Jump to content



Media Markt Απίστευτο & πρωτοφανές περιστατικό


jumaru17

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά.

Ένας καλός μου φίλος έχει κατάστημα υπολογιστών/παιχνιδομηχανών/ηλεκτρονικών το οποίο μάλιστά πηγαίνει και πολύ καλά. Πολλές φορές είτε λόγο κάποιας προσφοράς ή λόγω ανάγκης ψωνίζει από μεγάλες αλυσίδες όπως Κωτσόβολος, Πλαίσιο κτλ με τιμολόγιο χωρίς ποτέ να έιχε κάποιο πρόβλημα και αρκετές φορές μάλιστα δε βγάζει τίποτα γιατί έχει πολύ καλές τιμές και εκείνοι κάποια πράγματα τα έχουν ακριβά. Μα δε μπορεί να κάνει και αλλιώς αν έχει ξεμείνει από κάτι αημαντικό. Τα Media Markt μόνο τελευταία έιχανε πρόβλημα ας πούμε μπορείς να πάρεις μέχρι 2 Playstation 3 και μας καθυστερούσαν στο ταμείο κτλ αλλά δεν φανταζόμασταν ποτέ τι θα ακολουθούσε. Είμαστε στα Media Markt Περιστερίου και ένω πάμε να πάρουμε 2 PS3 μας λένε να περιμένουμε. Κατεβαίνει λοιπόν o υπεύθυνος του καταστήματος. Με τουπέ και γενικά αγενέστατος μας λέει πως δεν μπορούμε να τα πάρουμε. Δεν τους ενδιαφέρει λέει τέτοιου είδους εμπόριο. Πως τα στερούμε από άλλους κανονικούς πελάτες τους Όταν τον ρώτησα γιατί ας πούμε ο Κωτσόβολος δεν έχει πρόβλημα μου απάντησε με προκλητική αυθάδεια "Πηγαίνετε στον Κωτσόβολο!"

Όταν ο φίλος μου που δεν έιχε ταραχθεί όπως εγω τον ρώτησε αυτό τώρα δεν είναι αθέμιτος ανταγωνισμός, το κάνετε για να κλείσουν όλοι; Μας απάντησε κοροιδευτικά πως αν το νομίζουμε αυτό να κινηθούμε δικαστικά και μας έδινε το επωνυμό του μάλιστα από μόνος του! Και ο παραλογισμός δεν σταμάτησε εκεί. Μετα από μέρες παώ εγώ μόνος μου στο ίδιο κατάστημα να πάρω ένα PS3 για δική μου χρήση και τι γίνεται προς μεγάλη μου έκπληξη; Με το που πάω στο ταμείο ειδοποιείται η ταμείας μέσω τηλεφώνου κατεβαίνει ο υπέυθυνος παλι και μου λέει κατάμουτρα "δεν παίρνεις το PS3" "Δεν θα παίρνετε 2 PS3 τη βδομάδα!". Του λέω είναι δικό μου και αυτός μου πετάξε ένα "δε με ενδιαφέρει"... Λυπάμαι πραγματικά που επι σειρά ετών υποστήριξα με ζήλo, διαφήμισα και έστειλα κόσμο στη συγκεκριμένη αλυσίδα. Μου φαινόνταν ένας ζεστός και άνετος φιλόξενος χώρος. Αλλά όλα μάλλον είναι μια βιτρίνα. Νιώσαμε και μας μεταχειρίστηκαν σα κλέφτες. Το πιο τρομακτικό είναι ότι έδρασαν σα κατασκοπευτική εταιρία... κάπου θα πρέπει να έχουν αποθηκεύσει τα χαρακτηριστικά του προσώπου μου.έτσι εξηγείται το ότι κατέβηκε αμέσως-δηλαδή μας στάμπαραν! Μάλλον η πολιτική τους είναι να τους κλείσουν όλους με κάθε κόστος. Ελπίζω να μην ισχύουν τα ίδια για τα υπόλοιπα καταστήματα της αλυσίδας. Περιμένω τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 171
  • Created
  • Last Reply

νομιζω οτι οι περισσοτεροι εχουν καταλαβει τι ειδους καταστηματα ειναι τα mm και το λογικο ειναι να ακολουθησουν το δρομο ενος γαλλικου που ειχε ανοιξει στο mall...για λιγο καιρο

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, δεν είναι και καλύτερη συμπεριφορά.

