Jump to content



Πλήρης σύνθεση για γενική χρήση, multimedia, προγραμματισμό με όριο τα 1000€


tragikos

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

για άλλη μια φορά θα ήθελα τις προτάσεις σας για μία πλήρη σύνθεση υπολογιστή, που να περιλαμβάνει δηλαδή οθόνη, tower, πληκτρολόγιο, ποντίκι και ηχεία.

Έχουμε και λέμε:

- Απλή χρήση, όχι ιδιαίτερο βάρος στα παιχνίδια

- Όσο πιο αθόρυβο γίνεται γιατί θα βρίσκεται στον ίδιο χώρο που θα κοιμάται ο χρήστης

- Ιδιαίτερη βαρύτητα στην προβολή ταινιών

- 5.1 ήχος (αν οι πίσω δορυφόροι είναι και ασύρματοι ακόμα καλύτερα)

- Οθόνη τουλάχιστον 21"

- midi tower

- δυνατότητα προβολής τηλεόρασης

- αρκετή RAM

Όπως το φαντάζομαι, χρειάζεται μία απλή κάρτα με παθητικό σύστημα ψύξης, τουλάχιστον διπύρηνο επεξεργαστή με custom ψύκτρα, ένα τροφοδοτικό που θα του μείνει για μελλοντικές αναβαθμίσεις, μία οθόνη που θα αργήσει να αλλάξει, μία PCI κάρτα ήχου, μία κάρτα τηλεόρασης MPEG4, 4GB RAM και φυσικά την οθόνη.

Δεν υπάρχει ανάγκη λειτουργικού συστήματος, θα μπει έκδοση Windows 7 64bit από MSDNAA.

Με δεδομένο την αγορά όλων από ένα κατάστημα και συγκεκριμένα το ΠΛΑΙΣΙΟ τι προτείνετε; :)

Link to comment
Share on other sites

δεν θα προτεινω μηχανημα...

θα προτεινω να παρει την dell 2311 οσο υπαρχει ακομα απο οπου μπορει στα ~210Ε

(μιας και δεν παιζει να φερει το πλαισιο τετοια οθονη)

Eiναι κριμα να μπλεξει με TN και να καθεται να παλευει με τις γωνιες να δει απο που μπορει να βλεπει.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά σε αυτό:

Με αλλαγή επεξεργαστή γιατί έβαλα κατά λάθος, s1156 (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU/Intel-CPU-Intel-Core-i3-2100-s1155-3-1GHz-BX80623I32100.htm)

attachment.php?attachmentid=43567&stc=1&d=1298642178

υγ. Δεν ξέρω την οθόνη που λέει ο NTG, αλλά αν αξίζει, ναι, χτύπα τη.

post-173-1416075030,0709_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άμεσες απαντήσεις ;)

NTG ναι έχω δει πολλούς "φανατικούς" ιδιοκτήτες της οθόνης είναι μια πολύ καλή πρόταση ίσως και η μοναδική για τα λεφτά αυτά σε αυτές τις ίντσες.

Wizard, προσωπικά θα ήθελα να βάλω έναν 60άρη SSD για το λειτουργικό και κάποιον HDD για τα data. Ο αέρας που δίνει ο SSD στο μηχάνημα και τον οποίο έχω ζήσει με κάνει να τον θέλω σε κάθε σύνθεση. Τα ηχεία έχω διαβάσει ότι είναι πολύ καλά. Όσον αφορά την κάρτα γραφικών νομίζω ότι μπορεί να πάει και για πιο φτηνή, αρκεί να σηκώνει άνετα HD. Από εκεί και πέρα, ίσως μια πρόταση με AMD να έβγαινε πιο φτηνή για να χωρέσει και τον SSD

edit: Τα "σίγουρα" κομμάτια πχ που βλέπω εγώ είναι τα εξής:

Sapphire 5450 (PCI-Express, DDR2, 1GB, HM) 57,99 €

OCZ Vertex 2 Series 60GB SSD w/Bracket (2.5", Sata II, OCZSSD2-2VTXE60G) 135,00 €

Western Digital Caviar Black 1TB WD1001FALS HDD 3.5" (32MB Cache, 7200RPM, SATA 3Gb/s) 79,99 €

Σύνολο 273€

Link to comment
Share on other sites

Για το τι tower χρειάζεσαι μόνο εσύ ξέρεις πραγματικά. Αλλά για τα περιφερικά μιας και δεν έχει αναφερθεί προτείνω κάποιο mechanical keyboard αφού θα ασχολήσε και με προγραμματισμό.

Για ποντίκι ένα MX Air της Logitech νομίζω θα καλύψει τις multimedia και γενικές απαιτήσεις σου.

