Jump to content



Silent PSU Corsair vs Coolermaster


michalos

Recommended Posts

Καλημερα ,

Ψαχνω ενα αθορυβο τροφοδοτικο απο 700watt και πανω ,τιμη στα 100-max 110 ευρω

Το κυριοτερο που με ενδιαφερει πρωτα απο ολα ειναι να ειναι silent ,ακομα και σε full load ,γιατι εχω αρκετα αθορυβο pc

Ειμαι αναμεσα σε coolermaster k Corsair

Corsair Gaming Series GS700 700W

CoolerMaster Silent Pro PSU (700W)

Οταν λεμε silent ειναι οντως silent κυριως σε load , γιατι πλεον ολα λιγο-πολυ ειναι αθορυβα ,αλλα οταν δουλευουν στο φουλ ανεβαζουν στροφες τα ανεμιστηρια και γινονται λιγο ενοχλητικα

Για το coolermaster silent pro εχω διαβασει οτι ειναι αθορυβο ακομα και σε load γιατι το ανεμιστηρι σπανια παει πανω απο 1000rpm

Ta Corsair ειναι καλη επιλογη απο αποψη κατασκευης ,αλλα φοβαμαι οτι σε φουλ load θα με ενοχλουν ,γιατι νομιζω το ανεμιστηρι παει μεχρι 2500 rpm

Link to comment
Share on other sites

core i5 750 @3.2 ,4gb ram ddr3 1600mhz, GTX560ti ,HD 1TB WD+SSD 80GB intel ,Thermaltake Toughpower 650 Qfan ,κουτι Lancool pc k62( by lian-li)

Το θεμα του θορυβου βεβαια ειναι πως τον αντιλαμβανεται καποιος

Εγω πχ εχω ενα αρκετα αθορυβο pc και το γραφειο που το εχω ειναι παρα πολυ ησυχο ,ποτε και ελαχιστος θορυβος θα ακουστει

τροφοδοτικο τωρα εχω το Thermaltake Toughpower Qfan 650 Watt , se idle ειναι τελειως αθορυβο ,σε load ακουγεται αρκετα θα ελεγα,οχι βεβαια οτι μου παιρνει τα αυτια, αλλα εκεινο που ενοχλει περισοτερο ειναι η συχνοτητα του ηχου και οχι η ενταση

Γιατι ετσι κι αλλιως τα ανεμιστηρια στο pc μου παραγουν θορυβο ,αλλα ακουγονται περισοτερο σαν "φυσηγμα" περισοτερο ,και οχι σαν "θορυβος" οπως λεμε κατι ενοχλητικο

Αλλα οταν πχ παιξω bad company 2 κανενα διωρο ο θορυβος του τροφοδοτικου υπερισχυει απο τους αλλους και ξεχωριζει γιατι εχει και μια ιδιαιτερη πιο ενοχλητικη συχνοτητα απο τους αλλους θορυβους και ειναι και πιο εντονος επισης απο τους αλλους.

κλεινοντας το game ακουω το τροφοδοτικο που κατεβαζει στροφες μεχρι που γινεται παλι αθορυβο

Αυτο εγινε ακομα πιο εντονο μετα την αλλαγη απο gtx260 σε GTX 560,και δεν ειναι ο θορυβος της καρτας γραφικων γιατι ακομα και 60% να παω τις στροφες της ακουγεται ενα ελαφρο φυσιγμα που δεν ειναι ενοχλητικο οπως το αλλο

Προφανως τωρα καταναλωνει ακομα περισοτερο ρευμα με την 560

Και ειναι ακομα χειμωνας , το καλοκαιρι απο εμπειρια περυσι ,ανεβαζε στροφες πολυ ποιο ευκολα μετα απο λιγη μονο ωρα παιχνιδιου

Link to comment
Share on other sites

Το silent pro το έχω εγώ , σε 500αρι όμως(δεν ξέρω αν έχει σημασία) , και είναι....άχνα μιλάμε. Δεν ακούγεται τίποτα(σχετικά καινούριο βέβαια,2-3μηνών).

Για το corsair δεν ξέρω , δεν το έχω ακούσει.

Link to comment
Share on other sites

Παιζει μεγαλο ρολο και η καρτα γραφικων

Βλεπω εχεις την 430 ,δεν τραβαει τπτ ρευμα αυτη

Για να καταλαβεις ειχα ενα Chieftec 500αρι με 8800gt και ωρες ωρες οταν πολυζοριζοταν σε games γκαριζε.

τωρα το εχω σε ενα pc με μια gforce 7300 σε αναλογα βεβαια της 7300 games και δεν ακουγεται τιποτα απολυτως...

