Jump to content



αγορα 24''++


Zarras

Recommended Posts

Ξερω οτι εχετε βαρεθει να διαβαζετε το ιδιο ποστ καθε 3 και λιγο,

αλλά μετα απο πολυ σκεψη (και πολλα χρονια) αποφασισα να περασω απο crt22'' σε κατι πιο...slim

Το ευρος της τιμης ειναι 250-300ευρω,

η χρηση που προοριζεται ειναι κυριως gaming, ταινιες και γραφιστικες δουλειες (ξερω με 300ευρω δεν περνεις μονιτορ για γραφιστικη αλλα μεχρι εκει φτανει το πορτοφολι μου).

Επισης θελω να ειναι απο 24'' και πανω.... (εκτος αν παιζει καμια σουπερ ντουπερ 23αρα)

ειχα βρει μερικες απο πλαισιο, αλλά επειδη εχω χασει την μπαλα μιας και τοσα χρονια ειμαι με μπαουλο μονιτορ, προτιμω να ακουσω τη δικη σας γνωμη παρα να αραδιαζω μοντελα στη τυχη

ευχαριστω οποιον απαντησει σε αυτο το χιλιοαπαντημενο θεμα...

Link to comment
Share on other sites

ητανε το μοντελο και η απαντηση που... φοβομουν.

μου ειναι λιγο μικρη σε μεγεθος γιαυτο εγραψα 24'' + (ηδη ειμαι με 22 τωρα γιαυτο).

εστω κατι σε 24 και ανω, και ας μην ειναι τοσο ποιοτικη οσο αυτη που αναφερετε

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την dell θα σου πρότεινα με τη σειρά μου αλλά αφού το θέτεις έτσι τότε πήγαινε σε κάποια από αυτές...

1)LG M2762D 27" | Skroutz.gr

2)Samsung SM-2470HD LCD TV-Monitor 24'' - Όλες οι οθόνες - plaisio.gr

3)Samsung SyncMaster BX2431 24" | Skroutz.gr

4)Samsung BX2440 24" | Skroutz.gr

5)LG W2486L-PF 24'' LED PIANO BLACK - - E-SHOP.GR

Με προτίμηση στην πρώτη που είναι και 27άρα αλλά και στην 4η που μπορεί και περιστρέφεται μιας και ίσως σου χρειάζεται για τη χρηση που τη θέλεις!

Link to comment
Share on other sites

τα εψαξα ενα ενα στο all-monitors.com

το ενα εχει καλυτερο dot pitch, το αλλο καλυτερη φωτεινοτητα, το αλλο καλυτερο δυναμικο κοντραστ, το αλλο καλυτερο χρονο αποκρισης. Ενα που να υπερτερουσε εεεστω σε 2-3 εναντι των υπολοιπων δεν υπηρχε :hm:

αυτο που ειδα και γελασα ητανε το 0,3114μμ dot pitch του 27αριου, ειναι τοσο μεγαλη η αποσταση μεταξυ τους,

που χωραει...αλλο ενα πιξελ εκει μεσα :wassat:

edit: νομιζω οτι καπου εδω ειμαι, LG W2486L-PF & samsung SΜ2470

Link to comment
Share on other sites

Ψάχτα ως προς τον τύπο του πάνελ να είναι PVA ή SIPS.

Τόσο μεγάλο TN panel είναι κακή αγορά κατά τη γνώμη μου.

Τα νούμερα μην τα κοιτάς καθόλου είναι τελείως αναξιόπιστα, πάνω από 1000:1 πραγματικό ανάθεμα κι αν έχει κανένα από δαύτα, η τεχνολογία του πανελ κάνει τη διαφορά.

edit: αν θες να βρεις καλές οθόνες ανέβασε το χρόνο απόκρισης από τα 2 ms στα 8 ms. SIPS και PVA δεν θα βρεις με 2 ms.

Επίσης άλλος τρόπος να ξεχωρίσεις αμνούς από ερίφια είναι οι γωνίες θέασης, ό,τι λιγότερο από 178/178 είναι TN.

Link to comment
Share on other sites

H-ips ειναi zr24.

To ξερω οτι αρκετοι την πλασαρουν σαν s-ips...αλλα για να μην μακρυγορω αδικα..

δες στο pdf της ΗP ("Panel type

S-IPS (H2-IPS technology for improved energy efficiency),"

Kαθαρο sips οπως θα το θελατε -στην φτηνη εκδοχη παντα- δειτε το μοντελο 2475 της HP.)

Παντως στα λεφτα που ψαχνεις ειναι οι 2 καλυτερες λυσεις..

Αναλογισου ποσο σε ενδιαφερει τα εχτρα 120 pixels στην καθετο ..γιατι απο 23 σε 24 μονο αυτα χανεις.(απο 16:10 kai 1920χ1200 σε 16:9(αναλογια πλευρων) και 1920χ1080).

Προσωπικα για 100Ε λιγοτερα και γνωριζοντας τον τροπο με τον οποιο δουλευει η εγγυηση της dell θα επαιρνα την 2311...

(πολυ πιθανων να πηγαινα στην 2711 λογω αναλυσης περα απο εγγυηση αλλα να χαμε να λεγαμε.)

Link to comment
Share on other sites

sips γενικα ειναι δυσκολο να βρεις πλεον...ΑΚομα και η 2475 των 500+ ευρω που βγηκε 2-3 χρονια πριν...φτηνη θεωρειται για sips.

pva στην τιμη που θετεις παιζουν μονο c-pva ..που προσωπικα τις θεωρω χειροτερες απο e-ips/h-ips .αλλα καλυτερες απο TN.

Βεβαια στο μυαλο μου σαν "οικονομικο" εχω την F2380 που ειναι 23αρα..και οχι 24αρα αν ντε και καλα θες τα 120 extra pixels.

υ.γ

Μη τρομαξεις με το "χειροτερες" ...συγκριτικα το ανεφερα για τα δικα μου μετρα και σταθμα.

u.g2

Θα ορκιζομουν οτι η zr24 εκανε ~330Ε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα δει τις νέες που έχουν βγει με τα c-pva και h-ips, ας είναι καλά ο NTG που μας ενημερώνει :)

Πάντως μην πάρεις TN.

Η 2311 με αυτό το H-IPS για τα 210 ευρώ φαίνεται πολλά υποσχόμενη.

Αν σκεφτείς ότι η 2711 skroutz-άρεται στα 700, δεν νομίζω ότι συγκρίνεται η τιμή.

Link to comment
Share on other sites

e-ips ειναι 2311..αλλο πανελ απο τα h-ips..(ελαφρως υποδεεστερο στα σημεια...αλλα πιο "παιχνιδιαρικο"...βλ input lag)

υ.γ

H 2475 κατα μια πιθανοτητα ισως να εχει h-ips και αυτη...και εκ παραδρομης τα σιτεσ/forum να την ανεφεραν σαν sips...

Ισως το πανελ να δικαιολογει το "Φτηνο" της υποθεσης..δεδομενου οτι μιλαμε και 3 χρονων οθονη.

Η 2410 εχει 480..οντας πιο συγχρονη.

Και για οσους παραπονιουνται οτι ξεθωριαζουν τα χρωματα κοιτωντας την απο πλαγια...δειτε μια hips σε συνδιασμο με το A-tw polariser.(ουτε αυτο θα το βρειτε πλεον)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=PM4H6xZeq9w]YouTube - NEC 2490WUXi after 6000 hours[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.