Jump to content



Καταργήθηκε η visa για Αμερικα?


MUL

Recommended Posts

Σήμερα ειχα μια συζήτηση με φιλο και μου ειπε οτι ο Γιωργάκης Λεφταυπαρχουν είχε υπογράψει με τον Ομπάμια (:shout:) ωστε να καταργηθεί η visa για τους Ελληνες που πανε στην Αμερική.

Δεν εχω καταλάβει .Εννοεί οτι μπορεις να πας σαν τουριστας χωρις visa (δηλαδή μονο με διαβατήριο) ή να πας να δουλέψεις χωρις visa?

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταργηθεί η ταξιδιωτική βίζα (B1/B2). Όταν λένε βέβαια έχει καταργηθεί πάλι πρέπει να μπεις στην ιστοσελίδα της πρεσβείας και να κάνεις κάποια αίτηση, απλά δεν πρέπει να πας στην πρεσβεία για συνέντευξη. Όσο για φοιτητική ή εργασίας δεν έχει καταργηθεί τίποτε και πάλι πρέπει να πας στην πρεσβεία.

Αν θες περισσότερες info στείλε μου ένα πμ

Link to comment
Share on other sites

Χμ..Ευχαριστώ για τις info!

Επειδή το ξέχασα να το αναφέρω πριν, για φοιτητική βίζα πρέπει πρώτα να σε δεχτεί κάποιο πανεπιστημιακό ίδρυμα στην Αμερική και να σου στείλει τα χαρτιά (Ι-20 form) για μια F-1 ή J-1 visa και μετά πας στην πρεσβεία για συνέντευξη. Για βίζα εργασίας, πάλι πρέπει πρώτα να βρεις δουλειά και ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να αναλάβει αυτός τις διαδικασίες με το imigration.

Γενικά εκτός τουριστικής, δεν μπορείς να βγάλεις πολύ εύκολα. Για πράσινη κάρτα είναι άλλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Χμ...Για φαντάσου. Τελικά κατι (καλο) εκαναν και δεν μας αντιμετωπίζουν ως χώρα 3ης κατηγορίας ....Κυρίως για εργασία ενδιαφερόμουν για αυτο και ρώτησα, να ξερουμε περιπου τι παίζει (ποτε δεν ξερεις τι γίνεται και οι καιροί ειναι χαλεποί, ασε που λενε ολοι "αμα ειναι να φύγεις να το κανεις πριν τα 30 αλλιώς μετα παει..πέταξε το πουλάκι" ..)

Τέσπα..τα 15 ευρώ δεν ειναι και πολλα για μια αιτηση.. τοσα δίνουμε να στο καρο για 2 μέρες βολτα..τα 100dollars ήταν πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Χμ...Για φαντάσου. Τελικά κατι (καλο) εκαναν και δεν μας αντιμετωπίζουν ως χώρα 3ης κατηγορίας ....Κυρίως για εργασία ενδιαφερόμουν για αυτο και ρώτησα, να ξερουμε περιπου τι παίζει (ποτε δεν ξερεις τι γίνεται και οι καιροί ειναι χαλεποί, ασε που λενε ολοι "αμα ειναι να φύγεις να το κανεις πριν τα 30 αλλιώς μετα παει..πέταξε το πουλάκι" ..)

Τέσπα..τα 15 ευρώ δεν ειναι και πολλα για μια αιτηση.. τοσα δίνουμε να στο καρο για 2 μέρες βολτα..τα 100dollars ήταν πολλά...

Τι να πω εγώ που τα έδωσα τα 100$ και ενώ ήμουν στην Αμερική ο Γιωργάκης έκλεινε την συμφωνία:p

Για εργασία σε τι τομέα αν επιτρέπετε?

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω εγώ που τα έδωσα τα 100$ και ενώ ήμουν στην Αμερική ο Γιωργάκης έκλεινε την συμφωνία:p

Για εργασία σε τι τομέα αν επιτρέπετε?

Εντάξει δεν βαριέσαι, τουλάχιστον εκεί έδωσες 100$ αλλά θα τα παρεις κάποια στιγμή πίσω , εδω δίνεις 100 ευρώ και μετα το κράτος παει και ζητάει αλλα τόσα απο την σύνταξη της γιαγιά σου :wall:...

Τόμεα (φυσικά και επιτρέπεται :)) εργασίας , χμ κοιτα θα ελεγα software development (γενικά) και web development (ας πουμε πιο ειδικά ) .. Απο οτι κατάλαβα βεβαια στο Αμερικα πρεπει να εισαι ειδικευμενος (πχ PHP expert ) και να ξερεις 3 πράγματα τέλεια , ενω εδω στην Ελλάδα σου ζητάνε php,asp,html,xml,css,photoshop,illistrator,της παναγιας τα ματια,javascript,cakephp,zend framework,joomla,wordpress, να εχεις μηχανάκι, να εισαι κατω απο 26 με 3 χρόνια προϋπηρεσία (wtf!), να εχεις 3 χερια και αϋπνίες...