Βεβαια παντα υπαρχει και η λυση της μοντας ,αλλαγη δηλαδη fan σε αθορυβο με ιδιο ομως airflow και τελειωσες..

Κατι αλλο που βρηκα ειναι οτι το Τoughpower οπως και τα Corsair εχουν μια διαφανη μεβρανη που καλυπτει τον μισο ανεμιστηρα για να πιεζει και καλα τον αερα στο σημειο που χρειαζεται πιο πολυ ,το οποιο διαβασα προκαλει θορυβο και αν το αφαιραισεις μειωνεται αρκετα ο θορυβος χωρις να επηρεαζεται η θερμοκρασια του τροφοδοτικου

http://www.thelab.gr/power-supplies-reviews/review-corsair-tx750w-the-small-titan-52686.html?garpg=4#content_start

post-13266-1416075065,0175_thumb.jpg

Βεβαια τις μοντες τις φοβαμαι απο την αποψη οτι ετσι θα χασω την εγγυηση (5 χρονια)

Οποτε μαλλον σκεφτομαι για πωληση του ΤΤ και να παω προς silent pro

Link to comment
Share on other sites

κατι γινεται τωρα...

Ελπιζω να εχεις παιξει κανα δυωρο οταν ειχες βαλει καρφωτα το 60% στο φαν της καρτας γραφικων ,ωστε να σιγουρεψουμε οτι οντως ακους το τροφοδοτικο να αυξομειωνει στροφες και οχι την καρτα.

(ετσι γραφεις...αλλα λειπουν καποια στοιχεια που να το επιβεβαιωνουν....μην αρχιζω να φανταζομαι οτι οντως εκανες πραματα και δεν εκανες).

Για αρχη κατι μου λεει οτι απλα συνονιζει το κουτι σου και παραγει συνολικα τον ενοχλητικο θορυβο.

Ακομα και ετσι να μην ειναι ...το συστημα σου δεν φτανει με τιποτα να υπερκαλυψεις τις αναγκες του τροφοδοτικου σου.

300watt παιζει να μην τα φτανεις.

Πολυ πιθανων αν εχεις καιρο το μηχανημα (και ολο αλλα και το τροφοδοτικο) να εχει μαζεψει καμποση σκονη μεσα του.Φυσηξε το καθαρισε το (το τροφοδοτικο) καλα μεσα και (επισης) πολυ πιθανο να ανεβαζει στροφες πιο σπανια ...ισως μονο το καλοκαιρι πλεον.

κανε για αρχη αυτο και μετα βλεπουμε τι προσφερει η αγορα με 100Ε...

Link to comment
Share on other sites

κατι γινεται τωρα...

Ελπιζω να εχεις παιξει κανα δυωρο οταν ειχες βαλει καρφωτα το 60% στο φαν της καρτας γραφικων ,ωστε να σιγουρεψουμε οτι οντως ακους το τροφοδοτικο να αυξομειωνει στροφες και οχι την καρτα.

(ετσι γραφεις...αλλα λειπουν καποια στοιχεια που να το επιβεβαιωνουν....μην αρχιζω να φανταζομαι οτι οντως εκανες πραματα και δεν εκανες).

Για αρχη κατι μου λεει οτι απλα συνονιζει το κουτι σου και παραγει συνολικα τον ενοχλητικο θορυβο.

Ακομα και ετσι να μην ειναι ...το συστημα σου δεν φτανει με τιποτα να υπερκαλυψεις τις αναγκες του τροφοδοτικου σου.

300watt παιζει να μην τα φτανεις.

Πολυ πιθανων αν εχεις καιρο το μηχανημα (και ολο αλλα και το τροφοδοτικο) να εχει μαζεψει καμποση σκονη μεσα του.Φυσηξε το καθαρισε το (το τροφοδοτικο) καλα μεσα και (επισης) πολυ πιθανο να ανεβαζει στροφες πιο σπανια ...ισως μονο το καλοκαιρι πλεον.

κανε για αρχη αυτο και μετα βλεπουμε τι προσφερει η αγορα με 100Ε...

Ναι το εχω ζορισει ,και πανω που γκαριζει του βαζω τον φαν της καρτας manual στα 60% και τοτε ακουω ενα φυσηγμα απο την το οποιο δεν ειναι ενοχλητικο,και καπακι βαζω το fan της καρτας ξανα στο auto και δεν ακουγεται τπτ απο την καρτα αλλα ακουγεται ο γνωστος διαφορετικος θορυβος

Τωρα τους αλλους ανεμιστηρες στο κουτι ολους τους εχω με ρυθμιστες στροφων σε ενα σταθερο σημειο (εκανα δοκιμη ακομα και με της cpu )οποτε θεωρω λιγο απιθανο να ειναι καποιος απο αυτους.

