Jump to content



Media Markt Απίστευτο & πρωτοφανές περιστατικό


jumaru17

Recommended Posts

  • Replies 171
  • Created
  • Last Reply
ΟΚ, δεν είναι και καλύτερη συμπεριφορά.

Είναι όμως νόμιμο να αγοράζεται κάτι από ένα κατάστημα και ύστερα να μεταπωλείται?

Τεχνικά πιστεύω ότι είχε δίκιο ο διευθυντής του καταστήματος.

Αν δε ο φίλος σου με το κατάστημα μεταπωλούσε ακριβότερα το ps3 από το mediamarkt, πρόκειται και περί εξαπάτησης του καταναλωτή.

Φυσικά και είναι νόμιμο και φυσικά σκοπός του εμπορίου είναι το κέρδος. Περί ποιας εξαπάτησης μιλάς;

Με τη λογική σου όλα τα ψιλικατζίδικα είναι απατεώνες. Δεν είναι έτσι όμως. Επιλογή του καθενός από που ψωνίζει.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω...νομιζω λεω

πως ο ιδιοκτητης εχει καθε δικαιωμα να αποφασισει τους πελατες του.

Οπως και ο ιδιοκτητης μιας καφετεριας ποιοι θα μπουνε και ποιοι οχι...(για αυτο ημουν παρων σε μια τετοια κατασταση που ηρθε και αστυνομια κιολας)

Link to comment
Share on other sites

Όσοι λέτε ότι είναι παράνομο ή και ανήθικο αυτό που κάνει ο μικρο-μαγαζάτορας στην ιστορία, είστε προφανέστατα άσχετοι με το εμπόριο και τη λειτουργία του.

Όσον αφορά στον μικρομάγαζατορα, πρέπει να σκεφτεί κι αυτος με τους ορους του εμπορίου και να βρει αλλη πηγή και προμηθευτή.

Όποιος πέφτει απο τα σύννεφα και εξανίσταται με τις συμπεριφορές και πρακτικές που περιγράφονται στο αρχικό ποστ, θα επαναλάβω οτι είναι άσχετος με το χώρο του εμπορίου.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω...νομιζω λεω

πως ο ιδιοκτητης εχει καθε δικαιωμα να αποφασισει τους πελατες του.

Οπως και ο ιδιοκτητης μιας καφετεριας ποιοι θα μπουνε και ποιοι οχι...(για αυτο ημουν παρων σε μια τετοια κατασταση που ηρθε και αστυνομια κιολας)

Αναφέρεσαι σε παροχή υπηρεσιών όχι σε εμπόριο.

Όταν λέμε ελεύθερη αγορά τι ακριβώς εννοούμε;

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο και τα ταυτισα τα γεγονοτα..Μηπως ειχαν σχεση μεταξυ τους.

Αλλα προφανως ισχυει το ελευθερη αγορα.

Σε αυτη την περιπτωση ο καταναλωτης μπορει να βρει το δικιο του ; η ειναι καθαρα το "ηθικο" κομματι ;

Γιατι και πολλοι περιπτεραδες πανε σκλαβενιτη , γεμιζουν το 1χ1 τους χωρο εργασιας και το πουλανε...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το κόλπο να βάζουμε προϊόντα κράχτες στο κόστος και να χτυπάμε τα υπόλοιπα πιάνοντας κορόιδο τους πελάτες , αλλά είναι από τις ελάχιστες περιπτώσεις που η ελεύθερη αγορά τιμωρεί.

jumaru17 @ Την επόμενη φορά που θα πας, αν σου αρνηθούν κάνε φασαρία. Χωρίς να χειροδικήσεις μίλα φωνάζοντας. Κάλεσε και την αστυνομία. Αν σε ακουμπήσουν πέσε κάτω με πόνους στο σβέρκο ή τη μέση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχει γίνει με το Jumbo, δεν έχω πάει ποτέ.

Όταν ήμουν μικρός μου έπαιρναν από το Μινιόν (-> πολυκατάστημα ήταν κι αυτό).

Τώρα αν το Μινιόν έκλεισε τα μικρο-παιχνιδάδικα, δεν το νομίζω.

Σίγουρα πάντως έκλεισε το Μινιόν εδώ και 15 χρόνια = μεγάλωσα.

Για τα ηλεκτρονικά παιχνίδια -> ebay. Από εκεί αγοράζω, εκτός αν κάποιος έχει καμιά πιο έξυπνη ιδέα π.χ. τα μεταχειρισμένα του public ή jailbreak ->3.41.

