Jump to content



Πως, και γιατί, ο φόρτος εργασίας του επεξεργαστή επηρεάζει τον ήχο.


Anagno

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα, εχω συνδεδεμένο έναν ενισχυτή (προ και τελικο) στον υπολογιστή με rca --> καρφάκι minijack και τον ενισχητή σε 2 ηχεία infinity.

Eως εδώ καλά, όταν όμως συνδέω στον ενισχυτή τα headphones ακουω ένα σφύριγμα - παράσιτο, το οποίο όσο και αν ακούγεται παράξενο, επηρεάζεται απο τον υπολογιστή.

Δηλαδή όταν δεν κάνω τίποτα 0% ο επεξεργαστής ακούγεται λίγο αλλά αισθητά όταν κάνω πράγμα , κουνάω το ποντίκι κλπ, γίνεται πιο έντονος, και κατα συνέπεια ενοχλητικός και στις 2 περιπτώσεις.

Ο ενισχυτής βέβαια είναι συνδεδεμενος στην on board κάρτα, και οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής φταίει η κάρτα ήχου? Μπορώ να την αλλάξω με κάποια που εγγυημένα δεν θα μου βγάλει αυτό το πρόβλημα και να μην είναι πολύ ακριβή?

Υ.Γ. Όταν ο ενισχυτής συνδέεται με άλλη πηγή π.χ. με το κινητό τα παράσιτα δεν υπάρχουν οπότε λογικά δεν είναι πρόβλημα ενισχυτή.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Ακριβώς για αυτό το λόγο, η SoundBlaster έχει βγάλει τα μοντέλα ΕΧ (παράδειγμα), όπου τα καίρια σημεία της κάρτας ήχου είναι εκτός PC ή σε προστατευόμενο σημείο. Βέβαια, δεν είναι φθηνά μοντέλα, ούτε αυτά, ούτε τα αντίστοιχα άλλων εταιριών.

Αν έχεις τρόπο, κάνε τη σύνδεση ψηφιακά (optical/coaxial) και θα ησυχάσεις με 0 κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, εχω συνδεδεμένο έναν ενισχυτή (προ και τελικο) στον υπολογιστή με rca --> καρφάκι minijack και τον ενισχητή σε 2 ηχεία infinity.

Eως εδώ καλά, όταν όμως συνδέω στον ενισχυτή τα headphones ακουω ένα σφύριγμα - παράσιτο, το οποίο όσο και αν ακούγεται παράξενο, επηρεάζεται απο τον υπολογιστή.

Δηλαδή όταν δεν κάνω τίποτα 0% ο επεξεργαστής ακούγεται λίγο αλλά αισθητά όταν κάνω πράγμα , κουνάω το ποντίκι κλπ, γίνεται πιο έντονος, και κατα συνέπεια ενοχλητικός και στις 2 περιπτώσεις.

Ο ενισχυτής βέβαια είναι συνδεδεμενος στην on board κάρτα.

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με αντίστοιχο ste up. Μόνο στα ακουστικά ακουγεται έτσι, και όχι στα ηχεία.

Θέμα γείωσης δέν είναι αφού το έχω ψάξει.

Link to comment
Share on other sites

Στη ίδια έξοδο είναι, απλά βάζω τα ακουστικά, βασικά για να αξηγήσω καλύτερα και στα ηχεία ακούγεται ο θόρυβος αλλά λόγο απόστασης και έντασης δεν γίνεται αισθητός, ενώ τα ακουστικά τα έχει μέσα στα αυτιά σου, ακούς τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Κλείσε όλα τα volumes από τα properties του ήχου να δεις αν συνεχίζει να στο κάνει... όχι Mute, αλλά όλα τα volume κλειστά...

Αν συνεχίζει,

- είναι εξωτερική παρεμβολή και δεν πρέπει να φταίει η κάρτα ήχου

- δοκίμασε με άλλα ακουστικά

- απομάκρυνε συσκευές που εκπέμπουν από τον χώρο

- τύλιξε κουλούρα το καλώδιο των ακουστικών στα 3 σου δάχτυλα

Αν σταματήσει,

- σήκωσε μόνο το volume από το οποίο θες να ακούς πχ master & wave κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πρόβλημα λύθηκε.