Επίσης δεν ξερω αν εμπιστευονται Ελληνες πια (Στην Αμερική )αλλα προτιμούν Αγγλους/Γερμανούς/Σουηδούς/Ινδους

Αχ αυτό το inception αναψε φωτίες (Η ιδέα που σου καρφώνεται στο μυαλό και σιγα σιγα μεγαλώνει ..) , γενικά παντως εγώ ειχα με την Αμερική ενα ενα θέμα ( τα τελευταια 4-5 χρόνια) ηθελα ενα ταξιδάκι(no money - no honey )..Θα πανε κατι γνωστοί μου το καλοκαίρι και ζήλεψα (lol ολοι οι ασχετοι -βλαχαδερα πανε ωραια ταξιδια και εγω που εχω μελετήσει την Αμερική και εχω λιώσει στο google maps street view να μην εχω τα κολο$$$ να παω)

Link to comment
Share on other sites

Τόμεα (φυσικά και επιτρέπεται :)) εργασίας , χμ κοιτα θα ελεγα software development (γενικά) και web development (ας πουμε πιο ειδικά ) .. Απο οτι κατάλαβα βεβαια στο Αμερικα πρεπει να εισαι ειδικευμενος (πχ PHP expert ) και να ξερεις 3 πράγματα τέλεια , ενω εδω στην Ελλάδα σου ζητάνε php,asp,html,xml,css,photoshop,illistrator,της παναγιας τα ματια,javascript,cakephp,zend framework,joomla,wordpress, να εχεις μηχανάκι, να εισαι κατω απο 26 με 3 χρόνια προϋπηρεσία (wtf!), να εχεις 3 χερια και αϋπνίες...

Επίσης δεν ξερω αν εμπιστευονται Ελληνες πια (Στην Αμερική )αλλα προτιμούν Αγγλους/Γερμανούς/Σουηδούς/Ινδους

Γενικά έχουν ιδιαίτερη συμπάθια στους ινδους γιατί δουλεύουνε πολύ (και ποιοτικά) και δεν μιλάνε :p Πάντως αυτό που λες με την εμπιστοσύνη είναι σχετικό άμα πας με προδιάθεση να κάνεις λαμογιες, να τους κλέψεις κτλπ ναι θα σε πετάξουν έξω αλλά άμα είσαι καλός σε αυτό που κάνεις θα ανταμειφτείς.

Για το το web development σου εχω ένα παράδειγμα,

Ένας ινδος φίλος μου (τον γνώρισα σε ένα πανεπιστήμιο στις ΗΠΑ )είχε πιάσει δουλειά ένα καλοκαίρι στην Continental ως web designer με μισθό 3000$ το μήνα και τσάμπα 1η θέση για όπου ήθελε (και ένας φίλος του και 2 άτομα από την οικογένεια του) για τους τρεις μήνες (+άδεια) που δούλευε σε αυτούς. Ο μισθός μπορεί να μην ήταν πολύ μεγάλος αλλά αναλογίσου πως δεν είχε ακόμα πτυχίο.

Κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις ώστε να βρεις δουλειά στην Αμερική είναι να κάνεις ένα master σε ένα πανεπιστήμιο και μέσα από αυτό να βρεις κάποια εταιρία αφού έχουν πολύ καλές διασυνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Εχει καταργηθει η visa μεσω του Visa Waiver Program στο οποιο η Ελλαδα συμπεριλαμβανεται.

Κανεις μια ηλεκτρονικη δηλωση, την εκτυπωνεις και οταν προσγειωθεις στο αναλογο αεροδρομιο των ΗΠΑ, δινεις το χαρτι και το ελεγχουν. Η "αδεια" αυτη ειναι για 90 μερες.

Περισσοτερα εδω.

Visa Waiver Program (VWP)

Link to comment
Share on other sites

Ξέθαμα.

Έχει όντως καταργηθεί; γιατί στην πρεσβεία τους λένε για ραντεβού εκεί πέρα για να πάρεις βίζα.

Αυτό που είπε ο YDinopoulos.

https://esta.cbp.dhs.gov/esta/esta.html?_flowExecutionKey=_c4B13883D-0384-D4AB-1228-2BC1DC3D3C9A_kB78AC067-F363-E140-F70C-51FE803DFEAA

Για τουριστικό σκοπό μέχρι 90 μέρες.

Για παραπάνω πρέπει να πας στην πρεσβεία για ραντεβού και να πάρεις έγκριση.

Το waiver ισχύει ΜΟΝΟ για ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΕΣ ΒΙΖΕΣ εως 90 μερών.

Αν θες B-1 visa ( Business ), ή άλλου είδους visa, συνεχίζει να ισχύει κανονικά το σύστημα μέσω της πρεσβείας και να πάρεις έγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.