Αν η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών του επεξεργαστή σε καλύπτει μπορείς να γλυτώσεις χρήματα και να βάλεις μία κάρτα ήχου που στις ταινίες θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα.

Για κάρτα τηλεόρασης όταν έρθει στην περιοχή μου Digea έχω σκοπό να πάρω την Gigabyte E8000. Καλό θα ήταν να σκεφτείς αν ενδιαφέρεσαι η τηλεόραση να λειτουργεί και με κλειστό PC.

Και τέλος ως κάτοχος της DELL U2311H να ξέρεις ότι είναι πολύ καλή all-around λύση. Στον προγραμματισμό και στην γενική χρήση θα την λατρέψεις, αλλά στις ταινίες απλά θα είσαι ευχαριστημένος. Παραμένει όμως και δικιά μου πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι για μένα η σύνθεση. Δεν είχα σκεφτεί την περίπτωση να βλέπει TV χωρίς ανοικτό το PC, πολύ καλή σκέψη θα τον ρωτήσω και θα δω πόση σημασία έχει γιαυτόν κάτι τέτοιο.

Κάνοντας δικές μου δοκιμαστικές συνθέσεις δε μου φαίνεται να χωράει SSD στο σύστημα με αυτό το budget.

Αλήθεια πόσο αξίζει λέτε να πάει σε έναν Phenom II 555 με πιθανότητα να ξεκλειδώσει και τους άλλους δύο πυρήνες; Γνωρίζει κάποιος τι απαιτήσεις πρέπει να καλύπτει η μητρική για να έχει πιθανότητα να τους ξεκλειδώσει;

Το σκέφτομαι και εγώ να αφήσω την ενσωματωμένη της μητρικής για κάρτα και αν αργότερα υπάρξει ανάγκη για κάτι καλύτερο να το αγοράσει. Το ίδιο βέβαια μπορεί να γίνει και για την κάρτα ήχου, να δοκιμάσει αρχικά την ενσωματωμένη και αν δε μείνει ικανοποιημένος να πάρει μία έξτρα :T:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι είπες ότι το θέλεις από Πλαίσιο, αλλά δες και κάτι τέτοιο:

DELL INSPIRON ONE 2205 (X2-240E/4GB/500GB/HD4270) Shop13.gr

http://www1.euro.dell.com/gr/el/dhs/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%AD%CE%B6%CE%B9%CE%BF%CE%B9-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%82/inspiron-one-2205/pd.aspx?refid=inspiron-one-2205&s=dhs&cs=grdhs1&~ck=mn

Στα θετικά:

* 200+ ευρώ κάτω από τον προϋπολογισμό σου

* Ποιότητα σε σύγκριση με συναρμολογημένο Η/Υ

* Εγγύηση (για να μην τρέχεις εσύ με τον δίσκο/κάρτα στο χέρι στο μαγαζί για να στο αλλάξουν)

* Εμφάνιση

* Χώρος (δεν υπάρχει tower, μπορείς να το σετάρεις με ελάχιστα καλώδια)

* Ησυχία (το έχω δει να δουλεύει, δεν ακούγεται περισσότερο από έναν σύγχρονο φορητό)

Στα αρνητικά:

* Δαχτυλιές :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή σκέψη, θα του την μεταφέρω ;)

Πως μπορώ να ξέρω αν το συγκεκριμένο περιλαμβάνει και δέκτη τηλεόρασης; Αυτό που προσωπικά με χαλάει αν και πρόκειται για τελείως διαφορετική πρόταση είναι η δυνατότητα αναβάθμισης. Βέβαια πρέπει να δω πως το βλέπει και ο ίδιος ο αγοραστής :)

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να ξέρω αν το συγκεκριμένο περιλαμβάνει και δέκτη τηλεόρασης;

Το Inspiron 2205 βγαίνει με προαιρετικό TV Tuner, θα σου πρότεινα να πάρεις ένα τηλέφωνο στην Dell Ελλάδος και να ζητήσεις τιμή για το σύστημα όπως το θέλεις.

Αυτό που προσωπικά με χαλάει αν και πρόκειται για τελείως διαφορετική πρόταση είναι η δυνατότητα αναβάθμισης.

Είναι υβριδικό σύστημα, που σημαίνει ότι παίρνει επεξεργαστή, μνήμες και σκληρό από desktop κομμάτια και οπτικό drive (slim), wireless, TVtuner και κάρτα γραφικών (ΜΧΜ) από φορητό. Με εξαίρεση την οθόνη, το "κουτί" και την μητρική που είναι custom, όλα τα υπόλοιπα είναι κομμάτια που βρίσκεις στα μαγαζιά.

