Jump to content



Απομίμηση Carbon ή 3M- Di noc


3likos

Recommended Posts

Σε ενα project που ετοιμάζω σκεφτομαι να ντύσω τις πλαϊνές γκρι πλαστικές ρίγες του Cosmos S με 3M Di Noc.

1) Γνωρίζετε τι τιμές παίζουν Ελλάδα?

2) Επειδή δεν έχω κόλλημα (αν βρω καλύτερη τιμή) παραγγελνω και από εξωτερικό. Γνωρίζει κανείς από που και τι τιμές παίζουν?

4) Τι ποσότητα πιστεύετε ότι θα χρειαστώ?

3) Επειδή έψαξα και λίγο στο ebay ... Με αυτό ή αυτό κάνω τη δουλειά μου?

το αποτέλεσμα θέλω να είναι αντίστοιχο με αυτό... βέβαια όπως είπα εγώ σκοπέυω να βάλω μόνο στα "γκρι" σημεία του cosmos S... όπως φαινεται στις εικόνες

p4050208new-5747.jpg

p4050211newwww-5746.jpg

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκόλλητο της 3Μ λέει έχει πόρους και στρώνει πιο εύκολα αφού από τους πόρους διαφεύγουν οι φυσαλίδες αέρα.

Βέβαια στο ebay υπάρχουν και άλλα αυτοκόλλητα που μοιάζουν με carbon πολύ πιο φτηνά αλλά δεν ξέρω αν "στρώνουν" καλά στις καμπύλες του κουτιού σου.

Υ.Γ. Στείλε ένα μήνυμα στον Level one να σου πει περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Από το λίγο που έψαξα κατέληξα ότι το υλικό που πρέπει να χρησιμοποιήσω είναι αυτό...

είμαι έτοιμος να παραγγείλω από ebay καποιο από αυτά που έδειξα αλλά το πρόβλημα είναι το εξής:

τα κομμάτια αυτά είναι διαστάσεων 30cmX120cm . Για να καλύψω όλη την περιοχή που θέλω σημαίνει ότι πρέπει να το κόψω σε κομμάτια. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω κατα πόσο αισθητικά είναι ωραίο να υπάρχουν "γραμμες" όπου σταματάει το ένα κομμάτι και συνεχίζει το άλλο... αυτό φαίνεται πολύ έντονα όταν το χρησιμοποιείς ή όχι??

Link to comment
Share on other sites

Έχει και μεγαλύτερα αλλά ανεβαίνει η τιμή.

π.χ. 1, 2

Δες μήπως μπορείς να το ταιριάξεις, άλλο τρόπο δεν βλέπω. Όπως και να έχει θα πρέπει να κοπεί δεν με κανένα έξυπνο τρόπο να μην χτυπάει άσχημα ή να είναι σαν σχέδιο.

Πάντως οι καμπύλες είναι πολύ ζόρικες και παρόλο που το υλικό είναι το ευκολότερο στην αγορά, φαίνεται και από την τιμή, είναι πολύ δύσκολο και θέλει αρκετή εμπειρία για να τα καταφέρεις. Δεν ρωτάς σε καταστήματα που βάζουν τέτοιες μεμβράνες πόσο θα σου πάρουν για να στο κάνουν εκείνοι;;; Ξέρω χάνεις την χαρά της δημιουργίας αλλά από την πλήρη απογοήτευση ...

Υ.Γ. Φίλος που έχει βάλει στην κονσόλα του αυτοκινήτου του μου είπε ότι το παίδευε αρκετή ώρα ο τεχνίτης με το θερμοπίστολο για να το "φέρει".

Link to comment
Share on other sites

δες και αυτά από το ebay

9 x SAMPLE - 3D CARBON FIBER VINYL wrap sheet 4 x 4" - eBay (item 220733031726 end time May-01-11 14:49:43 PDT)

παραγγέλνεις τα παραπάνω δείγματα και μετά παραγγέλνεις το κανονικό κομμάτι που θες. Εγώ πήρα ένα ανάγλυφο 585mm x 1.5m με 29 $ μαζί με μεταφορικά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα ένα ανάγλυφο 585mm x 1.5m με 29 $ μαζί με μεταφορικά

από που το πήρες τόσο φθηνό? στον ίδιο πωλητή?

