Jump to content



ATI 4870 cf και προβλημα χωρου και θεσμοκρ.


giannis-21

Recommended Posts

Λοιπον παιδια εχω 2 4870 μια saphfire και μια giagabyte η οποια ερχεται με ενα zalman φουρφουρι. Την Gigabyte την εχω στην κατω θεση και την αλλη την εχω στην επανω φορωντας την

http://pcarena.pl/uploads/esport/pariah/Scythe_Musashi_VGA_cooler_02.jpg

Παρατηρω ομως πως με το Mousashi εχω 50 idle ενω με την zalman 38-39. βαζω παστουλα καθαρισω τα φινς κλπ αλλα τα ιδια. Ξεχασα να αναφερω πως το κουτι ειναι το haf932. Εχωντας και μια τραδ2 λεω δεν την βαζω πανω να βγαλω την musashi. Την βαζω , τοποθετω και ενα καλο 120 φουρφουρι και παω να την βαλω. Το φουρφουρι βρισκει στις πισω βιδες της ζαλμαν.. λεω αλλαξε τες θεσεις και ολα οκ. τις αλλαζω αλλα το φουρφουρι βρισκει παλι στα πινακια power ,reset , usb klp που ειναι κατω. και ρωτω: 1) Γιατι τοση μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας μεταξυ των 2?

2) καμια ιδεα για το πως να χωρεσω την trad2 με το 120 φουρφουρι?(μια ιδεα ειναι παρε ενα σλιμ ε?θα κανει ομως την ιδια δουλεια?)

Εδω φωτο απο το κουτι:

http://img862.imageshack.us/img862/1920/imag0161g.jpg

http://img220.imageshack.us/img220/5984/imag0166g.jpg

Link to comment
Share on other sites

η διαφορά θερμοκρασίας μάλλον έχει να κάνει με το ότι η sapphire τραβάει τον ήδη ζεστό αέρα που δημιουργεί η gigabyte στο ενδιάμεσο χώρο μεταξύ τους.

Nα φτανει ομως τους 72 βαθμους στο game..?

Link to comment
Share on other sites

και γω αυτο πιστευω που λεει ο juno12.

η απο κατω καρτα σιγουρα θα τραβαει τον ζεστο αερα οποτε θα εχει και μεγαλυτερη θερμοκρασια.να μου πεις ειναι και 12 βαθμοι διαφορα αλλα απο κει και περα δεν ειναι και απαγορευτικες αυτες οι θερμοκρασιες

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο πρόβλιμα είχα και εγώ με την 4890 conect 3d δεν φτέει ο αερισμός του κουτιού αλλά η Mousashi μόλις την άλαξα με την Accelero twinturbo pro οι θερμοκρασίες πέσαν κατακοριφα μουφα η moysashi

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο αρκετες δοκιμες κατεληξα στα εξης :

1)ναι πραγματικα εκοβε η κατω καρτα και ειχα υψηλες στην πανω.

2)Μην ξεχνας να βαλεις τα profiles για να δουλευει καλα το cf Και να βλεπεις τοτε θερμοκρασιες....:dance3:

3) Η trad2 με 2 enermax 92mm -14db , 39cfm καθεται στους 43-45 (την εβαλα απο κατω)

4)Η gigabyte με την zalman που ειχε απο μαμα ειναι λιγο πιο κρυα (2-3 βαθμους) αλλα κανει αρκετα περισσοτερο θορυβο.

5)με furmark καθονται στους 59-62 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο πρόβλιμα είχα και εγώ με την 4890 conect 3d δεν φτέει ο αερισμός του κουτιού αλλά η Mousashi μόλις την άλαξα με την Accelero twinturbo pro οι θερμοκρασίες πέσαν κατακοριφα μουφα η moysashi

Offtopic: Απο πού το πήρες το Accelero twinturbo pro? Εχω την ίδια καρτα και έλεγα για μία αλλαγή του stock cooler...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σε idle ή σχεδόν idle (10% χρήση) η καρτούλα ψήνεται στους 68-70 βαθμούς. Επεμβαίνοντας στο ati tool ρυθμίζω τον ανεμιστήρα στο 30% κι η θερμοκρασία κατέβαίνει στους 52 βαθμούς, αλλά ψιλοενοχλεί ο θόρυβος...Το ερωτημά μου είναι εάν αυτοί οι βαθμοί (60-65) είναι επικίνδυνοι για τη ζωή της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Παρε μια αφτερμαρκετ ψυκτρα. εχει διαφορα μεγαλη οποια και να ειναι. πχ η musashi που δεν ειναι και κατι το τρελο δεν ακουγεται καθολου και κραταει την θερμοκρασια σε ανεκτα επιπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Ακουστε το κουλο.. οταν βαζω την οθονη στην μια απο τις 2 καρτες δεν δειχει τιποτα. μονο στην μια παιζει. Οταν ανοιγει το pc δεν βλεπω κατι μεχρι να μπω στα windows . :S

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.