Jump to content



Θερμοκρασίες καρτών - Αλλαγή ψύκτρας


velipsi

Recommended Posts

Επανέρχομαι σε ένα θέμα που σίγουρα έχει απασχολήσει πολλούς στο παρελθον,

Τελικά σε μιά νορμαλ χρήση ....αξίζει να πάει κάποιος σε αλλαγή ψύξης της κάρτας γραφικών από την στοκ

σε κάτι άλλο ??

πήγα λοιπόν για μία ( Accelero XTREME 5970 )

αλλά διάβασα ότι ολος ο ζεστος αερας μένει μεσα στο κουτι και οι στοκ βαζουν την ψυξη στις καρτες απο πισω

Αξίζει λοιπόν να έχεις δροσιά στην κάρτα και να αρχίζει να ανεβαίνει η θερμοκρασία σε CPU και M/B ?

Ακούω γνώμες ?

Link to comment
Share on other sites

εγω με μαμα ψυκτρα πηγαινα 74 βαθμους μαχ με βιος ατιμαν[asus] 1.162v 900-1250

και απο οτι δειχνει η ημερομηνια στο screen ειναι 22 αυγουστου 2010 θελω να πιστευω

οτι ειναι κατι παραπανω απο καλα

newpicture022.png

Uploaded with ImageShack.us

edit γνωμη μου ετσι σε γενικες γραμμες δεν αξιζει η αλλαγη ψυκτρας εκτος αν πας σε παρα πολυ ψηλα ρολογια

και βεβαια αν σε ενοχλει ο θορυβος της μαμα ψυκτρας

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σε μιά νορμαλ χρήση ....αξίζει να πάει κάποιος σε αλλαγή ψύξης της κάρτας γραφικών από την στοκ

σε κάτι άλλο ??

Είναι λίγο υποκειμενικό το θέμα. Για μένα που θέλω να τα έχω όλα δροσερά άσχετα από την χρήση, θα σου έλεγα, ναι, αξίζει.

πήγα λοιπόν για μία Accelero XTREME 5970

Πολύ καλά έκανες - από τις καλύτερες λύσεις (μετά την υδρόψυξη φυσικά).

αλλά διάβασα ότι ολος ο ζεστος αερας μένει μεσα στο κουτι και οι στοκ βαζουν την ψυξη στις καρτες απο πισω

Ναι, αυτό ισχύει.

Αξίζει λοιπόν να έχεις δροσιά στην κάρτα και να αρχίζει να ανεβαίνει η θερμοκρασία σε CPU και M/B ?

Ο ζεστός αέρας μέσα στο κουτί δεν ανεβάζει αναλογικά την θερμοκρασία επεξεργαστή ή μητρικής.

Έπειτα υπάρχει και το θέμα του θορύβου. Συγκρίνεται τώρα η Accelero με την στοκ ψύκτρα ?

Τελικά, βελτίωσε λίγο το airflow του κουτιού (αλλάζοντας πχ ανεμιστήρες εισόδου - εξόδου) και είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο velipsi Εμφάνιση μηνυμάτων

Αξίζει λοιπόν να έχεις δροσιά στην κάρτα και να αρχίζει να ανεβαίνει η θερμοκρασία σε CPU και M/B ?

Ο ζεστός αέρας μέσα στο κουτί δεν ανεβάζει αναλογικά την θερμοκρασία επεξεργαστή ή μητρικής.

Έπειτα υπάρχει και το θέμα του θορύβου. Συγκρίνεται τώρα η Accelero με την στοκ ψύκτρα ?

Τελικά, βελτίωσε λίγο το airflow του κουτιού (αλλάζοντας πχ ανεμιστήρες εισόδου - εξόδου) και είσαι μια χαρά.

το OBSIDIAN800 δειώχνει το αέρα προ τα απάνω ...Σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.