ΥΓ:΅έχω την εντυπωση ότι αυτό που δείχνεις είναι απλό αυτοκόλλητο...

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα project που ετοιμάζω σκεφτομαι να ντύσω τις πλαϊνές γκρι πλαστικές ρίγες του Cosmos S με 3M Di Noc.

1) Γνωρίζετε τι τιμές παίζουν Ελλάδα?

2) Επειδή δεν έχω κόλλημα (αν βρω καλύτερη τιμή) παραγγελνω και από εξωτερικό. Γνωρίζει κανείς από που και τι τιμές παίζουν?

4) Τι ποσότητα πιστεύετε ότι θα χρειαστώ?

3) Επειδή έψαξα και λίγο στο ebay ... Με αυτό ή αυτό κάνω τη δουλειά μου?

το αποτέλεσμα θέλω να είναι αντίστοιχο με αυτό... βέβαια όπως είπα εγώ σκοπέυω να βάλω μόνο στα "γκρι" σημεία του cosmos S... όπως φαινεται στις εικόνες

p4050208new-5747.jpg

p4050211newwww-5746.jpg

Ευχαριστώ

καλησπερα φιλε μου αστα τα 3m και οτι π@π@ρια και παρε ενα τηλ εδω να στο κανει γαματο με ποιο λιγα λεφτα CARBON-ΑΝΘΡΑΚΟΝΗΜΑΤΑ ΒΑΦΕΣ Log in | Facebook ....http://www.pavlospettas.gr/katastimata.html

1ο Λ. ΑΘΗΝΩΝ - ΚΟΡΙΝΘΟΥ 185 - ΓΕΦΥΡΑ ΚΗΦΙΣΟΥ ΑΙΓΑΛΕΩ

ΤΗΛ.:210 - 5317040, 210 - 5762789 ΠΑΥΛΟΣ-ΝΙΚΟΣ ΠΕΤΤΑΣ A.ΠΕΙΡΑΙΩΣ 55 ΠΕΙΡΑΙΑΣ ...210-9417877 - :big_boss:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή μου λές ότι με λιγότερα από 30 περίπου ευρώ (γιατί τόσο βγαίνει το 3Μ) θα μου φτιάξει αυτά τα πλαϊνά με ανθρακόνημα? δε νομίζω ...:getlost: τεσπα θα πάρω ένα τηλεφωνο....

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή μου λές ότι με λιγότερα από 30 περίπου ευρώ (γιατί τόσο βγαίνει το 3Μ) θα μου φτιάξει αυτά τα πλαϊνά με ανθρακόνημα? δε νομίζω ...:getlost: τεσπα θα πάρω ένα τηλεφωνο....

Κοίτα ο Πέττας θα κάνει αμμοβολή και θα το βάψει όλο (σίγουρα στις μεταλλικές επιφάνειες για το πλαστικό δεν γνωρίζω), έχω κάνει βαφή ζαντών δυστυχώς δεν θυμάμαι πόσο κόστισε.

Πάντως βαφή ανθρακονήματα δεν ξέρω αν κάνει.

Πάντως πιο φτηνά από 30€ το αποκλείω. Δεν χάνεις τίποτα να πάρεις ένα τηλέφωνο.

Για αυτό που θέλεις η μόνη κατ' εμέ λύση είναι το αυτοκόλλητο, αφού δεν θέλεις να βαφτεί ολόκληρο αλλά μόνο ένα μέρος. Ακόμα υπάρχει τεχνική με τέντωμα χρησιμοποιώντας ένα μακρόστενο κομμάτι να καλύψεις αυτό το πλαϊνό. Αν θυμάσαι το κόλπο, [ame=http://www.youtube.com/watch?v=f8KlYFp9hME]πώς να περάσεις σκίζοντας ένα χαρτί από μέσα[/ame], οπότε όταν φτάνεις στο σημείο που έχει κόψει θα πρέπει να το τεντώνει σε συνδυασμό με το θερμοπίστολο.

