Jump to content



***Αναζήτηση Modem-Router***Best solution


PREDATOR 15

Recommended Posts

Έχω το LINKSYS WAG200 PSTN από το οποίο δεν είμαι και ιδιαίτερα ευχαριστημένος από την εμβέλεια.

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα θα ήθελα να μου προτείνετε ένα modem-router που:

  1. να υποστηρίζει το πιο νεο πρωτόκολλο(future proof) εμβέλειας/ταχύτητας
  2. να έχει Gigabit ethernet 10/100/1000
  3. να έχει USB port/s
  4. να είναι το δυνατόν αξιόπιστο από πλευράς αποσυνδέσεων
  5. και να είναι το δυνατόν οικονομικότερο σύμφωνα με αυτά που ζητάω πάντα αφού είναι για homeuse.

Ο πάροχος μου αν ενδιαφέρει είναι η forthnet, παίζω παιχνίδια και στο άμεσο μέλλον αν παίζει ρόλο??? θέλω να υλοποιήσω HD streaming αν τα λέω καλά.

Συγχωρέστε με για όποιες ανακρίβειες λέω, κάθε διόρθωση και γνώμη δεκτή μετά χαράς.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι ήδη άρχισε η διάθεση του VDSL2, θα σου έλεγα αν δεν καίγεσαι να κάνεις υπομονή και να πας εκεί κατευθείαν. Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε πόσο σύντομα θα έρθει σπίτι μας, αλλά αυτό που γνωρίζουμε είναι ότι σπάνια πουλάς μεταχειρισμένο router, αφού όλοι οι πάροχοι τα δίνουν δωρεάν.

Από την άλλη, αν επιμένεις, ψάξε το NetGear 3300.

Link to comment
Share on other sites

Κράτα το modem που έχεις δεν χρειάζεται να το αλλάξεις, μπορείς να πάρεις μόνο router...

Ο καλύτερος που έχω χρησιμοποιήσει είναι ο WZR-HP-G300NH της buffalo, ο οποίος φυσικά έχει όλα αυτά που θες και γενικά είναι από τους πιο πλήρης στην αγορά και με καλή τιμή...

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου και το dual-band (2.4Ghz & 5Ghz) WiFi. Σε πυκνοκατοικημένες περιοχές που υπάρχει το πρόβλημα, ελάχιστοι έχουν ασύρματα στα 5Ghz, άρα θα έχεις πολύ λιγότερες παρεμβολές και έτσι θα έχεις μεγαλύτερη εμβελεια και καλύτερες ταχύτητες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις!!!

Με βάση το ότι δεν είμαι και ιδιαίτερα σχετικός(μάλλον άσχετος) κάποιες ερωτήσεις τώρα:

Πως γίνεται να κρατήσω το modem, θα έχω δύο συσκεύες δηλαδή (linksys+router)ανοικτές. Η εμβέλεια από το modem δεν εξαρτάται?

Όταν έρθει το VDSL2 οι συσκεύες που έχουμε δεν θα παίζουν?

Τι λέτε για το DGND3700 φαίνετε πολύ κοντά σε αυτά που ζητάω......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.