Jump to content



Ξέρετε κάποιον όδηγο, για να μάθω για την Basic 1.0 ?


MindOracle

Recommended Posts

Έχω στο σπίτι σαν άτομο και εγώ.

2 Amstrad διαφορετικά μοντέλα,τα είχα μικρός θυμάμαι , και εκανα 2-3 πραγματακια,αλλα εχω ξεχασει τελειως τα εχω στο υπογειο,σημερα θα τα παρω πανω στο σπιτι μου ,και θελω να το ψαξω λιγο..

Σπουδαζω πληροφορικη και εχω ορεξη να μαθω,οποτε εαν θελει καποιος ευχαριστως να μου πει , και να με βοηθησει ετσι και αλλιως για καλο ειναι :)

Ειδικα εαν καποιος μου δειξει οδηγους,γιατι δεν μπορω να βρω τι ταιριαζει!!!!:fun:

Να'στε καλα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να το κάνεις αυτό...:nothing:

Για εμάς που ζήσαμε εκείνη την εποχή, ήταν ένα εξαιρετικό ξεκίνημα στον προγραμματισμό και η αλλαγή στις καινούριες γλώσσες (ή μάλλον καλύτερες στις καινούριες μορφές προγραμματισμού) ήρθε σταδιακά με τα χρόνια.

Τώρα όμως που εσύ θέλεις να ξεκινήσεις, υπάρχουν ήδη πολύ εξελιγμένες γλώσσες και θα συνεχίσουν να εξελίσσονται όσο μαθαίνεις με αποτέλεσμα να πρέπει να βιαστείς. Την απλή χρήση της γλώσσας που θα κάνεις με την Basic 1.0, μπορείς να την κάνεις και με τη VB.NET 4.0, ή ακόμα καλύτερα με τη C# 4.0 που χρησιμοποιείται πλέον από όλους και ειδικά αν σε ενδιαφέρει κάποτε να εργαστείς στο χώρο θα σου είναι απαραίτητη.

Άλλωστε το Visual Studio Express που είναι ότι σου χρειάζεται για να κάνεις πολλά περισσότερα από όσα θα σου χρειαστούν, είναι δωρεάν και πολύ εύκολο στη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε για locomotive basic...

1, 2, 3

Δεν βρίσκω κάτι

Είχα κάπου το Amstrad CPC 64 ,και μέσα είχε εντολές αλλά δεν ξέρω που.

Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να το κάνεις αυτό...:nothing:

Για εμάς που ζήσαμε εκείνη την εποχή, ήταν ένα εξαιρετικό ξεκίνημα στον προγραμματισμό και η αλλαγή στις καινούριες γλώσσες (ή μάλλον καλύτερες στις καινούριες μορφές προγραμματισμού) ήρθε σταδιακά με τα χρόνια.

Τώρα όμως που εσύ θέλεις να ξεκινήσεις, υπάρχουν ήδη πολύ εξελιγμένες γλώσσες και θα συνεχίσουν να εξελίσσονται όσο μαθαίνεις με αποτέλεσμα να πρέπει να βιαστείς. Την απλή χρήση της γλώσσας που θα κάνεις με την Basic 1.0, μπορείς να την κάνεις και με τη VB.NET 4.0, ή ακόμα καλύτερα με τη C# 4.0 που χρησιμοποιείται πλέον από όλους και ειδικά αν σε ενδιαφέρει κάποτε να εργαστείς στο χώρο θα σου είναι απαραίτητη.

Άλλωστε το Visual Studio Express που είναι ότι σου χρειάζεται για να κάνεις πολλά περισσότερα από όσα θα σου χρειαστούν, είναι δωρεάν και πολύ εύκολο στη χρήση.

δεν πολύ κατάλαβα τι εννοείς, τον υπολογιστή εκεινόν απλά θέλω λίγο να τον δουλέψω,και να μάθω 2-3 πραγματάκια ίσα ίσα για Hobby που λέει ο λόγος ,για να δώ τι παίζει ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν πολύ κατάλαβα τι εννοείς, τον υπολογιστή εκεινόν απλά θέλω λίγο να τον δουλέψω,και να μάθω 2-3 πραγματάκια ίσα ίσα για Hobby που λέει ο λόγος ,για να δώ τι παίζει ;)

Εννοώ ότι εκτός από συναισθηματικούς, δεν υπάρχουν άλλοι λόγοι να ασχοληθείς με μια τόσο παλιά γλώσσα. Μπορείς να κάνεις το χόμπυ σου στον υπολογιστή που έχεις και να μάθεις και κάποια χρήσιμα πράγματα που ίσως σου χρειαστούν αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.