Jump to content



Σκληρός Δισκος σε MacBook Pro


BAK1982

Recommended Posts

Καλησπερα....χρειαζομαι βοηθεια!

εχω στην κατοχη μου ενα MacBook Pro!

εχω εναν εξωτερικο σκληρο δισκο ο οποιος σε αλλο υπολογιστη που τρεχει windows μπορεις να κανεις αντιγραφη/επικολληση σε ολα τα αρχεια!

στο Mac ομως δεν μπορεις να κανεις τιποτα επειδη φαινεται οτι ειναι κλειδωμενος!

Μπορει καποιος να μου πει πωσ μπορω να το αλλαξω αυτο??

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας...

Link to comment
Share on other sites

Να τον μετατρέψεις σε FAT32, αλλα εκεί πλέον υπάρχουν άλλοι περιορισμοί (σε μέγιστο μέγεθος αρχείου).

Το MacOS, αντιλαμβάνεται το NTFS αλλα δεν μπορεί να γράψει σε αυτό, παρα μόνο να διαβάσει.

Πρόσεξε ομως γιατι για να γίνει ο δίσκος FAT32 πρέπει να φορμαριστεί και κατ' επέκτασιν θα χάσεις οτι αρχεία εχεις μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να τον κανεις format και να αλλαξεις τον τυπο φορμαρισματος..! Δηλαδη εκει που γραφει ( λογικα ) NTFS να βαλεις FAT - 32 :T:

Ακριβως.

Ενω θα τον εχεις συνδεσει, πηγαινει ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΟΥ/expsansion(οπως θα τον εχεις ονομασει τελος παντων) και πανω του πατας δεξι κλικ και ιδιοτητες.

Εκει λογικα θα σου δωσει τις δυνατοτητες φορμαρισματος/format.

Link to comment
Share on other sites

Στον οποιο θα μπορω να μεταφερω μεχρι 4gb ανα αρχειο αν καταλαβα σωστα ετσι??

αρα ειναι κουραστικο...αλλα δεν υπαρχει και αλλη λυση ετσι??

ευχαριστω πολυ....

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και η λυση να περασεις mac-fuse και ntfs-3g στο mac.

EDIT: βασικά νομιζω δεν χρειάζεται καν να τα περάσεις ξεχωριστά. Αν περάσεις το dmg από εδώ τότε θα μπορείς και να γράφεις στο δισκο σου. ο driver δεν πρέπει να είναι και ότι πιο γρήγορο(η tuxera δηλαδή αν έχω καταλάβει καλα, αναπτύσει τον driver και ενώ η στανταρ εκδοση είναι free, τον εξελιγμένο τον πουλάει μετά) αλλά για να κάνεις τη δουλεία σου είναι μιά χαρα. έγω δεν είχα προβληματα ποτέ.

Οπότε αν κάνεις κάτι τέτοιο δεν χρειάζεται ουτε φορμάτ στον δίσκο ούτε πιθάνως σε φλασάκια που θα βαζεις πάνω και θα είναι με ntfs ούτε τπτ

Link to comment
Share on other sites

Επισης καποιος μου ελεγε οτι δεν χρειαζεται καν το ntfs-3g για να γραφει σε ntfs, αλλα λιγο πειραγμα στο αρχειο που λεει πως γινονται mount οι δισκοι. Εκει οριζει οτι το ntfs θα το κανει mount μονο για read, και απλα το πειραζεις για να κανει read-write. Ειναι πιο ψαγμενη λυση αυτη, θα ηθελα να την δοκιμασω καποια στιγμη.

ΒΑΚ1982, το καλυτερο και πιο απλο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις το ntfs-3g και να τελειωνεις μια για παντα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.