Jump to content



Amd counter strike source


toykaki

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλα τα μέλοι...Εχω τον ΗP dx2250 microtower ο οποίος έχει amd athlon (64) processor 3800+ 2,40ghz επεξεργαστη...έχω βάλει μια καρτα γραφικών την ati radeon hd 4770 και τροφοδοτικό 500 watt έχω 2 gb ram και λειτουργικό windows 7 (64bit)....Παίζω counter strike source και μου παίζει μονο με 50-60 fps καμια φορά 100 και κάποιες φορές μου πάει 20-30 και κολλάει αυτο γίνετε για 4-5 δευτερόλεπτα....Tι μπορεί να φταίει???Ο επεξεργαστής ειναι μικρός??Ή κάτι αλλό?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :T:

Link to comment
Share on other sites

Δες τις θερμοκρασίες σου εκείνη την στιγμή!

Τρέξε ένα HW MONITOR που κρατά τις θερμοκρασίες min - max και στιγμής !

Ταυτόχρονα τρέξε και fraps και δεν frames !

Την ίδια στιγμή θα παίζεις και το game !

Οταν σου κόβονται τα frames (= κοιτάς fraps) πάτα ένα ALT &TAB και δες τι θερμοκρασίες λέει το H/W MONITOR για κάρτα γραφικών chipset και cpu !

Link to comment
Share on other sites

Δες τις θερμοκρασίες σου εκείνη την στιγμή!

Τρέξε ένα HW MONITOR που κρατά τις θερμοκρασίες min - max και στιγμής !

Ταυτόχρονα τρέξε και fraps και δεν frames !

Την ίδια στιγμή θα παίζεις και το game !

Οταν σου κόβονται τα frames (= κοιτάς fraps) πάτα ένα ALT &TAB και δες τι θερμοκρασίες λέει το H/W MONITOR για κάρτα γραφικών chipset και cpu !

Ποσο πρεπει να πηγαινει??Το θεμα μου ειναι αλλο εκτος απο αυτο οτι μοιπως είναι μικρός ο επεξεργαστής γιατι παιζω με 60 καπου εκει επισεις οταν δεν εχει ατομα πολλα ανεβαινει και οταν κοιταω στο πάτωμα ανεβαινει 120 ασ πουμε

Link to comment
Share on other sites

το css ειναι ''περιεργο'' παιχνιδι οσον αφορα τα fps..εχουν γινει και πολλα updates και η αληθεια ειναι οτι εχει γινει πιο βαρυ.δεν ειναι το ιδιο παιχνιδι που ηταν πριν μια 4ετια.

οσον αφορα τα αποτομα σκαμπανεβασματα των fps θεωρω οτι οποιος παιζει css θα το εχει διαπιστωσει αυτο.παιζει ρολο και το map,server και σιγουρα αν τα ατομα ειναι λιγα η πολλα.

θελω να ελπιζω οτι δεν εχει καποιο προβλημα το pc σου.

ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

> [WTS] AMD 4800+ Dual Core With Ms-7297 MoBo

ΑΜ2 micro ATX (της HP βέβαια με συνεργασία της MSI).

Θέμα hardware δεν νομίζω να είναι, συμφωνώ με τον tavlamari.

Αν μπορείς ρίξε ένα ξεσκόνισμα (μήπως είναι θερμοκρασίες) με την ηλεκτρική σκούπα, πόσο καιρό έχεις να κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

> [WTS] AMD 4800+ Dual Core With Ms-7297 MoBo

ΑΜ2 micro ATX (της HP βέβαια με συνεργασία της MSI).

Θέμα hardware δεν νομίζω να είναι, συμφωνώ με τον tavlamari.

Αν μπορείς ρίξε ένα ξεσκόνισμα (μήπως είναι θερμοκρασίες) με την ηλεκτρική σκούπα, πόσο καιρό έχεις να κάνεις;

Δεν εχω πολυ κανα μηνα περιπου...Εμένα δεν ειναι core2 ειναι μονοπύρινος 3800+ 2,4ghz

Link to comment
Share on other sites

Ισως πάλι να είναι θέμα driver. Η 5870 μου κάνει κάτι τέτοια στο bad company 2. Εχεις καμιά nvidia έστω και πιο παλιά να δοκιμάσεις? Και κάτι ακόμα, ο μονοπύρηνος σίγουρα θα τα βρεί σκουρα όταν ηπάρχουν πολλοί εχθροί.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μην νομιζεις οτι συγκεκριμενα στο counter θα δεις και τιποτα σημαντικες αλλαγες αμα αλλαξεις cpu.στο συστημα σου θα δεις αν πας σε ανωτερο αλλα στο css δυσκολα.η καρτα ειναι που κανει την διαφορα ειδικα στις μεγαλες αναλυσεις.

Υγ.λογικα θα μπορεις να βαλεις τους am2 χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος.