Επισης το κουτι ειναι αρκετα καλο απο θυγατρικη της lian-li αρκετα στιβαρο κ δεν νομιζω να παιζει συντονισμος

Πριν κανω την τελικη κινηση για αγορα θα κανω μια τελευταια δοκιμη με ολους τους φαν εκτος της cpu off για να βεβαιωθω πληρως

Το μηχανημα το φυσαω ανα διαστηματα ,εχω παρει ειδικο φυσητηρι για pc και ειναι αρκετα καθαρο

Link to comment
Share on other sites

φυσας και μεσα το τροφοδοτικο?Αυτο ειναι το κυριοτερο...(αν προερχεται απο εκει ο θορυβος δλδ)

Ε εννοείται ! σιγουρα δεν ειναι σκονη ,οπως ειπα θα κλεισω τελειως ολα τα φαν πλην της cpu που θα το βαλω σε σταθερες στροφες για να ειμαι και απο εκει καλυμενος και θα το ζορισω αρκετα να δω αν θα ακουστει παλι

Link to comment
Share on other sites

προς το παρον θα μεινω με αυτο αφου δεν μπορω τωρα οικονομικα να κανω αγορα νεου ,λογω των 2 αγορων που εκανα προσφατα (οθονη και vga) ,και το καλοκαιρι που ανεβαινουν και οι θερμοκρασιες (και κατα συνεπεια και ο θορυβος) θα κανω την αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανερχομαι στο θεμα αλλαγης του τροφοδοτικου που ειχα αφησει καποια στιγμη την αλλαγη του για αργοτερα

θελω ειναι να ειναι ΑΘΟΡΥΒΟ ακομα και σε full load ,και δευτερο να ειναι αξιοπιστο αλλα μεχρι 100 ευρω, αντε 110!

Ειδα αυτο

Corsair Enthusiast Series TX650 V2 650W 80+ Bronze Certified (CMPSU-650TXV2EU) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

και αυτο :

CoolerMaster Silent Pro PSU (700W) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

ή αν εχει καποιος να προτεινει καποιο αλλο αλλα να ειναι ΑΘΟΡΥΒΟ

Οποτε οι κατοχοι των παραπανω ας πουν την γνωμη τους

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι κάτοχος κανενός από των δυο αλλά επειδή έχω corsair μπορώ να σου πω οτι είναι παρά πολύ αθόρυβοι οι ανεμιστήρες που βάζουν.

Όποτε με βάση αυτά που σου είπα και το Efficiency 85% + +1 στο corsair

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκα τα εξης:

οτι οταν το pc ειναι σε gaming το τροφοδοτικο κανει θορυβο γιατι ανεβαζει στροφες σωστα ?

γιατι πχ σε idle εστω χρειαζονται 250watt και εχω 650αρι τροφοδοτικο, αρα δουλευει στο 30% περιπου ,αρα και ο ανεμιστηρας θα ειναι σε χαμηλες στροφες.

Αν τωρα ειναι σε gaming εστω οτι χρειαζονται 400watt ,θα δουλευει στο 60 με 70 % και αρα ο ανεμιστηρας θα ειναι και αυτος στο 70% των στροφων που εχει max και αρα θα κανει ενα σχετικο θορυβο

Αν τωρα παρω πχ 800αρι τροφοδοτικο,στα games παλι χρειαζομαι τα 400WATT ,αλλα τωρα ειναι το 50% του φορτιου που μπορει να δωσει το τροφοδοτικο και αρα θα δουλευει στο "ρελαντι"

Και με την ιδια λογικη με 1000αρι ειναι στο 40% των δυνατοτητων του τα 400watt φορτιο και δεν θα χαμπαριαζει τπτ

Οποτε σκεφτομαι μηπως τελικα αντι να ψαχνω μαρκες,απλα να παρω οσον τον δυνατον δυνατοτερο τροφοδοτικο?

Link to comment
Share on other sites

40dba ειναι πολλα για μενα

κανενα με 25dba το πολυ δεν υπαρχει ?

