Jump to content



Ομαδική αγορά Superlux HD668B


papajim

Recommended Posts

Τα 668 βλέπω τα θάβετε επειδη ειναι αβολα, αλλα τα αγοράζετε. Για τα 681 EVO τι παίζει? Δεν ακουω κακές κριτικές για την εργονομία τους, αλλα παρόλαυτα δεν τα προτιμάτε... ειναι μήπως υποδεέστερα ηχητικά?

Link to comment
Share on other sites

Τα 668 βλέπω τα θάβετε επειδη ειναι αβολα, αλλα τα αγοράζετε. Για τα 681 EVO τι παίζει? Δεν ακουω κακές κριτικές για την εργονομία τους, αλλα παρόλαυτα δεν τα προτιμάτε... ειναι μήπως υποδεέστερα ηχητικά?

Δε τα έχει πάρει κανείς απο εδώ ακόμα να τα δούμε

Link to comment
Share on other sites

Τα 668 βλέπω τα θάβετε επειδη ειναι αβολα, αλλα τα αγοράζετε.

Οπα

Μια χαρα ειναι στο δικο μου κεφαλι (μετριο? μεγεθος) μαζι με ta pads AKG , πολυ βασικο.

Σιγουρα τα προτινω με τα 1000

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Δε τα έχει πάρει κανείς απο εδώ ακόμα να τα δούμε

Γενικά υπάρχει μια γενικώς αποδεκτή κατηγοριοποιηση των συγκεκριμένων ακουστικών? Παλια, καινουρια, ανοιχτα, κλειστα.... ολα την ιδια τιμή, κι όλα μικτές κριτικές παντού! Κι ενώ τα 681 EVO φαίνονται τα πιο ελκυστικά, βλέπω φανατικους αγοραστες των 668 και με μπερδευετε :upside:

Link to comment
Share on other sites

Πράγματα που έχουν ξαναυποθεί σε posts πριν και λίγο internet...

Superlux HD-681 WH Evo Studio Headphones - dynamic, semi-open, 98dB SPL, 32ohms, 10Hz-30kHz, 300mW, 2.5m cable, 3.5mm stereo thomann mini-jack, includes 6,3 mm jack adaptor. Weight excluding cable: 276 g, incl. bag and a paar of velour earpads

Superlux HD-668 B studio headphone, dynamic, semi-opened, 98 db SPL, 56 ohms, 10-30.000 Hz, 300 mW, lenght of the thomann cable 1 m with 3,5 mm stereo jack, incl. adaptor to 6,3 mm stereo-jack, incl. second cable with lenght 3m, weight (without cable): 222 g, self-adjusting headband pads for great fit and maximum comfort, incl. carrying pouch

Which Superlux model to chose | Rock Grotto

Προσωπική εμπειρία απο εδώ δεν μπορεί να έχει κανείς γιατί κανείς δε τα πήρε. Εγώ τα επέλεξα για μου αρέσουν εμφανησιακά, στην χειρότερη θα τα βάλω στο δεύτερο pc που έχω δίπλα μου για την γυναίκα μου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.... το διαβασα μολις, αλλα αναφέρεται στα παλια 681, οχι τα EVO.

Απο τα specs που παρέθεσες βλέπω οτι τα 668 εχουν 56 ohm αντισταση αντι για 32, αυτό πρακτικά σημαίνει οτι θέλουν λιγότερη ενίσχυση για να παιξουν ε? Γιατί είμαι με ενσωματωμένη κάρτα ήχου στο πισι που τα θέλω, και δεν ειναι εποχή για επενδύσεις....

Link to comment
Share on other sites

Τα ακουστικά θα παίξουν είτε με εσωτερική είτε με εξωτερική. Απλά τα 688 πχ θα αποδώσουν ακόμα καλύτερα με καλύτερα κάρτα και dac.

Ανάλογα τι ψάχνεις θα σου κάνουν την δουλειά σου. Ξαναλέμε κοντράρουν ηχητικά ακουστικά των 70ευρώ ποιοτικά όντως δεν είναι για 70 αλλά για 30€ που κάνουν είναι τούμπανο

Link to comment
Share on other sites

Τα ακουστικά θα παίξουν είτε με εσωτερική είτε με εξωτερική. Απλά τα 688 πχ θα αποδώσουν ακόμα καλύτερα με καλύτερα κάρτα και dac.

Ανάλογα τι ψάχνεις θα σου κάνουν την δουλειά σου. Ξαναλέμε κοντράρουν ηχητικά ακουστικά των 70ευρώ ποιοτικά όντως δεν είναι για 70 αλλά για 30€ που κάνουν είναι τούμπανο

Λες τα 668 θα αποδοσουν καλυτερα με εξωτερικη΄καρτα ήχου.... άρα τα περισσότερα ohm που έχουν λειτουργουν ανάποδα απο ότι έχω στο μυαλό μου. Οπότε βρήκαμε ένα θετικό για τα 681 EVO.... :yes4:

