Jump to content



Αλλαγή υγρού ψύξης


paris_rx8

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.Εχω περίπου την υδρόψυξη κάπου ένα χρόνο τώρα κ θα ήθελα να μου πείτε με τί τρόπο θα βγάλω ολο το υγρό ψύξης

καθώς τί tube & τι χρώματος υγρό ψύξης να χρησιμοποιήσω για να φοσφοριζει σε συνδιασμό με τις 2 σειρές μπλέ uv που έχω.

15151925.png

Αυτή η βαλβίδα θα βοηθήσει την κατάσταση να βγάλει το υγρό απ το κύκλωμα όμως απ το ψυγείο πώς θα βγεί?

Αυτά είναι τα μπλέ uv που χρησιμοποιώ.

97965423.png

Sorry για τις photo απλά ειναι απο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Η βαλβιδα βοηθαει και μαλιστα πολυ μιας και ειναι στο χαμηλοτερο σημειο. Με τον υπολογιστη εκτος λειτουργιας (καλωδιο ρευματος psu βγαλμενο) ανοιγεις την βαλβιδα με ενα δοχειο απο κατω και τα υπολοιπα τα αναλαμβανει η βαρύτητα και λιγο κουνημα :p

Link to comment
Share on other sites

Παρη μολις βγαλεις το πολυ υγρο απο την βαλβιδα

αποσυνδεεις τον σωληνα απο το block και απο τη μια μερια του ψυγειου

και φυσας στη μια ακρη και στο βγαζει απο το σωληνα του ψυγειου

επειδη το κυκλωμα σου ειχε feser

καλο ειναι να το ξεπλυνεις πρωτα με απιονισμενο

πριν βαλεις υγρο αλλης μαρκας

Link to comment
Share on other sites

Φίλε γιώργο με γλύτωσες απο μεγάλο μπελά καθώς πήγαινε για τούμπα το pc:nono::stop:.

Ψιλομπερδέυτηκα ομως.....

Δηλ απ οτι καταλαβα βγάζω τον έναν σωλήνα απο το block του chipset ή του cpu και ποιόν άλλο?Η άλλη μεριά του ψυγειου καταλήγει στην αντλία.

Αν έβγαζα την πανω μεριά του σωλήνα που συνδέει το tank με την αντλία κ φυσούσα δέν θα το έβγαζε απ τον σωλήνα που έχει την βαλβίδα?

Η δέν γίνεται επιδή μεσολαβεί η αντλία.

38522167.png

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπερδεύεσαι :

- Αποσύνδεσε τις δύο σώλήνες που καταλήγουν δεξιά και αριστερά της βαλβίδας, ώστε να σου μείνει η βαλβίδα στο χέρι (αφού πρώτα, όπως λέει και ο Γιώργος βγάλεις το πολύ υγρό από την βαλβίδα).

- Από τα δύο αυτά άκρα, το ένα (κατά προτίμηση το αριστερό) τοποθέτησέ το σε ένα σκεύος (πλαστικό ποτήρι ή μπουκάλι)

- Στο άλλο άκρο (αυτό που ήταν δεξιά της βαλβίδας) φύσα μέσα δυνατά και συνεχόμενα. Στην αρχή είναι λίγο δύσκολο, αλλά όταν βγεί ο πρώτος αέρας τα πράγματα είναι πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.Ομως εφόσον βγεί το νερο θέλω να ακολουθήσω την διαδικασία που μου είπε ο γιώργος με το απιονισμένο νερό.Που σημαίνει οτι για να βγεί πρέπει να γίνει η ίδια διαδικασία.Οπότε έχοντας τον αριστερό σωλήνα σε ένα μπουκάλι κ φυσόντας απ τον δεξιό το απιονισμένο νερό θα περάσει απο αντλία-tank-cpu block-chipset block πηγαίνοντας στο μπουκάλι με συνέπεια να καθαρίστούν κ τα παραπάνω μέρη.

Αυτό δεν εννοείται?

Η πάλι κατάλαβα λάθος:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Η διαδικασία που σου περιγράφω έχει να κάνει μόνο με το άδειασμα του υγρού (γενικά) από το κύκλωμα. Για το ξέπλυμα με απιονισμένο νερό θα σου πει ο Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.