Είναι όμως νόμιμο να αγοράζεται κάτι από ένα κατάστημα και ύστερα να μεταπωλείται?

Τεχνικά πιστεύω ότι είχε δίκιο ο διευθυντής του καταστήματος.

Αν δε ο φίλος σου με το κατάστημα μεταπωλούσε ακριβότερα το ps3 από το mediamarkt, πρόκειται και περί εξαπάτησης του καταναλωτή.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που κόβεται ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ (και κατ' επέκτασιν αποδίδεται και ο ΦΠΑ) δεν νοιάζει κανέναν πόσο θα το πουλήσει ο επόμενος (απο τη στιγμή που και ο ίδιος θα κόψει απόδειξη αντίστοιχη με το ποσο που θα το πουλήσει)...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, δεν είναι και καλύτερη συμπεριφορά.

Είναι όμως νόμιμο να αγοράζεται κάτι από ένα κατάστημα και ύστερα να μεταπωλείται?

Τεχνικά πιστεύω ότι είχε δίκιο ο διευθυντής του καταστήματος.

Αν δε ο φίλος σου με το κατάστημα μεταπωλούσε ακριβότερα το ps3 από το mediamarkt, πρόκειται και περί εξαπάτησης του καταναλωτή.

Γιατί να είναι παράνομο; Mεταπώληση με τιμολόγιο μάλιστα είναι και λόγικο είναι να υπάρχει κερδος έστω ελάχιστο έιναι δύνατον να πουλάει κάποιος κάτι όσο το αγοράζει; Θα έιχαν κλείσει όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές κράζουμε αυτούς που πάνε στις προσφορές και παίρνουν 5-5 τα κομμάτια των προσφορών ώστε μετά να τα πουλήσουν.

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί ένα κατάστημα να αποφασίσει να μην εξυπηρετήσει κάποιον πελάτη, δεν μου φαίνεται όμως και παράλογο να μην επιτρέπει σε κάποιον ανταγωνιστή του να βουτάει τις προσφορές και μετά να τις πουλάει ως δικές του προσφορές, στο δικό του κατάστημα, με απώτερο σκοπό αν όχι το κέρδος, την διαφήμιση έστω και την αύξηση/διατήρηση της πελατείας του.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να είναι παράνομο; Mεταπώληση με τιμολόγιο μάλιστα είναι και λόγικο είναι να υπάρχει κερδος έστω ελάχιστο έιναι δύνατον να πουλάει κάποιος κάτι όσο το αγοράζει; Θα έιχαν κλείσει όλοι.

Τι όφελος έχει ο τελικός καταναλωτής από αυτό?

Παράνομο μπορεί να μην είναι τεχνικά, είναι όμως -τουλάχιστον- ανήθικο να πουλάς τις προσφορές του mediamarkt για δικές σου, ή να χρησιμοποιείς τη χαμηλή τιμή τους για extra κέρδος από τον "χαζό" τελικό καταναλωτή.

Link to comment
Share on other sites

Τι όφελος έχει ο τελικός καταναλωτής από αυτό?

Παράνομο μπορεί να μην είναι τεχνικά, είναι όμως -τουλάχιστον- ανήθικο να πουλάς τις προσφορές του mediamarkt για δικές σου, ή να χρησιμοποιείς τη χαμηλή τιμή τους για extra κέρδος από τον "χαζό" τελικό καταναλωτή.