Για το hardware στο απολύτως πιο φτηνό π.χ. πήρα το slim 249 από getitnow πριν ένα χρόνο και ακόμη δεν τά 'χω μετανιώσει.

Λύκος το getitnow, αλλά τουλάχιστον δεν κλαίω τα λεφτά μου, κλαίω την ανηθικότητά μου μόνο και τον ξεπεσμό στον καπιταλισμό που πήρα ps3 και δεν παίζω καθόλου.

Δεν νομίζω ότι είναι κανείς προκατειλλημένος με τα μαγαζάκια, τα μαγαζάκια είναι συνήθως προκατειλλημένα με τον καταναλωτή (πάλι ο τσιφούτης / πάλι ο κάβουρας / πάλι ο skroutz), αφού ιδανικός πελάτης = χαζός πελάτης.

Αρπαχτές Jumbo Διάβασε αυτό για τα Jumbo.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν καταλαβαινω ενα πραγμα..Αν δεν ηθελε την μεταπωληση το mediamarket , ας μην εκοβε τιμολογιο.Ποιο το προβλημα του δλδ ;

Επισης ειναι λαθος που δε σε αφησε να παρεις το ps3 με αποδειξη λιανικης γιατι πολυ απλα αν πιστευε πως προκειται για παρεμποριο μπορουσε να σου κανει καταγγελια.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω...νομιζω λεω

πως ο ιδιοκτητης εχει καθε δικαιωμα να αποφασισει τους πελατες του.

Οπως και ο ιδιοκτητης μιας καφετεριας ποιοι θα μπουνε και ποιοι οχι...(για αυτο ημουν παρων σε μια τετοια κατασταση που ηρθε και αστυνομια κιολας)

AFAIK, στο εμπόριο δεν έχεις κανένα δικαίωμα ως έμπορος να απαγορέψεις την πώληση εμπορεύματος σε οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο εκτός αν αυτό δηλώνετε ρητά από νομοθετική πράξη (πχ πώληση αλκοολ και τσιγάρων σε ανήλικους, φάρμακα που χρειάζονται συνταγή κλπ)...

αυτό θα μπορούσε να έχει αλλάξει αλλά απο κει και πέρα πρέπει να φωνάξουμε τον Τσάκωνα...

Επίσης επειδή κάποιοι αρέσκονται να γράφουν ότι νομίζουν και τα κατεβάζουν από το κεφάλι τους... Δεν υπάρχει απολύτως τίποτε λάθος στο να αγοράζεις χονδρική από το ΧΨΩ κατάστημα και να το μεταπωλείς εσύ λιανική. Αν δεν ήθελε το ΜΜ, ας μην έκοβε τιμολόγια και να έμενε κατάστημα αποκλειστικά λιανικής.

Παλαιότερα που εκανα και λίγο εμπόριο χρειάστηκε να αγοράσω κάτι από το πλαίσιο (με τιμολόγιο αλλά στην τιμή λιανικής του) και να το μεταπωλήσω γιατί ακόμα και έτσι ήταν φτηνότερο από την τιμή χονδρικής που πούλαγε η InfoQuest, ο Πουλιάδης και η Octabit. Ο λόγος δεν ηταν άλλος, από το να καλύπτω εγώ την εγγύηση για όλα τα προιόντα που έδωσα, μετά από απαίτηση του πελάτη...

Link to comment
Share on other sites

sotiris ο μαγαζάτορας μικρός η μεγάλος μπορεί να φερθεί έξυπνα?

να τροφοδοτήσει το ράφι του από το χαμηλότερο/φτηνότερο σημείο της αγοράς?

ή μόνο ο καταναλωτής οφείλει να είναι γάτος?

Δεν βρίσκω τίποτα μεμπτό στο να ψωνίσει ο κυριούλης από όπου τον συμφέρει.

Ταυτόχρονα δεν βρίσκω λόγο και στη δημιουργία του thread.

Μπορεί να επιλέξει ο έμπορος σε ποιον πουλάει και τι?(λύκος ή πρόβατο)

ίσως πρέπει να συμβουλευτεί κάποιον ειδικό επι του νόμου.

Τα jumbo ναι έχουν σκουπίδια ,αλλά τα έχουν επειδή κάποιος του αδειάζει τα ράφια.

Αν θες υπάρχουν και Playmobil stores και Lego εξειδικευμένα καταστήματα...

