Jump to content



Πακέτο αναβάθμισης - HELP


af8artos

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. ;)

Θα ήθελα την βοήθεια σας για την αγορά ενός πακέτου αναβάθμισης. Αυτή την στιγμή έχω ένα σύστημα με τον E8400 ΚΑΙ 2GB 800 ΜΗΖ ram με asrock μητρική ( :o ).

Το ποσό που θα διαθέσω είναι μέχρι 350 ευρώ και το σύστημα προορίζεται για games.

οπότε θέλω να μου προτείνεται mobo, cpu και ram. (κάρτα γραφικών θα πάρω εντός σύντομου χρονικού διαστήματος, θα βολευτώ προσωρινά με την sapphire 4870 512mb)

Δεν έχω πρόβλημα το σύστημα να είναι amd ή intel αρκεί να είναι η καλύτερη επιλογή στα χρήματα αυτά.

please όσοι μπορείτε βοηθήστε όσο πιο σύντομα γίνεται. :T:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο, αλλά για την ιστορία, μια μετάβαση σε Intel s1155 με – τουλάχιστον - έναν Intel Core i5 2500K, μια καλή μητρική με P67 (με υποστήριξη / παροχή 2xPCI - Express x 16, Crossfire / SLI, SATA IIΙ, USB 3.0 κτλ) και 4GB DDR3 μνήμη (2 x 2 GB) θα σου κοστίσει περίπου 430 ευρώ.

Οπότε ή ανεβάζεις το ποσό που θέλεις να διαθέσεις ή πας για AMD πλατφόρμα…

Βέβαια, σε αναμονή των νέων CPU & Mo/Bo, τόσο από Intel όσο και από AMD, ίσως θα έπρεπε να αναβάλεις λίγο την αναβάθμιση…

Αν πάλι για κάποιο λόγο πρέπει να πάρεις κάτι ΤΩΡΑ μην αλλάξεις τον 8400 για κάτι μικρότερο/λιγότερο ισχυρό από τον 2500K από πλευράς Intel.

Για AMD περίμενε να σου απαντήσουν άλλοι, εγώ Δ.Ξ/Δ.Α

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε μεταχειρισμένα είτε σε

1)i5 2500k,καμιά asus ή gigabyte μητρική και να 4άρι gb ram

είτε σε

2)i7 9x0,καμιά asus ή gigabyte μητρική πάλι και κανα 6άρι gb ραμ.

Για καινούρια δε σε βλέπω με τα χρήματα που λες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο, αλλά για την ιστορία, μια μετάβαση σε Intel s1155 με – τουλάχιστον - έναν Intel Core i5 2500K, μια καλή μητρική με P67 (με υποστήριξη / παροχή 2xPCI - Express x 16, Crossfire / SLI, SATA IIΙ, USB 3.0 κτλ) και 4GB DDR3 μνήμη (2 x 2 GB) θα σου κοστίσει περίπου 430 ευρώ.

crossfire both X16 δεν παίζει με P67 CHIP ............! Λόγω λίγων lanes !

Link to comment
Share on other sites

^Μην είμαστε και απόλυτοι!!!:)Παίζει crossfire και μια χαρά μάλιστα!Απλά λόγω λιγότερων lanes θα υπάρχει μία διαφορά από 1%-10% μικρότερης απόδοσης!

Είπα πως ΔΕΝ παίζει CROSSFIRE both x16 λόγω μειωμένων lanes ! Συμφωνώ πως παίζει σε X8 ενώ αν ενεργοποιηθεί η USB III δεν παίζει καθόλου σε ορισμένες μητρικές !

Επίσης το -10% είναι μεγάλο νούμερο όταν πολλές φορές αλλάζουμε ολόκληρη πλατφόρμα για να δούμε αύξηση επιδόσεων με τις ίδιες κάρτες της τάξης του 3-4% ....................

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, με αρχικό μπάτζετ τα 350 ευρώ και σαν αρχική κάρτα μία (1) ATI 4870 512mb, δεν νομίζω πως το θέμα του T.S. είναι τόσο αν θα δουλεύει σε 2χ16 ή 2χ8 τις σούπερ ντούπερ κάρτες γραφικών που ΔΕΝ έχει...

Εγώ το 2xPCI - Express x 16 το έγραψα σαν κάποια από τις "τεχνικές προδιαγραφές" που "πρέπει" να έχει ένα σύγχρονο gaming σύστημα, ασχέτως αν τελικά ( ; ) θα δουλεύει σωστά ή αν θα τις χρησιμοποιήσει ο χρήστης.