Αν διαβάσεις προσέκτικα το 1ο μου ποστ έχει ουσιαστικά την απάντηση. Όταν έχεις ένα μικρό μαγαζί και ξεμείνεις από κάτι θα χρειαστεί να πας σε ένα μεγάλο να πάρεις για να μη χάσεις και τον κόσμο. Δεν εκμεταλεύσεσαι κανέναν αλλά εξυπηρετείς και είναι απόλυτα φυσιολογικό. Και δεν τα έχουν σε τιμές χονδρίκης για να κάνει τα κερδη που αναφέρεις κάποιος άσε που μπαίνει πολλές φορές μέσα. Ας πούμε αυτόι έχουν 10+ ευρώ το Ps3 pad παραπάνω απ΄τον φίλο μου σημαίνει ότι αισχροκερδόυν; Ανηθικό και λυπηρό είναι που 2-3 μεγάλες αλυσίδες κανουν κουμάντο στην αγορά και καθορίζουν τις τιμές, τους τα πουλάνε εξαιρέτικα φθηνά οι εταιρίες Sony, Nortec κτλ ενώ σε ένα μεσαίο κατάστημα τα δίνουν όλα πανάκριβα. Όλα μέρος του σχεδίου είναι φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Το Μεdiamarkt Περιστερίου προφανώς δεν έχει άπειρα PS3 από την όποια συμφωνία έχει κάνει η Μediamarkt με την Sony. Αν έχει 100 κομμάτια και πάω εγώ και αγοράσω τα 10 αυτό σημαίνει ότι 10 πελάτες τους Mediamarkt θα φάνε άκυρο. Αν έρθουν μετά σε μένα και πληρώσουν καπάκι δεύτερο ΦΠΑ σε μένα + ένα επιπλέον μικρό έστω ελάχιστο κέρδος, συγνώμη αλλά μόλις τους έκλεψα. Μπορεί το κράτος να χαρεί που θα πάρει επιπλέον φόρο και εγώ που θα έχω έναν επιπλέον πελάτης και έστω και 5 ευρώ στην τσέπη, εκείνη την στιγμή όμως ο πελάτης εν αγνοία του έχει πληρώσει επιπλέον.

Link to comment
Share on other sites

Το Μεdiamarkt Περιστερίου προφανώς δεν έχει άπειρα PS3 από την όποια συμφωνία έχει κάνει η Μediamarkt με την Sony. Αν έχει 100 κομμάτια και πάω εγώ και αγοράσω τα 10 αυτό σημαίνει ότι 10 πελάτες τους Mediamarkt θα φάνε άκυρο. Αν έρθουν μετά σε μένα και πληρώσουν καπάκι δεύτερο ΦΠΑ σε μένα + ένα επιπλέον μικρό έστω ελάχιστο κέρδος, συγνώμη αλλά μόλις τους έκλεψα. Μπορεί το κράτος να χαρεί που θα πάρει επιπλέον φόρο και εγώ που θα έχω έναν επιπλέον πελάτης και έστω και 5 ευρώ στην τσέπη, εκείνη την στιγμή όμως ο πελάτης εν αγνοία του έχει πληρώσει επιπλέον.
Δεν θα τους αναγκάσει κανένας να το αγοράσουν απο το φίλο μου και ποιός είπε ότι ενα μικρο κατάστημα μπορεί να έχει τις ίδιες τιμές με τη μεγαλύτερη αλυσίδα ηλεκτρονικων της Eυρώπης; Εδω ανάμεσα στις αλυσίδες και βρίσκεις μεγάλες διαφορές σε τιμές πολλές φορές. Και γιατί εν αγνοίαν του; Ίδια τίμή έχει το ψωμί για τόστ στο Σκλαβενίτη με κάποιο OK μινι μαρκετ; Με ποιό δικαίωμα απαγόρευσε λιανική πωληση και πως με αναγνωρίσανε σε ούτε 5 λεπτα; Ας το κάνουν private club για λίγους τότε να θες κάρτα...
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, πέραν αυτού, το κάθε κατάστημα υπολογίζει και σε υπηρεσίες προστιθέμενης αξίας.

Για παράδειγμα, μπορεί το media markt να έχει υπολογίσει ότι από τα 100 ps3 που λέει ο yanni, οι 20 θα πάρουν 2ο χειριστήριο. Αν πας εσύ και του πάρεις 10 ps3, χάνει 2 χειριστήρια (όπου εκεί παίζει με μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους).

Προσωπικά όταν είχα πάρει την SLR μου 300 ευρώ προσφορά με 2 φακούς (τρομερή προσφορά για τότε), είχα σκάσει και 30 ευρώ για μια θήκη. Αν είχανε σηκώσει τις SLR, δεν θα είχα πάρει προφανώς ούτε τη θήκη ούτε θα ασχολιόμουνα και περισσότερο.

Γενικά το media markt κάνει κάποιες τρομερές προσφορές, είναι λίγο "σύρμα" η περίπτωση, αλλά προσωπικά μου αρέσει το concept των προσφορών (όντας καταναλωτής).

Τώρα για το ότι το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό, welcome to the jungle.

