Jump to content



Intel core 2 quad


darkfire

Recommended Posts

δεν ξέρω πολλά πράγματα από επεξεργαστές αλλα έχω έναν Intel Core 2 quad με 4 πυρήνες και έχω κατεβάσει ένα πρόγραμμα να μετράει την ψύξη τον πυρήνων και θέλω να μου πείτε αν είναι φυσιολογική ψύξη γιατί σε όλους τους πυρήνες φτάνει έως 61 ίππαρχοι κάποιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Με το να λες "Έχω έναν επεξεργαστή με 4 πυρήνες και φτάνει εώς 61 βαθμούς" δεν βοηθάς και πολύ στο να σου απαντήσει κάποιος. Ποιός επεξεργαστής ακριβώς, τι ψύξη έχει ο επεξεργαστής, ποιό πρόγραμμα σου είπε 61 βαθμούς;

Πότε φτάνει 61 βαθμούς;

Όταν το έχεις να κάθεται (idle); Τοτε έχεις πρόβλημα!

Όταν στρεσάρεις τον επεξεργαστή με κάποιο ειδικό πρόγραμμα; Τότε δεν έχεις πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

ο επεξεργαστής μου είναι αυτός Intel® Core2 Quad CPU Q8200 @ 2.33GHz

τώρα για τη ψυξη θα σε γελάσω έχει πάνω μια ψυχτρα αλλά αν βοηθάει αυτό έχει πόλη σκόνη και ίσος να φτεει αλλά δεν ξέρω πως να την καθαρίσω γιατί είναι ανάμεσα στον ανεμιστήρα

όταν το αφήνω idle πιάνει 60-62 βαθμούς όταν ανοίγω παιχνίδι πιάνει έως και 80 βαθμούς ειδικά ο πρώτος πυρήνας

αν το αφήσω μια μέρα κλειστό και το ανοίξω μου δείχνει 50 βαθμούς αλλα σε μιση ώρα θα ξαναπάει 60 και το coretemp και το speedfun μου δείχνουν τα ίδια

Link to comment
Share on other sites

Ξεσυνδεσε τον υπολογιστη , πηγαινε σε ενα βενζιναδικο και καθαρισε ολη τη κουτα με αερα(πιεσης). Συνηθως τα ανεμιστηρακια μπουκωνουν και δε λειτουργουν σωστα λογω μπιχλας..

Link to comment
Share on other sites

Ξεσυνδεσε τον υπολογιστη , πηγαινε σε ενα βενζιναδικο και καθαρισε ολη τη κουτα με αερα(πιεσης). Συνηθως τα ανεμιστηρακια μπουκωνουν και δε λειτουργουν σωστα λογω μπιχλας..

Mε προσοχή τον αέρα στο βενζινάδικο. Επειδή μπορεί να δώσει με μεγάλη πίεση, συχνά προκαλεί φθορά στους ανεμιστήρες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.