Αν για αναβάθμιση μιλάς το να βάλει 5 δίσκους πάνω, ε όχι, δες το σαν φορητό από αυτή την άποψη. Δε μπορείς να "εξαφανίσεις" το tower από το γραφείο και παράλληλα να του φορτώσεις κι ένα σωρό πράγματα. Γι'αυτό τα βάλανε όλα από την αρχή πάνω.

Αν είμουν στην θέση σου, θα του έπαιρνα έναν τέτοιο, θα έριχνα έναν όμορφο SSD να το απογειώσω και θα του έβαζα τον 500άρη (ή κάποιον μεγαλύτερο) σε USB θηκούλα και θα του έφτιαχνα συστηματάκι όμορφο με <1000 ευρώ. Και θα σπάει και την πλάκα του με την multi-touch screen :D

Aν παθει κατι μετα τα 2 χρονια τι κανεις; ειναι ευκολο στο πειραγμα; ή εστω σε πιθανη περιπτωση αναβαθμισης.

Setup Guide: http://support.euro.dell.com/support/edocs/systems/InsOne2205/en/sg/sg_en.pdf

Service manual: Documentation

Είναι σα να ανοίγεις φορητό πάνω κάτω. Γενικότερα εγγύηση σε μηχανήματα Dell μπορείς να αγοράσεις εώς και 5 χρόνια. Η επέκταση από τα 2 στα 4 ή στα 5 χρόνια ζήτημα να κάνει 80 ή 150 το πολύ ευρώ και δεν χρειάζεται να την κάνεις τώρα ;)

Κατά τ'άλλα εκτός εγγύησης είναι σαν τους φορητούς: όλα τα προαναφερθέντα ανταλλακτικά είναι συμβατά με ό,τι κυκλοφορεί στην αγορά, ενώ για οθόνη ή μητρική πας Ebay ή στην Dell για επισκευή επί πληρωμή.

Link to comment
Share on other sites

Πρόταση #2 (πάλι από Dell :p )

Zino HD με μια οθονίτσα 2311.

Πάλι μικροσκοπικό, στο Skroutz τα βλέπω να ξεκινάνε κάτω από τα €500 με τους low voltage Athlon X2, 4Gb RAM, 500Gb HDD & ATI 4330 και φτάνουνε μέχρι τα €700 με Phenom II X4 και ATI Radeon HD 5450.

zino1.jpg

zino20hdbackview.jpg

Εκεί τα πράγματα περί επεκτασιμότητας είναι ελαφρώς διαφορετικά: όλα τα κομμάτια είναι από φορητό (δε μπορείς να αλλάξεις CPU και κάρτα γραφικών, αν θυμάμαι καλά), αλλά σου αφήνει ελευθερία στο θέμα της οθόνης (το Inspiron στα προηγούμενα posts βγαίνει μόνο σε 22 και 23 ίντσες, ενώ στο Zino HD του βάζεις πάνω ό,τι οθόνη HD γουστάρεις).

Γενικά μέγεθος συστήματος Atom αλλά με επιδόσεις τουμπανάκι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε. Ο ενδιαφερόμενος δήλωσε ότι δεν ικανοποιείται από τις all-in-one λύσεις τις Dell και επιθυμεί κάτι που θα είναι πιο παραμετροποιήσιμο.

Επίσης θεωρεί ότι προς το παρόν δεν θα πάει σε SSD μέχρι να βγει κάποια "ευκαιρία".

Μια ακόμα αλλαγή είναι ότι τελικά δεν ενδιαφέρεται για 5.1 σύστημα γιατί δεν έχει που να βάλει τους πίσω δορυφόρους :getlost:

Όπως και να χει, έφτιαξα ένα συστηματάκι φτηνό και αναβαθμίσιμο και προς το παρόν θα δοκιμάσει τις onboard VGA και κάρτα ήχου και αν δεν ικανοποιηθεί θα προσθέσει αργότερα έξτρα.

Η οθόνη νομίζω ότι είναι μια χαρά καλή επένδυση η 2311. Οπότε έχουμε το παρακάτω ενδεικτικό συστηματάκι:

Dell Ultrasharp U2311H 23" ~210€

CoolerMaster Elite 430 Black Case (RC-430-KWN1) 45,01 €

Western Digital Caviar Black WD6402AAEX 640GB HDD (64MB Cache, 7200RPM, Sata 6Gb/s) 69,00 €

Corsair Builder Series CX600 600W PSU (CMPSU-600CXEU) 75,01 €

Corsair 4GB DDR3-1333 Ram Kit (2 x 2GB, PC3 10666, 9-9-9-24, TW3X4G1333C9A) 54,89 €

AMD Phenom II X4 955 (sAM3, Cache 8MB, 3.2GHz, Box) 138,99 €

Prolimatech Samuel 17 Heatpipe Cooler 120mm (Intel 775, 1156, 1366 & AMD AM2/AM3) 49,00 €

