούμενη παραγγελία δεν τα θέλει για οποιοδήποτε λόγο, δηλώνω πρόθυμος να τα αγοράσω εγώ. Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από LeRoi
Link to comment
Share on other sites

Γίναμε δύο, μάνι, μάνι :banging:

Επίσης αν κάποιος από την προηγούμενη παραγγελία δεν τα θέλει για οποιοδήποτε λόγο, δηλώνω πρόθυμος να τα αγοράσω εγώ. Ευχαριστώ.

Θα σου προτεινα να αγορασεις συντομα για 2 λογους

- Δυσκολο να βρεθουν και αλλοι για τετοια ομαδικη, οσοι ειστε μαζευτείτε πάρτε γιατι

- δε νομιζω να κρατησουν πολυ ακομα σε στοκ +life

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.