Jump to content



Πως, και γιατί, ο φόρτος εργασίας του επεξεργαστή επηρεάζει τον ήχο.


Anagno

Recommended Posts

Τέλος καλό είναι να ξέρεις αν έχεις καλή γείωση... αυτό μπορεί να στο μετρήσει ένας ηλεκτρολόγος, αλλά υπάρχει και ένας απλός τρόπος αλλά χρειάζεσαι ένα πολύμετρο... βγάζεις την κάλτσα σου (στο δεξί πόδι, όχι στο αριστερό έχει σημασία), σηκώνεις το πόδι σου να μην πατάει, βάζεις το πολύμετρο στην ένδειξη AC, ακουμπάς τον έναν ακροδέκτη στο σασί, σαλιώνεις τα δάχτυλά του δεξιού σου χεριού και πιάνεις σφιχτά τον άλλο ακροδέκτη, ακουμπάς την γυμνή σου πατούσα κάτω... λολ ε...? αν δεις το πολύμετρο να γράφει ~100VAC, τότε έχεις πρόβλημα με την γείωση... Αυτό μην το δοκιμάσεις αν δεν έχεις ρελέ διαφυγής ή δεν καταλαβαίνεις απόλυτα τι πας να κάνεις... σε μια σωστή εγκατάσταση δεν είναι επικίνδυνο...

lol δε λες τίποτα...αυτός μάλλον ξέχασε να βγάλει την κάλτσα

post-14013-1416075056,6672_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Λοιπόν ας τα τα πάρουμε ένα ένα.

Το πολύμπριζο όντως ήταν της πλάκας αφού να φανταστείτε οτι μερικές μπρίζες δεν σφηνώνουν καλά και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα για αυτο που λες με την γειωσή του.

Ο ενισχυτής έχει σούκο αν είχε διπολικό θα το είχα καταλάβει οτι δεν είναι γειωμένος και θα το είχα κάνει, απο πίσω εξέχει ένα σιδεράκι που κάνεις την γείωση.

Έχω πολύμετρο και θα κάνω αυτό που μου είπες απο περιέργεια και μόνο. Επίσης αν μπορείς πες μου πως θα κάνω την γείωση με το σιδεράκι που εξέχει απο τον ενισχυτή?

Και τέλος όσον αφορά τα καλώδια, έχω πλαστικά σωληνάρια, που ποιάνουν όλα τα καλλώδια μαζί, αλλά τα καλλώδια των πολύμπριζω του ενισχυτή του τροφοδοτικού και ίσως και κανένα άλλο, λόγω του μεγάλου πάχους τους και του σχετικά περιορισμένου χώρου μου ήταν αδύνατο να τα βάλω μαζί με άλλα μαζί στο σωλήνα.

Πάντως σε όσους ενδεχομένος αντιμετωπίσουν το ίδιο πρόβλημα με εμένα κάντε το εξής, φορέστε τα ακουστικα σαν γιατροί :p δυναμόστε τα λίγο χωρίς να παίζει τίποτα ο ενισχυτής και με προσοχη και γνώση πιο καλλώδιο είναι πιο αρχίστε ν βγάζετε βάζετε κλπ, αλλάξτε μπρίζα , τσεκάρετε γειώσεις.

Να πω την αλήθεια μου κιόλας είμουν σχεδόν σίγουρος οτι έφταιγε η κάρτα ήχου, και όσοι μου έλεγαν για παρεμβολές απο καλώδια, ήμουν λίγο δύσπυστος Θωμάς, οπότε τσεκάρετε πρώτα αυτό που έχει και μηδενικό κόστος, με προσοχή πάντα.

Link to comment
Share on other sites

To πολύμετρο θα το ακουμπήσεις στην υποδοχή της Γης (GND) στην πίσω πλευρά του ενισχυτή πουθενά αλλού...!!! Αν δεν είσαι σίγουρος τι κάνεις, μην το κάνεις βέβαια...

Λογικά θα πρέπει να δεις μερικά mVAC... Θα πρέπει να πατήσεις στο πάτωμα (πχ πλακάκι) και όχι μοκέτα ή δάπεδο...

Link to comment
Share on other sites

To πολύμετρο θα το ακουμπήσεις στην υποδοχή της Γης (GND) στην πίσω πλευρά του ενισχυτή πουθενά αλλού...!!! Αν δεν είσαι σίγουρος τι κάνεις, μην το κάνεις βέβαια...

