Jump to content



.:: Ας πιάσουμε... κανά δορυφόρο... a newbie guide ::.


Recommended Posts

Η αλλαγή καλωδίου δεν είναι και πολύ εύκολη, θα το αφήσω όσο πάει και κάποια στιγμή θα το αλλάξω όλο μαζί. Για τώρα έχω αρκετές αλλαγές άλλες να κάνω.

Εχθές έκανα την πρώτη (μισή) αλλαγή: Η κεραία μου ήταν σε τοίχο, οπότε δε θα μπορούσε να γυρίσει με το μοτέρ, των γονιών μου ήταν κάτω, οπότε λέω ας τις αλλάξω για να υπάρχει χώρος. Φυσικά τώρα δεν έχει σήμα καμία. Λογικό είναι γιατί μετά είδα ότι και οι 2 βάσεις είναι θεόστραβες, οπότε επιπλέον και τα 2 πιάτα θα έχουν διαφορετικό elevation.

Περιμένω πεδιόμετρο για να τα κάνω και τα 2.

Link to comment
Share on other sites

Μία απορία: Στο μοτέρ ορίζουμε elevation angle που με βάση τον πίνακα είναι latitude= 40.9, άρα elevation περίπου 49, στο πιάτο declination 23.5 σύμφωνα με τον πίνακα (30-declination angle). Που βάζουμε το elevation 42.7 που αναφέρεται εδώ;

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία από hariskar
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πως καταλαβαίνουμε ότι σημαδεύουμε στις 23.5 τον Astra 3B και όχι κάποιον γειτονικό που έχει ελάχιστες μοίρες διαφορά πχ Eutelsat;

Αν δεν εχεις πεδιομετρο το καταλαβαινεις απο τον δεκτη...

Και αν έχεις πεδιόμετρο, πως το καταλαβαίνεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν την έχει, ξεκινάει από 11485.00. Αυτό σημαίνει ότι τόσες ώρες που έψαχνα με την 11459 έψαχνα άδικα;

Ποια από όλες αυτές τις συχνότητες να χρησιμοποιήσω για να ψάξω τον Astra 23.5;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όλα εντάξει με το πιάτο και το μοτέρ! Παιδεύτηκα πολύ να βρώ τον 23.5 γιατί οι πυξίδες που είχα επιρεαζότανε από διάφορα μέταλλα που υπήρχανε κοντά. Τελικά τύπωσα το χάρτη από το dishpointer, έβαλα σημάδι στη γωνία της απέναντι πολυκατοικίας και το βρήκα. Μετά κάποιες μικρορυθμίσεις και νομίζω ότι τώρα είμαι ΟΚ. Πιάνω 9 FTA στις 45W και 161FTA στις 68.5Ε. Καλά δεν είναι;

Τώρα που βλέπω πως έχουν τα πράγματα, βλέπω ότι έκανα την καλύτερη επιλογή σε σχέση με το δίλημμα μοτέρ ή πολλά LNB και σαφώς είχατε δίκιο που με συμβουλεύατε να επιλέξω μοτέρ. Είναι απίστευτο να μπορώ να πιάσω τόσους δορυφόρους! Πχ διαβάζω: 40 ελεύθερα Ρωσικά κανάλια εύκολης λήψης στον Intelsat 902 @ 62° East, γυρνάω το πιάτο και πιάνω MTV, VH1. Στις 78.5°E που δοκίμασα μήπως δούμε κανένα Ταϋλανδέζικο κανάλι, δεν έπιασα τίποτα, υποθέτω ότι ξεφεύγει από τα όρια.

Επίσης τα αξιόλογα FTA που έχω βρει είναι πολλά και σε καμία περίπτωση δεν ισχύει αυτό που μου είπαν γνωστοί ότι αν δεν κάνεις συνδρομή δεν αξίζει τίποτα.