Επίσης κάτι τελευταίο,δε νιώθω την ανάγκη να έχω τα ΠΑΝΤΑ,

πολλά δεν μπορώ να τα αποκτήσω άλλωστε.(σχετικά με τα φτηνά και τις απομιμήσεις και τα κινέζικα Β διαλογής)

Ας λειτουργήσει καθένας με σύνεση και συνείδηση....

Link to comment
Share on other sites

Συνφωνω απολυτα με τον χρηστη GoMaR ''Αν δεν ηθελε την μεταπωληση το mediamarket , ας μην εκοβε τιμολογιο.Ποιο το προβλημα του δλδ ;

Επισης ειναι λαθος που δε σε αφησε να παρεις το ps3 με αποδειξη λιανικης γιατι πολυ απλα αν πιστευε πως προκειται για παρεμποριο μπορουσε να σου κανει καταγγελια.''......

Ποιος σας ειπε οτι οι μεγαλες αλυσιδες αγοραζουν παντα απο τους κατασκευαστες?Αν βρουν το ιδιο προιον μεσω τριτου και συμφερει οικονομικα εννοειται και το αγοραζουν (π.χ. να κλεισει καποιος μεγαλεμπορος)....ή μήπως δεν εχουμε ακουσει για ελληνικα προιοντα τα οποια ....τα αγοραζουν μαζικα μεγαλεμποροι και μασ τα εστελνα παλι πισω στα καταστηματα βγαζοντασ μεγαλα κερδη.. απο ενδυματα-υποδηματα παλιοτερα (τωρα Κινα) ως σημερα λαχανικα- τροφιμα........

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο αλλα οταν παω εγω να παρω απο ενα ΜΜ πχ 5 κονσολες που στο κατω κατω το ΜΜ δεν το νοιαζει αν εγω θα τις χαρισω η αν θα τις σπασω ακομα και να ζητησω τιμολογιο γιατι θελω να το περασω σαν εξοδα στην εταιρια μου θα ειναι τιμολογιο λιανικης και οχι χονδρικης.

Ξερω οτι μονο με τιμολογιο χονδρικης μπορει ενας εμπορος να αποδοσει ΦΠΑ δηλαδη να το μεταπουλησει. Με τιμολογιο λιανικης ειναι μονο για χρηση στην εταιρια του.

Βαση σε αυτα που γραφω χωρις να ειναι 100% σιγουρος να πω στον φιλο GoMaR οτι το ΜΜ ειναι υποχρεωμενο να κοβει τιμολογιο λιανικης αλλα οχι χονδρικης γιατι δεν ειναι η εταιρια πχ Sony ουτε ο μεσαζοντας της πχ Sony στην Ελλαδα.

Ακομα και να πουλαει χοντρικη μπορει και εχει το δικαιωμα να μην πουλαει χοντρικη τις προσφορες που εχει να τις εχει για δικο του μονοπωλειο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια για εμενα ειναι ξεκαθαρο, φταινε τα media markt στην προκειμενη περιπτωση για το λογο "μονο" οτι στις προσφορες πρεπει να τις πουλαν ΜΟΝΟ με αποδειξη λιανικης! Γιατι οταν εχει προσφορα πανε κατι εξυπνα τυπακια και στηνονται απο τις 8 το πρωι να τα τσακωσουν ολα, οπως σε κατι bazar που εχουν εταιριες μερικες φορες και βλεπεις τους γυφτους να εχουν φτιαξει μια ουρα μεγαλυτερη απο αυτη του ΙΚΑ και μετα βλεπεις πα******κι γνησιο 30 γιουργια ενω το πηρε 10.. ο καταναλωτης που οφελειται απο αυτο??? αλλα δεν ειναι και ολοι χαμενοι απο αυτο το παιχνιδι, οι εξυπνοι κανουν ερευνα αγορας και οι κατα προσπαθεια επαγγελματιες αργα η γρηγορα θα κλεισουν. το πολυ πολυ να συμπληρωσουν 5 με 8 χρονια τεβε και μετα.

Υ.Γ. δεν ειμαι κατα των μικρων, το αντιθετο! απλα αν εισαι μικρος πρεπει να γινεις επαγγελματιας και οχι κουτοπονηρος

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που γραφω και γω να βγαλει το ΜΜ εναν ορο που να λεει...

Οι προσφορες του καταστηματος αφορουν μονο πελατες λιανικης (εκδοση τιμολογιου λιανικης η ΦΠΑ) και οχι πελατες χονδρικης.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο αλλα οταν παω εγω να παρω απο ενα ΜΜ πχ 5 κονσολες που στο κατω κατω το ΜΜ δεν το νοιαζει αν εγω θα τις χαρισω η αν θα τις σπασω ακομα και να ζητησω τιμολογιο γιατι θελω να το περασω σαν εξοδα στην εταιρια μου θα ειναι τιμολογιο λιανικης και οχι χονδρικης.