Edit :

Βεβαια ακομα σκεφτομαι την λυση της αλλαγης ανεμιστηρα στο τροφοδοτικο που ηδη εχω.Ειναι 140mm με 92cfm

Και ειναι δυσκολο να βρω παρομοιο fan

Αλλα αυτο που με κραταει ειναι τα 3 χρονια εγγυηση που χανω αν ανοιχτει το τροφοδοτικο

Link to comment
Share on other sites

τελικα κατεληξα στο Coolermaster Silent Pro Gold , αλλα ειμαι μεταξυ 600watt ή 700 Watt

http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=6657&category_id=3576

η διαφορα στην τιμη τους ειναι 20 ευρω

οπως ειπαμε εχω την gtx560ti ,αρα και τα 2 την σηκωνουν ανετα αλλα σκεφτομαι μηπως να παρω το μεγαλυτερο για να δουλευει πιο ανετα και πιο αθορυβα το συστημα αλλα και για μελλοντικη αναβαθμιση?

Link to comment
Share on other sites

πολυ πιθανων τα νουμερες που ανεφερες να ειναι στην τυχη ...στην περιπτωση ομως που δεν ...

δεν λειτουργει το φορτιο σαν ρυθμιστης της ταχυτητας του ανεμιστηρα.(αυτο το 70% φορτιο 70% θα γυριζει και ο ανεμιστηρας).

Βαση θερμοκρασιας ειναι ..οπου ναι..αυξανεται οσο ανεβαινει το φορτιο αλλα οχι με τον τροπο που ανεφερες.

Κοινως πολυ πιθανων (κατα 99.9% λεω)...το 600 με το 700 να δουλευει στι ιδιες στροφες..ή στην πολυ χειροτερη..

λαθος κουτι σε λαθος χωρο δεν θα σε σωζει ουτε το "idle" του 1000αριου.

Τελος ,25db ...ιδιως σε gaming pc σε ενδιαφερουν μονο αν παιζεις μεταμεσονυχτιες ωρες με τον ηχο κλειστο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω οτι δεν ειναι ακριβως ετσι και τα νουμερα που εβαλα ειναι ενδεικτικα..

απλα οσο αυξανεται το φορτιο,ειδκα απο 70 - 80 % και πανω ,ανεβαινει η θερμοκρασια και κατα συνεπεια οι στροφες του ανεμιστηρα

Τωρα στο θεμα του silient pro gold 600 vs 700 βρηκα απο το site της coolermaster οι πινακες για τα gold 600 kai 700 αντιστοιχα :

post-13266-1416075102,1111_thumb.jpg

post-13266-1416075102,3612_thumb.jpg

εδω βελπω οτι στον μεν 600 ο ανεμιστηρας μενει κατω απο 1000rpm μεχρι 50% περιπου και μετα ανεβαινει μεχρι το 100%

ενω στο 700αρι ξεκιναει να ανεβαινει απο το 75 % που ειναι >>απο το 50 % του 600αριου (ακομα και στο 50 % να ανεβαιναν και στα 2 οι στροφες το 50% του 700 ειναι > απο το 50% του 600)

ετσι νομιζω τωρα αν κανω λαθος διορθωσε με

Βεβαια το pc μου χρειαζεται περιπου 400watt max οπως ειδα απο το calculator (και ουτε θα τα πιανει ποτε και αυτα) ..οποτε δεν ξερω αν αξιζει να παω σε 700 ή σε 600

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλαξω τροφοδοτικο και πουλησω αυτο που εχω πρεπει να δωσω ακομα 70 ευρω + το παλιο (65e) για να παρω καποιο corsair HX650 πχ ή coolermaster silent pro Gold

Δεν ξερω ,ειμαι σε αδιεξοδο ,με την κριση δεν μου περισευει ουτε cent!

Αλλα κατι πρεπει να κανω ,ερχεται και καλοκαιρι και θα αυξηθει κι αλλο ο θορυβος!

Να πω την αληθεια ξανασκεφτομαι να αλλαξω ανεμιστηρα σε αθορυβο

Αυτο βεβαια θα ακυρωσει τη εγγυηση που εχει (3 χρονια ακομα-ειχε 5 συνολο) και δεν ξερω εαν θα δουλευει σωστα ο νεος στις αναλογες στροφες που πρεπει.

Αλλα αποσο ξερω δινει το αναλογο ρευμα το τροφοδοτικο στον ανεμιστηρα για τις αναλογες στροφες ετσι?

Το τροφοδοτικο αυτο που εχω τωρα εχει ενα 14αρη 2000 στροφων με 90 cfm

Βρηκα αυτον

http://www.aerocool.com.tw/index.php.../72-shark-og14

που ειναι 14αρης με 1500 στροφες , και 29 db θορυβο σε max στροφες και 92 cfm

αυτη η αλλαγη ανεμιστηρα θα στοιχισει μονο 15 ευρω

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.