Link to comment
Share on other sites

hello και πάλι και ευχαριστώ για τις έως τώρα προτάσεις. ;)

όσο αφορά το crossfire και το sli δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω καθώς ο μοναδικός λόγος που θα μου ήταν χρήσιμος θα ήταν να πάρω από την αρχή 2 vga (αλλά δεν έχω σκοπό να δώσω μία περιουσία για πρόσκαιρη ικανοποίηση). Αν δεν το κάνεις αυτό στην αρχή που στήνεις το μηχάνημα τότε όσο περνάει ο καιρός απλά βάζεις ένα καινούριο μοντέλο vga και έχεις καλύτερες επιδόσεις από μία παλαιότερη. ο καιρός που έδινα 520 ευρώ για μία 7800gtx 256mb έχει περάσει ανεπιστρεπτί και είμαι πια της λογικής να δίνω max 250 ευρώ για μία κάρτα έτσι ώστε συνολικά σε 2 γενιές να έχω δυνατή κάρτα ( 2 vga των 250) παρά να δώσω 500 και να με καλύψει για μία γενιά.

η αναβάθμιση που θα κάνω είναι σχεδόν υποχρεωτική μιας και υπάρχει κάποιο άτομο που θα αγοράσει με 350 ευρώ το pc χωρίς την 4870 μου ( θα του βάλω μία 9500gt ή 8600gt) οπότε είναι ευκαιρία να το δώσω τώρα πριν χάσει την αξία του.

απλά δεν ξέρω ποιός είναι καλύτερος...ο τετραπύρηνος 2500k της intel ή ο εξαπήρηνος AMD PHENOM II X6 1090T 3.2GHZ SIX-CORE BLACK EDITION ?

και για ποιόν λόγο? να θυμίσω ότι το μηχάνημα είναι για χρήση gaming ;)

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η αναβάθμιση είναι υποχρεωτική για το τρίπτυχο cpu-mobo-ram....

Ενδεικτικά λοιπόν, όπως σου ανέφερε και ο Venom7 πρέπει να βάλεις κάτι ακόμα για Intel icore.

Μια σύνθεση ~375-390Ε αναλόγως το κατάστημα για να έχεις μια ιδέα. Βάζεις λοιπόν 50Ε παραπάνω και είσαι έτοιμος..

http://www.plaisio.gr/Cart.aspx?Action=UpdateCart

ΥΓ.Για παιχνίδια δυνατότερος ο Intel και με την ψαλίδα να ανοίγει όσο πιο δυνατή κάρτα βάλεις πάνω.

Καλές Αγορές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι παιδιά! ;)

Μέχρι στιγμής προχώρησα σε αγορά επεξεργαστή και μητρικής.

Πήρα τον i5 2500κ 195 ευρώ και την Asus P8P67 (B3) [MIBE4A-G0EAY0KZ] με REV 3.0 145 ευρώ.

τώρα θέλω να μου πείτε πιο σετ μνήμες να επιλέξω.

θέλω να βάλω 2 x 4gb στα 1600mhz. θέλω να είναι γρήγορες αφού είπαμε το σύστημα προορίζεται για games.

έχω προσέξει τις corsair vengeance(timings 9-9-9-24) 50-60 ευρώ τα 4gb (έχουν καμιά διαφορά έχουν οι μπλε με τις μαύρες ή μόνο στο θέμα του χρώματος?)

τα timings που έχουν είναι καλά??

Corsair Cerulean Blue Vengeance 4GB DDR3-1600 Dimm (1x4GB, PC3-12800, 9-9-9-24) - Μνήμες - plaisio.gr

αλλιώς πείτε μου κάποιες εναλλακτικές μνήμες ;)

Link to comment
Share on other sites

και γω προτεινω να παει σε μεταχειρισμενα πραματα ειδικα αμα εχουν και εγγυση εισαι αρχοντας ωστε να μα μινει οσο πιο πολυ στο μπατζετ του

παρε εναν ι7 μεταχειρισμενο καμια 5870 και ολο καποια αξιοπιστη μητρικη θα βρεις στις αγγελιες

τσεκαρε τις αγγελιες του φορουμ κατι πηρε το ματι ;)

καλς αγορες σε οτι παρεις :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.