Μου άρεσε και όλη η εμπειρία της τοποθέτησης-ρύθμισης.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια, την υπομονή σας και τη σωστή καθοδήγηση!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Λοιπόν τα γράφω ψιλοαναλυτικά γιατί χρειάζομαι βοήθεια και έχω πελαγώσει.

 

 

Στη ταράτσα παίζουν 2 πιάτα.

1.20m Astra 28.2E

0.80m Hotbird 13E

 

Διπλό diseqc

Single LNB

 

Ο δέκτης μου δίνει στις default συχνότητες σκαναρίσματος snr 50% για τον Astra και 80% για τον Hotbird.

Κατεβάζω σύνολο 2160 από τα οποία τα 600 είναι του Astra και τα υπόλοιπα Hotbird. Ορισμένα Sky UK HD κάνουν σπασίματα αλλά δεν είμαι σίγουρος αν φταίω εγώ ή ο "σερβιτόρος".

 

Σαν θεατή με νοιάζουν μόνο οι κλασσικοί δορυφόροι ποδόσφαιρο ταινίες ντοκυμαντέρ αγγλικής γλώσσας

13Ε

19.2Ε

28.2Ε

εκτός αν ξεχνάω και κανένα άλλο.

 

 

Σκέφτομαι το παρακάτω σενάριο.....

 

Καταργώ το 2ο πιάτο, βάζοντας ένα moteck sg2100a, κεντράρωντας σαν 0 στον 28.2 που είναι και ο δυσκολότερος στη στόχευση και αλλάζοντας με το καλύτερο δυνατό universal lnb που μπορώ να αγοράσω; π.χ.

http://www.hellasdigital.gr/tv-and-multimedia-el/satellite-tv-el/lnbs-el/invacom-snh-031-single-lnb-0.3db-horn/

 

Καταργώ και το διπλό diseqc και κερδίζω σε απώλειες και από αυτό μαζί με το καλύτερο lnb.

 

Θα δουλέψει για 9-13-19.2-28.2 το παραπάνω setup?

 

Σαν lnb ποιό προτείνετε? υπάρχει ένα κόλλημα με τα invacom αλλά είδα οτι πλέον κι άλλες εταιρίες έχουν πιάσει τέτοιες αποδόσεις με βάση όσα λέγονται στα fora έξω. π.χ. mti, opticum, edision,inverto

 

 

προηγούμενη εμπειρία με μοτέρ στο πιάτο 1.20 έφυγε άκλαφτη μιας και το μοτέρ παρέδωσε πνεύμα μετά από 5-6 αριστερά δεξιά (λογικά θα είχα πάρει με τα πλαστικά γρανάζια).

Link to comment
Share on other sites

με το setup που έχεις κατεβάζεις:

120άρι: 28.2 κέντρο, παράκεντρα: 42, 39(στενο), 23.5, 19.2

80άρι: 13 κέντρο (στενο lnb), παράκεντρα: 16 (στενο), 9

 

θες 8άρι diseqc και όσα lnb θες. Αγοράζεις το diseqc 20E και μετά σιγά σιγά βάζεις και τα lnb που θές όπου θές.

 

Εγώ είμαι κατά του μοτερ, ειδικά όταν χρειάζεται να κάνεις ζαπινγκ γιατί θες να παρακολουθήσεις τι γίνεται σε άλλους αγώνες την ιδια ώρα.

 

Αν αποφασίσεις να πας σε moter βάλε αλουμίνιο 120άρη gibertini = $$$

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αλουμινένιο είναι, όχι gibertini όμως. Ίσως Tecatel γιατί το μαγαζί που το πήρα έχει το Tecatel σε αυτή τη τιμή. Δε θυμάμαι πέρασαν χρόνια...

 

Επειδή οι δορυφόροι είναι αρκετοί αλλά δε με νοιάζει η καθυστέρηση στο zapping αποφάσισα για μοτέρ. Σαν κεντράρισμα θα έχω τον 28.2 που είναι και ο δυσκολότερος. Τί παίζει να πιάσουμε από τις 7Ε ώς τις 42E?