Λογικά θα πρέπει να δεις μερικά mVAC... Θα πρέπει να πατήσεις στο πάτωμα (πχ πλακάκι) και όχι μοκέτα ή δάπεδο...

¨Εχω καταλάβει ακριβώς τι πρέπει να κάνω απλά δεν βρίσκω στο πολύμετρο που να το βάλω (το πρόγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ακριβώς ότι μου είπες το περιέγραψες ακριβέστατα αλλιώς δεν θα το έκανα, ακούμπησα το μαύρο ακριδέκτη στο ground απο πίσω απο τον ενισχυτή και το άλλο σάλλιωσα δάχτυλο έπιασα έβγαλα κάλτσα και κατευθείαν στο πλακάκι, και η ένδειξη 002 με 003...

Link to comment
Share on other sites

Πιο πάνω που είπα οτι εκτινάχθηκε η ένδειξη εννούσα οτι ακούμπησα κι εγώ καταλάθος το ground για αυτό, αλλιώς οι ενδείξεις είναι αυτές που προανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω οτι έχει μεγάλο βαθμό επικυνδηνότητας αυτός ο έλεγχος ( αλλιώς δεν θα το έκανα κιόλας) εσύ που το στηρίζεις τι μαμακια μπορει να κάνει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω οτι έχει μεγάλο βαθμό επικυνδηνότητας αυτός ο έλεγχος ( αλλιώς δεν θα το έκανα κιόλας) εσύ που το στηρίζεις τι μαμακια μπορει να κάνει κάποιος?

Δεν έχει, αλλά πρέπει να παίρνεις όλα τα μέτρα προστασίας, γιατί αν ακουμπήσεις την φάση (υπό προϋποθέσεις ακόμα και τον ουδέτερο), μπορεί να έχεις πρόβλημα, παρόλο που η ωμική αντίσταση του πολυμέτρου είναι πολύ μεγάλη...

Επίσης ποτέ δεν χρησιμοποιούμε το αριστερό χέρι (το χέρι της καρδιάς), αλλά πάντα το δεξί οπότε αν μας χτυπήσει το ρεύμα να έχουμε περισσότερες πιθανότητες να επιβιώσουμε και να μην πάθουμε καρδιακή ανεπάρκεια...

Πάντα πρέπει να υπάρχει ρελέ διαφυγής, αλλιώς δεν ακουμπάμε τίποτα...

Όταν δεν ξέρουμε τι πάμε να κάνουμε, δεν κάνουμε τίποτα...

Καλό είναι να υπάρχει και κάποιος άλλος δίπλα, ο οποίος θα πρέπει να είναι έτοιμος να μας κλοτσήσει με δύναμη αν γίνει κάτι... αυτό που σκοτώνει δεν είναι μόνο το ρεύμα, αλλά και η διάρκεια κατά την οποία μας διαρρέει το ρεύμα...

Ακουμπούσαν εκει που έπρεπε απλα καταλάθος το δάχτυλο μου ακούμπησε και αυτό το ground

Επειδή το σώμα σου έχει μικρότερη ωμική αντίσταση, δημιούργησες έναν διαιρέτη τάσης με το πολύμετρο και το φορτίο απλά πέρασε από μέσα σου και το πολύμετρο μάλλον άλλαξε κλίμακα (πρέπει να είναι αυτόματο)...

εδιτ: Η σιγουριά πολλές φορές είναι ο χειρότερος εχθρός... παρόλο που ξέρω τι πρέπει να κάνω με έχει χτυπήσει τουλάχιστον 2 φορές το ρεύμα και δεν ήταν καθόλου ευχάριστο, άσε που το ψημένο ανθρώπινο κρέας μυρίζει άσχημα κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Μα πως γίνεται να σε χτυπήσει για ώρα το ρεύμα αφου οι ασφάλεις δεν πέφτουν μόνες τους, τουλάχιστον όσοι έχουν το κατάλληλο ρελε?

άσε που το ψημένο ανθρώπινο κρέας μυρίζει άσχημα κιόλας...
Α, δεν ξέρω τι λες εσύ, εμένα μου αρέσει πάντως :p

Εσένα όταν σε χτύπησε έπεσε η ασφάλεια σε κλώτσησε κάποιος:p η τραβήχτηκες ?

Πάντως γενικά στο σπίτι ότι θέλω να κάνω απο ηλεκτρολογικά μέχρι και αλλαγή λάμπας επειδή ποτε δεν ξέρεις κλείνω πάντα τον γενικό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.