Link to comment
Share on other sites

Όλα θέλουν ενίσχυση με 5 εκατοστά οδηγό. Μεγαλώνει η σκηνή και ο ήχος γίνεται πιο γεματος. Ακούς και πάλι την διάφορα σε σχέση με κάτι πολύ πιο κάτω μουσικά αλλά με ενισχυτή και Ντακ μεταμορφώνονται. Τα 681 έχουν πολύ ενδιαφέρον επεμβάσεις για βελτίωση του ήχου δεν ξέρω αν κατέχεις το κολλητηρι πάντως γίνονται πολύ καλά. Οποία και να διαλέξεις δεν χάνεις. Τι μουσική Ακούς?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Όλα θέλουν ενίσχυση με 5 εκατοστά οδηγό. Μεγαλώνει η σκηνή και ο ήχος γίνεται πιο γεματος. Ακούς και πάλι την διάφορα σε σχέση με κάτι πολύ πιο κάτω μουσικά αλλά με ενισχυτή και Ντακ μεταμορφώνονται. Τα 681 έχουν πολύ ενδιαφέρον επεμβάσεις για βελτίωση του ήχου δεν ξέρω αν κατέχεις το κολλητηρι πάντως γίνονται πολύ καλά. Οποία και να διαλέξεις δεν χάνεις. Τι μουσική Ακούς?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4

Με το κολλητήρι τα πάω καλά... αλλα οι περισσότερες πατέντες θέλουν χειροτεχνία απο ότι βλέπω. Μήπως παιζει κανα schematic απο κανα diy DAC να το βελτιώσουμε με το "καλό"?????

Μουσική ακούω διαφορετική ανάλογα με τα νευρα :rant: Τώρα τελευταία όταν βλέπω τον λογαριασμό της ΔΕΗ με πιάνω να θέλω να βάλω Pantera... Και γενικά οι 50ρηδες οδηγοι θα κάνουν πολύ γυμναστική μαζί μου.... σπάνια θα ριλαξάρουν χωρίς μπάσο. Οπότε ένα ακουστικό με ελαφρά κλίση βαρυτονίας θα μου καθόταν καλύτερα.....

Link to comment
Share on other sites

Για μεγάλο μπάσο 681 σύμφωνα με όσα διαβάζω. Εγώ 669 είχα κ τώρα και τα 668β. Και τα δύο πιο φλατ. Αν ψάξεις στον γουγλη έχει και τις μοντες που πρέπει να κάνεις. Είναι απλές και θέλει πολύ βασικές γνώσεις. Δες τι σε καλύπτει και παράγγειλε. Με κατάλληλες επεμβάσεις θα κελαιδανε! ! (Και χωρίς αυτες φυσικά κελαιδανε. .!)

Για ντακ κοίτα mambo dac. Είναι Ελληνας ο εμπνευστής και λένε πως "σκοτώνει" σε απόδοση. Του παράγγειλα και Γω ένα με Λέμαν ενισχυτή ακουστικών.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε πάντα για τα παλιά 681 με τα 19 ευρω (πειρασμός αυτο το -10€) Superlux HD681 - Thomann UK

γιατί τα νεότερα 681 EVO ειναι αλλη κατασκευη... αν και πχ εδω

[Review] Superlux HD681 EVO

διαβάζω παλι για ενισχυμένα μπάσα (οχι και τοσο κακο για εμένα)

Link to comment
Share on other sites

Για μεγάλο μπάσο 681 σύμφωνα με όσα διαβάζω. Εγώ 669 είχα κ τώρα και τα 668β. Και τα δύο πιο φλατ. Αν ψάξεις στον γουγλη έχει και τις μοντες που πρέπει να κάνεις. Είναι απλές και θέλει πολύ βασικές γνώσεις. Δες τι σε καλύπτει και παράγγειλε. Με κατάλληλες επεμβάσεις θα κελαιδανε! ! (Και χωρίς αυτες φυσικά κελαιδανε. .!)

Για ντακ κοίτα mambo dac. Είναι Ελληνας ο εμπνευστής και λένε πως "σκοτώνει" σε απόδοση. Του παράγγειλα και Γω ένα με Λέμαν ενισχυτή ακουστικών.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4

Info please.

*mobile

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα project ευπρόσδεκτα (αντι για ιδιοκατασκευη DAC, μηπως παιζει τίποτα κινέζικο στο ebay τύπου D amplifier?)...

αλλά εφόσον είμαστε ακόμα προ-αγοράς, μήπως να μας λέγατε τις απόψεις σας (σαν περισσότερο γνώστες απο εμένα) για την επιλογή μεταξύ των παλιών (2010) 668 και των νεων (2013) 681 EVO? Αν και βλέπω τα 681 EVO σε μαυρο, πηγαν για Οκτωμβριο και βλέπουμε στο Thomann

Link to comment
Share on other sites

Info please.

*mobile

Για το ντακ θες πληροφορίες; στο avclub είχα δει το θέμα και όλοι όσοι το δοκίμασαν λένε τα καλύτερα. Το σύγκριναν με πολύ ακριβοτερα μηχανήματα και άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Βασίζεται στο sabre 9018. Μόλις γυρίσω Αθήνα θα βάλω λινκς από eBay και το φόρουμ (εφόσον επιτρέπεται) να το δεις. Η τιμή της ετοιμης πλακέτας κοστίζει 99 λίρες. Ανάλογα το κουτί με 150-180 € έχεις ένα ντακ με απόδοση πολλαπλάσια των χρημάτων που ζητάει.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς κάρτα ήχου μόνο το ντακ. Τα ακουστικά κοστίζουν 30 αλλά παίζουν για πολλαπλάσια χρήματα γι αυτό και οι τόσες ομαδικές. Χωρίς κάρτα ήχου σε βαλιου μητρική παίζουν απαράδεκτα και χωρίς ανάλυση όπως τα "συνηθισμένα" ακουστικά. Χωρίς σωστή πηγή δεν εκμεταλλεύεσαι τα ακουστικά. Και χρησιμεύει και για τα ηχεία.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.