Ξερω οτι μονο με τιμολογιο χονδρικης μπορει ενας εμπορος να αποδοσει ΦΠΑ δηλαδη να το μεταπουλησει. Με τιμολογιο λιανικης ειναι μονο για χρηση στην εταιρια του.

Βαση σε αυτα που γραφω χωρις να ειναι 100% σιγουρος να πω στον φιλο GoMaR οτι το ΜΜ ειναι υποχρεωμενο να κοβει τιμολογιο λιανικης αλλα οχι χονδρικης γιατι δεν ειναι η εταιρια πχ Sony ουτε ο μεσαζοντας της πχ Sony στην Ελλαδα.

Ακομα και να πουλαει χοντρικη μπορει και εχει το δικαιωμα να μην πουλαει χοντρικη τις προσφορες που εχει να τις εχει για δικο του μονοπωλειο.

εγω ξερω στην αγορα ενα τιμολογιο.

Απο εκει και περα μονο αν κοπει τιμολογιο , υπαρχει δυνατοτητα μεταπωλησης.

και το τιμολογιο λιανικης που λες προφανως ειναι ιδιο με το τιμολογιο χονδρικης (αν οντως ισχυουν σαν εννοιες) μονο που συμφερει τον μαγαζατορα να κοπει σε τιμολογιο ωστε να γλυτωσει το φπα

Link to comment
Share on other sites

Επισης ειναι λαθος που δε σε αφησε να παρεις το ps3 με αποδειξη λιανικης γιατι πολυ απλα αν πιστευε πως προκειται για παρεμποριο μπορουσε να σου κανει καταγγελια.

Καταγελια λιγο δυσκολο να σου κανει αλλα για να πουλησει καποιος στο καταστημα του 10 κονσολες θα πρεπει λογικα να κοψει και 10 αποδειξεις που θα πρεπει μετα στην Εφορια του να καταθεσει τιμολογιο αγορας για να δικαιωλογησει που βρηκε αυτα που πουλησε και φυσικα δεν περναει μια απλη αποδειξη λιανικης.

Οποτε αν ο φιλος που ηθελε να αγορασει με απλη αποδειξη την κονσολα αν μετα την εβαζε να την πουλησει στο καταστημα του φιλου του θα ειχε αυτος προβλημα με την Εφορια το ΜΜ δεν εχει καμια δουλεια.

Αν και θεωρω χαζο που οταν πωλειται κατι δεν αναγραφεται στο τιμολογιο-αποδειξη το serial number.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν καταλαβες τι ακριβως ειπα.

δεν εχει κανενα δικαιωμα το ΜΜ να σου σταματησει την αγορα σαν νομιμος καταναλωτης που εισαι.

Απο εκει και περα αν υποψιαζεται οτι παιρνεις εμπορευμα με λιανικη αποδειξη και το μεταπουλας (κοινως παρεμποριο ) εχει καθε δικαιωμα οπως και ο οποιοσδηποτε να σου κανει καταγγελια.Γιαυτο λεω ηταν ασκοπο που δεν αφησε να αγορασει το Ps3 με αποδειξη λιανικης.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν καταλαβαινω ενα πραγμα..Αν δεν ηθελε την μεταπωληση το mediamarket , ας μην εκοβε τιμολογιο.Ποιο το προβλημα του δλδ ;

Επισης ειναι λαθος που δε σε αφησε να παρεις το ps3 με αποδειξη λιανικης γιατι πολυ απλα αν πιστευε πως προκειται για παρεμποριο μπορουσε να σου κανει καταγγελια.

εγω ξερω στην αγορα ενα τιμολογιο.

Απο εκει και περα μονο αν κοπει τιμολογιο , υπαρχει δυνατοτητα μεταπωλησης.

και το τιμολογιο λιανικης που λες προφανως ειναι ιδιο με το τιμολογιο χονδρικης (αν οντως ισχυουν σαν εννοιες) μονο που συμφερει τον μαγαζατορα να κοπει σε τιμολογιο ωστε να γλυτωσει το φπα

Εγω θυμαμαι απο τον πατερα μου που ειχε καταστημα πως μονο με το τιμολογιο χονδρικης μπορουσε να μεταπουλησει κατι.

Ισως να κανω λαθος, που εισαι ρε Τσακωνα να μας τα πεις!:...:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.