Η μικρή επιχείρηση imho θα πρέπει να κοιτάξει να κάνει καλά αυτό που μπορεί (π.χ. έχει κάποιον ψαγμένο οβερκλόκερ ιδιοκτήτη? ας κλοκάρει 20% πάνω όλα τα μηχανήματα by default) και να μην προσπαθεί να εξαπατήσει τον καταναλωτή πουλώντας του ακριβότερα τις προσφορές των πολυκαταστημάτων, διότι όλα εδώ πληρώνονται και ο καταναλωτής δεν χρειάζεται τόση εξυπηρέτηση, προτιμά πολλές φορές μια απλή ενημέρωση :)

Προσωπική πείρα λέει ότι το 90% των μικρών καταστημάτων υπερκοστολογούν προϊόντα τους. Σχεδόν κάθε φορά που μπαίνω, πληρώνω παραπάνω πράγματα που μέσω skroutz - πολυκαταστημάτων βρίσκονται φτηνότερα. Και αναφέρομαι στα καταστήματα του κέντρου των Αθηνών, για να μη λέμε ότι λέω και βλακείες. Από πόμολα μέχρι παιχνίδια ps3.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, πέραν αυτού, το κάθε κατάστημα υπολογίζει και σε υπηρεσίες προστιθέμενης αξίας.

Για παράδειγμα, μπορεί το media markt να έχει υπολογίσει ότι από τα 100 ps3 που λέει ο yanni, οι 20 θα πάρουν 2ο χειριστήριο. Αν πας εσύ και του πάρεις 10 ps3, χάνει 2 χειριστήρια (όπου εκεί παίζει με μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους).

Προσωπικά όταν είχα πάρει την SLR μου 300 ευρώ προσφορά με 2 φακούς (τρομερή προσφορά για τότε), είχα σκάσει και 30 ευρώ για μια θήκη. Αν είχανε σηκώσει τις SLR, δεν θα είχα πάρει προφανώς ούτε τη θήκη ούτε θα ασχολιόμουνα και περισσότερο.

Γενικά το media markt κάνει κάποιες τρομερές προσφορές, είναι λίγο "σύρμα" η περίπτωση, αλλά προσωπικά μου αρέσει το concept των προσφορών (όντας καταναλωτής).

Τώρα για το ότι το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό, welcome to the jungle.

Η μικρή επιχείρηση imho θα πρέπει να κοιτάξει να κάνει καλά αυτό που μπορεί (π.χ. έχει κάποιον ψαγμένο οβερκλόκερ ιδιοκτήτη? ας κλοκάρει 20% πάνω όλα τα μηχανήματα by default) και να μην προσπαθεί να εξαπατήσει τον καταναλωτή πουλώντας του ακριβότερα τις προσφορές των πολυκαταστημάτων, διότι όλα εδώ πληρώνονται και ο καταναλωτής δεν χρειάζεται τόση εξυπηρέτηση, προτιμά πολλές φορές μια απλή ενημέρωση :)

Προσωπική πείρα λέει ότι το 90% των μικρών καταστημάτων υπερκοστολογούν προϊόντα τους. Σχεδόν κάθε φορά που μπαίνω, πληρώνω παραπάνω πράγματα που μέσω skroutz - πολυκαταστημάτων βρίσκονται φτηνότερα. Και αναφέρομαι στα καταστήματα του κέντρου των Αθηνών, για να μη λέμε ότι λέω και βλακείες. Από πόμολα μέχρι παιχνίδια ps3.

Φίλε μου όμως το κατάστημα για το οποίο μιλάω βγαίνει συνήθως στις πρώτες θέσεις στο skroutz και είναι μαγαζί που ότι κάνει το κάνει κυρίως μέσω site και αποθήκης και πηγαίνει εξαιρετικά καλά. Δεν προκειται για κάποιον απατεωνίσκο αλλά για φωτεινη εξαίρεση αξιοπρέπειας και τιμιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα τους αναγκάσει κανένας να το αγοράσουν απο το φίλο μου και ποιός είπε ότι ενα μικρο κατάστημα μπορεί να έχει τις ίδιες τιμές με τη μεγαλύτερη αλυσίδα ηλεκτρονικων της Eυρώπης; Εδω ανάμεσα στις αλυσίδες και βρίσκεις μεγάλες διαφορές σε τιμές πολλές φορές. Και γιατί εν αγνοίαν του; Ίδια τίμή έχει το ψωμί για τόστ στο Σκλαβενίτη με κάποιο OK μινι μαρκετ; Με ποιό δικαίωμα απαγόρευσε λιανική πωληση και πως με αναγνωρίσανε σε ούτε 5 λεπτα; Ας το κάνουν private club για λίγους τότε να θες κάρτα...

