Jump to content



BIOS


ΑΛΕΚΟΣ

Recommended Posts

θελω να αναβαθμησω το bios μου,ειναι η πρωτη φορα που θα το κανω και θελω την βοηθεια σας,το bios AMI AMERICAN MEGATRENDS,μεχρι στιγμης κατεβασε λογισμικο απο την εταιρεια που κανει flash αλλα επειδη δεν ξερω αγγλικα δεν μπορω να προχορισω...

Link to comment
Share on other sites

απλη διαδικασια.

το κανεις με 2 τροπους, ειτε απο dos ειτε απο win, εξαρταται τι εχει κατεβασει, δηλαδη αν το προγραμματακι που εχεις τρεχει σε dos ?η σε win. συνηθως εχουν αυτη την μορφη... adwflash.exe (το προγραμμα που φλασαρει) και xxx.bin (το καινουργιο bios).

Τωρα αν τρεξεις απο win τα πραματα ειναι απλα...

τρεχεις το προγραμμα πχ awdflash.exe και μετα του λες να ...φορτωσει το .bin αρχειο ?η κανεις Live update απο το Internet (το κανει σχεδον μονο του)

Ο αλλος τροπος ειναι απο dos...

Δηλ. φτιαχνεις μια δισκετα με awdflash.exe και xxx.bin. μπαινεις Dos (πχ με μια δισκετα win98) και οταν βγεις σε prompt τρεχεις παλι το awdflash.exe και υστερα του λες παλι να φορτωσει το xxx.bin...

τουτα..

happy flashing :flower:

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω κατεβασει το αρχειο *.com που μου λεει απο την εταιρεια να το αντιγραψω σε δισκετα και να το κανω απεξω flash,βοηθα ρε μεγαλε ειμαι σε απογνωση ηια πρωτη φορα μετα απο 10 χρονια που ασχολουμε με Η/Υ

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου, αν δεν χρειαζεται να το φλασαρεις ...μην το κανεις... δεν υπαρχει λογος///

οσο αφορα την δισκετα....

βαλτη μεσα....φορματ.....κοπι τα αρχεια του Bios Και του .exe (flasher)

reset ....μπες σε dos.... και τρεξε το αρχειο του flasher... οταν 8α σε ρωτησει ποιο ειναι το New bios που θες να φωρτοσεις απλα του λες το ονομα του αλλου αρχειου

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ με τον Zarras.

Αν δεν είναι ανάγκη μη flashάρεις νέο BIOS

Κατά τα άλλα η διαδικασία είναι όπως περιγράφεται

Για την ιστορία θυμίζω ότι bios update γίνεται και από τα win αλλά δεν είναι τόσο ασφαλές όσο μέσα στα dos.

Για να μπεις σε Dos πρέπει να δημιουργήσεις και μία δισκέτα εκκίνησης και μετά να βάλεις την δισκέτα με το BIOS. (μπορεί να μοιάζει αυτονόητο αλλά το λέω)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.