Link to comment
Share on other sites

Σε μοτερ κεντραρουμε παντα τον 23 που ειναι σχεδον διπλα στον γεωγραφικο Βορρα και τα βγαζουμε ολα μεσω USALS χωρις κοπο. Αρκει παντα η βαση μας να ειναι 100% καθετη προς το εδαφος.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη η βάση μου είναι 100% κάθετη προς το έδαφος. Μεγάλη βάση αλουμινίουΤην είχαμε τσεκάρει και παρέα αν θυμάμαι οτι είναι εντάξει. Αν κεντράρω δηλαδή τέλεια τον 23 θα μπορέσει το πιάτο να πιάσει σωστά και τους υπόλοιπους που είναι μακριά του? Επίσης, την τοποθέτηση του πιάτου με το μοτέρ μόνος μου την καταφέρνω ή θα κοψομεσιαστώ να σηκώσω το πιάτο και να περνάω τα σφιξίματα μέχρι να αρχίσω να σφίγγω? Έχω ένα φίλο να φωνάξω αλλά επειδή πήζει δε θέλω να τον πρήζω άδικα.

 

Την προηγούμενη εγκατάσταση του μοτερ την είχα κάνει με τον spresv και δε θυμάμαι πως είχε τοποθετηθεί και με τι κόπο. Περνάν τα χρόνια και από τα προβλήματα η μνήμη εξασθενεί... :(

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η βαση ειναι οκ και κουμπωσεις αψογα κ με σωστές μοίρες το πιατακι στον 23, τα αλλα βγαίνουν μονα τους. Ετσι έστησα το δικό μου.

Απλα σιγουρεψου οτι παίρνεις με σιδερενθα γραναζια, γιατι το 1,20 εχει μεν λιγο βάρος παραπανω, αλλα μεγαλύτερη αντίσταση στον αερα και ειτε θα στο σπάσει, ειτε ξηλωσει.

Αν εχεις ορεξη/χρόνο και φράγκα δες κ για actuator. δεν εχει τοσο μεγαλη διαφορα στο οικονομικό, αλλα και 9 μποφόρ να εχει δεν στο κουναει

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@YDinopoulos

 

Τον 28.2Ε Astra 2Α η πυξίδα τον δίνει 172.7 μοίρες από μαγνητικό βορρά με -5.7 μοίρες στο lnb και 45.7 μοίρες ανύψωση.

Τον 23.5Ε Astra 3B η πυξίδα τον δίνει στις 180.4 μοίρες από μαγνητικό βορρά με +0.3 μοίρες στο lnb και 46 μοίρες ανύψωση.

 

Οπότε όπως έχω το πιάτο ήδη στημένο στον 28.2Ε, αρχικά γυρνάω λίγο πιο δεξιά στις 23.5Ε, κοιτάζω την ανύψωση από το διάγραμμα του βραχίονα και ανυψώνω 0.3 μοίρες και αφήνω τελευταίο το lnb από το απόλυτο 0 προς τα δεξιά 0.3μοίρες. Καλά τα λέω?....

 

Για actuator λειτουργία έχω μπερδευτεί. Είδα κάποια βιντεάκια youtube αλλά νομίζω χρειάζεται ρύθμιση και με άλλα αξεσουάρ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν ξέρει κάποιος να μου πει... Αν στο ήδη υπάρχων πιάτο του ΟΤΕ τν συνδέσω τον υπολογιστή με μια κάρτα ( την skystar s2) θα καταφέρω να δω τπτ? Είμαι Χίο και το πιάτο αν δεν κάνω λάθος είναι 60 cm και είναι στημένο εκεί που έπιανε το ΟΤΕ τν. 

Έγινε επεξεργασία από nikos16717
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.