Όταν θα πάω στο mediamarkt και μου πουν "τελείωσε" δεν θα ψάξω να το βρω αλλού; Πιθανόν. Υπάρχει η περίπτωση να το πάρω από τον γνωστό σου; Προφανώς και υπάρχει. Θα έχω πληρώσει επιπλέον για κάτι επειδή ο φίλος σου πήγε και το πήρε πριν από εμένα με σκοπό να το πουλήσει μέσω του μαγαζιού του; Υποθέτω πως ναι.

Από εκεί και πέρα σου ανέφερε και ο Sotiris κάποια πράγματα έγραψα και εγώ ποιο πάνω ότι στην τελική τον φίλο σου μπορεί να μην τον ενδιαφέρει το κέρδος από το συγκεκριμένο προϊόν αλλά ο επιπλέον πελάτης.

Είναι άλλο πράγμα το "αγοράζω από τον κατασκευαστή" και άλλο το "στερώ από έναν πελάτη του mediamarkt την προσφορά και την δίνω σε κάποιον άλλον δικό μου".

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όμως το κατάστημα για το οποίο μιλάω βγαίνει συνήθως στις πρώτες θέσεις στο skroutz και είναι μαγαζί που ότι κάνει το κάνει κυρίως μέσω site και αποθήκης και πηγαίνει εξαιρετικά καλά. Δεν προκειται για κάποιον απατεωνίσκο αλλά για φωτεινη εξαίρεση αξιοπρέπειας και τιμιότητας.

Μα δεν γνωρίζω το κατάστημα στο οποίο αναφέρεσαι (δεν το έχεις γράψει), ούτε μπορώ να το κρίνω, ούτε μπορώ να αξιολογήσω την ΕΝ ΓΕΝΕΙ εμπορική πρακτική του.

Μπορεί να είναι ο καλύτερος του χωριού.

Στο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ όμως που αναφέρεις, η πολιτική του είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν γνωρίζω το κατάστημα στο οποίο αναφέρεσαι (δεν το έχεις γράψει), ούτε μπορώ να το κρίνω, ούτε μπορώ να αξιολογήσω την ΕΝ ΓΕΝΕΙ εμπορική πρακτική του.

Μπορεί να είναι ο καλύτερος του χωριού.

Στο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ όμως που αναφέρεις, η πολιτική του είναι λάθος.

Μπα όχι απλά νομίζω οτί κρίνεις εξ αποστάσεως το θέμα και ίσως δε γνωρίζεις πως λειτουργεί ένα μαγαζί για να παραμεινει και να μη κλείσει και πως έχουν τα πράγματα εκ των εσω ειδικά για τα videogames. Δε νομίζω ότι βοηθάει να πέρνουμε το μέρος του λύκου...

Link to comment
Share on other sites

Μπα όχι απλά νομίζω οτί κρίνεις εξ αποστάσεως το θέμα και ίσως δε γνωρίζεις πως λειτουργεί ένα μαγαζί για να παραμεινει και να μη κλείσει και πως έχουν τα πράγματα εκ των εσω ειδικά για τα videogames. Δε νομίζω ότι βοηθάει να πέρνουμε το μέρος του λύκου...

Θεωρώ ότι υπερεκτιμάς την αξία του μαγαζιού σου για το ευρύ κοινωνικό σύνολο = μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς το μαγαζί αυτό.

Αν δεν ήταν ο λύκος όμως, θα βρίσκαμε το ps3+move+sybragala στα 300 ευρά?????

Ή θα το παίρναμε 350 από το πρόβατο?????

Και επειδή τα 50 ευρώ διαφορά και ο καταναλωτής δουλεμένα τα έχει και όχι κλεμμένα, χρειάζεται και ο δέον σεβασμός :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το λάθος που κάνουν πολλοί μαγαζάτορες στην Ελλάδα (και δεν μιλάω για μικρά μαγαζιά μόνο). Θεωρούν ότι ο καταναλωτής έχει ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να βοηθήσει να συνεχίσει να είναι κερδοφόρα η επιχείρησή τους.