Σε τι αναλυση παιζεις?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μην νομιζεις οτι συγκεκριμενα στο counter θα δεις και τιποτα σημαντικες αλλαγες αμα αλλαξεις cpu.στο συστημα σου θα δεις αν πας σε ανωτερο αλλα στο css δυσκολα.η καρτα ειναι που κανει την διαφορα ειδικα στις μεγαλες αναλυσεις.

Υγ.λογικα θα μπορεις να βαλεις τους am2 χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος.

Σε τι αναλυση παιζεις?

1440x900 εχω την οθόνη hp w17 e οριζόντια

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως πριν 4 χρονια ειδα ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορες στο CSS, το TF2 και ενα σωρο αλλα games οταν πηγα απο διπυρηνο opteron στα 2.5 σε E6600 στα 3.3, σημειωτεον οτι η υποστηριξη για διπυρηνους προστεθηκε μολις περσι οταν εγινε το σχετικο port του παιχνιδιου στην orange box engine. Οτι τρεχει στην source ειναι ΤΡΟΜΕΡΑ cpu bound, ενας 6000+ ή ταχυτερος λογικα θα σε σωσει.

Βαλε και εναν κοφτη στα fps σου με την εντολη fps_max , δεν εχει νοημα να εχεις οριο τα 300.

nVidia 8800 GT - Page 11

nVidia 8800 GT - Page 12

nVidia 8800 GT - Page 39

Link to comment
Share on other sites

αμα παιρνει 2πυρηνους σαν τον 6000+ τοτε ναι πιστευω και γω θα δεις διαφορες.κατα κυριο λογο ομως,οπως σου προειπα τον μεγαλο ρολο τον παιζει η καρτα.και η 4770 δεν θα λεγα οτι ειναι και κατι το τρομερο.παντως με το υπαρχον συστημα σου λογικο ειναι να εχεις αυτα τα fps.θα μπορουσες να χες και λιγοτερα.

Link to comment
Share on other sites

man για source μιλαμε, σιγα την καρτα που θες, η μονη περιπτωση να ητανε η καρτα το bottleneck θα ητανε αμα επαιζε καμια militia με HDR ή το επιπεδο lost coast σε καμια 6800gt :p

Με 3800+ venice εγω περιμενα οτι δεν θα ξεκιναγε καν, ασχετα αν ειχα κοντα στο 100αρι με παρομοιο συστημα το 2005, οπως ανεφερες εχουν αλλαξει παααρα πολλα απο τοτε, στην αρχη ηθελες p4 στα 3ghz μετα athlon 64 και τελος φτασαμε να θες core2duo κλοκαρισμενο στον θεο, ε καπου εκει σταματησε η κοροιδια με την source νομιζω.

Ειχα παει απο 8800gt -> 4850 -> gtx 260 -> gtx 470 -> radeon 5850 και τα fps μου στο L4D ητανε παντα τα ιδια, το ιδιο και στα υπολοιπα source games. Μονο οταν πειραζα επεξεργαστη εβλεπα ουσιαστικες αυξησεις.

Link to comment
Share on other sites

man για source μιλαμε, σιγα την καρτα που θες, η μονη περιπτωση να ητανε η καρτα το bottleneck θα ητανε αμα επαιζε καμια militia με HDR ή το επιπεδο lost coast σε καμια 6800gt :p

Με 3800+ venice εγω περιμενα οτι δεν θα ξεκιναγε καν, ασχετα αν ειχα κοντα στο 100αρι με παρομοιο συστημα το 2005, οπως ανεφερες εχουν αλλαξει παααρα πολλα απο τοτε, στην αρχη ηθελες p4 στα 3ghz μετα athlon 64 και τελος φτασαμε να θες core2duo κλοκαρισμενο στον θεο, ε καπου εκει σταματησε η κοροιδια με την source νομιζω.

Ειχα παει απο 8800gt -> 4850 -> gtx 260 -> gtx 470 -> radeon 5850 και τα fps μου στο L4D ητανε παντα τα ιδια, το ιδιο και στα υπολοιπα source games. Μονο οταν πειραζα επεξεργαστη εβλεπα ουσιαστικες αυξησεις.

φιλε στο css εγω οταν πηγα απο 7600gt sli ->9800 gtx->5870 ειδα τον ουρανο με τα αστρα(με την 5870 βαραω και 500αρια).ειδικα με το update που εκανε πριν κανα χρονο ξερω ακομα οτι τα 120αρια που επιανα πριν 4 χρονια με αυτες τις καρτες (7600gt)τωρα δεν θα εβλεπα ουτε τα μισα.σιγουρα παντως με ενα 2πυρηνο cpu ο φιλος οπως ειπαμε θα δει βελτιωση.στα games που αναφερθηκες δεν εχω αποψη γιατι ποτε δεν τα ''εψαξα''.

εν τελει αμα μπορεσει το παλικαρι και βαλει ενα καλυτερο cpu και μια καλυτερη καρτα πιστευω θα λυσει το προβλημα του για το οποιο αλλωστε ανοιξε το θεμα.:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.