Μετά απο δύο ώρες πείσματος περίπου βάζοντας και βγάζοντας καλλώδια, εφτασα στο σημείο να διαπιστώσω οτι το καλλώδιο του ενισχυτή αλληλοεπιδρά με τα υπόλοιπα που βρίσκονται στο πολύμπιρζο, έτσι φέρνο άλλη μπαλαντέζα , την συνδέω σην πίσω μπρίζα, και όλα εξαφανίστηκαν.

Πολυ χάρηκα :D

Γεννιούνται όμως κι άλλα ερωτήματα τι έφταιγε? είναι θέμα κακής γείωσης? κλπ. κλπ.

Πάντως τέλος καλά όλα καλά.

Ευχαριστώ πολύ για την βοηθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο ενισχυτής σου δεν έχει πραγματική γείωση αλλά εικονική (δηλαδή χρησιμοποιεί το σασί), τότε θα πρέπει να γειώσεις το σασί... Αυτό θα το καταλάβεις από το καλώδιο του ρεύματος που πάει στον ενισχυτή, αν δηλαδή είναι σούκο τότε έχει Γη, αν είναι απλό διπολικό δεν έχει και θέλει γείωση το σασί...

Επίσης έχω συναντήσει αρκετές φορές πρόβλημα με την γείωση της μπαλαντέζας, γιατί οι ράγες που έχουν μέσα είναι της πλάκας και έχουν γίνει κακές κολλήσεις...

Τέλος καλό είναι να ξέρεις αν έχεις καλή γείωση... αυτό μπορεί να στο μετρήσει ένας ηλεκτρολόγος, αλλά υπάρχει και ένας απλός τρόπος αλλά χρειάζεσαι ένα πολύμετρο... βγάζεις την κάλτσα σου (στο δεξί πόδι, όχι στο αριστερό έχει σημασία), σηκώνεις το πόδι σου να μην πατάει, βάζεις το πολύμετρο στην ένδειξη AC, ακουμπάς τον έναν ακροδέκτη στο σασί, σαλιώνεις τα δάχτυλά του δεξιού σου χεριού και πιάνεις σφιχτά τον άλλο ακροδέκτη, ακουμπάς την γυμνή σου πατούσα κάτω... λολ ε...? αν δεις το πολύμετρο να γράφει ~100VAC, τότε έχεις πρόβλημα με την γείωση... Αυτό μην το δοκιμάσεις αν δεν έχεις ρελέ διαφυγής ή δεν καταλαβαίνεις απόλυτα τι πας να κάνεις... σε μια σωστή εγκατάσταση δεν είναι επικίνδυνο...

Τέλος να ξέρεις ότι οι παρεμβολές δημιουργούνται από αγωγούς οι οποίοι δεν είναι καλά μονωμένοι και γενικά διέρχονται παράλληλα μεταξύ τους σε μεγάλο μήκος (το μήκος είναι σχετικό με την συχνότητα και το μήκος κύματος του σήματος που διέρχεται από το καλώδιο)... Αν για παράδειγμα τα καλώδια είναι χαοτικά ανακατεμένα μεταξύ τους είναι πιο πιθανό να την παρεμβάλουν το ένα στο άλλο, παρά όταν είναι τακτοποιημένα και δεμένα σαν σαλάμι...

Επίσης στον ενισχυτή είναι πολύ πιθανό να ακούς τον χαμ θόρυβο (ο θόρυβος των 50Hz και οι αρμονικές του), γιατί ουσιαστικά ενισχύει και αυτόν...

Ένα άλλο κόλπο για ελαχιστοποίηση του θορύβου, όταν έχεις πρόβλημα, είναι να χρησιμοποιήσεις πλαστικές ηλεκτρολογικές σωλήνες για να τακτοποιείς τα καλώδια στην πλάτη του γραφείου σου...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.