Όσο για τους λύκους, είναι λύκοι απέναντι σε μικρά μαγαζιά που επιμένουν να στέκονται μόνα τους. Απέναντι σε μικρά μαγαζιά που συνεταιρίζονται και φτιάχνουν αλυσίδες, δεν είναι λύκοι, είναι απλά ανταγωνιστές.

Link to comment
Share on other sites

Eίναι κλασσικο το πρόβλημα, και όσο ο καθένας θέλει μέσω ενός μαγαζιού να είναι επαγγελματίας έχοντας βλέψεις, κοιτάει την πάρτη του και τελικα ως αποτέλεσμα έχει

:τον αριθμό των μαγαζιών που έχουν βάλει λουκέτο...

Δεν είναι κανεις με το λύκο, αλλά εδώ κολάει και η κουβέντα του yanni, στα κλειστά επαγγέλματα, οι ελεύθεροι επαγγελματίες, έχουν έναν εγωισμό που βλάπτει, δεν προωθεί και τόσο την ανάπτυξη....μακάρι να ήταν αλλιώς αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι υπερεκτιμάς την αξία του μαγαζιού σου για το ευρύ κοινωνικό σύνολο = μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς το μαγαζί αυτό.

Αν δεν ήταν ο λύκος όμως, θα βρίσκαμε το ps3+move+sybragala στα 300 ευρά?????

Ή θα το παίρναμε 350 από το πρόβατο?????

Και επειδή τα 50 ευρώ διαφορά και ο καταναλωτής δουλεμένα τα έχει και όχι κλεμμένα, χρειάζεται και ο δέον σεβασμός :)

Αυτο που αναφέρεις αβίαστα είναι κάτι που δεν έχεις καθίσει να σκεφτείς σοβαρα. Όταν όμως και στα ηλεκτρονικά γίνει ότι έγινε με το Jumbo ( =ο ορισμος του μονοπωλειου και της πώλησης σαβούρων ειδικα στα παιχνίδια) Μια μικρη έρευνα στο google θα σε πείσει για την θλιβερή κατάσταση που επικρατεί στην αγορα του παιχνιδιού στη χώρα μας. Και όταν μετά δεν θα μπορεί να γίνει τίποτα και η σφαίρα δε θα γυρίζει πίσω θα μετανιώσουμε πολλοί για τις επιλογές μας. Επίσης το μαγαζί δεν είναι δικό μου, δεν έχω κάποιο οικονομικό όφελος. Απλά δεν είμαι προκατειλλημένος με τίποτα(πχ μικρά μαγαζια=φαρμακεία και μεγάλα=παραδεισος του τσάμπα) και έχω ξεκαθαρη άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχει γίνει με το Jumbo, δεν έχω πάει ποτέ.

Όταν ήμουν μικρός μου έπαιρναν από το Μινιόν (-> πολυκατάστημα ήταν κι αυτό).

Τώρα αν το Μινιόν έκλεισε τα μικρο-παιχνιδάδικα, δεν το νομίζω.

Σίγουρα πάντως έκλεισε το Μινιόν εδώ και 15 χρόνια = μεγάλωσα.

Για τα ηλεκτρονικά παιχνίδια -> ebay. Από εκεί αγοράζω, εκτός αν κάποιος έχει καμιά πιο έξυπνη ιδέα π.χ. τα μεταχειρισμένα του public ή jailbreak ->3.41.

Για το hardware στο απολύτως πιο φτηνό π.χ. πήρα το slim 249 από getitnow πριν ένα χρόνο και ακόμη δεν τά 'χω μετανιώσει.

Λύκος το getitnow, αλλά τουλάχιστον δεν κλαίω τα λεφτά μου, κλαίω την ανηθικότητά μου μόνο και τον ξεπεσμό στον καπιταλισμό που πήρα ps3 και δεν παίζω καθόλου.

Δεν νομίζω ότι είναι κανείς προκατειλλημένος με τα μαγαζάκια, τα μαγαζάκια είναι συνήθως προκατειλλημένα με τον καταναλωτή (πάλι ο τσιφούτης / πάλι ο κάβουρας / πάλι ο skroutz), αφού ιδανικός πελάτης = χαζός πελάτης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.