Jump to content



Τροφοδοτικά Seasonic σύντομα στην Ελλάδα.


alexis2044

Ποια απο τα παρακάτω τροφοδοτικά Seasonic θα θέλατε να δεί  

178 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Από ότι όλοι ξέρουμε και έχει ειπωθεί πολλές φορές και στις παρουσιάσεις μας στο φορουμ, τα τροφοδοτικά της Seasonic δυστυχώς δεν κυκλοφορούν στην Ελλάδα.

Είμαστε στην ευχάριστη θέση όμως να ανακοινώσουμε ότι γίνονται προσπάθειες να έρθουν στην Ελλάδα, τις οποίες θέλουμε όσο μπορούμε να βοηθήσουμε και εμείς.

Η seasonic λοιπόν, μας έθεσε το δύσκολο έργο να αναγνωρίσουμε τα πιο διάσημα μοντέλα και ποια θα θέλαμε να δούμε στην ελληνική αγορά και για να το πετύχουμε αυτό, χρειαζόμαστε την βοήθεια σας.

Ποια από τα παραπάνω νομίζετε ότι ταιριάζουν στο budget σας και στο κουτί σας; Ποια θα θέλατε να δείτε στα ελληνικά ράφια;

Πείτε μας τι πιστεύετε και βοηθήστε να έρθει η Seasonic στην Ελλάδα!

X-560

X-660

X-760

X-850

Fanless X-400FL

Fanless X-460FL

Πιθανές τιμές με πιθανή διακύμαση +4%:

Χ850 199,99Ε

Χ760 169,99Ε

Χ660 139,99Ε

Χ560 129,99Ε

Χ460 139,99Ε

Χ400 129,99Ε

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

δεν θα θελα να σχολιασω την τιμη που προσμενεις fragma...παρα μονο να το ευχηθω.

(για καποιο λογο μου φαινεται αδιανοητο...οχι οτι δεν θα το θελα βεβαια..)

Link to comment
Share on other sites

μην γελιέστε με τις τιμές που πουλούσε το πλαίσιο τα Seasonic. Αν έρθουν μέσω ενός νορμάλ ενδιάμεσου (που δεν θέλει να βγάζει 100% κέρδος σε κάθε PSU που πουλάει) οι τιμές τους θα είναι τίμιες..

Επίσης εδώ που λέμε την αλήθεια δεν έφταιγε μόνο το πλαίσιο για τις ακριβές τιμές των Seasonic, μιας και αυτό τα έπαιρνε από έναν ακόμη ενδιάμεσο (Maxpoint) ενώ εδώ και 1 περίπου χρόνο έχει αναλάβει η ίδια η Seasonic τη διακίνηση των PSU της, με αποτέλεσμα να καταργήσει πολλούς από τους ενδιάμεσους, κάτι που θα έχει μεγάλο αντίκτυπο στην τιμή.

Ξέχασα να πω, ότι παρόλο που είναι μια εταιρία σημαντικά μικρότερη από την Delta (τον μεγαλύτερο PSU OEM σήμερα), η Seasonic αποτελείται από ανθρώπους που πραγματικά αγαπούν αυτό που κάνουν, μιας και πολλοί από τους εργαζόμενους της δουλεύουν σε αυτήν σχεδόν από την ίδρυση της (1976!) και αυτό φαίνεται στα προϊόντα που παράγουν, τα οποία προτιμούνται από τις μεγαλύτερες εταιρίες στο χώρο σήμερα (Corsair, Antec, PC Power and Cooling - παλιά που έβγαζε top PSUs- κτλ.)

Link to comment
Share on other sites

δεν θα θελα να σχολιασω την τιμη που προσμενεις fragma...παρα μονο να το ευχηθω.

(για καποιο λογο μου φαινεται αδιανοητο...οχι οτι δεν θα το θελα βεβαια..)

Εγώ νομίζω ότι ο Γιώργος δεν είναι τόσο αδιάλλακτος όσο τον παρουσιάζεις!

Και 50 € να του δίνανε θα δεχότανε. : P

Το Χ-560 και για μένα θα ήταν ιδεώδες.

Link to comment
Share on other sites

x-560 και απο εμένα!

Alexis2044 έχεις καμιά πληροφορία για τιμή στο περίπου?

Ακόμα είναι πολύ νωρίς, αλλά όταν έχουμε κάποια πληροφορία περί αυτού θα το μάθετε. ;)

Link to comment
Share on other sites

εμπορικα σκεπτομενος μονο τα 760+850 ισως να εχουν περαση στην ελληνικη αγορα.

Και αυτο κοντα στην τιμη των 200Ε(+- για το καθε μοντελο..)..που το θεωρω εφικτ-able.

Αντε να ευχηθω και εγω σαν το γιωργο ,τιμες 150 και 170 αντιστοιχα.

Το 560 θα μπορεσει να ερθει εστω και στα 100Ε?

Εχουν ορεξη να "παιξουν" με τις τιμες?

Ποσους ξερεις να ειναι διατεθιμενοι και να ενδιαφερονται πραγματικα για ενα ακριβο hiend τροφοδοτικο λιγων watt.

(οι περισσοτεροι enthusiasts κοιταζουν απο 700 και πανω..-θεωρω ενα μεγαλο ποσοστο στην κατηγορια 750-850)

Ακομη και η "εμπορικη" enermax το 500αρη 87+ πανω απο 130 παιζει..(που δεν θα επρεπε).

Και ειναι και ενα θεματακι με την εγγυηση που θελει εξηγηση..

κατα τα αλλα σαν νικος ολα θα θελα να τα δω.

Aπο το να δινω 100αρια στα αχρηστα chieftec της "σειρας" καλυτερα στα hiend εστω και με περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

X-560 κ X-850 θα ηταν ιδανικα για τον μεσο χρηστη και τον μεσο λαμπιτη αντιστοιχα...

το πρωτο μου τροφοδοτικο επιδοσεων,περα απο τα chieftec που ειχα στα μεχρι τοτε pc, ηταν ενα seasonic 500 ,πραγματικο σκυλι και αθορυβο..

Link to comment
Share on other sites

Καλως να ορισουν ! :T:

Θα ηθελα να δω στα ραφια το Χ-560 , X-660 και Χ-400FL .Ειδικα για το πρωτο πιστευω οτι ενα μικρο αλλα πολυ καλο τροφοδοτικο δεν πρεπει να λειπει , αρκει να ερθει σε λογικη η λογικα τσιμπημενη τιμη για να αντεξει τον συναγωνισμο των υπολοιπων hiend ,πονταροντας στο καλο ομολογουμενως ονομα της εταιρειας .Οτι πρεπει για τον μεσο χρηστη , softcore gamer και htpcα .Για τον τελευταιο πρεπει να υπαρχει και η εναλλακτικη του fanless ! Και για το κατι παραπανω το Χ-660 :)

Αν και τελικα οι αναγκες διαφερουν και σιγουρα κανεναν δεν θα χαλαγε ολη η σειρα σε προσιτες τιμες και καλη υποστηριξη.

Link to comment
Share on other sites

X-560 X-850 Fanless X-460FL νομιζω θα καλυπταν το μεγαλυτερο μερος του αγοραστικου κοινου

Το βασικο ειναι οι τιμες να ακολουθησουν την τιμολογιακη πολιτικη της εταιρίας και οχι την αυθαιρεσία των ελληνικων καταστηματων

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.