CoolerMaster Case Fan 120mm Silent R4-S2S-12AK-GP 3,99 €

MSI 880GMA-E45 (sAM3, 880, DDR3, VGA) 101,00 €

Microsoft Wired 600 USB Μαύρο Keyboard (Gr) 12,50 €

Microsoft Ready Mouse Black 11,40 €

Logitech Ηχεία Z313 (2.1) 40,80 €

Σύνολο ~830€

Μια εξωτερική κάρτα τηλεόρασης υποθέτω γύρω στα 50€ και αν αργότερα χρειαστεί κάρτα γραφικών και ήχου δεν ξεφεύγουμε από το budget.

Εσείς τι λέτε; :)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και εγω την ενσταση μου...ειναι στον επεξεργαστη.νομιζω οτι για τις χρησεις που λες οτι το θελει,ειναι του ματς ο 955.μια χαρα κανει και την δουλεια του με εναν athlon X4 και με οσα γλιτωσεις ριξε εναν δευτερο σκληρο,μικρο για το λειτουργικο και τα προγραμματα και ασε τον μεγαλο για αρχεια κτλ. Επισης ναι μεν κορυφαια τα corsair αλλα εφοσον δεν θα το τσιταρει το συστημα και δεν θα πεσει oc,θα λεγα να πας σε κατι λιγο πιο value οπως κανα chieftec Πχ(αν και στο πλαισιο δεν ειδα να εχει κανενα της προκοπης σε λογικη τιμη).

το πληκτρολογιο που προτεινεις το εχω και ειναι μια χαρα.ποντικι παρε με λειζερ,οχι οπτικο.

αυτα απο μενα

Link to comment
Share on other sites

Mechanical Keyboard Guide - Overclock.net - Overclocking.net

Νομίζω ότι είναι ο καλύτερος οδηγός για mechanical keyboard. Ανάλογα τι ακριβώς θέλεις διαλέγεις και παίρνεις.

Αν θέλεις κάτι σε στυλ laptop τον μηχανισμό της logitech τον θεωρό τον κορυφαίο

Logitech diNovo Keyboard for Notebooks | Skroutz.gr

Logitech Illuminated | Skroutz.gr

Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800 | Skroutz.gr

Logitech diNovo Edge | Skroutz.gr

Ποντίκια έχει για όλα τα γούστα χέρια και τσέπες

Logitech Corded Mouse M500 | Skroutz.gr

Microsoft Explorer Mini Mouse DSP | Skroutz.gr

Microsoft Comfort Mouse 4500 | Skroutz.gr

Microsoft Wireless Mouse 5000 | Skroutz.gr

Microsoft Wireless Mobile Mouse 6000 | Skroutz.gr

Logitech Marathon Mouse M705 | Skroutz.gr

Logitech MX Performance | Skroutz.gr

Logitech MX Air Rechargeable Cordless | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αλλά αν του πω να δώσει 60€ για πληκτρολόγιο θα φρίξει :p

edit:

Να σου πω και εγω την ενσταση μου...ειναι στον επεξεργαστη.νομιζω οτι για τις χρησεις που λες οτι το θελει,ειναι του ματς ο 955.μια χαρα κανει και την δουλεια του με εναν athlon X4 και με οσα γλιτωσεις ριξε εναν δευτερο σκληρο,μικρο για το λειτουργικο και τα προγραμματα και ασε τον μεγαλο για αρχεια κτλ. Επισης ναι μεν κορυφαια τα corsair αλλα εφοσον δεν θα το τσιταρει το συστημα και δεν θα πεσει oc,θα λεγα να πας σε κατι λιγο πιο value οπως κανα chieftec Πχ(αν και στο πλαισιο δεν ειδα να εχει κανενα της προκοπης σε λογικη τιμη).

το πληκτρολογιο που προτεινεις το εχω και ειναι μια χαρα.ποντικι παρε με λειζερ,οχι οπτικο.

αυτα απο μενα

Ο λόγος που βάζω τον 955 είναι γιατί αν σε έξι μήνες ένα χρόνο θέλει να βάλει κάτι απαιτητικό να είναι καλυμμένος από τώρα. Μάλιστα αν δεν τον ικανοποιεί κάνει ένα μικρό oc και έχει έναν 965. Δηλαδή ο ίδιος δεν πρόκειται να κάνει κάποια αναβάθμιση αν δεν είναι για κάτι "βαρβάτο". Δηλαδή νομίζω με αυτό το συστηματάκι θα είναι καλυμμένος για 2 χρόνια σίγουρα. Έπειτα ακόμα και αν αλλάξει όλα τα άλλα το τροφοδοτικό θα του μείνει πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.