Jump to content



Πως συνδέονται 2 pc μέσω ethernet


stoum

Recommended Posts

Διαθέτω 2 pc με Win XP home όπου το ένα έχει pci κάρτα 10/100 και το άλλο ενσωματώμενο

10/1000 στη μητρική (MSI fis2r). Πρέπει να σας πω πως δεν ξέρω καν πως γίνεται (και αν γίνεται) η διαδικασία. Στο ίντερνετ μπάινω από το pc με την MSI. Μπορώ να μπαίνω και από το άλλο? Θέλω να διαχειρίζομαι πλήρως το ένα pc από το άλλο (και αυτό αν γίνεται), πχ. το ένα που διαθέτει εγγραφέα cd/dvd μπορώ να δίνω τις εντολές εγγραφής από το άλλο, ή να μεταφέρω αρχεία μεταξύ τους? Θα με βοηθούσε ιδιαίτερα αν υπήρχε κάποιος έτοιμος οδηγός ώστε να τον χρησιμοποιήσω άμεσα εκτυπώνοντάς τον.

Link to comment
Share on other sites

α) Θες ενα καλωδιο UTP - CROSSED

β) Αφου τα συνδεσεις βαζεις τα ακολουθα στις TCP/IP ρυθμισεις...

ΜSI PC (Internet)

IP: 192.168.1.1

Subnet mask: 255.255.255.0

Gateway Tιποτα

Στο αλλο:

ΙΡ: 192.168.1.2

Subnet mask: 255.255.255.0

Gateway: 192.168.1.1 (την ΙΡ του server δηλαδη)

Αυτα για το Ιντερνετ

Link to comment
Share on other sites

Αν θες απολυτο έλεγχο του ενος ΡC απο το αλλο, κατεβασε της Symantec το PCAnywhere.

Nα μεταφερεις αρχεια μπορεις αν κανεις "Share" τους δισκους (δεξι κλικ-->properties-->sharing) και μετα απο το Network Places κανεις δουλεια.

Ουφ....κουραστικα να γραφω !!!!

:D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όλα αυτά που αναφέρετε μια χαρά είναι. Και το καλώδιο έχω και οι δίσκοι έχουν γίνει shared, έλα όμως που δεν ξέρω καν πως να πραγματοποιήσω την σύνδεση των 2 pc...

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο Network & Dial Up Connections.

Κάνε δεξί κλικ στην σύνδεση Internet που έχεις.

Διάλεξε Properties.

Πήγαινε στο τελευταίο tab , και τσέκαρε ( tick ) στο Share this Internet Connection.

Θα σου πεί ότι αυτόματα η κάρτα δικτύου σου θα πάρει την IP 192.168.0.1

Πατάς ok.

Στο άλλο PC , πας πάλι στο Network & Dial Up Connections , κάνεις δεξί κλικ στην σύνδεση δικτύου , και πας στα Properties.

Διαλέγεις το Internet Protocol ( TCP/IP ) , και διαλέγεις Properties.

Βάζεις Obtain automaticaly και στα 2.

Πατάς ok.

Τώρα είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν κατάφερα επιτέλους να τους "επικοινωνήσω", βλέπω τα πακέτα που ανταλλάσονται στη δραστηριότητα του τοπικού δικτύου αλλά όταν πάω να ανοίξω τα περιεχόμενα του ενός από τον άλλο μου λέει "Δεν είναι δυνατή η πρόσβαση στο (τάδε). Μπορεί να μην έχετε δικαίωμα να χρησιμοποιήσετε τον πόρο δικτύου. Επικοινωνήστε με τον διαχειριστή αυτού του διακομιστή για να διαπιστώσετε εάν έχετε δικαίωμα πρόσβασης. Η διαδρομή του δικτύου δεν εντοπίστηκε". Παιδιά κατόπιν αυτών το πρόβλημα παραμένει. Τα σχετικά για το ίντερνετ ρυθμίστηκαν. Συνεπώς το ζήτημα είναι πως βλέπω τα περιεχόμενα του ενός από τον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Ελπίζω να μην εχεις XP Home Edition.....Αν εχεις Prof. απλα κανε Share τους δισκους.....!

...home gr έχω είναι πλήρως αναβαθμισμένα αν βοηθάει αυτό και έχουν γίνει οι δίσκοι share. Mη με απογοητεύσεις σχετικά, γιατί αν περάσεις από Γαλάτσι θα βρείς πεταμένα-σπασμένα 2 pc στο δρόμο. ’μα πια με τα μπουρδ...λα.
Link to comment
Share on other sites

Χτες πάλευα να δικτυωσω εναν 3ο στο συστημα μου. Οι 2 με τα ΧΡ, δικτυώθηκαν αμεσως. Ο 3ος ειχε ΗΟΜΕ. Μετα απο 2 ωρες παλης, εκανα format και περασα Prof. και φυσικά ολα λειτουργούν στην εντέλεια τώρα! Για αυτο σε πρηζω λίγο. Δν θα βρείς ακρη με τα παλιο(^#*%%#@ ΗΟΜΕ !!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Χτες πάλευα να δικτυωσω εναν 3ο στο συστημα μου. Οι 2 με τα ΧΡ, δικτυώθηκαν αμεσως. Ο 3ος ειχε ΗΟΜΕ. Μετα απο 2 ωρες παλης, εκανα format και περασα Prof. και φυσικά ολα λειτουργούν στην εντέλεια τώρα! Για αυτο σε πρηζω λίγο. Δν θα βρείς ακρη με τα παλιο(^#*%%#@ ΗΟΜΕ !!!

Κάποιος μου είπε να ενεργοποιήσω τον "guest user". Τι είναι, που το βρίσκω και πως λέγεται στα ελληνικά xp;
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.