Jump to content



Nvidia GT220 LAGGGG


SpawNerGR

Recommended Posts

Καλημέρα, έχω μια κάρτα που πήρα απο φίλο, η οποία μου είχε πει ότι ζεσταινόταν και έφτανε τους 120 βαθμούς κάτω απο φυσιολογικές συνθήκες. Την πήρα, την καθάρισα, αλλά πολύ φοβάμαι ότι έχει αρπάξει ο επεξεργαστής της, γιατί όταν την ανάβω πλέον, κατα το boot, τα γράμματα του post έρχονται ένα-ένα, δηλαδή φορτώνει πολύ-πολύ σιγά.

Έχετε ξανασυναντήσει κάτι παρόμοιο?

Είναι επισκευάσιμο?

Αν καταφέρω τελικά και μπω στο λειτουργικό,

υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να φλασάρω την κάρτα με νέο firmware για να διορθώσει το πρόβλημα?

Ευχαριστώ,

SpawNerGR

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω όρεξη για τέτοιους πειραματισμούς με ψησίματα κτλπ.

Έτσι έλεγαν και για το XBOX.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=xO03wLx_Nlg]YouTube - Xbox 360 Heat Gun Fix Red Ring Of Death 3 red lights ~ e74 ~1 red light[/ame]

Πολύ καλός τρόπος για να ΧΑΛΑΣΕΙΣ το XBOX μια και καλή, οπότε το ίδιο φαντάζομαι θα γίνει κ με την κάρτα. Αν ο επεξεργαστής έχει ξεκολήσει απο την ζέστη, πάει για πέταμα η κάρτα. Ούτως η άλλως 50€ έχει καινούργια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω όρεξη για τέτοιους πειραματισμούς με ψησίματα κτλπ.

Έτσι έλεγαν και για το XBOX.

Πολύ καλός τρόπος για να ΧΑΛΑΣΕΙΣ το XBOX μια και καλή, οπότε το ίδιο φαντάζομαι θα γίνει κ με την κάρτα. Αν ο επεξεργαστής έχει ξεκολήσει απο την ζέστη, πάει για πέταμα η κάρτα. Ούτως η άλλως 50€ έχει καινούργια.

Με το ψήσιμο αν.... κάνεις dry την πλακέτα..... δώσεις τα σωστά watt preheat και στο chip εκατέρωθεν του pcb, έχεις πιθανότητες να το φτιάξεις ΠΡΟΣΩΡΙΝΆ.

Με σωστό rework μπορείς να το φτιάξεις 100% fixed, αν υπερκεράσεις το πρόβλημα (τις χαμηλής ποιότητας Κινεζο-οικολογικές non-lead κολλήσεις του bga) ;)

ΔΕΝ πάει για πέταμα αν ξεκολλήσει..... ίσως το 1% αν πάρει μαζί του το pad απο το pcb.

Link to comment
Share on other sites

Μερικα xbox έχουν αντέξει 1-2 χρονια με το ζέσταμα...

Αλλα και παλι αν το μοναδικο πράγμα που μπορείς να κανεις ειναι να την πετάξεις γιατι να μην δοκιμάσεις να την φουρνίσεις πρώτα?

Δεν χανεις κατι

Link to comment
Share on other sites

Μισό λέπτο ρε παιδιά. Εγώ δεν είπα ότι έχει ξεκολήσει ο επεξεργαστής απο την πλακέτα.

Απλά είπα ότι laggαρει η κάρτα και ότι ανεβάζει θερμοκρασίες.

Στο παρελθόν δεν έχει τύχει σε κανέναν?

Τι κάνατε τότε αν δεν την πετάξατε κ αποφασίσατε να την φτιάξετε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.