Υ.Γ. Το έχω κάνει με δερματίνη αλλά μπορούσα να το τεντώσω και από τις δυο πλευρές.

Link to comment
Share on other sites

η βαφη carbon των ζανταδων

ειναι αλλη μεθοδος

ειναι φιλμ που πιανει με τον καταλληλο διαλυτη και γινεται ενα με το υποστρωμα χρωματος που υπαρχει απο κατω

γινεται και με βαση ηλεκτροστατικη βαφη σε μεταλλα

αλλα και με βαση κλασσικη βαφη σε πλαστικα και ελαστικα τμηματα

εξαλλου απο υλικο επενδυσης τακουνιων ξεκινησε και μετα το εξελιξαν και με carbon κτλ σχεδια...

δυστυχως η αισθηση του τριασδιαστατου δεν πετυχαινει τοσο ευκολα

και εξαρταται και τον τυπο βαφης της βασης...

για περισσοτερα στους αρμοδιους μαστορες....

ενδεικτικα ετσι εχει γινει αυτο εδω το project

πλεονεκτει σε σχεση με βινυλια μιας και ντυνει ολη την επιφανεια και τα γυρισματα και παχη του υλικου

αλλα σαν υφη και ψευδο3D χανει απο υλικα οπως το di-noc...

και θελει και υποστρωμα βαφης πριν την εφαρμογη

41194_105271829529868_105092849547766_40687_5858094_n.jpg

40427_105271816196536_105092849547766_40686_603592_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν και αργησα λιγο εγω μολισ παρελαβα 2τμ απο αυτο Carbon Fiber Vinyl Sheet Wrap Sticker 1000mm x 500mm | eBay UK

το συνιστω δοκιμασα να κανω το ποντικι μου και εγινε υπερβολικα ευκολα (δεν μενουν φουσκαλες αερα και να το προσπαθησεις :S)

Αψογη και ευκολη εφαρμογη και το συνηστω σε καμια βδομαδα θα ξεκινισω και topic με το project που ετοιμαζω

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 1μΧ0,5μ ?

Ωραιο ;)

Αν καποιος θελει μεγεθος διαφορετικο οπως εγω πχ (1μχ2μ) του στελνει μυνημα και θα τα βρουνε

Ο τυπος μου ειπε οτι αν μπορεσω και κανω παραγγελεια 10+τμ τοτε θα μπορεσει να ριξει και αλλο τη τιμη

Ηρθε περιπου μια βδομαδα αφου το παραγγειλα

Οι τιμες ειναι σε λιρες για αυτο μην μπερδευτει κανεις

hpim0647.th.jpg

hpim0655.th.jpg

hpim0662.th.jpg

hpim0664r.th.jpg

hpim0665e.th.jpg

hpim0668i.th.jpg

hpim0670.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και στις καμπύλες έκατσε καλά;

Παντου δεν χρειαστηκε να χρησημοποιησω το πιστολι θερμου αερα. Για να κατσει σιγα σιγα πατημα για να εφαρμοσει καλα και τελος

Link to comment
Share on other sites

Αν και αργησα λιγο εγω μολισ παρελαβα 2τμ απο αυτο Carbon Fiber Vinyl Sheet Wrap Sticker 1000mm x 500mm | eBay UK

το συνιστω δοκιμασα να κανω το ποντικι μου και εγινε υπερβολικα ευκολα (δεν μενουν φουσκαλες αερα και να το προσπαθησεις :S)

Αψογη και ευκολη εφαρμογη και το συνηστω σε καμια βδομαδα θα ξεκινισω και topic με το project που ετοιμαζω

ποσο σου πηγε σε ευρω το κοματι που πηρες ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.